Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

”Casa Antica”

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2469 replies to this topic

#2395
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Astazi a avut placerea ca   taicamiu sa dea cu vopsea tevile si sa intinda plasa, ca tot m-a inebunit sa ingradim sa nu vina cainii vagabonzi si ca e placerea lui sa ma ajute....mai trebuie date odata tevile ca nu e acelasi maro ca tevile de la gardurile laterale, chiar daca e acelasi kober.Posted Image
Mai e o poarta de facut de introduc cate o bara de fi 8 in partea de jos si sus a plasei ca sa stea fixa...

Iar eu am reusit sa dau prima mana de tinci in camera piticului ,am mai avut 3 glafuri de tencuit nu le-am mai tencuit atunci cand am tencuit camera si le-am lasat sa le fac odata cu finisarea ...

Attached Files


Edited by Benderbut, 26 February 2019 - 18:55.


#2396
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostInginerul_, on 26 februarie 2019 - 16:46, said:

De unde a ajuns nisip in jgheab?
Cred ca de la cum am zidit cosul si din cauza faptului ca tirajul este foarte tare la termosemineu, nu este ca la sobe. Daca vreau ca un lemn sa il ard repede deshid tirajul la maxim nu imi mai trebuie ventilator ca la centrale si cu curentul pe care il creeaza pe cos se autocurata intrun fel.

#2397
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Bucata de teava care formeaza cozorocul ai sudat-o direct pe pozitie? Adica teava verticala era deja in pamant/beton? Oricum arata foarte bine sudura aia si teava in general!

#2398
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Tevile erau deja in beton dar erau prea scurte, asa ca unghiul l-am sudat de jos apoi am sudat tevile deja cu cozorocul facut pe tevile scurte in beton. Nu prea sunt multumit cu vreo 3 tevi pe care s-a oferit taicamiu sa mi le dea deoarece sunt inadite si sudate de el si sunt putin inestetice ca nu sunt nici de acelasi diametru, dar m-am bucurat ca sunt groase in carne si ca am mai facut economie , le-a capatat si el de la bunicamiu cand le aducea de la uzina in autobuz ca nu erau de cumparat pe vremea aia   Posted Image

Edited by Benderbut, 26 February 2019 - 20:01.


#2399
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

View PostBenderbut, on 26 februarie 2019 - 19:15, said:

tirajul este foarte tare la termosemineu, nu este ca la sobe.
Pai si nu arunci multa caldura pe cos cu un tiraj prea tare? Aerul ala nu iese singur, ia si multa caldura odata cu el.

#2400
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007

View PostBenderbut, on 26 februarie 2019 - 09:40, said:

Nu ma mai satur sa fac poze la scara, am terminat-o si m-am urcat pe ea, am cronometrat , fac 3 secunde pana sus la jgheab , va urma sa fac tronsonul de scara pana la cos. Posted Image




Scara nu are cos de asigurare. Este destul de periculos sa urci pe o scara verticala.

#2401
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostInginerul_, on 26 februarie 2019 - 20:50, said:

Pai si nu arunci multa caldura pe cos cu un tiraj prea tare? Aerul ala nu iese singur, ia si multa caldura odata cu el.
Cateodata deschid tirajul sa ia foc lemnele la inceput apoi il inchid, atunci eu cred ca se formeaza curentul ala ... In rest dupa ce a luat-o sta in majoritatea timpului cu clapeta inchisa

View Postautom2, on 26 februarie 2019 - 22:22, said:

Scara nu are cos de asigurare. Este destul de periculos sa urci pe o scara verticala.
Ma rade tot forumul daca mai pun si cos de asigurare, mai degraba ma urc cu un ham de siguranta sau in momentul cand urc scara e mai sigur sa ma prind de trepte decat pe lateral, la fel cum te invata la pompieri , nu ? Posted Image

Edited by Benderbut, 27 February 2019 - 07:48.


#2402
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018

View PostBenderbut, on 27 februarie 2019 - 07:48, said:

Ma rade tot forumul daca mai pun si cos de asigurare,
Pune si cos, lasa sa rada cine o rade. Mai bine sa fii asigurat.

#2403
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Am terminat camera bunducelului de dat cu tinci. Mai urmeaza var si parchet. Nustiu ce culoare sa aleg la var. Ma gandeam un albastru deschis clasic.

Attached Files



#2404
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Si sa ai un stoc de cateva sticle de otet. Este solutia salavtoare in cazul in care ia foc funinginea din cos. Efect garantat!

Gandeste-te ca te sui intr-o situatie de urgenta, noaptea, cu treptele inghetate, pe vant, etc. Cosul ala , chiar si simplist, te ajuta sa te odihnesti ( te sprijini cu spatele in el.

#2405
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Probabil cu timpul  voi face un cos din platband cu lungimea de de 1,5 m exact in punctul cel mai periculos in care trebuie sa mai sui pe acoreris spre cos

#2406
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Tevile alea oblice la gard pentru ce sunt?

#2407
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postgreenlife, on 03 martie 2019 - 11:16, said:

Tevile alea oblice la gard pentru ce sunt?
Acolo am butasi de vie, voi trage sarma galvanizata intre tevi si va atrna via pentru umbra si productie...

Ca tot veni vorba de agricultura, la butasi le dau ochiurile si inca nu i-am mai transplantat in zonele rare cu butasi. si va mai trebui sa pun inca un rand de sarma la stalpi....nu poti tine pasul cu natura cand incepe sa isi faca damblaua primavara.

Edited by Benderbut, 03 March 2019 - 11:26.


#2408
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Am terminat scara care vine fixata de coamele de tabla prefaltuita, am facut si clemele de fxare nu va trebui sa folosesc niciun autoforant , trebuie doar sa o urc sus si sa o asez pe pozitie. Am gasit si vopseaua care sa se potriveasca cu acoperisul , am facut-odin doua culori. Posted Image

Attached Files



#2409
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Saptamana ast am turnat autonivelanta si am terminat de datcu var. Sotia vroia camera toata albastra eu am zis ca e urat toata albastra si am optat cu greu convinsa pentru modelul asta. Am instalat si prizele, intrerupatoarele si cred ca mai vreo cateva   pentru cealalta camera. Mai urmeaza folia de polistiren si parchetul .

Am terminat de montat scara pe acoperis, a durat 10 minute, m-a ajutat si taicamiu. Am inchis curtea cu gard , adio vizitatori canini vagabonzi Posted Image .


Acum ca am facut toate astea, va urma vopsea cu maro acele tevi cu cozoroc in ton cu gardul laterl, vopsita magazia de tabla cu gri, si nu in ultimul rand am identificat o problema la acoperis, la vant puternic, va trebui sa ma urc pe acoperis sa infund o coama si fixate colile cele mai lungi de tabla cu cateva autoforante. In ultima poza fenomenul e descris mai bine .

Va trebui sa ma cocot de jurul imprejurul casei cu o schela improvizata sa umplu cu mortar intre centura si cosoroaba  ca mai am putin si imi intra psarelele prin tavanul de rigips , se pare ca vata de sticla nu le irita deloc si sa pun plasa intre taban si rigllele de lemn la acoperis sa nu mai intre pasarelele, gata le declar razboi.

Attached Files


Edited by Benderbut, 10 March 2019 - 17:24.


#2410
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
mai bine o lasai sa faca toata camera albastra. Dar poate un albastru mai pal, nu asa intens.

#2411
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,637
  • Înscris: 11.03.2006
Nu stiu cum sa spun asta altfel, asa ca : asculta-ti nevasta! Si da, un albastru mai pal n-ar strica...
Scara imi place.

#2412
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Face poze nasoale telefonul asta dar e un albastru mediteranean, nici acum?..

Attached Files


Edited by Benderbut, 10 March 2019 - 17:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate