Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 

Casa mostenita cu probleme noi

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
rambler

rambler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 22.02.2014

 anknic, on 21 septembrie 2015 - 21:21, said:

casa este 1/2 a bunicului si 1/2 a bunicii. 1/2 a bunicului se imparte la 5 mostenitori (4 copii+bunica). cf. legii in R. sotul supravietuitor ia 1/4 din mostenire (adica 1/4 din jumatatea bunicului), cei 4 copii iau restul de 3/4 din jumatate (adica 3/8 din casa impartit la 4). varul ala nu are cum sa vina si la mostenirea dupa bunica...ca nu are nicio treaba cu ea Posted Image
Asa este, ai dreptate. Posted Image

#20
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
ma scuzi ca-ti scriu asta, dar si tu fraier, "Nu ma deranjeaza sa ii platesc", da cum adica sa nu te deranjeze? daca el nu are nici un drept acolo, tu ii dai bani doar asa ... ca este varu?

pai in cazul asta, daca ma gandesc bine, cred ca si eu cu tine suntem rude, ma interesez si iti spun exact.

Edited by Dany_Darke, 21 September 2015 - 21:29.


#21
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 cristi_mre, on 21 septembrie 2015 - 21:27, said:

Nu ma deranjeaza sa ii platesc. Ma deranjeaza faptul ca el vrea toata casa, nu o despagubire pt cota parte a lui.


Ce acte sa imi pregatesc? Eu am titlul de proprietate, succesiunea dupa bunica, actul de donatie a celor 3 copii, si extrasul de carte funciara, care e pe numele meu.


actul ala prin care i s-a dat surorii vitrege terenul si declaratie la notar a unchiului care mai traieste ca la momentul l-a care s-a facut succesiune dupa bunicul au inteles toti mostenitorii  ca terenul ala i s-a dat surorii vitrege in contul mostenirii de 3/32 din casa. si toate actele care sa releve valoarea casei cand ai preluat-o tu si...acte cu ce ai investit.

#22
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

 Dany_Darke, on 21 septembrie 2015 - 21:28, said:

ma scuzi ca-ti scriu asta, dar si tu fraier, "Nu ma deranjeaza sa ii platesc", da cum adica sa nu te deranjeze? daca el nu are nici un drept acolo, tu ii dai bani doar asa ... ca este varu?

pai in cazul asta, daca ma gandesc bine, cred ca si eu cu tine suntem rude, ma interesez si iti spun exact.
Unchiul meu imi confirma ca imi este var. Nu stiu ce au avut de impartit in trecut, astfel ca, noi, a 3-a generatie sa nu stim ca avem veri vitregi,  dar asta e.
Omul m-a panicat cand mi-a spus ca imi i-a casa.

#23
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
In primul rand nu esti hotarat.La notar ai facut act de donatie sau de mostenire ? Daca au venit toti mostenitorii la notar inseamna ca e mostenire pt ca ceilalti au semnat ca renunta la partea lor in favoarea ta.
Dupa ce spui ca bunicta ia dat la primul copil a lui bunictu teren spui ca pe Titlu e trecuta tot baba.Deci ce ia dat ? Un mare kkt.
La notar nu trebuie sa ai de la primarie ca nu are primaria neamurile si rasneamurile inaintasilor lu' Ion Roata.Notarul specifica in acte ca nu sunt alti mostenitori pt care se semneaza pe proprie raspundere sub articol penal.
La mine in fam au semnat fals si cand s-au trezit cu ala din alta casatorie au facut 13-14 si i-au dat cat nu face sa scape.Au crezut ca fiind departe nu va afla.Iaca a aflat
Deci tu pan' la urma ai mostenire sau donatie? Terenul dat la tusa moarta e cu acte sau ia zis doar--Na fa , bucata aia e a ta! ? Pe acte sunt eu.

#24
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 cristi_mre, on 21 septembrie 2015 - 21:33, said:

Unchiul meu imi confirma ca imi este var. Nu stiu ce au avut de impartit in trecut, astfel ca, noi, a 3-a generatie sa nu stim ca avem veri vitregi,  dar asta e.
Omul m-a panicat cand mi-a spus ca imi i-a casa.

nu are cum sa iti ia casa! eventual iti poate cere 3/32 din valoarea casei la momentul la care a murit bunicul tau si tu ii ceri valoarea terenului mostenit de el de la mama minus 3/32 cat are el dreptul...daca e sa o luam super legal. dar sa ai acte la tot!

aaa...si acte cum ca acea casa a fost bun comun (construita in timpul casatoriei bunicilor tai) si bineinteles acte civile care sa demonstreze ca cei 3 frati sunt comuni bunica+bunic, d'astea...tot ce inseamna certif de casatorie si de nastere Posted Image

Edited by anknic, 21 September 2015 - 21:38.


#25
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

 anknic, on 21 septembrie 2015 - 21:33, said:



actul ala prin care i s-a dat surorii vitrege terenul si declaratie la notar a unchiului care mai traieste ca la momentul l-a care s-a facut succesiune dupa bunicul au inteles toti mostenitorii  ca terenul ala i s-a dat surorii vitrege in contul mostenirii de 3/32 din casa. si toate actele care sa releve valoarea casei cand ai preluat-o tu si...acte cu ce ai investit.
Actul pentru pamantul dat surorii vitrege nu exista. S-a facut verbal. Singurul martor in viata fiind unchiul meu.
Succesiune dupa bunicul meu am facut eu in urma cu 3 ani.
Acte cu ce am investit am. Valoarea case a fost cea trecuta la notar, valoare dupa care am platit taxele. A fost minimum din zona. Aprx 15000 lei

#26
rambler

rambler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 22.02.2014
Tipul ar trebui sa prezinte acte dincare sa reiasa ca este fiul respectivei si astea le are, dar ii trebuie certificatul de casatorie al bunicii si hotararea de divort.
Pe langa faptul ca nu poate ciupi mare lucru, vorba lui anknic, mai poate sa iti dea tie ceva. El are din acel teren doar o cincime( sau poate iar gresesc si ma corecteaza anknic), adica aproape nimic.
Si poate nu poate aduce nici actele necesare.

Edited by rambler, 21 September 2015 - 21:40.


#27
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

 unucelalalt, on 21 septembrie 2015 - 21:33, said:

In primul rand nu esti hotarat.La notar ai facut act de donatie sau de mostenire ? Daca au venit toti mostenitorii la notar inseamna ca e mostenire pt ca ceilalti au semnat ca renunta la partea lor in favoarea ta.
Dupa ce spui ca bunicta ia dat la primul copil a lui bunictu teren spui ca pe Titlu e trecuta tot baba.Deci ce ia dat ? Un mare kkt.
La notar nu trebuie sa ai de la primarie ca nu are primaria neamurile si rasneamurile inaintasilor lu' Ion Roata.Notarul specifica in acte ca nu sunt alti mostenitori pt care se semneaza pe proprie raspundere sub articol penal.
La mine in fam au semnat fals si cand s-au trezit cu ala din alta casatorie au facut 13-14 si i-au dat cat nu face sa scape.Au crezut ca fiind departe nu va afla.Iaca a aflat
Deci tu pan' la urma ai mostenire sau donatie? Terenul dat la tusa moarta e cu acte sau ia zis doar--Na fa , bucata aia e a ta! ? Pe acte sunt eu.
Acte de donatie. Oamenii chemati la notar au semnat ca imi doneaza dreptul lor din mostenire.

#28
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 cristi_mre, on 21 septembrie 2015 - 21:38, said:

Actul pentru pamantul dat surorii vitrege nu exista. S-a facut verbal. Singurul martor in viata fiind unchiul meu.
Succesiune dupa bunicul meu am facut eu in urma cu 3 ani.
Acte cu ce am investit am. Valoarea case a fost cea trecuta la notar, valoare dupa care am platit taxele. A fost minimum din zona. Aprx 15000 lei


cum ati facut succesiunea dupa bunic? fara sora vitrega?

eu zic sa te duci sa vb cu un avocat, se poate deschide in instanta un proces de anulare a succesiunii bunicului (daca a fost facuta fara sora vitrega) si in final iti da instanta act de proprietate pe casa...stabileste clar si daca ai sa ii dai tu bani lui sau el tie...dar intai explica-i varului ca nu are dreptul decat la 3/32 din casa si 3/32 din teren (cu conditia ca terenul sa fi fost bun comun bunica+ bunic...vezi sa nu fie mostenire de la mama surorii vitrege ca atunci nu se cheama ca i s-a dat in locul mostenirii dupa bunic...era bun propriu al mamei surorii vitrege si mosteneste integral sora vitrega...)

#29
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

 anknic, on 21 septembrie 2015 - 21:36, said:

nu are cum sa iti ia casa! eventual iti poate cere 3/32 din valoarea casei la momentul la care a murit bunicul tau si tu ii ceri valoarea terenului mostenit de el de la mama minus 3/32 cat are el dreptul...daca e sa o luam super legal. dar sa ai acte la tot!

aaa...si acte cum ca acea casa a fost bun comun (construita in timpul casatoriei bunicilor tai) si bineinteles acte civile care sa demonstreze ca cei 3 frati sunt comuni bunica+bunic, d'astea...tot ce inseamna certif de casatorie si de nastere Posted Image
Astea le am. Problema e ca : cum doamne-iarta nu aparea acea sora vitrega in nici o hartie. Cum a disparut si cum a aparut acest var, e o enigma pt mine. Unchiul supravietuitor are 80 ani, este cel mai batran dintre frati. Pe el degeaba il intreb ca sare de la o poveste la alta.

#30
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 cristi_mre, on 21 septembrie 2015 - 21:42, said:

Acte de donatie. Oamenii chemati la notar au semnat ca imi doneaza dreptul lor din mostenire.


daca s-a facut dupa moartea bunicii se cheama succesiune si nu este donatie...au renuntat la mostenire in favoarea...mamei tale care iti poate dona sau au acceptat mostenirea si dupa aia ti-au donat. succesiunea (acceptarea sau renuntarea la mostenire) este diferita de donatie...nu se pot face in acelasi timp. ca sa donezi tb.sa ai in proprietate ceva...proprietate care vine dupa ce ai acceptat mostenirea respectivului lucru.

#31
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

 anknic, on 21 septembrie 2015 - 21:46, said:



cum ati facut succesiunea dupa bunic? fara sora vitrega?

Da. S-a facut fara sora vitrega. Acum, cand am aflat, cred ca e cam tarziu. Sora vitrega era decedata la data cand s-a facut succesiunea, iar varul meu trebuia sa se prezinte. Adica sa fie chemat. Asa cred ca trebuia sa fie facut

#32
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 cristi_mre, on 21 septembrie 2015 - 21:46, said:

Astea le am. Problema e ca : cum doamne-iarta nu aparea acea sora vitrega in nici o hartie. Cum a disparut si cum a aparut acest var, e o enigma pt mine. Unchiul supravietuitor are 80 ani, este cel mai batran dintre frati. Pe el degeaba il intreb ca sare de la o poveste la alta.


daca nu apare in succesiunea dupa bunic, fiul poate ataca acel act si sa-l desfiinteze in instanta...ideea e ca tb sa te duci cu actele la un avocat ca sa le vada pe toate un om care stie legea si iti spune el ce e de facut in continuare.

este de discutat si pamantul ala de unde provenea...sa nu fi fost al mamei surorii vitrege...de aia tb sa ai acte :)

#33
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

 anknic, on 21 septembrie 2015 - 21:48, said:



daca s-a facut dupa moartea bunicii se cheama succesiune si nu este donatie...au renuntat la mostenire in favoarea...mamei tale care iti poate dona sau au acceptat mostenirea si dupa aia ti-au donat. succesiunea (acceptarea sau renuntarea la mostenire) este diferita de donatie...nu se pot face in acelasi timp. ca sa donezi tb.sa ai in proprietate ceva...proprietate care vine dupa ce ai acceptat mostenirea respectivului lucru.
Au acceptat mostenirea, apoi s-a facut donatia.

#34
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Clar faptul ca matusa ta vitrega nu a primit nimic . Bunicul tau are 4 copii , a fost proprietar pe casa -are 4 mostenitori.
Unchiul tau in instanta ca martor nu are valoare.Actele vorbesc.
Varul tau are drept la partea lu' ma-sa moarta .
La valoarea care ai mostenit casa nu cat ai mai investit .Asta se probeaza cu Autorizatia de reparatie a casei , acte pe materiale , eventual si martori . si actul notarial de mostenire daca se specifica starea casei la momentul respectiv.Daca nu ai e ciubucu' tau.
Daca nu ai bani sa-i dai sau nu primeste iti imparte un executor judecatoresc casa si terenul si ups -Ai un vecin nou.
Daca spune-ai ce spun actele si nu povesti nemuritoare era mai putin distractiv pt noi.
Lu' iubitu tau var ii trebuiesc acte banale ca sa te dea in judecata , doar de identitate care sa demonstreze ca ma-sa e fata lu tat-su iar el e odrasla lu ma-sa.
Eu zic sa nu te pui rau ca daca va da in penal ca nu l-ati declarat la notar mostenitor se lasa cu bau bau .Se cheama furt.

Edited by unucelalalt, 21 September 2015 - 21:55.


#35
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

 anknic, on 21 septembrie 2015 - 21:51, said:



este de discutat si pamantul ala de unde provenea...sa nu fi fost al mamei surorii vitrege...de aia tb sa ai acte Posted Image
Am acte. Acum stau cu nasul intr-un morman de acte. Singura problema este ca nu stiu cum o chema pe sora vitrega a mamei.
Nici pe varul meu nu stiu cum il cheama.

#36
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
sau poti sta linistit sa te dea el in judecata. dar sa ai actele cu care sa il contrezi!

daca terenul ala era doar al mamei surorii vitrege atunci varul asta va dori 3/32 din casa...valoarea la momentul la care a decedat bunicul! (aci tb.sa ai acte sa demonstrezi valoarea!)

daca terenul era in patromoniul bunicii si al bunicului atunci el are dreptul la 3/32 din teren si 3/32 din casa...urmeaza sa demonstrezi cu acte/martori ca i s-a dat terenul in locul cotei parti de mostenire...si daca nu demonstrezi o sa trebuiasca sa ii dai 3/32 din casa si 3/32 din teren si sa-ti iei si terenul :))))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate