Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Românii au o avere de circa 10.000 de euro, de 13 ori mai mică decât în zona euro.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#55
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,965
  • Înscris: 14.08.2007

 neur0, on 08 octombrie 2015 - 13:22, said:

Ce nu înțelegi, că unora le place să trăiască în centru, să aibă magazine, să aibă pe unde să se plimbe, să aibe unde bea o bere, cumpăra o carte, vedea un film? Că nu toți vor să stea pe câmp în mijlocul noroaielor? Unde au pus-o dacă rămân fără carnet sau li se strică mașina pentrucă niciun taxi nu-i va duce? Că nu toți au chef să schimbe pantofii cu cizme de cauciuc când ajung în apropierea casei?
Povesti, eu am mult mai multe magazine disponibile decat au ei in centru si mai multe optiuni unde sa vad un film ... si stau cam pe unde se termina blocurile in zona de est a orasului. Clujul nu e dezvoltat din punct de vedere comercial in centru, in centru sunt baruri/restaurante, dar din punct de vedere comercial centrul Clujului tinde spre zero. Iar in momentul asta cand tot centrul e in renovare, ai sanse mai mari sa dai de noroi in centru decat la mine in zona unde aproape toate strazile din cartier sunt modernizate in ultimii 5 ani (cu strada mea modernizata in ultimul an). Ca idee, in centru ai doua sali de cinema la 5 minute in jur, eu am 10 sali (la Iulius Mall adica - e drept, cand e TIFF se improvizeaza sali in multe locatii din centru si atunci ai multe optiuni si acolo). Ei au un numar nesemnificativ de magazine de firma in zona, eu am undeva spre 100. Eu am vreo 5 retele mari internationale de restaurante/cafenele/fast-fooduri disponibile, ei au doua (de exemplu Pizza Hut sau Starbucks nu gasesti in centru). Si cea mai mare retea locala de restaurante are restaurant aproape de mine, dar ei au optiuni si relativ aproape de centru. Bun, la baruri/cluburi/terase/restaurante oferta din centru e incomparabil mai bogata, dar asta e printre putinele lucruri la care sta bine centrul. Cel mai recent modernizat parc e tot aproape de mine (e drept, ei au Parcul Central si el modernizat recent care e mult mai mare). Langa parc sunt 5 terenuri de tenis, in centru trebuie sa mergi un pic pana la primul teren. Ei au zero hipermarketuri/cash&carry/magazine de bricolaj, eu le am pe toate la maxim 2-3 minute de casa. Iar transport in comun am doua optiuni, una de cartier cu statie de autobuz la 100 de metri de casa, alta cu statie mare la vreo 350 de metri de casa unde au statie vreo 7-8 linii diferite cu conexiuni directe spre aeroport, gara, toate cartierele mari. Scoala am tot la cateva sute de metri si e una dintre cele mai noi scoli din Cluj, cu dotari mult mai bune decat au multe scoli din centru (e drept, nu si cu rezultatele/profesorii scolilor din centru). Librarie? Eu am una din cele mai "cool" din Romania (Carturesti), ei au librariile locale sau altele nationale mai putin importante ... e drept ca ei au multe optiuni in centru, dar Carturesti-ul e mai faina decat ce au ei. Cea mai de "fite" piscina/sala de fitness e tot langa mine, in centru sunt optiuni diverse dar nu la fel de bine cotate. Cel mai mare parc sportiv public se face tot in zona unde stau. La fel si cel mai mare aquapark se face tot langa mine (sigur, trebuie vazut cand se va materializa ca tot zic ca incep si inca n-au inceput). Iar cel mai mare proiect de parc din Cluj e tot langa mine (momentan incert, dar in noul PUZ apare ca parc).

Ca sa nu mai zic ca pe strada mea trece o masina la 2 minute, iar in centru in 2 minute trec 200 de masini.

Dar ma rog, deviem de la discutie ... ideea e ca eu decat sa stau in centru intr-o casa darapanata pe care nu am bani nici sa o renovez (mai ales ca multe sunt declarate monumente istorice si nu pot fi renovate decat de firme autorizate), as fi vandut de multa vreme, mi-as fi luat un apartament modern sau facut o casa la "periferie" (vorba vine, ca in 10 minute esti in centru oricum, eu fac 8 minute pana in centru) si aveam si bani sa traiesc cativa zeci de ani fara sa fac nimic in conditii mult mai bune. In momentul asta in Cluj nu e considerat o "fitza" sa stai in centru chiar deloc, zonele cautate sunt Andrei Muresanu, Plopilor si zona Iulius Mall. In centru nu prea exista optiuni rezidentiale premium, doar preturile sunt premium. Retailerii s-au prins de multa vreme ca centrul nu e rentabil pentru ei (si il evita), e mult mai rentabil sa aiba magazin in mall-uri. Sunt o gramada de spatii comerciale goale in centru pe strazi ultra-centrale care stau neocupate de multi ani, pe cand in mall daca se elibereaza un spatiu in maxim 2 luni apare altceva acolo. Iar mall-urile sunt la "periferie" in Cluj (insa la dimensiunile Clujului si daca ai casa pe deal, de exemplu in Borhanci care e unul dintre noile cartiere de case, tot ajungi in sub 10 minute in centru si ai asfalt si transport in comun si acolo pe deal, unde acum vreo 5 ani erai ca la tara).

Edited by utopium, 09 October 2015 - 11:00.


#56
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Ce-a mai buna zona e zona comerciala, unde s-au construit mall-uri/hypermarket-uri.

#57
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
Tu stai la Intercontinental. Faci 8 minute cu liftul, pana la parter.

#58
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 paradigmatic, on 08 octombrie 2015 - 12:19, said:

Dar ce e mai important, nu sunt acei 10.000 euro, oricum penibili.
Important este că aici vorbim de o medie, deci grosul populației chiar este ruptă în cur. Posted Image , sub 10.000 euro.
Un gest frumos d.p.d.v. statistic este ca odata cu media sa se precizeze si abaterea standard, daca nu chiar si momentele superioare: skewness, kurtosis, eventual o mediana si modurile, ca sa ne dam zeama mai cu talent cu ce distributie avem de-a face.


1 are 100 miliarde Euro
10 milioane au 100 Euro
Concluzie: fiecare are 10 000 Euro

10 milioane au 10 000 Euro
Concluzie: fiecare are 10 000 Euro

Parca sunt situatii foarte diferite.

#59
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 utopium, on 09 octombrie 2015 - 10:40, said:

Povesti, eu am mult mai multe magazine disponibile decat au ei in centru si mai multe optiuni unde sa vad un film ... si stau cam pe unde se termina blocurile in zona de est a orasului. Clujul nu e dezvoltat din punct de vedere comercial in centru, in centru sunt baruri/restaurante, dar din punct de vedere comercial centrul Clujului tinde spre zero. Iar in momentul asta cand tot centrul e in renovare, ai sanse mai mari sa dai de noroi in centru decat la mine in zona unde aproape toate strazile din cartier sunt modernizate in ultimii 5 ani (cu strada mea modernizata in ultimul an). Ca idee, in centru ai doua sali de cinema la 5 minute in jur, eu am 10 sali (la Iulius Mall adica - e drept, cand e TIFF se improvizeaza sali in multe locatii din centru si atunci ai multe optiuni si acolo). Ei au un numar nesemnificativ de magazine de firma in zona, eu am undeva spre 100. Eu am vreo 5 retele mari internationale de restaurante/cafenele/fast-fooduri disponibile, ei au doua (de exemplu Pizza Hut sau Starbucks nu gasesti in centru). Si cea mai mare retea locala de restaurante are restaurant aproape de mine, dar ei au optiuni si relativ aproape de centru. Bun, la baruri/cluburi/terase/restaurante oferta din centru e incomparabil mai bogata, dar asta e printre putinele lucruri la care sta bine centrul. Cel mai recent modernizat parc e tot aproape de mine (e drept, ei au Parcul Central si el modernizat recent care e mult mai mare). Langa parc sunt 5 terenuri de tenis, in centru trebuie sa mergi un pic pana la primul teren. Ei au zero hipermarketuri/cash&carry/magazine de bricolaj, eu le am pe toate la maxim 2-3 minute de casa. Iar transport in comun am doua optiuni, una de cartier cu statie de autobuz la 100 de metri de casa, alta cu statie mare la vreo 350 de metri de casa unde au statie vreo 7-8 linii diferite cu conexiuni directe spre aeroport, gara, toate cartierele mari. Scoala am tot la cateva sute de metri si e una dintre cele mai noi scoli din Cluj, cu dotari mult mai bune decat au multe scoli din centru (e drept, nu si cu rezultatele/profesorii scolilor din centru). Librarie? Eu am una din cele mai "cool" din Romania (Carturesti), ei au librariile locale sau altele nationale mai putin importante ... e drept ca ei au multe optiuni in centru, dar Carturesti-ul e mai faina decat ce au ei. Cea mai de "fite" piscina/sala de fitness e tot langa mine, in centru sunt optiuni diverse dar nu la fel de bine cotate. Cel mai mare parc sportiv public se face tot in zona unde stau. La fel si cel mai mare aquapark se face tot langa mine (sigur, trebuie vazut cand se va materializa ca tot zic ca incep si inca n-au inceput). Iar cel mai mare proiect de parc din Cluj e tot langa mine (momentan incert, dar in noul PUZ apare ca parc).

Ca sa nu mai zic ca pe strada mea trece o masina la 2 minute, iar in centru in 2 minute trec 200 de masini.

Dar ma rog, deviem de la discutie ... ideea e ca eu decat sa stau in centru intr-o casa darapanata pe care nu am bani nici sa o renovez (mai ales ca multe sunt declarate monumente istorice si nu pot fi renovate decat de firme autorizate), as fi vandut de multa vreme, mi-as fi luat un apartament modern sau facut o casa la "periferie" (vorba vine, ca in 10 minute esti in centru oricum, eu fac 8 minute pana in centru) si aveam si bani sa traiesc cativa zeci de ani fara sa fac nimic in conditii mult mai bune.
Daca e sa ne uitam si in occident cam toti de clasa medie fac ca tine.
In centrul oraselor stau studentii si imigrantii.
O familie de clasa medie prefera o casa cu o suprafata decenta pe langa oras.

Revenind la subiect ar fi interesanta si o statistica legata de valoarea datoriilor romanilor.

#60
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 galeo, on 08 octombrie 2015 - 12:24, said:

Daca aduni valoarea tuturor imobilelor din Romania si imparti suma la numarul de locuitori, cred ca da mai mult de 10.000 euro.
Depinde ce intelegi prin valoare. Valoarea de piata a imobilelor nu e foarte mare in medie. Gindeste-te ca sunt o gramada de sate unde nu vrea sa se mute nimeni.

#61
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
De fapt, știrea care merită comentată e o parte din titlu: „Românii au o avere”. Posted Image

 galeo, on 09 octombrie 2015 - 10:52, said:

Daca e sa ne uitam si in occident cam toti de clasa medie fac ca tine.
In centrul oraselor stau studentii si imigrantii.
O familie de clasa medie prefera o casa cu o suprafata decenta pe langa oras.

Revenind la subiect ar fi interesanta si o statistica legata de valoarea datoriilor romanilor.
În occident nu, doar în SUA.

Edited by neur0, 09 October 2015 - 11:04.


#62
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,965
  • Înscris: 14.08.2007

 galeo, on 09 octombrie 2015 - 10:52, said:

Daca e sa ne uitam si in occident cam toti de clasa medie fac ca tine.
In centrul oraselor stau studentii si imigrantii.
O familie de clasa medie prefera o casa cu o suprafata decenta pe langa oras.
In Cluj in centru stau pensionarii, vechii clujeni adica ... de obicei prea saraci pentru a-si intretine imobilele asa cum ar trebui intretinute. Noroc ca mai dau in chirie o parte din imobile si asa isi asigura un trai decent. Doar ziceam ca eu in locul lor as vinde si as trai mai bine la periferie ... mai ales ca in Cluj periferie inseamna totusi ca esti tot relativ aproape de centru.

#63
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,975
  • Înscris: 25.06.2007

 neur0, on 09 octombrie 2015 - 11:06, said:

În occident nu, doar în SUA.
Nici doar, de ex. in Tarile Nordice e tot asa cum zice galeo.

#64
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 paradigmatic, on 08 octombrie 2015 - 12:19, said:

E și datoria acolo.
Avem cam 1300 euro datorie pe cap de locuitor.
Da "E și datoria acolo.", dar este numai cea care apasa asupra celor care s-au indatorat, dar lipseste cea care apasa asupra tuturor, determinand nivelul ridicat sau foarte ridicat al impozitelor si taxelor, exact ceea ce ii saraceste cel mai mult pe romani:
Datoria Romaniei pe cap de locuitor a crescut la 3.313 euro evident se refera la datoria publica. Posted Image Posted Image

"Potrivit Curtii de Conturi, datoria publica a Romaniei a manifestat o tendinta de crestere continua, ajungand, la 31 decembrie 2014, la 295.578,7 milioane de lei (65.946,5 milioane de euro), fata de 31 decembrie 2012, cand insuma 240.842,5 de milioane de lei (54.382,2 milioane de euro).
In aceeasi perioada de timp, datoria publica in euro pe cap de locuitor a urcat cu 608,3 euro, astfel incat, la sfarsitul anului trecut, aceasta era de 3.313,9 euro pe cap de locuitor, de la 2.705,6 euro, in 2012." Sursa

"Curtea de Conturi atrage atentia si ca politica de contractare a imprumuturilor de stat trebuie sa fie orientata catre efectuarea de cheltuieli productive si anume realizarea de investitii in resurse umane, in infrastructura, in cercetare, investitii in tehnologie si tehnica avansata si alte activitati benefice pe termen lung, care pot asigura rambursarea obligatiunilor emise si plata dobanzilor aferente si dezvoltarea economiei, in ansamblu."

Edited by poadol, 09 October 2015 - 13:54.


#65
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 paradigmatic, on 08 octombrie 2015 - 13:41, said:

Pt mine, sincer, nu.
Suma respectivă m-a surprins.


welcome to the real world

priveste partea buna: suntem atat de saraci incat nici datorii mari nu putem avea. alte state au datorii de zeci de mii de euro pe individ. fara a socoti datoria pentru locuinta! asta nu intra in statistici de cele mai multe ori. nu glumesc.

#66
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 argentum, on 09 octombrie 2015 - 18:09, said:

priveste partea buna: suntem atat de saraci
Asta din cauză că ne-am început activitatea democratică cu un președinte sărac și cinstit.

Singurul capital pe care-l avem sunt terenuri, râuri și forță de muncă. Forță de muncă o parte pregătită, o parte ne. Resurse naturale, nu prea. Cu pădurile am rezolvat. Industrie nu avem. Avem ceva pensionari, șomeri și bolnavi sau handicapați.

Mai avem și politicieni, dar asta nu sunt sigur că este un lucru bun.

Trebuie să facem o combinație din cele de mai sus dacă vrem să ieșim la liman.

Edited by neur0, 09 October 2015 - 18:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate