Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

”Casa Antica”

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2469 replies to this topic

#2467
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007

View PostBenderbut, on 11 aprilie 2019 - 19:18, said:

in folie se pune cica doar rasadurile , oare asa o fi? Posted Image
Asa stiam si eu. Pui semintele in casa in pahare sau intr-o ladita daca ai spatiu si cand afara e suficient de cald le muti. Daca pui seminte in folie risti sa iasa sub folie.

Edited by lapcat, 12 April 2019 - 09:13.


#2468
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Nustiu de ce ca in fiecare an/primavara am instinctul asta al agriculturii. Sa fac ceva prin gradina, sa smulg stegia, sa pun ceva in gradina.Oare nu mai piere instinctul asta de neolitic-man , de fermier primitiv pe care il am? Posted Image

Ieri nu a plouat era frig dar am considerat ca era propice de pus in pamant chiar daca era noroios. Am taiat un spray de vopsea cu care am decupat folia, am bagat degetul in pamant , s-a format o gaura si am pus seminte acolo dupa care am acoperit cu pamant. Am avut grija sa fie gaura pe centru ,si decuparea foliei sa fie perfecta incat sa permita cresterea corecta a tulpinii fara sa o apuce pe sub folie.

Am pus salata, castraveti dovlecei , marar si patrunjel. ridichi morcovi iar apoi in partea cealalta va urma rasadurile de rosii. vom vedea ce va iesi, acum ploua.

Attached Files



#2469
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Scara aia de pe casa e interesanta, mai ca mi-as face si eu una, daca i-as gasi utilitatea. Adica, cum ajungi tu de pe scara aia la jgheaburile de jur imprejurul casei? Mi se pare oarecum facil de ajuns doar pana la horn. In rest, ai sa cam "patinezi"  pe tabla daca vrei sa mergi pe ea. Chiar m-ar interesa si pe mine un sistem care sa-mi permita sa-mi examinez suruburile de pe casa mai des, dar scara asta nu vad cum m-ar ajuta...

#2470
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View PostBenderbut, on 11 aprilie 2019 - 19:18, said:


Doar rasadurile de rosii le cumpar.
Pe aici de abia acum se seminteaza restul de legume pentru ca e mai frig.

Am o diilema maicamea spune sa pun semintele de castraveti si salata toata in rand nu sa sparg folia si sa fac cuib cica nu rasare samanta daca nu e pusa in rand , in folie se pune cica doar rasadurile , oare asa o fi? Posted Image
Salata merge cu folie. La castraveți trebuie sa pui și o plasa cu stâlpi ca sa ii poți ridica.
Ce nu mi-a mers la folie : ceapa-usturoi , morcovi,verdețurile -marar,pătrunjel ,leuștean. Astea trebuie lăsate liber fără folie.

View Postcumparator, on 11 aprilie 2019 - 18:33, said:

Nu faci rasaduri? Le cumperi gata facute? (ceea ce ar fi bine, acum e cam tarziu sa insamantezi).
Merită să faci tu răsadurile acasa pentru că din piața cumperi prostii ieftine. Cei care vând rasaduri nu își permit să cumpere semințe de soi, ci doar semințe ieftine și proaste calitativ.
Perioadele de însămânțare pentru rasaduri cultivate in gradina : ardeii - la începutul lui februarie ,iar roșiile ,varza, sfecla, vinete, castraveți, conopida - la începutul lui martie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate