Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

”Casa Antica”

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
2469 replies to this topic

#2413
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Sudeaza pe toate fetele profilele alea la scara. Sau pune ceva silicon ca sa nu intre apa in ele.

#2414
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Model inedit, are bebelul unde sa deseneze, ai delimitat clar spatiile. :)
Nu ti se pare greu de exploatat prizele " italiene" ?

#2415
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
E la fel. Acum depinde de gusturi, nu e o culoare urata, dar prea intensa pentru mine. Important e sa va placa voua.

#2416
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostDodo03, on 10 martie 2019 - 17:49, said:

Model inedit, are bebelul unde sa deseneze, ai delimitat clar spatiile. Posted Image
Nu ti se pare greu de exploatat prizele " italiene" ?
Pai cine stie de cate ori o ca mai dau cu var .... Posted Image)

Sunt adaptoare pentru prizele astea eu am un adaptor la stecherul de la aspirator si merge la orice priza in orice camera. Plus ca nu aveam de ales, sunt prize si intrerupatoare salvate de pe santierele din Italia si sunt de firma vimar si biticino cu masca din aluminiu.

Edited by Benderbut, 10 March 2019 - 17:56.


#2417
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View PostBenderbut, on 10 martie 2019 - 17:15, said:

sa umplu cu mortar intre centura si cosoroaba  ca mai am putin si imi intra psarelele prin tavanul de rigips , se pare ca vata de sticla nu le irita deloc si sa pun plasa intre taban si rigllele de lemn la acoperis sa nu mai intre pasarelele, gata le declar razboi.
N-ar merge o spuma mai degraba..apoi niste adeziv de polistiren (cu siguranta ar merge mai repede)? Si eu am avut probleme cu pararelele intr-o zona a terasei..unde au ciupit in EPS (la imbinarea unui caprior cu zidul) si si-au facut cuib. Dupa ce-au zburat puii...am umplut cu spuma intre caprior si  zid..si de atunci n-au mai incercat sa sape..

PS: dar ce spatiu ai intre centura si cosoroaba..de intra pararelele pe acolo? La mine abia sufla vantul pe acolo..inainte sa ma chinui sa umplu spatiul ala cu spuma.

Cat privestea coama aia de-o umfla vantul..si pe la mine a batut un vant ieri de ma lua pe sus. Ma tot uitam spre acoperis sa vad daca mai am tiglele pe casa..Asa vuiet de vant n-am vazut de cand stau acolo..Mi-a rasturnat si una din custile cainilor..mi-a luat niste scaune de plastic pe sus..de le-a rupt picioarele trantindu-le de gard..

Edited by manghels, 11 March 2019 - 10:03.


#2418
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Nivelul centurii nu era acelasi ca peste tot si sunt locuri unde am pus distantieri din metru in metru   de 5 cm .Ma gandesc ca mortarul e si rezistent. Ma gandesc ca spuma   poate sa o ciupeasca si sa isi faca iar cuiburi.

A fost jale mare cu vantul si aici. pe mine m-a trezit zgomotul tablei de pe acoperis. Ce sentiment naspa. Reprezentantul ala de la Bilka mi-a zis ca trebuie sa ii dau si niste autoforante la genul asta de tabla, ca trebuie sa le dau pe mijloc la coli dar nu am crezut. Posted Image

Edited by Benderbut, 12 March 2019 - 07:26.


#2419
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Dacă ai luat toate măsurile ca tabla să nu poată fi umflată, nu se îmtâmplă nimic. Dacă însă vântul poate pătrunde pe sub tablă, e bai.

#2420
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Nu inteleg ce masuri ca doar tabla vine deja faltuita toate la aceleasi dimensiuni .Pai am vazut ca se formeaza un curent de aer intre taban si rigle tabla. Logic aerul intra destul pe acolo si o mai umfla din cand in cand.

Ce mai e si cu inventiile astea cu sipci si contrasipci care au mai aparut la tabla pentru  anticondens. M gandesc ca in partea de nord sa inchid cu sipci de lemn spatiul ala , sa nu mai pun doar plasa pentru pasarele.

Daca as mai face acoperis cu tabla prefaltuta as pune covor din ala de plastic decat sipci ci contrasipci doar ca e cam scump. https://acoprom.ro/c...light-430-grmp/

Edited by Benderbut, 12 March 2019 - 09:20.


#2421
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
17,5 lei/mp de parchet laminat la dedeman Posted Image
Sau cum sa pui parchet in camera cu 199 de lei Posted Image Plinta a costat jumatate din pretul total al parchetului.  
Aseara am stat pana la 8 seara sa montez un profil de delimitare daca tot il cumparasem...si mi-am adus aminte de injuraturile mele din trecutPosted Image . Eu vroiam ca pe ala sa il pun pe urma cand mai am timp, ca vreau sa il pun sub toc , cu un pic de silicon sa nu trancaneasca, am dat gauri , m-am uitat pe jurnal la niste poze din trecut sa vad teava de incalzire in pardoseala unde calca....in final l-am smuls si l-am aruncat de l-a luat zbenghea...statea cu 2 mm mai sburlit intro parte, peste tot numai de silicon, dar sotia m-a grabit sa iau toate materialele....dar eu cand am toate materialele ma cam grabesc si nu iese treaba buna.

Am montat si patul recuperat si adus din Italea  ,de calitate, greu , nu chinezariile de la noi , tare rau statea saracu pana acum ,in praf Posted Image

Attached Files


Edited by Benderbut, 13 March 2019 - 17:46.


#2422
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Ce inseamna la tine "recuperat si adus din Italia", caci cam multe ai "recuperat" din Italia...

#2423
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Pai cum ce...daca se dorea renovarea caselor oamenii nu mai vroiau prize vechi , paturi , mobilier si le aruncau sau le luam noi care renovam, alegeam ce era bun  Posted Image

Edited by Benderbut, 13 March 2019 - 18:37.


#2424
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Pentru prag foloseste un adeziv, nu silicon, aseaza-l bine pe pozitie si preseaza-l 24 h cu ceva greu, pe toata suprafata.
Usa aia cu sticla de la camera juniorului unde da?

Edited by MirceaDWC, 14 March 2019 - 09:19.


#2425
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Cei care vand profile din astea de trecere de la Techno... sau ceva in genul asta mi-au spus sa folosesc pentru lipire numai BIZON POLIMAX. Chiar mi-am notat.

#2426
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Cel mai bun adeziv pentru lipit este Sikaflex 11 FC. Aveam niste colturi la plinte pe care copiii le tot loveau cu masinutele si le dezlipeau. Le-am lipit de cateva ori cu silicon clasic. Cu asta fexibil de la Sika, nicio sansa de a mai fi desfacute.

#2427
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Eu vorbeam de profilul ala  de trecere care e putin bombat si e din aluminiu si care vine la pachet cu holsuruburile alea mascate....

Pe hol am gresie si in camere parchet , deci trebuie fixate doar cu diblurile mascate, iar adezivul are rol doar de a nu trancani cand mergi pe el , nici nu trebuie sa il lipeasca perntru ca nu ar rezista niciun adeziv de pe lume intre doua zone una rigida( gresia) si cealalta mai flexibila (parchetul)

View PostMirceaDWC, on 14 martie 2019 - 09:19, said:

Usa aia cu sticla de la camera juniorului unde da?
Pe balcon.

Stiu, o poate deschide pe interior dar doar pe la 3 ani soi atunci pana la vro 5 ani ii voi confica manerul usii.

Edited by Benderbut, 14 March 2019 - 20:31.


#2428
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007

View PostBenderbut, on 14 martie 2019 - 20:31, said:

nici nu trebuie sa il lipeasca perntru ca nu ar rezista niciun adeziv de pe lume intre doua zone una rigida( gresia) si cealalta mai flexibila (parchetul)
Asa ai zice si totusi la mine rezista. Am doua bucati puse cap la cap intre gresia din hol si parchetul din living si le-am prins in suruburi dar si in adeziv ca sa stea fix. Au stat 2 ani si nu s-au miscat, apoi s-au decalat 1mm si acum se vede ca-s doua bucati dar cam atat, in rest stau perfect.

#2429
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006

View PostBenderbut, on 14 martie 2019 - 20:31, said:



Pe balcon.

Stiu, o poate deschide pe interior dar doar pe la 3 ani soi atunci pana la vro 5 ani ii voi confica manerul usii.

Al meu la 2 ani si jumatate o deschide fara aere. Cauta ca exista maner cu butuc integrat, care se poate incuia.

#2430
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Primavara asta este primavara de a pune lucrurile in ordine.

Dupa ce am infundat cu mortar intre cosoroaba si cetura si plasa intre sipci si tabla pentru pasarele, am montat o rotita si un picior de sprijin la poarta autoportanta ca pana acum statea peste noapte sprijinita pe un boltar si ca tot trebuia sa imi schimb rotile de vara am profitat de moment si i-am dat un refresh masinii , am vopsit jantele in gri carbon mat , cumparat piulite noi pentru ele si am vopsit pe acolo pe unde m-au tamponat altii tot in gri carbon mat . Am zis ca oricum nu voi mai cara de acum inainte cu remorca pana ce o rup deoarece am cam terminat ceea ce aveam de carat cu ea ,de acum va fi de familie .

A mai ramas sa imi polishez farurile ca s-au cam matuit dar as vrea sa le acoper pe urma oric cu lac ori cu folie transparenta.

Attached Files


Edited by Benderbut, 28 March 2019 - 18:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate