Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Al cui fiu este Cristosul?

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6589 replies to this topic

#6193
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 30 mai 2023 - 19:17, said:

Pentru început hai să începem cu o ușoară contradicție între scriitorii "noului testament" (ce-o fi aia? - Dumnezeu a făcut un legământ cu oamenii, nu și-a scris testamentul)...

"12  El a oftat adânc în spiritul său și a zis: „De ce oare cere această generație un semn? Adevărat vă spun că acestei generații nu i se va da niciun semn“."
   Marcu 8:12 TLN


vs.

"4  O generație rea și adulteră caută fără încetare un semn, dar nu i se va da alt semn, decât semnul lui Iona“. Apoi a plecat, lăsându-i acolo."
Matei 16:4 TLN


Ce zici Elihule, miroase a contradicție? D'aia ziceam, s-o alegem p'aia autentică... Posted Image
Nu vad nicio contradictie, a fost doar o cearta in care fariseii, plus care mai erau pe acolo, i-au cerut un semn din cer. Si ăsta (Isus) s-a enervat pentru ca ceea ce cereau aștia era o forma de ispita la adresa lui Dumnezeu, ca la Masa si Meriba, sau ca atunci cand pe Isus il batea gandul sa se arunce de pe acoperis, ca sa-l incerce pe Dumnezeu...

View Postheartu, on 30 mai 2023 - 19:17, said:

"Și le-a mai zis: „Adevărat vă spun că unii dintre cei ce stau aici în mod sigur nu vor gusta moartea până nu vor vedea mai întâi Regatul lui Dumnezeu venit deja cu putere”."
   Marcu 9:1 TLN


Păi aici, Elihule... cred că Isus a cam dat-o-n bară, nu, tu ce zici?! Posted Image

Hai să-l aud și p'ăla cu înțelesul lui duhovnicesc... cum o scoateți voi p'asta basma curată?! ��
Mda... Nu stiu, poate vorbea despre judecata de apoi...

View Postheartu, on 30 mai 2023 - 19:17, said:

Alta pentru Elihu:

"21  Amintindu-și cele întâmplate, Petru i-a zis: „Rabi, uite că smochinul pe care l-ai blestemat s-a uscat!”. 22  Isus le-a zis: „Să aveți credință în Dumnezeu! 23  Adevărat vă spun că, dacă cineva îi zice muntelui acestuia: «Ridică-te și aruncă-te în mare» și nu se îndoiește în inima lui, ci are credință că ceea ce zice se va întâmpla, așa se va întâmpla. 24  De aceea, vă spun: Toate lucrurile pe care le cereți când vă rugați, cereți-le cu credință și considerați că le-ați și primit, și le veți avea."
   Marcu 11:21-24 TLN


Păi chestia asta s-a dovedit demult a fi falsă... nu Elihule?! ��

Tu ce zici?! ��
Ce s-a dovedit a fi falsa? Efectul atractiei universale? Exista un documentar pe nume ”The Secret”, ti-l recomand cu drag.

View Postheartu, on 30 mai 2023 - 19:17, said:

Pe de altă parte, cuvintele astea ale lui Isus, nu se pupă cu concepția ta legat de importanța faptelor... nu, păi dacă Isus zice că prin credință muți munții din loc (fizic), ce nevoie mai ai de fapte?! Posted Image
Prin credinta nu poti strange avere in cer, adica comoara aia care spunea Isus... Ai nevoie de ea ca sa-ti achiti niste datorii.
Unii isi achita treburile prin fapte in ascuns, altii prin suferinta, precum Lazar bubosul, din pilda bogatului nemilostiv.

View Postheartu, on 30 mai 2023 - 19:17, said:

PS
Când Isus spune că a venit să împlinească Legea, nu se referea la o jertfă umană, la un sacrificiu (cum cred unii), ci la ascultare de litera Legii până la capăt...
Clar el nu a fost un țap ispasitor cum cred crestinii de prin biserici. Bine, ei zic ca-i miel, dar ie gresit. El este pastorul, iar mielul sunt evreii din necazul cel mare.

Hai ca pana acum nu am gasit nicio lege bușita de Isus...

View PostPaco_ste1, on 30 mai 2023 - 17:33, said:

Mai bine auzi acest om despre anul de veselie .

[img]https://forum.softpe...sleepy.gif[/img]
Lasa-ma nene cu Butoiul tau, ca nu vreau sa-l ascult. Am si eu o biblie si un Dumnezeu...

Edited by Elihu_66, 31 May 2023 - 22:33.


#6194
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021
Păi cum nu vezi contradicția? În Marcu Isus spune că "acestei generații NU i se va da niciun semn", iar în Matei Isus spune că "i se va da semnul lui Iona"... deci, acelei generații i se va da sau nu un semn?!

Păi nu despre judecata de apoi este vorba acolo, ci despre faptul că unii care stăteau lângă Isus, atunci, acolo... "nu vor gusta moartea până nu vor vedea mai întâi Regatul lui Dumnezeu"!
Au văzut Regatul înainte să guste moartea?! NU!

Da știu, "The Secret"... nu cred în prostiile debitate acolo... oricum sunt influențe demonice, cine încearcă așa ceva, va avea de suferit, cunosc caz concret!

Corect, faptele sunt baza mântuirii noastre, nu credința...

Da, în cel mai bun caz Isus nu poate fi decăt păstorul care păstorește turma...

Păi stai că n-am început! Asta a fost o introducere... acum încep contradicțiile între învățăturile lui Isus și VT! :)


PS
Pe Pavelică îl lăsăm baltă, nu?!
Mai are rost?! :)

Edited by heartu, 31 May 2023 - 23:41.


#6195
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postheartu, on 31 mai 2023 - 17:56, said:

E dificil pentru că nu ești atent, nu înțelegi și răstălmăcești tot ce spun eu... deci, am spus că neamurile îi obligă pe evrei...
Si unde scrie ca Dumnezeu le-a dat legile alea ale neamurilor? Scrie ca daca pacatuiesc, ii da neamurilor.
Ce facem cu legile care nu erau bune? Ca nu am vazut vreo proba biblica, doar comentarii.

#6196
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 31 mai 2023 - 23:41, said:

PS
Pe Pavelică îl lăsăm baltă, nu?!
Mai are rost?! Posted Image
Eu pun toata ratacirea crestinismului pe seama lui si pe cei care s-au legat cu el. Poate or mai fi si altii, dar nu stim noi...
Nici Petru nu mi se pare baiat prea bun...

Edited by Elihu_66, 01 June 2023 - 01:14.


#6197
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

View PostElihu_66, on 01 iunie 2023 - 01:13, said:

Nici Petru nu mi se pare baiat prea bun...
Petru in comparatie cu regele David e chiar sfantul sfintilor.

#6198
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostPaco_ste1, on 01 iunie 2023 - 11:27, said:


Petru in comparatie cu regele David e chiar sfantul sfintilor.
Fiecare om este judecat dupa fapte sale.

Ie nașpa cand îți inclina balanța spre faptele rele.

#6199
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

View PostElihu_66, on 01 iunie 2023 - 11:36, said:

Fiecare om este judecat dupa fapte sale.

Ie nașpa cand îți inclina balanța spre faptele rele.
Oamenii mai au si circumstante atenuante. Dar nu acelasi lucru poti spune despre dumnezeu. El nu are dreptul la asa ceva.
Un om care ucide pe un raufacator are dreptul la clementa. Pana si legea laica absolva de ucidere daca a fost in legitima aparare . Dar nu la fel poti spune despre un dumnezeu care incepe sa ucida femei, copii, batrani  , , ,  findca acestia nu pot accepta prin credinta.
Sau despre un dumnezeu care lasa in viata secaturile.

#6200
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021
Deja te întreci cu gluma și dai de bănuit... deci tu nu intri aici ca să te zidești spiritual, să înveți, să comunici etc... nu, tu intri aici ca să-ți verși veninul mahomedan împotriva scripturilor ebraice și creștine, este?! 🤔

Vezi că ești luat în "cătare"! :)

Edited by heartu, 03 June 2023 - 10:42.


#6201
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 03 iunie 2023 - 10:42, said:


Vezi că ești luat în "cătare"! Posted Image
De cine ?
Sa nu imi spui ca de dumnezeul ala la care te inchini. Sa produca mai multa suferinta ?
Te cred ca e in stare . Posted Image
Nu am nici o dovada ca e sfant, drept si iubitor asa cum reiese din scripturi.

#6202
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021
Păi nu ziceai tu că ai ajuns mai rău ca Iov?! 🤔

#6203
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 03 iunie 2023 - 11:10, said:

Păi nu ziceai tu că ai ajuns mai rău ca Iov?! ��
Da, am avut parte aproape toata viata numai de secaturi. Chiar si bine cand faceam si vorbeam de bine, tot rau primeam.
Multi din cei care ii pretuiam pentru caracterul lor desavarsit au murit in niste conditii  groaznice, iar secaturile traiesc in conditii foarte bune.
Hotii, jigodiile, secaturile, tampitii . . . astia ne fac viata grea findca ala care isi zice sfant ii lasa liberi si ii protejeaza. Daca de la inceput curata rautatea, azi era curat. Dar nu, a lasat raul sa se inmulteasca, nu binele. A protejat pe Cain in loc sa protejeze pe Abel, S-a inmultit samanta lui Cain, nu samanta lui Abel. Si de vina e ala caruia tu i te inchini.

#6204
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,738
  • Înscris: 06.03.2021
Dacă Dumnezeu îl ucidea pe Cain, lumea de astăzi nu mai exista în configurația pe care o vedem în prezent... adică eu, tu și toți înaintașii noștri până la Adam și Eva!

Dumnezeu în marea lui milă, bunătate și îndurare, le-a permis și celor răi să se înmulțească, le-a dat o șansă... așa ai apărut și tu, iar tu în loc să-i mulțumești lui Dumnezeu că l-a lăsat pe tatăl tău Cain în viață ca să apari și tu în lumea asta, nu, tu îl acuzi... păi tu ești normal la cap?! :thumbdown:

Măi Pacoste, tu ești prea mic, neînsemnat și fără nicio importanță în ecuația universală a mântuirii, ca să te mai bage cineva în seamă... urli ca lupu' la lună și ai impresia că luna te aude și te bagă în seamă! :lol:

#6205
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 03 iunie 2023 - 11:47, said:

Dacă Dumnezeu îl ucidea pe Cain, lumea de astăzi nu mai exista în configurația pe care o vedem în prezent... adică eu, tu și toți înaintașii noștri până la Adam și Eva!
Sunt de acord cu ce spui, ca daca il extermina pe Cain astazi rautatea nu ar fi existat.
Important era ca omenirea sa fi trait intr-o lume in care sa nu existe serpi, nici capuse, tzantzari, purici, paduchi, nici buruieni , nici cancer sau alte boli . . . toate acestea exista findca un psihopat a hotarat asa.

View Postheartu, on 03 iunie 2023 - 11:47, said:

Dumnezeu în marea lui milă, bunătate și îndurare, le-a permis și celor răi să se înmulțească, le-a dat o șansă... așa ai apărut și tu, iar tu în loc să-i mulțumești lui Dumnezeu că l-a lăsat pe tatăl tău Cain în viață ca să apari și tu în lumea asta, nu, tu îl acuzi... păi tu ești normal la cap?! :thumbdown:
De ce sa se inmulteasca cei rai ? De ce sa-si imprastie samanta raului in lume ?
Cum nu sunt normal la cap daca urasc raul si pe cel ce a lasat raul sa se inmulteasca ?

View Postheartu, on 03 iunie 2023 - 11:47, said:

Măi Pacoste, tu ești prea mic, neînsemnat și fără nicio importanță în ecuația universală a mântuirii, ca să te mai bage cineva în seamă... urli ca lupu' la lună și ai impresia că luna te aude și te bagă în seamă! :lol:
Deci asa sta treaba ? Deci omul e doar distractia unui psihopat ?
Oare nu sa saturat cat rau e in lume ?
Raul  din lume i se datoreaza  . A intins o capcana omului ca sa aiba motiv sa-i alunge , apoi a protejat un ucigas ca sa se inmulteasca pe pamant.
Daca eu nu sunt de bagat in seama atunci de ce te-ar deranja ce spun ?
M-am scarbit de raul din lume findca o jigodie care isi zice dumnezeu se joaca cu constinta multor nevinovati.

#6206
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Gandeste-te unde erai tu inainte ca parintii tai sa se nasca.

#6207
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

View PostElihu_66, on 03 iunie 2023 - 21:15, said:

Gandeste-te unde erai tu inainte ca parintii tai sa se nasca.
Eram undeva ?
N-am stiut .
Da de ce trebuie sa vorbim despremine ?
Problema nu sunt eu . Eu doar arat spre cel ce ar fi trebuit sa evite aparitia problemelor.
Aparitia bolilor nu se poate pune pe seama  bolnavilor.
Am stat fata in fata cu un medic cretin care ma intreba "de ce ai venit la mine ? " dupa ce i-am explicat simptomele.
Un Dumnezeu care are mania creatiei haotice si apoi acuza creatia de rautate, arata mai degraba despre un geniu malefic.
Raul e eliminat de cel ce controleaza acest mediu. Nu poti pretinde sa elimine raul, celui care zace in cel rau.

#6208
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostPaco_ste1, on 04 iunie 2023 - 07:15, said:

Am stat fata in fata cu un medic cretin care ma intreba "de ce ai venit la mine ?
Asta pentru ca te-ai dus la medicul orelist in loc de cel psiholog...

Grateful te-a rugat ceva, nu mai polua topicul cu rautatea ta! Al cui fiu esti tu?

Edited by Elihu_66, 04 June 2023 - 12:08.


#6209
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 19.03.2022

View PostElihu_66, on 04 iunie 2023 - 12:05, said:

Asta pentru ca te-ai dus la medicul orelist in loc de cel psiholog...

Grateful te-a rugat ceva, nu mai polua topicul cu rautatea ta! Al cui fiu esti tu?
Eu aveam probleme renale si m-am dus la urolog.
Cred ca de psiholog ai tu nevoie vad ca persiti in batjocura.
Te intereseaza al cui fiu sunt ?
Nu ti-am spus ca nu e in discutie persoana mea ?

#6210
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostPaco_ste1, on 04 iunie 2023 - 15:39, said:

Cred ca de psiholog ai tu nevoie vad ca persiti in batjocura.
Cel mai bun psiholog este Dumnezeu, Cel pe care-L batjocoresti pe forum, si probabil in viata ta cotidiana.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate