Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Valentin Stan-profesor de istorie la Universitatea din Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
gamerxgambler

gamerxgambler

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 10.09.2015

 lucifer76, on 24 octombrie 2015 - 20:45, said:

Corect, uciderea civililor a fost necesara... Cat de usor se gasesc scuze invingatorilor si cat de usor sunt etichetati invinsii drept criminali. Parsiva istoria asta daca s-a ajuns ca adevarul sa fie scris de invingatori.  Culmea ipocriziei este cand invinsii sunt condamnati pentru fix aceleasi lucruri infaptuite de invingatori. Sa nu uitam cum aliatii au bombardat civilii, cum i-au internat in lagare de munca, maruntisuri "necesare". Dar asta nu se invata la scoala.



Exact dupa cum a mai spus cineva in urma mea, nici japonezii n-au fost niste  ingerasi.  Ei si-au cautat-o cu lumanarea la Pearl Harbour si cand au  comis atrocitati in insulele din Pacific si in China.

Americanii nu au avut de ales decat sa-i opreasca prin orice mijloace, chiar si cu bomba nucleara. De atunci, japonezii, care duceau anterior o serie de razboaie,   s-au potolit si s-au dezvoltat  ajungand unde sunt acum.....mult mai bine decat  erau inainte.  

Ca tot mi-ai facut recomandare ca sa nu mai folosesc termeni din necunostinta in cauza, si eu ti-as sugera sa nu  mai iei apararea  Axei  care si-au cautat-o de la bun inceput.

Edited by gamerxgambler, 24 October 2015 - 22:35.


#20
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Japonezii ... care japonezi? Femeile si copii ucisi fara discriminare? Tu iti dai seama ce absurditati scoti? Adica daca conducatorii erau cretini, americanii pedepseau pe cei ce nu aveau vreo vina. Logic.

Americanii AU AVUT de ales. Pun pariu caprofesorul asta a tau habar nu are de ce au fost lansate bombele de fapt. Sa iti dau un hint: ca o avertizare,dar nu pentru japonezi.

Ca tot ti-am facut o recomandare, ipocrizie este cand ii acuzi pe ceilalti pentru niste actiuni intreprinse si de tine. Istoria scrisa de invingatori e o mare minciuna. Judecati sunt doar invinsii. Da, japonezii nu au fostingerasi, germanii nu au fost ingerasi, romanii nu au fost ingerasi. Dar rusii au fost? Nu a suflat nimeni un cuvant cand Polonia, Finlanda, tarile baltice, Basarabia si Bucovina au fost invadate. Americanii au fost? Au bombardat civilii. Francezii si britanicii? Astia sunt principalii vinovati moral pentru razboi. L-au pupat in cur si peHitler si pe Mussolini cat au putut, pentru a sta ei insisi in siguranta.

#21
Painkiller_DM

Painkiller_DM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 21.03.2007

 gamerxgambler, on 24 octombrie 2015 - 22:35, said:

Exact dupa cum a mai spus cineva in urma mea, nici japonezii n-au fost niste  ingerasi.  Ei si-au cautat-o cu lumanarea la Pearl Harbour si cand au  comis atrocitati in insulele din Pacific si in China.
Pearl Harbor s-a intamplat datorita santajului si amenintarilor americane si embargo-ului de petrol impus japonezilor.

Quote

Americanii nu au avut de ales decat sa-i opreasca prin orice mijloace, chiar si cu bomba nucleara. De atunci, japonezii, care duceau anterior o serie de razboaie,   s-au potolit si s-au dezvoltat  ajungand unde sunt acum.....mult mai bine decat  erau inainte.  
Tre' sa fii chiar inapt sa crezi ca japonezii o duc mai bine acum decat o duceau inainte. Ar fi dus-o mult mai bine daca ieseau invingatori din razboiul ala, cu resursele Chinei si ale Indonesiei si cu dominatia in oceanul Pacific. Si evitau si peversitatile culturale impuse de americani.


Quote

Ca tot mi-ai facut recomandare ca sa nu mai folosesc termeni din necunostinta in cauza, si eu ti-as sugera sa nu  mai iei apararea  Axei  care si-au cautat-o de la bun inceput.
Altfel ce, mai periculosule?

#22
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
initiatorul  si-a  luat  jucarelele  si-a  plecat!  vroiam  
sa-l  intrebe  pe  stan  nebunu'  daca  23  august  e  mai  bun  ca  zi  nationala!

Edited by sanderoalex, 25 October 2015 - 12:15.


#23
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,612
  • Înscris: 13.06.2004
Îmi place Valentin Stan, dar nu cred că a judecat condiţiile istorice ale versurilor "Deşteaptă-te române".

#24
ColonelulCondoiu

ColonelulCondoiu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 919
  • Înscris: 01.10.2015
Ce ar putea sa vada interesant un tanar student la Valentin Stan, aka vuvuzeaua obedienta a profesorului de turnatorie Felix Motanul ? Nu vezi ca omul e un mercenar odios care schimba taberele precum ciorapii ?
Oricum eu zi ca le canti in struna degeaba, oamenii de genul lui Stan sau Cioroianu nici macar nu stiu ca existi, asta desi esti elevul lor si intr-un fel le faci nitica publicitate benevol pe forumuri.
Nu te mai uita la ei ca la Soare, in realitate sunt niste cioflingari modesti care si-au construit piedestale inalte prin jigodism, mizerie si intriga...ca intelect sunt inferiori chiar si fata de tine.
Pseudointelectuali de carton, dau la pariu ca nu au citit nici macar prelegerile  lui Hegel despre istorie, te provoc sa-l intrebi pe Stan la curs.

Edited by ColonelulCondoiu, 02 November 2015 - 21:32.


#25
Cefalopod

Cefalopod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 21.07.2015
Nu am citit nicio carte de-a lui insa din aparitiile televizate nu arata cine stie ce cunostiinte deosebite, si chiar di ncontra are unele pareri un pic sucite. Oricum pedagogia si sompetenta profesionala nu se conditioneaza reciproc, ptoi fi bota aproape total si sa stii doar bucata de materie ce o tot predai si sa fii un profesor excelent sau sa fii toba si sa n-ai habar cum sa predai.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate