Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Pentru vii -- Pentru morti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#19
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostPicoDazore, on 08 noiembrie 2015 - 08:55, said:

Poate te ajuta aceasta informatie:

http://jurnalspiritu...vietii-vesnice/

multumesc, dar nu aduce prea multa informatie in plus fata de ce stiam deja si tot nu explica intrebarea mea

@patrulescu: pentru vii - ^pentru morti. ce facem, la tine avem vodoo sui-generis?


raman la intrebarea initiala. exista vreo acoperire dogmatica, traditie ceva? sau e doar o alta babeasca?

#20
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

View Postargentum, on 08 noiembrie 2015 - 18:18, said:


multumesc, dar nu aduce prea multa informatie in plus fata de ce stiam deja si tot nu explica intrebarea mea


Nici nu vei primi raspuns.
Lumanarile pentru morti sunt mai scumpe decat cele pentru vii, de aceea pochii le separa, nu care cumva sa se pacaleasca sa vanda lumanari mai ieftine, pentru vii, si omul sa le foloseasca pentru morti.
Cele pentru morti sunt facute dintr-un material special ca sa ajunga lumina in lumea de dincolo.Posted Image

#21
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postargentum, on 08 noiembrie 2015 - 01:54, said:

vad deosebirea asta, la locurile de aprins lumanari, pe la biserici si nu inteleg. de unde si pana unde se face deosebirea pentru vii si pentru morti.
Al de Sus nu stie sa cunoasca in inima noastra pentru cine, pentru ce intentie am aprins o lumanare.trebuie nou sa ii spunem
care este originea acestui obicei
Cultul lumanarilor nu foloseste la nimic, omul da foc lumanarilor degeaba...
Lumina celor vii nu consta intr-o lumanare, ci in intelepciune. Iar mortii... daca nu l-au papat pe Hristos cat au fost vii, nu au parte...

#22
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
eram intr'o situatie, unde trebuia indeplinit un anumit ritual si o babuta se dedea de ceasul mortii ca nu gasea o lumanare. acum preotul incepuse si fara lumanare, ce nu se cerea mai deloc in aceasta situatie, dar babuta o tot dadea cu sus si in jos ca unde'i lumanarea de nu o gaseam
si preotul spune la un moment dat: nu'i nevoie, uite stam noi aici drepti ca niste lumanari. nu o spusese in gluma, ci in sens spiritual. lumina nu vine neaparat de la lumanare.

#23
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Postargentum, on 09 noiembrie 2015 - 19:17, said:

si preotul spune la un moment dat: nu'i nevoie, uite stam noi aici drepti ca niste lumanari. nu o spusese in gluma, ci in sens spiritual. lumina nu vine neaparat de la lumanare.
   Interesant...unii preoti sunt foarte stricti in ceea ce priveste ritualurile, eu de pilda, eram odata in biserica la o inmormantare si tipul care tinea crucea la capul mortului, mi-a pus-o mie in mana si mi-a zis: "Tine si tu asta putin, ca ma duc la toaleta, vin intr-un minut". Cand a venit preotul si m-a vazut ca stateam la cativa pasi de mort cu crucea, imediat s-a zborsit ca de ce stau acolo si nu la capul mortului si a inceput sa imi tina o predica si sa pomeneasca de suflet, morti, sfinti, tata ceresc si toate celelalte, nici nu stiam ce sa ii raspund, noroc ca s-a intors tipul de la toaleta si si-a luat crucea inapoi...

#24
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPatrulescu, on 09 noiembrie 2015 - 19:44, said:

noroc ca s-a intors tipul de la toaleta si si-a luat crucea inapoi...

... si tu trebuie sa-ti iei propria ta cruce, stiai asta?

Si oricine nu-si poarta crucea si nu vine dupa Mine, nu poate fi ucenicul Meu. (Luc.14:27)

#25
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
pai sunt preoti si popi. al tau fu popa

#26
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Postdark, on 09 noiembrie 2015 - 20:11, said:

... si tu trebuie sa-ti iei propria ta cruce, stiai asta?
Si oricine nu-si poarta crucea si nu vine dupa Mine, nu poate fi ucenicul Meu. (Luc.14:27)
Pai aia nu era a mea, era crucea mortului cu data nasterii si a mortii, eu am una mai mica la gat.

View Postargentum, on 09 noiembrie 2015 - 20:11, said:

pai sunt preoti si popi. al tau fu popa

Era preot, cand a inceput apoi sa cante au ramas toti incremeniti, avea o voce incredibila, numai despre asta au discutat apoi oamenii.

#27
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPatrulescu, on 09 noiembrie 2015 - 20:30, said:

Pai aia nu era a mea, era crucea mortului cu data nasterii si a mortii, eu am una mai mica la gat.

La gat, legata? :huh:
Isus asa a zis, sa o porti in spinare [crucea] Posted Image

#28
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Postdark, on 09 noiembrie 2015 - 20:32, said:

La gat, legata? Posted Image
Isus asa a zis, sa o porti in spinare [crucea] Posted Image
Da, am o cruciulita de aur, e adusa de la Ierusalim, cum s-o port in spate??Posted Image

#29
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015
Posted Image  E pentru vii sau pentru morti?

#30
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPatrulescu, on 09 noiembrie 2015 - 20:51, said:

Da, am o cruciulita de aur, e adusa de la Ierusalim, cum s-o port in spate??Posted Image
Crucea se pune in spinare, asa scrie:

Pe cand Il duceau sa-L rastigneasca, au pus mana pe un anume Simon din Cirena, care se intorcea de la camp; si i-au pus crucea in spinare, ca s-o duca dupa Isus. (Luc.23:26)

#31
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Postdark, on 09 noiembrie 2015 - 21:04, said:

Crucea se pune in spinare, asa scrie:
Pe cand Il duceau sa-L rastigneasca, au pus mana pe un anume Simon din Cirena, care se intorcea de la camp; si i-au pus crucea in spinare, ca s-o duca dupa Isus. (Luc.23:26)
Ce legatura am eu cu Simon din Cirena?
Tu iti porti crucea pe spinare?

#32
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPatrulescu, on 09 noiembrie 2015 - 21:08, said:

Tu iti porti crucea pe spinare?

Da, asa ne-a invatat Domnul Isus, sa ne luam crucea in spinare si sa-L urmam pe El...

#33
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostPatrulescu, on 09 noiembrie 2015 - 20:30, said:

Era preot, cand a inceput apoi sa cante au ramas toti incremeniti, avea o voce incredibila, numai despre asta au discutat apoi oamenii.

eu am zis ca'i popa dupa cum imi descriai manifestarile lui. dar daca cantatu frumos il face preot, sa fie asa cum zici. acu ca mi'ai amintit de cantari sa va zic o poveste

cica era ziua lu' Nenea Ala Mare, de evreii nici numele nu I'l zic. si un inger isi batea capul ce cadou sa faca Sefului. si cum statea el asa si se gandea, isi da seama ca necuratu' a fost si el inger, ba chiar unul de soi si avea cea mai frumoasa voce de'i canta slava Maritului. si'si pune el minte al contribuitie si reuseste sa'l prinda pe drac in capcana. si da'i cu bice din alea cu sapte capete pe spinarea dracului: canta drace, auzi? canta slava Lui! si da'i cu bice de chiraia dracu ala de scapare nu gasea. si n'are dracu ce face si mi se apuca a canta, asa cum canta el in vremurile de demult. mai si trage asta o cantare de ajunge pana in slava cerului. si Maritul o aude, si'i dete o lacrima si'si aduse aminte de ingerul lui decazut, si'i ierta dracului pacatele. il facu iarasi alb si usurel sa se plimbe printre nouri si sa cande slava.
dar ingerului ce puse la cale otate astea, ii taie aripile, il inegri cu negreala si'l trimise in strafundurile pamantului sa fie osandit ca I'a fortat mana Maritului sa'l ierte pe drac.

morala o trageti voi si nu are legatura cu postarea de mai sus.

asta cu crucea ba pe spate, ba la chept, imi pare ca problema mea, e de vii sau e de morti. asta'i important?

Edited by argentum, 09 November 2015 - 21:33.


#34
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015
Dark..... pacat de tine fata. Mergi cu domnul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate