Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Angajator vrea proces de drept civil

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,117
  • Înscris: 29.06.2005
Salut,
Exista un topic deja la dreptul muncii - insa o sa descriu pe scurt situatia cu care ma confrunt:
- Am demisionat, perioada de preaviz 20 zile(sunt in preaviz acum)
- Firma voia sa ma trimita la un curs, drept pentru care in august achizitionase un bilet de avion de vreo 600 ron
- La momentul demisiei, dupa ceva sicane si amenintari, firma a decis sa trimita pe altcineva la curs
- La 5 zile dupa inregistrarea demisiei au achizitionat un bilet foarte scump 1700 ron pentru persoana pe care au decis sa o trimita
- Mi-au trimis mie factura - insistand ca le-am produs o paguba si ca trebuie sa platesc eu contravaloarea noului bilet(care nu e emis pe numele meu)
- Am refuzat plata, considerand ca nu e legal.  Au inceput din nou cu intimidari.
- Dupa ce s-au lamurit ca pe dreptul muncii nu au sanse de castig - acum ma ameninta cu proces civil ca sa-si recupereze paguba.\

Avand in vedere ca decizia pentru noul bilet le apartine, nu e achizitionat de mine sau din dispozitia mea  -  sunt curios ce sanse de castig ar avea si ce parghii am eu pentru aparare.

Multumesc.

#2
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Sanse minime doar daca in caz de proces nu te prezinti.

#3
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
De ce nu ii dai tu in judecata pentru hartuire?

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

acum ma ameninta cu proces civil ca sa-si recupereze paguba.\
Si care-i acuzatia in procesul asta ? Ca nu le-ai dat buna dimineata cand te-ai dus la munca ?
Dupa cum vad eu sunt slabe sanse sa castige oricum ar fi. Cel mai bine contacteaza un avocat si iti va spune cam care e situatia, desi procesul asta de care spui tu face parte tot din sicanare care oricum 90% vor pierde.
Uneori unele firme sau mai bine spus unii patroni sau manageri nu realizeaza ca decat la lase lucrurile asa cum sunt insista cu indarjire sa iti arate ca ei sunt sefii, ca ei sunt cei mai mari si cei mai tari dar pana la urma ajung sa piarda mai mult decat in primul caz. Oameni cu orgolii prostesti.

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postflorinel, on 14 octombrie 2015 - 06:26, said:

- La 5 zile dupa inregistrarea demisiei au achizitionat un bilet foarte scump 1700 ron pentru persoana pe care au decis sa o trimita
- Mi-au trimis mie factura - insistand ca le-am produs o paguba si ca trebuie sa platesc eu contravaloarea noului bilet(care nu e emis pe numele meu)
Acea paguba despre care vorbesc trebuie probata dar tu spui ca deplasarea ta era la un curs si nu pentru onorarea vreunui contract deci pierderea lor consta doar in cei 600 de lei platiti pentru biletul tau - asta daca n-au cerut macar taxele de aeroport inapoi (alea era posibil sa le primeasca).  In opinia mea nu au nicio sansa de castig.
Asteapta sa vezi daca chiar te dau in judecata. Eu nu prea cred ca vor face asta.

Edited by althea, 14 October 2015 - 08:10.


#6
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 24.12.2004
Stai linistit ca nu au cum sa te forteze sa platesti chiar daca te duci in instanta civila cu ei. Judecatorii nu sunt timpiti. Ei in schimb se poarta mizerabil.

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 07.06.2014

View Postalthea, on 14 octombrie 2015 - 08:10, said:

deci pierderea lor consta doar in cei 600 de lei platiti pentru biletul tau

ai probleme de logica in cazul asta.

daca omul nostru era corect de la bun inceput si anunta ca el isi da demisia, firma achizitiona biletul direct pe numele altei persoane. preturile biletelor nu se schimba in functie de nume. ca pe unul il cheama gheorghe si pe altul vasile. difera in functie de oferta de la momentul respectiv sau cu cat este mai apropiata data achizitiei de data plecarii.

asadar, firma a pierdut 1700 de lei aiurea.

a nu se intelege ca sunt de acord cu hartuirea, e un risc asumat pana la urma, insa nici omul nostru nu a fost corect pana la capat.

#8
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Angajatorii, de regula, pierd procese din doua motive, din punctul meu de vedere:
- orgolii, cam majoritatea sunt asa, in special firmele mai mici
- exemplul negativ fata de ceilalti angajati, cu alte cuvinte "vedeti ce se intampla daca nu faceti ce va spun"
Cred ca asa este si in cazul tau.
Oricum, la proces ei trebuie sa faca dovada indubitabila ca tu le-ai provocat dauna, nu organizarea lor deficitara.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006

View PostCuto, on 14 octombrie 2015 - 08:33, said:


Oricum, la proces ei trebuie sa faca dovada indubitabila ca tu le-ai provocat dauna, nu organizarea lor deficitara.

Despre asta s-a discutat detaliat pe celalalt topic.
Paguba firmei consta in diferenta biletului de avion care rezulta din schimbarea numelui titularului acelui bilet.

#10
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Nimeni nu contesta ca firma nu are paguba, problema e ca firma trebuie sa dovedeasca ca angajatul a produs paguba.

#11
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007

View Postflorinel, on 14 octombrie 2015 - 06:26, said:

- La 5 zile dupa inregistrarea demisiei au achizitionat un bilet foarte scump 1700 ron pentru persoana pe care au decis sa o trimita
- Mi-au trimis mie factura - insistand ca le-am produs o paguba si ca trebuie sa platesc eu contravaloarea noului bilet(care nu e emis pe numele meu)

View PostDany_Darke, on 14 octombrie 2015 - 08:24, said:

ai probleme de logica in cazul asta.
...
asadar, firma a pierdut 1700 de lei aiurea.
...
a nu se intelege ca sunt de acord cu hartuirea, e un risc asumat pana la urma, insa nici omul nostru nu a fost corect pana la capat.

@Dany_Darke : hah? Pai cum a pierdut firma 1700 de lei, cand ei au cumparat biletul de avion pentru PERSOANA POTRIVITA.
Nu am inteles cat de corect trebuia sa fie omul pana la capat, din moment ce el si-a dat demisia inainte de a merge la curs.
PS: cursul se plateste dupa urmarea lui, de regula la 30 sau 45 de zile.

LE:
@Initiator: poti astepta pana pleci si dupa aia vezi daca este vb de avocat, sau poti sa consulti inca de pe acum un avocat.

Edited by Werewolfc, 14 October 2015 - 09:04.


#12
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
florinel de ce nu scrii ce ai scris aici si la inspectia muncii ....

#13
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 07.06.2014
tu scrii pt topicul asta sau ... ?

initiatorul era persoana potrivita. i s-a cumparat bilet de 600 de lei.

este absolut imposibil sa-l fi anuntat dupa ce s-a stabilit data plecarii, biletul si toate cele => prima greseala

greseala 2 -> omul a stat si a vegetat acolo fara sa anunte ca nu intentioneaza sa ramana in firma. cand si-a dat aranjat si el ploile, a spus ca isi da demisia  si nu mai pleaca nicaieri.

firma a fost nevoita sa gaseasca omul 2. firma de unde s-a luat biletul a vandut urmatorul bilet la 1700 de lei. asadar, angajatorul, a platit si 600 pt cineva care nu mai pleaca, dar si 1700 pt omul 2 ca sa faca acel curs conform graficului intern.


poate nu ai cittit despre ce vb aici in 2 topicuri. nu despre banii de curs este vb, ci despre banii de bilet de avion.

#14
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
Corect ar fi sa aflam si de ce ai plecat, ce te-a determinat sa pleci.

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttakemeintoyourskin, on 14 octombrie 2015 - 09:32, said:

Corect ar fi sa aflam si de ce ai plecat, ce te-a determinat sa pleci.

Irelevant.De ce te-ar interesa pe tine sau pe mine motivele?
El a pus o intrebare,sa-i rapsundem deci strict la ce il intereseaza pe el,nu ce ne intereseaza pe noi.

#16
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,117
  • Înscris: 29.06.2005

View PostDany_Darke, on 14 octombrie 2015 - 08:24, said:


ai probleme de logica in cazul asta.

daca omul nostru era corect de la bun inceput si anunta ca el isi da demisia, firma achizitiona biletul direct pe numele altei persoane. preturile biletelor nu se schimba in functie de nume. ca pe unul il cheama gheorghe si pe altul vasile. difera in functie de oferta de la momentul respectiv sau cu cat este mai apropiata data achizitiei de data plecarii.

asadar, firma a pierdut 1700 de lei aiurea.

a nu se intelege ca sunt de acord cu hartuirea, e un risc asumat pana la urma, insa nici omul nostru nu a fost corect pana la capat.

Biletul a fost cumparat in august. Eu am demisionat in octombrie.
Nu am solicitat participarea la curs.

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Atita vreme cit nu a existat o intelegere speciala care sa acopere cazul asta particular firma nu are ce sa ceara. Firma isi organizeaza cum vrea afacerile si in orice exista un risc. Obligatia angajatului e sa le dea preavizul cind trebuie si atit.

Cu biletul nu mi-as face nici un fel de grija. Problemele sint sicanele astea, acolo poti sa calci pe bec daca te enervezi sau daca te pacalesc astia sa faci chestii si dupa aia spun ca nu au spus ei (de exemplu te trimit acasa si dupa aia zic ca n-ai venit la munca). In cazuri de-astea recomand cit mai putina interactiune directa. Nu mai ai concediu sa stai acasa si doar sa mergi sa predai ce ai de predat? Alternativ nu simti ca ai putina gripa chiar pe perioada cit mai ai de mers la munca, evident certificata de medicul tau de familie?

#18
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,117
  • Înscris: 29.06.2005
Din pacate, orice fel de concediu suspenda zilele de preaviz - iar interesul meu este sa treaca alea.

Dany_Darke - nu cred ca este cazul sa faci presupuneri vis-a-vis de felul in care mi-am facut munca. Dar ca idee, daca as fi "vegetat", as fi fost trimis acasa, nu as fi plecat eu.
Cursul nu era "conform graficului intern" - nu exista nici o obligatie de vreun fel din partea societatii sa trimita om acolo. Asa ca alegerea sa trimita totusi pe cineva, co costuri cat mai mari a fost alegerea lor, nu le-am fortat eu mana.

Edited by florinel, 14 October 2015 - 10:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate