Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Armata fara Bac

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
Salutare
Am trecut in clasa a 12a si dupa terminarea liceului imi doresc foarte mult sa intru in armata doar ca nu sunt prea increzator ca voi lua examenul de bacalaureat..adica cu siguranta nu-l voi lua.
Pot intra in armata Romana fara bac? Daca da ..ce grad pot ocupa in toata cariera si cam ce salariu este aproximativ si daca am vreun beneficiu si daca pot pleca in misiuni gen prin Afganistan..orice alte informatii sunt bine venite.

#2
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Eu daca as fi in locul armatei, nu te-as accepta fara bac!
Din cate am auzit, acum, in armata se cam intra pe pile si spagi. S-ar putea sa ajungi pe front ca bucatar...

#3
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015
bucatarii sunt cei mai jmecheri in armata ......

un soldat angajat pe baza de contract poate catiga pana la aprox. vreo 800$ daca pleaca in misiuni de lupta ca si combatant

am un amic care zace in scaunul cu rotile de vreo cativa ani de la intoarcerea din Iraq

iti poate spune el daca merita sau nu acesti 800 de dolari riscurile la care te expui tu si familia ta

Edited by ionitam, 25 July 2015 - 12:01.


#4
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

 alex244, on 25 iulie 2015 - 11:40, said:

daca pot pleca in misiuni gen prin Afganistan
Tu n-ai vazut ce spagi se cer pentru "voluntarii" care vor sa plece la razbel? Si, daca ai norocul sa treaca roata cascarabetei peste vreo mina, ramai imprastiat pe stancile alea... da' macar te inainteaza, post-mortem, in grad.

#5
Traksul

Traksul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 22.07.2015
Daca vrei sa fi bucatar trebuie sa sari cu banul. Carne de tun scrie pe tine.

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 alex244, on 25 iulie 2015 - 11:40, said:

Salutare
Am trecut in clasa a 12a si dupa terminarea liceului imi doresc foarte mult sa intru in armata doar ca nu sunt prea increzator ca voi lua examenul de bacalaureat..adica cu siguranta nu-l voi lua.
Pot intra in armata Romana fara bac? Daca da ..ce grad pot ocupa in toata cariera si cam ce salariu este aproximativ si daca am vreun beneficiu si daca pot pleca in misiuni gen prin Afganistan..orice alte informatii sunt bine venite.

Nu stiu daca te primeste fara bac dar stiu ca actiunile in Afaganistan s-au incheiat, asa ca ia-ti adio.
Salariile in armata sunt foarte mici (1.400 de lei un racan, racan o sa fii tu, nu ofiter care ajunge pe la 2.000-2.500 lei), beneficiile sunt fix poola. In plus in misiunile externe se intra numai dupa ce dai spaga. Plus ca odata ajuns acolo va trebui sa iti cumperi pe banii tai echipament (uniforme, cizme, ochelari de protectie) ca astea date de statul poolii mele sunt varza.

#7
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Eu cand ma gandesc la armata imi vin in cap doua lucruri: strictete si disciplina!

Banuiesc ca e ca la academia de politie, trebuie sa ai medie maxima la purtare pe toti cei 12 ani de invatamant, adica 10, multe recomandari, sa fi apt din punct de vedere medical si poate multe alte lucruri pe care noi nu le stim, dar le poti afla daca te interesezi!

Cred ca bacul e foarte important pentru armata si politie, nici nu cred ca te accepta cu medii sub 9!

#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,121
  • Înscris: 30.04.2007
nu mai speriati copilul!
puiule, go for it. cu cit esti mai ... neinvatzat, cu atit esti mai bun in armata. cum le zicea la soldati in avatar? jarhead - cap de borcan. cu cit borcanul este mai gol, cu atit soldatul este mai bun si executa "intocmai si la timp" ordinele primite.

serviti patria! faceti-va datoria, dar luati aminte la dobinda ;)

#9
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014

 Friskey, on 25 iulie 2015 - 11:54, said:

actiunile in Afaganistan s-au incheiat, asa ca ia-ti adio.

Nu-ti face griji, or sa apara alte actiuni!

#10
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

 xe3nder, on 25 iulie 2015 - 11:47, said:

S-ar putea sa ajungi pe front ca bucatar...
Stai linistit ca acolo se ajunge cu pile grele mai ales ca bucatar, stai toata ziua in baza.

#11
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015

 xe3nder, on 25 iulie 2015 - 12:01, said:

Nu-ti face griji, or sa apara alte actiuni!

posibil chiar aici in Romanica Posted Image)

Edited by ionitam, 25 July 2015 - 12:06.


#12
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Sper sa nu fie in Ro, pentru ca dupa gandirea astora care ne conduc, ar trebui sa iasa toata populatia la lupta! Iar eu nu am chef sa ma lupt pentru ce gainarii au facut ei in ultimii ani! Sa lupte ei, sa nu mai stea in fotolii luxoase sa se uite la stiri!

#13
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Si carnea de tun tre' sa fie de calitate, asa ca...   Posted Image

#14
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015
Ei lasa ce ne apara strainii ...... or sa-si trimita ei carnea de tun iar noi romanii o sa iesim victoriosi  ...... fara sa facem mai nimic Posted Image

....... si marmota invelea ciocolata

Edited by ionitam, 25 July 2015 - 12:12.


#15
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 10.11.2013
din cate stiu, in sua te primeste in armata si daca ai cazier (mai ales daca), nu vad de ce romania, tara nato si care pupa in dos americanii, ar pune pretentii de bac. Cel mai simplu ar fi sa-ntrebi pe cineva care lucreaza acolo, te poate lamuri.

 xe3nder, on 25 iulie 2015 - 12:08, said:

Sper sa nu fie in Ro, pentru ca dupa gandirea astora care ne conduc, ar trebui sa iasa toata populatia la lupta! Iar eu nu am chef sa ma lupt pentru ce gainarii au facut ei in ultimii ani! Sa lupte ei, sa nu mai stea in fotolii luxoase sa se uite la stiri!
Stai tu calm ca, in caz de ceva, aia vor fi in fotolii si singurii care vor sta intre soldati si vaginele mamelor, fiicelor sau iubitelor vom fi noi.
Ramai tu cu gandirea asta si poti asista linistit la cum vor face altii trenuletul cu ele in fata ta.

Edited by n-amname, 25 July 2015 - 12:18.


#16
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Ne ajuta strainii de nu or sa mai poata! Sa vezi cand incepe razboiul cum se retrag toate armatele americane si o sa fim camp de batalie dintre americani si rusi! :D O sa vedem numai rachete!!!

#17
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

 alex244, on 25 iulie 2015 - 11:40, said:

ce grad pot ocupa
In curand vei putea ajunge si general, daca donezi.
E proiect: Aleşii cheamă populaţia să ajute cu bani Armata. Donatorii primesc în schimb grade militare şi facilităţi fiscale

„Parlamentul României, luând act de nevoile de dotare ale Armatei Române, lund act de incapacitatea formal de asigurare a unui flux guvernamental investiţional pentru procesul de dotări logistice via bugetul de stat, în cadrul efortului de înarmare şi modernizare necesitat, aprobă iniţiativa creării şi desfăşurării unui mecanism de donaţii benevole private, care să colecteze fonduri utilizabile exclusive din dotarea logistic a MApN“

Beneficii pentru românii care vor dona pentru Armata Română
• cei care vor da mai puţin sau egal cu 100 de euro la o singură donaţie sau cumulat anual- deductibilitate pentru sumele donate, o reducere cu 1% din toate impozitele datorate statului pe anul respectiv, publicare benevolă într-o listă naţională a donatorilor acestui proiect, diplomă pentru donaţie
• sume între 100 şi 1.000 de euro- reducere de 2% a impozitului, invitare de participare ca oaspete la toate manifestările şi sărbătorile publice ale MApN, distincţie publică militară
• între 1.000 şi 5.000 de euro, cu condiţia donării anuale în acelaşi cuantum pe o durată de cel puţin cinci ani- reducere de 4% la impozite, grad de subofiţer în rezervă
• între 5.000 şi 10.000 de euro, pe timp de şapte ani- reducerea cu 8% a impozitelor, grad de ofiţer inferior în rezervă
• între 10.000 şi 50.000 de euro, donate timp de nouă ani- grad de ofiţer superior în rezervă
• pentru cel puţin sau mai mult de 50.000 de euro, timp de 12 ani- grad de general în rezervă

Întrebat de ce a semnat un astfel de proiect, Remus Cernea, deputat independent, a spus că a dorit să susţină întărirea securităţii României. „Mi-a fost prezentat proiectul. Mi s-a părut interesant. Am spus să sprijin“, a spus Remus Cernea, fără să-şi amintească colegul care l-a rugat să semneze.

Edited by Dares, 25 July 2015 - 12:17.


#18
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015

 xe3nder, on 25 iulie 2015 - 12:14, said:

Ne ajuta strainii de nu or sa mai poata! Sa vezi cand incepe razboiul cum se retrag toate armatele americane si o sa fim camp de batalie dintre americani si rusi! Posted Image O sa vedem numai rachete!!!

sa nu mai zici niciodata asta ......... lasa-i pe naivi sa doarma-n cizme cu speranta ca strainii o sa-i apere

Edited by ionitam, 25 July 2015 - 12:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate