Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Placă bază + cooler

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
67 replies to this topic

#55
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View Postgeorgik12, on 01 septembrie 2015 - 01:15, said:

Ba, iar vorbiti 2 pagini pe langa?
Luati o pauza in pana mea, ca faceti fiecare topic praf.

Totusi, 600 lei o 750 cheala? Cum naiba sa dai atat pe ea?
http://www.pcgarage....ddr5-128-bit-4/
Culmea, chiar mai ieftina, tot cu 2GB si mai e si Ti pe deasupra, deci si mai buna ...

Dar e mai simplu sa va intreceti in muschi si cunostiinte in loc sa-i recomandati ceva omului.
Si da, 750-ul e in stare sa foloseasca mai multe de 1GB. Si da, chiar si pe HD iti trebuie peste 1GB in ziua de azi. Daca traiti in trecut, aia e, problema voastra, tineti pentru voi, dar stati in banca voastra si nu nu va mai insirati prostiile peste tot.
Eu i-am recomandat initiatorului. I-am cerut doar atat: cum a ajuns el la concluzia ca 1gb vs 2gb de pe un gtx 750 ajunge la o diferenta de minim 8 fps. Asta n-am intalnit-o in veci!

Si-ti trebuie peste 1GB in HD pentru ce? Cu ce te ajuta pe tine practic ca sa-ti spun direct? In 720/768 cu ce te ajuta pe tine 2gb in gaming? Cand dimpotriva baza pe rezolutiile mici este procesorul. Ca sa nu spun de faptul ca o sa inceapa sa foloseasca HT (daca nu sunt deja).

Edited by diminutiv, 01 September 2015 - 01:26.


#56
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postgeorgik12, on 01 septembrie 2015 - 01:24, said:

Sincer, prea putin imi pasa de ce discutati.
Aveti n topicuri de discutii pe tema asta. In loc sa-i dai "nestiutorului" pareri subiective si personal, bagai un test in fata si trimite-l la plimbare:
http://www.guru3d.co...e_review,9.html

Peste 2GB consum la 1600x1200.
Nu-i greu sa aplici o regula de 3 simpla din toate alea si sa tragi concluzia ca pe la HD sau 1280x1024 tot bati spre 1.5 / 2GB consum. Iar detaliile folosite sunt suficient de mici incat 750-ul sa aiba undeva la 35FPS, asadar le duce.

Mai e ceva de obiectat, @diminutiv?
Ca tu esti ala cu chef de cearta.

Eu am incercat sa-i explic omului ca s-au schimbat regulile unei placi video de cand cu rezolutii peste 1600x900, dar el in loc sa invete a cautat nod in papura.

View Postdiminutiv, on 01 septembrie 2015 - 01:25, said:

Eu i-am recomandat initiatorului. I-am cerut doar atat: cum a ajuns el la concluzia ca 1gb vs 2gb de pe un gtx 750 ajunge la o diferenta de minim 8 fps. Asta n-am intalnit-o in veci!

Si-ti trebuie peste 1GB in HD pentru ce? Cu ce te ajuta pe tine practic ca sa-ti spun direct? In 720/768 cu ce te ajuta pe tine 2gb in gaming? Cand dimpotriva baza pe rezolutiile mici este procesorul. Ca sa nu spun de faptul ca o sa inceapa sa foloseasca HT (daca nu sunt deja).

Creste rezolutia, cresc texturile si distanta de scalat a imaginii, si acolo se cere memorie video.
Adevarat e ca nu poti sa aduci un GT630 cu 4Gb memorie video ca nu poate procesorul grafic, dar cand aduci in discutie procesoare grafice potente, o data cu rezolutia cresti si cantitatea de RAM video.

Edited by anoniymus, 01 September 2015 - 01:29.


#57
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View Postgeorgik12, on 01 septembrie 2015 - 01:24, said:

Sincer, prea putin imi pasa de ce discutati.
Aveti n topicuri de discutii pe tema asta. In loc sa-i dai "nestiutorului" pareri subiective si personal, bagai un test in fata si trimite-l la plimbare:
http://www.guru3d.co...e_review,9.html

Peste 2GB consum la 1600x1200.
Nu-i greu sa aplici o regula de 3 simpla din toate alea si sa tragi concluzia ca pe la HD sau 1280x1024 tot bati spre 1.5 / 2GB consum. Iar detaliile folosite sunt suficient de mici incat 750-ul sa aiba undeva la 35FPS, asadar le duce.

Mai e ceva de obiectat, @diminutiv?
Ca tu esti ala cu chef de cearta.
Nenea... nu te supara. Dar omul bata-l vina mai era un pic si rupea cerul in doua ca GTX 750 cu 2gb duce pe ultra GTA 5 la vreo 40 fps cand el nici macar nu stia care-s setarile pentru Ultra. Citeste si tu macar discutia si nu mai face pe pacifistu

PS: Pe full hd. Nu ce rezolutii imi zici tu mie acolo. Incearca-l sa-l intelegi pe el, nu pe mine.

Edited by diminutiv, 01 September 2015 - 01:31.


#58
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postdiminutiv, on 01 septembrie 2015 - 01:29, said:

Nenea... nu te supara. Dar omul bata-l vina mai era un pic si rupea cerul in doua ca GTX 750 cu 2gb duce pe ultra GTA 5 la vreo 40 fps cand el nici macar nu stia care-s setarile pentru Ultra. Citeste si tu macar discutia si nu mai face pe pacifistu.

Unde este verry high nu se poate mai mult.
Da MSAA X2, ca daca pun X4 trebuie sa cobor alte detalii si prefer asa.

#59
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View Postanoniymus, on 01 septembrie 2015 - 01:29, said:

Eu am incercat sa-i explic omului ca s-au schimbat regulile unei placi video de cand cu rezolutii peste 1600x900, dar el in loc sa invete a cautat nod in papura.



Creste rezolutia, cresc texturile si distanta de scalat a imaginii, si acolo se cere memorie video.
Adevarat e ca nu poti sa aduci un GT630 cu 4Gb memorie video ca nu poate procesorul grafic, dar cand aduci in discutie procesoare grafice potente, o data cu rezolutia cresti si cantitatea de RAM video.
Si-ai ajuns  exact la ce ti-am zis eu... Bravo!

#60
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postdiminutiv, on 01 septembrie 2015 - 01:29, said:

PS: Pe full hd. Nu ce rezolutii imi zici tu mie acolo. Incearca-l sa-l intelegi pe el, nu pe mine.
Posted Image Posted Image

View Postdiminutiv, on 01 septembrie 2015 - 01:32, said:

Si-ai ajuns  exact la ce ti-am zis eu... Bravo!


#61
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View Postdiminutiv, on 01 septembrie 2015 - 00:03, said:



Si da... iar ajungem la ce spuneam: cantitatea de memorie se observa la placile video potente. Intr-o oarecare masura si acolo. Nu la gtx 750 sau alte modele care bat in categoria asta. Ca nu toata lumea care opteaza pentru Nvidia ca sa poa' sa se bucure de GTA 5 asa cum trebuie aleg minim un gtx 960.




#62
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postdiminutiv, on 01 septembrie 2015 - 01:33, said:


Mai bine incepi sa faci teste sau te retragi.
Orice placa video noua de la nVIDIA GTX este pentru gaming, diferenta este intre Ultra pentru rezolutii HD la placile video GTX x50 si High / medium in functie de joc la rezolutii fullHD.
Si odata cu cresterea rezolutiei creste si cererea de memorie video.

#63
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View Postanoniymus, on 01 septembrie 2015 - 01:39, said:

Si odata cu cresterea rezolutiei creste si cererea de memorie video.
Facepalm... spune-mi ceva nou!

#64
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postdiminutiv, on 01 septembrie 2015 - 01:41, said:

Facepalm... spune-mi ceva nou!

Ceva nou e ca GTXurile sunt de gaming, iar GTX 750 (este Maxwell) si poate sa se "distreze" cu mai mult RAM si de aici intr-un joc ca GTA 5 te poti trezi cu cateva FPSuri in plus.
Altceva?
Baga la cap GTXurile sunt placi de gaming, in functie de buget iti alegi GTXul care ti-l permiti, un gaming ultra la 2k rezolutie inseamna un GTX 960 cu 4Gb sau GTX970, GTX980 este extrem si se descurca in 4k.

Edited by anoniymus, 01 September 2015 - 01:46.


#65
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View Postanoniymus, on 01 septembrie 2015 - 01:39, said:

Mai bine incepi sa faci teste sau te retragi.
Mai, omenasule... tu ai ceva la cap. Sincer! Chiar esti bolnav...

L-am ajutat pe initiator cu o configuratie. Am incercat sa-ti arat ca deraiezi cu anumite detalii astronomice de-ti statea mintea in loc... si daca n-aveam somn n-o faceam. Am lasat-o balta in cele din urma cand m-am convins de tine. Ce vrei mai mult de-atat? Tu nu vezi ca esti in lumea ta?

View Postanoniymus, on 01 septembrie 2015 - 01:45, said:

Ceva nou e ca GTXurile sunt de gaming, iar GTX 750 (este Maxwell) si poate sa se "distreze" cu mai mult RAM si de aici intr-un joc ca GTA 5 te poti trezi cu cateva FPSuri in plus.
Altceva?
Baga la cap GTXurile sunt placi de gaming, in functie de buget iti alegi GTXul care ti-l permiti, un gaming ultra la 2k rezolutie inseamna un GTX 960 cu 4Gb sau GTX970, GTX980 este extrem si se descurca in 4k.
Da, ma... e ca tine! Asa e cum spui tu.. Esti omniscient!

Acum scuteste-ma! Salut!

#66
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Postdiminutiv, on 01 septembrie 2015 - 01:48, said:

Da, ma... e ca tine! Asa e cum spui tu.. Esti omniscient!

Acum scuteste-ma! Salut!

P.S.
GTX 750 2Gb sau GTX 950 2Gb sunt placi video de gaming dar pentru rezolutii mai mari ca HD si maxim fullHD, in 2k clacheaza.
GTX 750 1Gb rezolutie HD si putin peste.

#67
diminutiv

diminutiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 23.02.2012

View Postanoniymus, on 01 septembrie 2015 - 01:57, said:


P.S.
GTX 750 2Gb sau GTX 950 2Gb sunt placi video de gaming dar pentru rezolutii mai mari ca HD si maxim fullHD, in 2k clacheaza.
GTX 750 1Gb rezolutie HD si putin peste.
Si broasca s-a inecat la inundatie... Initiatorul a primit sfaturile. TC

#68
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
TC pe bune ca a luat-o pe aratura grav. data viitoare mestere diminutiv se lasa cu warn si poate mute pt flame continuu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate