Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21
 Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 

Casa PM simpla si pe buget

- - - - -
  • Please log in to reply
436 replies to this topic

#1
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010
Salutare!

Tot citesc de cateva zile jurnale, marturii si articole despre cum unii dintre voi si-au facut casutele. Asa ca m-am decis sa incep si eu de acum sa postez si sa ma infromez mai temeinic avand in vedere ca vreau sa fie gata casa, la nivel de rosu spre gri peste fix 1 an.

Date de inceput: terenul l-am luat in vara (a fost o aventura cat pentru un topic/post separat). Terenul initial l-am vrut sa aiba o structura 1/2, adica latimea sa fie cam dublul adancimii si o orientare cat mai sudica a uneia. Insa nu s-a putut, sau era mult peste buget. Am gasit pana la urma o parcela ok ca suprafata si bani numai ca are o adancime de 16.5 metri si o lungime de 55 metri. Deci undeva la 900 si de metri. Ceea ce ne-a placut pentru ca vrem si vom avea o curte frumoasa!

Deschiderea este din pacate (sau din fericire, ramane de vazut) pe latura mare, adica cea de 55m. Asa ca ne-am decis sa facem casa intr-un colt (de rai) si incercam sa reducem amprenta cat de mult posibil incat sa ramana cat mai mult posibil curteeeeee.

Asa ca ne-am pus pe facut schite. Am plecat oarecum invers si am plecat de la marimea camerelor si apoi amplasarea lor si in cele din urma amplasarea in amprenta si modificari/reimpartiri. Am iesit cu varianta atasata, care inca nu e batuta in cuie. Asa ca daca vi se pare ceva dubios sau aveti vre-o recomandare, apreciez. Sunt deschis la critici contructive.
Ce nu vrem e sa avem terase exterioare si balcoane. In primul rand pentru ca mi se pare 100% inutil un balcon la casa (hai bine 99%, 1% fiind un design mai frumos), avand totusi o curte imensa. Daca aveam 300mp, atunci da, se preta un balcon, o terasa...

Asa ca am ajuns la o amprenta de 85 mp si o mansarda/etaj (cine stie ce iese dpdv legislativ, ca am vazut in alt post discutii.. ce-o fi o fi Posted Image )

Ce am mai avut in vedere la schita - acoperisul in 2 ape pentru a monta panouri solare pe partea sudica si pentru a pastra design-ul simplu. Avem un buget destul de fix si nici nu vreau sa bag aiurea bani in casa. Cum matusa Tamara nu exista totul e facut pe credit si nu vreau sa platesc si 'gip'-ul altuia de la banca prin casa mea Posted Image

Ce mai e in plan: dupa cum am scris si mai sus, in primul rand panouri solare. Care vor veni doar in momentul in care casa e gata si ne-am mutat deja de ceva timp acolo. Consider ca orice calcul asupra consumului se poate face doar ulterior si ca daca as calcula in avans necesarul, e posibil sa se schimbe. In plus, ar costa peste 5000 euro (sau peste 10.000 daca ar fi un sistem off grid) si sunt destul de costisitoare modificarile ulterioare. Oricum, e la stadiul de 'sigur fac, dar dupa...'.
Nu vreau si nu voi trage gaze, motivul - costul, gazele emanate, costul, daca trag gaze poate pun si centrala pe gaz ca e initial mai mica investitia, costul, viariatia si impredicitbilitatea pretului pe viitor.

Incalzirea, sau mai bine zis climatizarea prin put canadian + recuperator de caldura compensate cu incalizrea in pardoseala (daca e cazul panouri radiante) iar vara cu aer conditionat.

Cam toate acestea as vrea sa le fac singur. Cu exceptia structurii de rezistenta si acoperis. Dar daca ma supar ma bag si la alea Posted Image Ca si calificare cred ca sunt la nivel de electro-zugrav. Am cumparat anul trecut 2 apartamente (unul eu unul prietena) si le-am facut noi doi pe ambele de la pereti in 'sus'. Pot sa zic ca a iesit mai bine decat unele apartamente facute cu echipa 'dezvoltatorilor'. Categoric vor mai fi implicati si cativa prieteni meseriasi pe la finisaje, electrica si instalatii.

Idea e ca bugetul e slab rau, pe la 30,000 euro (ca atata da banca) si niste resturi pe care le mai adunam din salariu. Din calculul pe care l-am facut eu, bazat pe proiectul unui prieten care si-a facut o 'monstrozitate' de casa in corbeanca, ies pana in 15.000 fara acoperis. Adica am folosit elemente din structura lui (adica totul supra-dimensionat) la suprafata mea. Deci, teoretic, dupa ce un structurist o sa arunce un ochi pe ce am facut eu, o sa dea joc cu cateva tone de fier. Insa eu mai bine bag bani in structura si refac/adaug altele care se pot schimba mai usor.

Attached Files



#2
alexpaul1986

alexpaul1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 21.08.2015
eu am facut cabana , cadru lemn, interior exterior osb 3, spuma intre pereti data cu pistolul de mine, folie aluminiu la interior. cam 10 mii euro cu tot cu scule si pamant si inca o cabanuta mica langa, cabana mare e de 10/5 m si are la etaj si 2 dormitoare de aproape 5/5(mai ia scara ceva din camere,. si nu am facut ieftin si prost. chiar a iesit frumos

#3
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010

 alexpaul1986, on 24 noiembrie 2015 - 13:22, said:

eu am facut cabana , cadru lemn, interior exterior osb 3, spuma intre pereti data cu pistolul de mine, folie aluminiu la interior. cam 10 mii euro cu tot cu scule si pamant si inca o cabanuta mica langa, cabana mare e de 10/5 m si are la etaj si 2 dormitoare de aproape 5/5(mai ia scara ceva din camere,. si nu am facut ieftin si prost. chiar a iesit frumos

Pare foarte frumos. Un link ceva sa vedem si neshte poze?

Eu sunt anti lemn in Romania. Mi-as fi facut cu mare drag un fraiming american/canadian insa nu prea mai avem mesteri priceputi in pregatirea lemnului si mi-e frica... Iar un lemn calitativ si eventual adus si de prin tari 'cu traditie' sigur sare de bugetul pentru cadre si izolatie :) 2

#4
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
De la un profan: unde e scara? Cum iesi din Dorm1? Baia de la etaj e cu doua intrari: una din DormM si inca una din hol?!?! Daca am inteles prost din schite, imi cer scuze!

Edited by dacibesti, 24 November 2015 - 14:00.


#5
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010
Atasez si calculul de fier si beton. Din nou, a fost preluat de la un proiect mult mai mare (atat amprenta cat si inaltime) deci totul ar trebui sa fie supra-dimensionat. Eu sunt oricum multumit sa bag si atata in structura. Am de unde sa scad din rigips si alte finisaje. Chestii pe care socotesc ca oricum nu ma costa mai mult de 500e sa le schimb.

De regula rotunjesc in plus cateva procente (ca nu strica daca 'ramane'). Iar la final am aproximat ca placa peste etaj ar costa cat fudatia (e foarte foarte complicat proiectul pe care il am pentru ochii mei de ne-inginer sa urmaresc toate cele).

Am pus tot fierul la 3 lei kg, desi stiu ca gasesc si la putin peste 2 lei. Insa vreau sa il comand direct fasonat pe viitorul santier si asta am gasit pe primul site de 'profil'. Dar merg pe principiul, mai bine estimez in plus, deoarece chieltuieli in plus sigur or sa apara.
Iar la beton am pus pretul de referinta la beton 350 de la statiile de prin zona, adica 250 lei/mc. In conditiile in care, din proiect or sa reiasa alte clase pentru talpa, stalpi, grinzi, centuri, etc. Am incercat sa fac o medie mai scumpa, pentru ca nu cred ca la dimensiunea casei si deschiderea peretilor e neveoie de o clasa mult superioara de beton.

Pareri? sugestii? reclamatii?

Attached Files



#6
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007
Primul sfat: incearca sa te duci la un architect, fara sa-I arati schita asta.
Sfatul 2: daca ai doar 30KEUR, renunta la ideea de a avea o casa de 170mp construiti, cu 3 dormitoare si un birou. Ala este buget de garsoniera sau casa la rosu. Cu 30.000 EUR iti poti face o casuta de maxim 65mp. Restul este utopie.

Later edit: vezi ca o fundatie nu are doar fier si beton. De lemn pentru cofraje ce zici? Cam cata sarma de 1.2 crezi ca ai nevoie si cam cata sarma de 3 pentru legare cofraje? Folie polietilena, distantieri pentru beton, pietris pentru stratul de rupere a capilaritatii, polistiren sub placa de la sol (ca tot zici ca vrei IPAT), conducte pentru canalizare (trebuie sa le bagi de acum pe sub fundatie), impamantare si tot asa.
La o amprenta de 85mp doar betonul pentru placa de la sol este cel putin 9mp. Cum iti ies tie 18mc in total?-

Edited by the_lion, 24 November 2015 - 14:10.


#7
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 the_lion, on 24 noiembrie 2015 - 14:03, said:

Primul sfat: incearca sa te duci la un architect, fara sa-I arati schita asta.
Sfatul 2: daca ai doar 30KEUR, renunta la ideea de a avea o casa de 170mp construiti, cu 3 dormitoare si un birou. Ala este buget de garsoniera sau casa la rosu. Cu 30.000 EUR iti poti face o casuta de maxim 65mp. Restul este utopie.

"nivel de rosu spre gri peste fix 1 an" Asta as spus si el

#8
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010

 dacibesti, on 24 noiembrie 2015 - 13:58, said:

De la un profan: unde e scara? Cum iesi din Dorm1? Baia de la etaj e cu doua intrari: una din DormM si inca una din hol?!?! Daca am inteles prost din schite, imi cer scuze!

Nu ai inteles prost. Doar ca programul de 2 lei (defapt gratis) pe care il folosesc, nu stie scari exterioare iar eu nu prea ma impac cu google sketch.

Or sa fie 2 scari, pe axul central al casei, Una (intrarea principala in casa), exact unde e busola, iar a 2-a pe peteretele opus, care va fi iesirea in curte/gradina.

Baia de la etaj (si o sa fie o singura baie la etaj) are acess din dormitorul 'matrimonial' si din hol pentru celelalte 2 camere.

Nu prea as face 2 bai la etaj. De ce? Pentru ca 80% din timpul casei voi locui doar eu cu viitaorea sotie. Timp de probabil 18-19 ani va locui si un puradel/printesa (sau 2 cine stie :) ) care in primii ani nu o sa stie sa se duca singur/a la baie iar in ultimii poate sa isi care hoitu' la parter. La fel si pentru socrii/parinti/stranepotimusafirii si ce-o mai fi care ar domi la noi.

#9
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Ma refeream la scara care te duce din parter la etaj.

#10
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010

 the_lion, on 24 noiembrie 2015 - 14:03, said:

Primul sfat: incearca sa te duci la un architect, fara sa-I arati schita asta.
Sfatul 2: daca ai doar 30KEUR, renunta la ideea de a avea o casa de 170mp construiti, cu 3 dormitoare si un birou. Ala este buget de garsoniera sau casa la rosu. Cu 30.000 EUR iti poti face o casuta de maxim 65mp. Restul este utopie.

Later edit: vezi ca o fundatie nu are doar fier si beton. De lemn pentru cofraje ce zici? Cam cata sarma de 1.2 crezi ca ai nevoie si cam cata sarma de 3 pentru legare cofraje? Folie polietilena, distantieri pentru beton, pietris pentru stratul de rupere a capilaritatii, polistiren sub placa de la sol (ca tot zici ca vrei IPAT), conducte pentru canalizare (trebuie sa le bagi de acum pe sub fundatie), impamantare si tot asa.
La o amprenta de 85mp doar betonul pentru placa de la sol este cel putin 9mp. Cum iti ies tie 18mc in total?-

Am initiat discutia cu un arhitect insa nu sunt convins... asta intr-un post viitor can ma apropii de aceasta faza ( planul pentru asta e ianuarie-martie, sa am cadou de ziua mea proiectul :) )

De 30K vreau sa: am proiect si toate taxele platite, structura, zidarie, acoperis (inclusiv tigla metalica), izolatie si geamuri.

Am estimat pe carnetel, o structura de costuri pentru fiecare etapa. Evident ca fara proiect e al dracului de greu sa estimezi betoanele. Si aici am cea mai mare nevoie de ajutor. Precum si la acoperis. O sa pun si structura aia aici, dar in principiu am alocat 7000 structura, 7000 acoperis, 4.500 zidarie, 4000 tamplarie, ~2000 alte maruntisuri.

Ce vreau eu e sa fie extrem de simpla casa. Sa fie functionala si pe gustul nostru. Si mai ales, acolo unde se poate, sa fac eu lucru manual si nu doar din panie cu banu; :D Asa imi fac si nebunia (de a construi) si fac si o economie de bani.

 dacibesti, on 24 noiembrie 2015 - 14:21, said:

Ma refeream la scara care te duce din parter la etaj.

Ah, e partea aia maro de langa intrare. E dintr-o bucata' (structura de beton imbracata in lemn).

#11
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007

 vromeo, on 24 noiembrie 2015 - 14:09, said:

...
Timp de probabil 18-19 ani va locui si un puradel/printesa (sau 2 cine stie Posted Image ) care in primii ani nu o sa stie sa se duca singur/a la baie iar in ultimii poate sa isi care hoitu' la parter. La fel si pentru socrii/parinti/stranepotimusafirii si ce-o mai fi care ar domi la noi.

Si atunci pe ideea asta de ce mai faci acces din hol la baia de la etaj? Mie mi se pare ciudat ca dupa ce intru in baie din Dorm M in viteza ca doar ma grabesc cu o nevoie, inainte sa ma asez tre` sa fiu nevoit sa verific daca usa din hol e inchisa. E doar parerea mea.
Iar referitor la scara nu o sa fie cam prea brusca, adica in 2,43m trebuie sa urci cam tot atat? Cat iese ipotenuza in triunghiul asta? Cum urca scara asta: de langa usa de la intrare sau dinspre living? Mie mi se pare cam incomoda aceasta scara, si vezi ca in partea de jos a scarii iti trebuie o baza de pe care incepi sa urci, adica nu poti sa faci prima treapta chiar linga perete (fie ca e cel de la usa, fie ca e cel de la living) asa ca (virgula) cateta de jos scade la mai putin putin de 2,43 si urcarea va fi si mai brusca.

Edited by dacibesti, 24 November 2015 - 14:44.


#12
vromeo

vromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 03.07.2010

 the_lion, on 24 noiembrie 2015 - 14:03, said:

Primul sfat: incearca sa te duci la un architect, fara sa-I arati schita asta.
Sfatul 2: daca ai doar 30KEUR, renunta la ideea de a avea o casa de 170mp construiti, cu 3 dormitoare si un birou. Ala este buget de garsoniera sau casa la rosu. Cu 30.000 EUR iti poti face o casuta de maxim 65mp. Restul este utopie.

Later edit: vezi ca o fundatie nu are doar fier si beton. De lemn pentru cofraje ce zici? Cam cata sarma de 1.2 crezi ca ai nevoie si cam cata sarma de 3 pentru legare cofraje? Folie polietilena, distantieri pentru beton, pietris pentru stratul de rupere a capilaritatii, polistiren sub placa de la sol (ca tot zici ca vrei IPAT), conducte pentru canalizare (trebuie sa le bagi de acum pe sub fundatie), impamantare si tot asa.
La o amprenta de 85mp doar betonul pentru placa de la sol este cel putin 9mp. Cum iti ies tie 18mc in total?-

Apai daca nici 3 tevi nu sunt in stare sa unesc, nu mai sunt auto-intitulat electro-zugrav nu ? :)

Lasand la o parte gluma, exista 2 variante pentru parte de cofraje - 1. Vine sa faca fundatia o firma si o sa fie in jobul lor sa aduca cofrajele mari. Vre-o 10mc de cherestea cumpar lejer si imi asum ca pierdere. Si din cliclul Jana nu e moarta, il duc la tara si sigur gasesc aia batranii ce cotete sa faca din el... 2. Imi suflec manecile si ma apuc singur (evident nu singur singur, ci cu prieteni/rude/cunostiinte) si din economia de profit al unei firme/echipe, suport si lemnul, sarmele, etc.

Folie, izloatie, etc, nu imi imaginez ca sar de 1,5-2K euro.Gresesc?  Recunosc ca nu am facut calculul.

La cubajul betonului am calculat DOAR talpa si centura (se vede in poza), am uitat de placa fizica (elevatie sau cum ii zice).
Deci 85mp * 0.2 (adica o placa de 20 cm) = 17mc, la 250 lei MC = ~4200 lei. Deci hopa inc-o mie. Adica 2 mii sa socotesc is la etaj. Deci 6500 euro fundatia.

 dacibesti, on 24 noiembrie 2015 - 14:26, said:

Si atunci pe ideea asta de ce mai faci acces din hol la baia de la etaj? Mie mi se pare ciudat ca dupa ce intru in baie din Dorm M in viteza ca doar ma grabesc cu o nevoie, inainte sa ma asez tre` sa fiu nevoit sa verific daca usa din hol e inchisa. E doar parerea mea.
Iar referitor la scara nu o sa fie cam prea brusca, adica in 2,43m trebuie sa urci cam tot atat? Cat iese ipotenuza in triunghiul asta? Cum urca scara asta: de langa unsa de la intrare sau dinspre living? Mie mi se pare cam incomoda aceasta scara, si vezi ca in partea de jos a scarii iti trebuie o baza de pe care incepi sa urci, adica nu poti sa faci prima treapta chiar linga perete (fie ca e cel de la usa, fie ca e cel de la living) asa ca (virgula) cateta de jos scade mai putin de 2,43 si urcarea va fi si mai brusca.

Pentru ca atunci cand nu e folosita de noi sa o poata folosi si copilul(copii). Asta se rezolva usor cu un bec de ex. care se aprinde cand cineva foloseste baia. Plecand de la premisa ca nu te-ai referit fizic ca usa sta deschisa la baie (la noi nu se intampla niciodata).
Idea e ca vizitatorii nu au ce cauta acolo. Va fi doar familia. Acu nu cred ca se supara prietena (eu nu ma supar) daca inta fi-su peste ea cand o avea 5-6 ani (sau varsta aia intre care nu il/o mai ducem noi de manuta la baie si cand stie deja ca trebuie sa bata la usa sa intre sau sa se uite la bec :) )

Cat despre scara, are ~3.5 metri pe ~2,7 cat ar avea etajul, deci e unghiul ok. Se urca dinspre living spre etaj. Insa da, trebuie calculata sa fie ok partea asta. Daca cuva iese prea abrupta urcarea (>38-40 de grade), fiind holul destul de lat (zic eu) pot sa ii fac ultimele trepte in intoarcere.
O sa fac niste calcule si vad ce iese. Daca nu... d-aia o sa platesc un arhitesc :)

#13
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Vise frumoase :) Sa vezi ce fug banii cand incepi... Nu vad costuri sau referire la unde este curentul, daca nu ceri estimat / deviz de brasament la Enel inainte sa te apuci poti avea surprize neplacute, noi suntem patiti. Acum un an visam si noi asa, intre timp realitatea ne-a dovedit ca bugetul nu se potriveste intotdeuna cu socoteala...
Pune acolo pe lista geamuri / usi si cost de izolatie exterior si izolatie pod + mansarda, si mai calculeaza odata...
Cred ca numai gardul de facut si vopsit la perimetrul pe care il ai te duce la 2000 euro...

#14
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

 vromeo, on 24 noiembrie 2015 - 14:47, said:

...
Cat despre scara, are ~3.5 metri pe ~2,7 cat ar avea etajul, deci e unghiul ok. Se urca dinspre living spre etaj. Insa da, trebuie calculata sa fie ok partea asta. Daca cuva iese prea abrupta urcarea (>38-40 de grade), fiind holul destul de lat (zic eu) pot sa ii fac ultimele trepte in intoarcere.
O sa fac niste calcule si vad ce iese. Daca nu... d-aia o sa platesc un arhitesc Posted Image

scara nu e ok, cum bine a sesizat colegul dacibesti; chiar daca ai face-o dreapta, fara intoarceri, pentru o scara usoara, comoda, la o contratreapta de aprox. 17cm, ti-ar iesi 16 trepte intre placi... care la o lungime de 28cm a treptei iti duce scara la lungimea de 4.50m (nu 3.50), deci tot iti trebuie cel putin o zona de intoarcere (initial am crezut ca in zona de culoare maro o sa pui un lift, ca sigur o scara normala nu incape in spatiul ala ... poate doar o scara de catarare, ca la poduri necirculate)

#15
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007
Eu tot iti recomand sa te duci la un architect pana nu ti se intipareste schita asta prea adanc in minte. Nu ai loc in holul acela pentru o scara normala (oricum nu inteleg cum intri in dormitorul de la etaj, indiferent de sensul de urcare pe scara) iar livingul este doar un hol mai mare, avand acolo si accesul pentru bucatarie, si birou si iesirea secundara. Incearca sa-ti imaginezi cum vei mobila zona respectivae, dar la modul real, nu ca in povestea cu scara.

Pana nu ai un proiect complet, cu detalii de executie (si nu doar unul de autorizare, respectiv DTAC) vorbim vorbe. Ca sa fim cat de cat on-topic, in conditii normale, materialele la rosu pentru o casa cu amprenta respectiva te duc undeva 14.000-17.000 EUR. Manopera probabil pe la 7000-8000 EUR, dar fara acte (adica la negru). Deci un pret la rosu cam pe la 22.000-25.000 EUR (daca faci la pretul mediu de 150 EUR/mp la rosu x 170mp tot pe acolo ajungi).
Conditii normale insemnand:
- fara probleme pe partea de avize si autorizatie (adica sa nu te trezesti cu vreun PUD sau alte minuni, sunt cazuri pe forum),
- teren fara diferente de nivel (care sa te oblige la fundatii in trepte, demisol partial etc) si fara probleme speciale de fundare rezultate dintr-un studio geo facut pe bune (vezi ca mai sunt si cazuri de-astea tot aici pe forum) sau diferente fata de cota strazii astfel incat se te oblige la o elevatie peste 50-60 cm peste cota terenului neamenajat CTN.
- acces nerestrictionat la teren, avand in vedere ca vei avea nevoie sa vii cu utilaje de mare tonaj.

Deosebit de important ca sa poti tine costurile cat de cat in frau este un proiect complet (PTh cu detalii de executie) si facut cu simt de raspundere de o echipa de proiectare care sa faca un proiect ergonomic, economic si realizabil in bugetul alocat. Mai bine platesti 1000-1500 Eur in plus la proiect decat sa te "ieftinesti aici" si sa-ti iasa banii din buzunar pe parcurs datorita unor lucruri care nu au fost analizate si puse pe hartie.
In functie de conditiile normale amintite mai sus, un proiect bun care sa nu iroseasca nici spatiul si nici materialele (eu zic ca pe la 160mp construiti, insa este o problema de alocare a spatiului pe cele doua niveluri la suprafata asta, functiunile dorite la parter sunt mai multe si mai mari decat cele de la etaj astfel incat trebuie niste compromisuri) si nu in ultimul rand cat de bun manager vei fi tu odata demarcate lucrarile, te poti incadra sau nu in suma de 30.000 EUR cu casa la rosu+invelitoare+geamuri+termosistem.

#16
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Daca intri in bugetul ce ti-ai propus ești constructorul anului....a deceniului chiar....mai ales ca nu ai scule.....ai idee cat costa culele?

#17
Pintflo32

Pintflo32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 23.03.2015

 vromeo, on 24 noiembrie 2015 - 14:01, said:

Atasez si calculul de fier si beton. Din nou, a fost preluat de la un proiect mult mai mare (atat amprenta cat si inaltime) deci totul ar trebui sa fie supra-dimensionat. Eu sunt oricum multumit sa bag si atata in structura. Am de unde sa scad din rigips si alte finisaje. Chestii pe care socotesc ca oricum nu ma costa mai mult de 500e sa le schimb.

De regula rotunjesc in plus cateva procente (ca nu strica daca 'ramane'). Iar la final am aproximat ca placa peste etaj ar costa cat fudatia (e foarte foarte complicat proiectul pe care il am pentru ochii mei de ne-inginer sa urmaresc toate cele).

Am pus tot fierul la 3 lei kg, desi stiu ca gasesc si la putin peste 2 lei. Insa vreau sa il comand direct fasonat pe viitorul santier si asta am gasit pe primul site de 'profil'. Dar merg pe principiul, mai bine estimez in plus, deoarece chieltuieli in plus sigur or sa apara.
Iar la beton am pus pretul de referinta la beton 350 de la statiile de prin zona, adica 250 lei/mc. In conditiile in care, din proiect or sa reiasa alte clase pentru talpa, stalpi, grinzi, centuri, etc. Am incercat sa fac o medie mai scumpa, pentru ca nu cred ca la dimensiunea casei si deschiderea peretilor e neveoie de o clasa mult superioara de beton.

Pareri? sugestii? reclamatii?
eu care am construit o casa mai mica de 135 mp tot parter si mansarda si tot am bagat 3 tone de fier si beton de diferite clase 63 mc,

#18
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Buna,

     pentru ca mi-e lene sa repet lucrurile pe diferite jurnale, dar mai ales pentru ca vreau sa ajut, am sa-ti las un link cu ceea ce as dori sa-ti spun si tie. Iti recomand sa citesti toata discutia pe acest jurnal care deocamdata nu are decat 3 pagini:

      http://forum.softped...8#entry18166642

      Legat de "experienta" noastra: am inceput si noi o casa  cu o amprenta de 94 mp, initial am inceput P+M, apoi a devenit P+E. Cu cea mai mare grija legat de consumul materialelor, costul la rosu, impreuna cu proiectul si actele necesare avizarii, plus o invelitoare din tabla, fara placa peste parter, a fost de 35500 euro. Suprafata construita a fost de aproximativ 230 mp, deoarece mai avem si niste terase. Prin urmare, cazul nostru concret, al unor oameni care si-au dorit si ei sa nu faca risipa de materiale: 154 euro/mp, casuta la rosu, cu invelitoarea pusa. Si, crede-ma, am pus toate cheltuielile intr-un excel, la surub si piulita, de la inceput. Pentru ca la o dihanie de constructie nu intra doar caramida, beton si fier, cum observ ca exista tendinta de a estima lucrurile.

     In rest, iti urez multa bafta, multa chibzuinta in alegerile facute si sa auzim numai de bine!Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate