Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Difuzor bas Q Acoustic 3050

Bolojan la presedintie?

Huawei band 8

Statii de benzina DHR
 AT Duster 80 asfalt 20 forestier

fisura/crapatura perete exterior ...

Windows XP Volume License

Noul degresant universal
 Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7
 Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...
 

De ce sa-mi cumpar Citroen C4?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
70 răspunsuri în acest subiect

#37
tanakka

tanakka

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 609
  • Înscris: 29.06.2013

View PostQuantum, on 26 noiembrie 2015 - 10:28, said:

Exista masini frantuzesti si restul!  - asta nu e mit Posted Image

Eu din Franta as lua doar branza, vin si gagici.
(si tablourile din sec. XIX)
Ai uitat parfumurile....Posted Image

#38
tanakka

tanakka

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 609
  • Înscris: 29.06.2013

View Postionut_blue, on 26 noiembrie 2015 - 11:43, said:

Ia-ti Citroen.In curand vor fi de colectie la cat sunt de rare.La un drum de-a latul tarii am mai vazut vreo 5-6 pe drum.
Dar pun pariu ca sunt fiabile.Ca nu stau pe drumuri si ca le place parcarea si service-ul...e alta discutie Posted Image



Asta probabil la mustangul din 65.Cand restul se plimbau in carute Posted Image
     Pai depinde pt ce motiv esti in parcare.Sunt mai multe motive,dintre care l-as aminti pe cel mai important:sa ajuti o domnisoara...Posted Image
     Banui ca serviceurile prin care circuli tu sunt pline de citroenuri...Dar ce masina ai de ai ajuns si tu in service?Sau ai fost acolo doar sa-ti masoare presiunea in pneuri?Posted Image

#39
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.945
  • Înscris: 07.08.2011
Am fost sa-mi sch uleiul.
Arata-mi un Citroen mai vechi de 10 ani pe strada daca tot lauzi marca.Daca nu facea Fiatul cea mai proasta masina, Citroen era castigatorul ;)

#40
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 652
  • Înscris: 06.10.2008
Sunt destule. Dar deh, automobilistiches daltonism...
Daca vrei sa vezi numai goalfe, vezi numai goalfe...

Editat de inevitabil, 26 noiembrie 2015 - 15:13.


#41
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.945
  • Înscris: 07.08.2011
Nu sunt fan golf dar intr-adevar alea sunt peste tot=fiabilitate.De la Golf 1 de curge rugina de pe ele, le vezi peste tot.Si continua sa mearga.
Toyota e cea mai fiabila marca in toate clasamentele.Citroen nici macar nu e in clasament.Du-te in service si intreaba de fiabilitate la marca asta...peste o saptamana daca treci pe acolo aia inca rad :))

#42
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostWotan, on 26 noiembrie 2015 - 11:26, said:

Sunt destul de buni la motoare.
In domeniul tehnic e bine sa nu ai idei preconcepute, ci sa iei decizii bazate pe rezultate...
Corect,dar aici nu vorbim de motoare, ci de masini.

View Posttanakka, on 26 noiembrie 2015 - 14:02, said:

Ai uitat parfumurile....Posted Image
Ai dreptate. Hai sa fiu recunoascator pana la capat: imi place si mancarea frantuzeasca si Parisul.

Editat de Quantum, 26 noiembrie 2015 - 15:28.


#43
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Ca si aspect Citreonul arata mai bine ,mul mai bine !

#44
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.050
  • Înscris: 29.06.2011
Prost tare coupe-ul asta de la Citroen, numai 4 titluri in WRC
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LhaxRz_-KSw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
tanakka

tanakka

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 609
  • Înscris: 29.06.2013

View Postionut_blue, on 26 noiembrie 2015 - 14:48, said:

Am fost sa-mi sch uleiul.
Arata-mi un Citroen mai vechi de 10 ani pe strada daca tot lauzi marca.Daca nu facea Fiatul cea mai proasta masina, Citroen era castigatorul Posted Image
  Eu nu laud nici o marca.Eventual critic...Posted Image
  Cu certitudine iti pot arata un citroen mai vechi de 15 ani pe strada..
   Daca imi permiti sa te intreb de unde stii ca Fiat face cele mai proaste masini?Posted Image

View Postionut_blue, on 26 noiembrie 2015 - 15:17, said:

Nu sunt fan golf dar intr-adevar alea sunt peste tot=fiabilitate.De la Golf 1 de curge rugina de pe ele, le vezi peste tot.Si continua sa mearga.
Toyota e cea mai fiabila marca in toate clasamentele.Citroen nici macar nu e in clasament.Du-te in service si intreaba de fiabilitate la marca asta...peste o saptamana daca treci pe acolo aia inca rad Posted Image)
   Eu am fost in multe serviceuri si ce sa vezi acolo?In toate cam 80% masini germane....Posted Image
   Noroc cu nemtii altfel dadeau multe serviceuri falimentPosted Image

#46
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.667
  • Înscris: 15.12.2009
Eu tocmai mi-am cumparat acum 3 luni un C4 Grand Picasso , 1.6 120cp diesel, automat. E primul Citroen pe care il detin si pot spune ca sunt multumit, ca masina de familie mai ales. Nu "te da pe spate" dar e extraordinar de confortabil si consumul e neglijabil (5.6 mediu in cei apropae 5000Km facuti).
Am avut ocazia sa conduc C4 inainte si experienta a fost una pozitiva.
Eu nu imi permit sa blamez nici o marca de masini ci doar anumite modele, si atunci doar din experiente proprii, nu din auzite.
Asa, de exemplu, se spune ca Renault face masini proaste ... eu nu am avut nici o problema in cei 9 ani de utilizare de Megane2, benzina ... 160.000 Km.

In concluzie, ia-ti masina care-ti place. Daca e SH, fa-i o verificare tehnica inainte ca sa stii la ce sa te astepti in viitor. Poti sa citesti si forumurile dedicate marcii/modelului cu pricina ca sa iti faci o parere despre "slabiciuni" specifice.

Bafta!

Editat de ro_explorer, 26 noiembrie 2015 - 16:07.


#47
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 345
  • Înscris: 28.02.2011
Eu sunt utilizator de C4, masina cumparata de noua. Este dieselul de 1.6(92CP)hatcback fara FAP. In 8 anii de zile decat consumabile si motorina, a si un rulment dreapta/spate dus. Poate conteaza ca a rulat/ruleaza numai pe drumuri vestice. Asta este experienta mea cu Citroen, ca proprietar. Numai bine si alege ce iti place.���.

#48
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.149
  • Înscris: 05.08.2005
1. Alege masina care e in starea tehnica cea mai buna, dupa ce mergi la service si le verifici temeinic (diagnoza, urcat pe elevator etc)
2. Dpdv al motoarelor, 1.4 Opel vs 1.6 Citroen, clar asta din urma va fi mai sprintena, iar de ar fi ok tehnic ambele, citroenul l-as lua. Daca vrei ceva echivalent la design cauti astra gtc.
3. Vezi ca taxa la citroen e mai mare. acolo in calculator a fost introdusa greutatea masinii nu cilindreea!! Am cautat si e 200 de lei diferenta, nu mult dar sunt banii tai. 1500 vs 1700 lei.
4. Vezi ca @underb are ambele masini, Citroen C4 1.6 si astra H. Poti sa ii scrii si sa il rogi sa iti zica ce ar alege el.

Editat de t-balt, 26 noiembrie 2015 - 17:29.


#49
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.147
  • Înscris: 29.09.2008
1. Opel e mai fiabil decat orice asa zisa "masina" frantuzeasca
2. E plina Romania de Opel Astra G si H... a se intelege o bila neagra aici
3. Iesi mai in evidenta cu Citroenul insa intrebarea e daca chiar vrei sa iesi in evidenta... plus ca arata FUGLY...
4. Piese de Opel gasesti pe toate drumurile si la dezmembrari la greu. Good luck la cautat piese pt. C4
5. Si in final, sa nu uitam, C4 e masina de pixde!

my 2 cents

Editat de alex2010, 26 noiembrie 2015 - 21:24.


#50
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 506
  • Înscris: 05.05.2015

View PostMondeo, on 26 noiembrie 2015 - 12:18, said:

Cel mai bun prieten al este importator auto si cam stiu clasamentul de piese importate. Cele frantuzesti sunt pe locul doi.....Pe ultimil loc sunt cele japozeze dar si din acelea mare parte sunt doar consumabile:)
Dintre cele Germane nu o sa crede-ti care sunt top 1 la piese de schimb. AUDI, dap! surpize, surprize...

Pai normal ca piesele pentru cele Germane sunt pe locul 1, cate masini nemtesti sunt in Romania? Cate fantuzesti?
Aplica numar total de piese pentru frantuzoaice pe numarul de masini si fac pariu ca raportul va fi mai mare decat la cele nemtesti
Daca in Romania nu se aduc piese pentru Koenigsegg nu inseamna ca e cel mai fiabil brand din lume, poate n-avem noi Koenigsegg-uri in Ro...

#51
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.386
  • Înscris: 20.09.2006
Pe aceeasi nota putem spune: daca nu se importa piese de VW, asta nu inseamna ca sunt fiabile. Inseamna ca lumea recurge la "coliere de Buzau" adica dezmembrari s.a. Poate posesorii de masini din grupul PSA prefera sa mearga la service-uri autorizate, pe cand ceilalti nu. Poate piesele importate pentru masinile nemtesti tin de fiabilitatea masinii (injectoare etc.) pe cand piesele de Citroen sunt cele uzuale: distributie, capete de bara, bielete de directie. Sunt multi de "poate" la mijloc. Cantitatea de piese importate nu reflecta fiabilitatea masinilor.

Masinile din grupul PSA sunt de 2 natii: proaste in draci (vezi Peugeot 206 spre exemplu) sau fiabile 100% (Peugeot 406, Peugeot 407, Citroen C4).

#52
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postregali, on 26 noiembrie 2015 - 09:30, said:

Salutare, Posted Image risc sa-mi fac multi "prieteni" sau.. poate ma insel eu.
Domnilor, situatia sta cam in felul urmator, in urmatoarea saptmana trebuie sa iau o decizie capitala.
Citroen C4 coupe sau Opel Astra G(sau H).
Va rog frumos daca va puteti face cateva minute pentru mine, sa-mi explicati de ce C4 este mai bun , de ce ar trebuii sa cumpar C4 si nu o nemteasca. Vreau sa primesc sfaturi de la propietari, nu de la fel si fel de prieteni care habar nu au despre Citroen.
Eu inclin spre Citroen , pentru ca imi place foarte mult masina, e...dragoste la prima vedere. Doar ca puneti-va in locul meu, inconjurati de 10+ persoane pe care le tot intrebi.. bai C4 sau Opel si toti zic: Opel!
Si acum sa va zic si explicatia lor: Revizia este scumpa + ca isi pierde din valoare masina.
De pierdut din valoare nu dau 2 bani.. pentru ca nu o iau sa o vand, cum sta treaba cu fiabilitatea si cu reviziile spre comparatie de opel, nu de masinile nemtesti in general, pentru ca eu vreau sa compar fix modelel astea 2 de masini.
Am la alegere dintre un opel astra g 84.000 km (1.4) sau c4(1.3) - benzina.

Va multumesc anticipat.

La ce pret e astra G si din ce an? stai linistit ca nu vreau sa ti-o fur :P
Cum ti s-a mai zis si aici, conteaza foarte mult ce vrei tu de la masina, in ce stare e fiecare si ce vrei sa faci cu ea....
Eu as fi pentru Opel, tot din cauza mitului cu masini frantuzesti....dar sunt de acord ca nu e bine sa ai idei preconcepute cum la fel sunt de acord ca fiecare pana la urma are piticii lui pe creier.... adica poti sa imi demonstrezi ca masina frantuzeasca e cea mai fiabila din lume, eu tot nu o voi cumpara....cam ceva de genul asta

#53
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Am un C4 1.4 benzina din 2008(cumparat de mine  anul asta in martie), poti sa vezi la Jurnal de bord ceva preturi la piese si ce interventii a suferit de cand e la mine(eu din ce am vazut, sunt in media clasei compacte). Masina e suficient de confortabila, sta bine pe drum, trage decent si cu motorul de 1.4(cata vreme nu e mega incarcata). Eu sunt incantat de masinuta, la banii platiti(4000 E) nu gaseam ceva mai bun. Astra H mie nu-mi prea place, e singura masina pe care am condus-o in care nu mi-am gasit locul la volan.

#54
ROLLINS

ROLLINS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 164
  • Înscris: 27.11.2015
c4-ul e una dintre cele mai urate masini atat exterior cat si interior. volanul ala care se invarte doar covrigu si kilometrajul in centru bord-ului il fac urat cu spume. Singura chestie misto e consumul daca e ceva pe motorina. Am mers cu un C3, 1.3 motorina si nici nu stiam cand trebuia sa bagi carburant.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate