Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

De ce ortodocsii nu daruiesc Biblii gratuit?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
605 replies to this topic

#37
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008

View Postcsoka2002ro, on 06 iulie 2015 - 22:39, said:

1. Ce inseamna unitate si suflet a poporului dupa dumneata, 2. ce sunt sectarii ?
3. Cei ce-L iubesc cu adevarat pe Isus impart evanghelia gratis mai ales daca sunt ORTODOCSI pt. ca asta inseamna ceva nobil: Dreapta Credinta,nu servicii funerare si alte ritualuri fara nici o legatura cu credinta in Hristos.
1. Oamenii din țara asta, în special cei din Țara Românească și cei din Moldova, au avut pentru mai bine de un mileniu aceeași credință, am fost cu toții creștini ortodocși, și poate că nu am fost cu toții chiar într-un suflet dar exista un bun simț țărănesc care făcea ca oamenii să se ajute între ei, să nu rămână cu totul de căruță cel mai sărac din comunitate, cel care nu avea și animale în bătătură sau familiile tinere care abia atunci își clădeau o casă. De vre-un secol nu mai suntem așa cum eram, pe de o parte orașele ne-au schimbat, iar în ultima vreme nici nu mai avem toți aceeași credință.
2. Nu îmi place termenul acesta, sectarul este un om care crede că îl poate găsi pe Dumnezeu altundeva decât acasă (și poate că îl și găsește, că doar și Dumnezeu mai merge să tipărească biblii și să le împartă, mai are treabă și pe la piață și pe la concert, nu doar acasă).
3. Ia de-aici!

View Postdanut300, on 06 iulie 2015 - 22:56, said:

Pai a fost doar de uz intern plus pretul prohibitiv la care se vinde in "chioscurile ortodoxe" o face neatractiva dar vezi doamne judecam pe altii.

Ai un smartphone sau o tabletă și o conexiune de net mobilă?
Atunci ai acces la aplicații care oferă textul integral al Bibliei.

Vrei să o citești sau să o ții în bibliotecă?

#38
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Ba da, daruiesc. Am vazut in Gara de Nord si la Universitate.

View PostDaian95, on 06 iulie 2015 - 20:36, said:

Pentru ca biserica e prea ocupata cu furatul si cumparatul de CLS-uri si nu mai are fonduri de tiparit carti gratuite, de Biblie nici nu se discuta.
Ia numeste-mi tu Daiane, 5 popi cu CLS-uri. Hai zi: 1,2,3,4,5.

#39
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008
Pentru ca ce se gaseste scris in Biblie nu se pupa cu ce se intampla in Biserica Ortodoxa.

Vezi comertul din biserici versus intrarea Domnului in templu, vezi Casa de Ajutor Reciproc a BOR (cu dobanda !!!! - ce ajutor e si ala) versus izgonirea schimbatorilor de bani, vezi "Sa nu-ti faci chip cioplit" versus abundenta de icoane ce se vand prin manastiri, vezi "Oare s-a împărţit Hristos? Nu cumva s-a răstignit Pavel pentru voi? Sau fost-aţi botezaţi în numele lui Pavel?" versus divinizarea figurilor bisericesti.

Deviza oficiala este crede si nu cerceta; nici macar in Biblie.

#40
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Intrebarea nr. 1: oare catolicii ofera gratuit Biblia?
Si nr 2: daca ai primi una gratuita, cit ai avea chef si timp sa citesti si minte sa intelegi din ea?

Apoi, ce are Biblia cu BOR?

De ce trebuie sa-i injuram pe toti preotii pentru ce fac unii din ei?

In general, de ce trebuie sa injuram daca nu ne place ceva?

Dar de ce nimeni nu critica cei 10% pe care toti acei neoprotestanti in varsa lunar din veniturile lor la casa de rugaciune?
Pentru ca din acei 10% se tiparesc acele Biblii "gratuite".

Deci nu sint gratuite, sunt platite de unii, date altora pentru a crereste numarul "fratilor": ca la MLM-uri, primul venit- cel mai bogat.

#41
Vladutz22

Vladutz22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 14.02.2010
Cred ca patriarhia . ro a aplicat la parteneriat cu google adsense dar nu i-au acceptat Posted Image Posted Image Posted Image

#42
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Pai daca se dau gratis o sa le folosesc in loc de hirtie igenica...... dar nici pentru asta nu sunt bune ca zgaraie.............

#43
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 10.08.2005

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 06 iulie 2015 - 21:39, said:



Biblia e una singura.Dar in mai multe traduceri.Faza e ca nu sunt diferente majore intre ele.Asta cu datul pe foc mi se pare penibil.Cum sa dai pe foc Evanghelia lui Hristos?

Eu am cumparat Biblia de la Adevarul...de Cornilescu..
destul de simplu, celuloza arde, Cuvantul ramane!
Sau aveti impresia ca arde si Cuvantul?

View Postfastcojo, on 07 iulie 2015 - 00:00, said:


De ce trebuie sa-i injuram pe toti preotii pentru ce fac unii din ei?

Pentru ca unii sunt la putere si decid in numele tuturor.

#44
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 06 iulie 2015 - 20:29, said:

Costa cumva sa Il cunosti pe Iisus?Costa?

„Şi Isus, stând jos în faţa vistieriei, privea cum mulţimea arunca bani în vistierie; şi mulţi bogaţi aruncau mult.Şi o văduvă săracă a venit şi a aruncat doi bănuţi, care fac un ban.” (Marcu,Cp. 12:41-44)

Cand e vorba de Dumnezeu, niciun sacrificiu, fie el si financiar, nu e in zadar, chiar si pentru un sarac.

#45
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Cum am spus și într-un mesaj anterior, există și posibiltatea să primești chiar și o biblie gratis și de la un creștin ortodox, însă trebuie să fi cu adevărat interesat de ea.
Eu personal am primit gratuit alte cărți cu conținut religios și mici obiecte sfințite (de la niște oameni din mânăstiri, unii oameni când dau un sfat mai rup ceva și din puținul lor și împart celor care au nevoie de Cuvânt).
La rândul meu am oferit și eu astfel de cărți atunci când am considerat că e cazul.

Probabil următorul thread deschis de inițiatorul acestuia va fi:
„De ce ortodocșii nu ies la colț de stradă cu un biblioraft cu cărți pe care să le ofere gratuit trecătorilor?”

Cum spunea și cineva mai sus, acele cărți sunt totuși plătite de cineva, de membrii cotizanți ai organizației.
Unii plătesc cu cei 10% din venituri, alții plătesc cu prezența la colțul străzii, iar organizația prosperă.

Într-adevăr și BOR este tot o organizație cu alte principii de funcționare decât cele ale altor culte, un membru oarecare al bisericii primește multe lucruri gratuit în biserică, în primul rând serviciile religioase, vecernie, utrenie, liturghie, maslu, acatiste sunt gratuite, apoi în majoritatea cazurilor și spovedania și îndrumarea primită de la un preot este tot gratuită. Membrii comunități pot plăti pentru pomenirile care se fac în timpul liturghiilor și acatistelor, dar contribuția este benevolă. Din păcate se taxează slujbele speciale de botez, de cununie și din multe păcate și cele de înmormântare (însă știu și preoți care țin seama de necazul omului, iar dacă familia decedatului abia a strâns un ban pentru 4 scânduri, nu trebuie să plătească pentru înmormântare). Pomenirile ulterioare, mai ales dacă sunt făcute sâmbăta dimineața și vin mai multe persoane în același timp, de regulă nu sunt taxate, se poate lăsa un ban părintelui dar nu există o taxă.
Nu se fac bani așa cum crezi din vânzarea de cărți, în multe cazuri prețul de copertă al cărții abia acoperă prețul tiparului.

În Biserica Ortodoxă nu se practică zeciuiala, dar există taxe pe care membrul le poate achita benevol.
Contribuțiile acelea un om credincios le face știind că ajută indirect niște semeni mai puțin norocoși ca ei și, că vreți sau nu să recunoașteți, îl ajută și pe părintele din parohie să trăiască decent.

Știu că ce spun acum e absurd și că în chestiunile de credință nu ar trebui să te gândești la bani, dar dacă ar fi să calculați cât dă un creștin-ortodox bisericii sale într-un an comparând cu cât dă un protestant sau un catolic, cel mai ieftin iese ortodoxul. Mai ieftin decât atât este doar să fii ateu (dar ateul ratează multe experiențe pe care le oferă viața, refuzând să accepte existența lui Dumnezeu) sau să te declari creștin dar să nu mergi la nicio biserică (în cazul acesta nu ești cu adevărat membru al bisericii, în cele mai multe cazuri nici nu îți ajuți semenii și nici nu ai parte de o educație creștină).

#46
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

View PostDaian95, on 06 iulie 2015 - 22:02, said:

Aici Biserica Ortodoxa trebuie sa intervina. Ei trebuie sa insufle credinta in sufletele oamenilor, dar in loc sa il promoveze pe Dumnezeu, ei promoveaza banul si lacomia. Eu sunt crestin, dar detest preotii si biserica si inteleg acest exord spre ateism, deoarece BOR este principala sursa de instrainare a credintei.
Ce inseamna sa intervina? Niciodata nu am fost adeptul impunerii cu forta, poate merge la copii si la oligofreni, in rest credinta tre sa vina de la sine.
Faptul in in BOR [si nu numai] sunt prea multi oameni de factura indoielnica nu e imbucurator dar nici nu cred ca ar fi un motiv prea serios sa dai foc la cojoc pentru cativa purici, sa fim seriosi, oricine e onest si doreste sa vada sincer care e treaba cu Dumnezeu o poate face nestingherit ignorand partea putreda din biserica, la oameni ma refer ca nu e Dumnezeu altfel pentru ca un popa e avar sau curvar.
Acum ce facem, nu mai suntem in stare sa deosebim sluga de stapan? Daca ai o sluga [sau mai multe] netrebnica, ce inseamna?

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 06 iulie 2015 - 21:39, said:

Biblia e una singura.Dar in mai multe traduceri.Faza e ca nu sunt diferente majore intre ele.Asta cu datul pe foc mi se pare penibil.Cum sa dai pe foc Evanghelia lui Hristos?
Eu am cumparat Biblia de la Adevarul...de Cornilescu..
Ca si cum ai zice: Dumnezeu e unul singur. Dar mai multe cai de a ajunge la el.
La prima vedere pare corect, problema se pune in felul urmator: de ce vrei tu sa treci prin toata Europa, America de Nord si Asia ca sa te deplasezi de la Bucuresti la Constanta? De ce nu mergi mai simplu si in siguranta pe autostrada soarelui? Poti si varianta complicata dar tare mi-e ca o sa te pierzi pe drum.
De ce nu-ti vezi de ortodoxia ta daca esti ortodox? Au murit toti preotii buni de au ramas numai lichelele si nu ai unde se te desfasori ca ortodox?
E problema ta ca unii vor sa bage pe gat altora biblii? Zi si tu ca faci o pomana si cumperi o biblie pentru sufletul tau, esti atat de sarac?
Ai apelat la preot si nu ti-a dat o biblie moca pentru ca esti sarac lipit pamantului? Te-a apucat dragostea pentru toata lumea si militezi pentru biblii gratis?
Asa, de curiozitate, cam cat timp acorzi zilnic rugaciunii pentru lumea asta pentru care militezi?

Probabil [sigur, nu probabil] se fac si afaceri cu banii luati de pe vanzarea bibliilor dar trebuie sa existe o sursa de finantare a bisericilor ca au si ele niste cheltuieli, nu? Daca te intreb cat ai dat la biserica ta din parohie in viata ta nu cred ca ai ce sa-mi zici.
E belea cand se strange mai mult decat e nevoie si preotul isi face vila in loc sa faca o cantina pentru saraci, aia e problema nu ca nu-ti da tie o biblie gratis.
Si daca i-o unuia da gratis si ala o arunci la cos, care e sfaraiala?
Ai tu inima impacata ca ce?

Edited by Ayami, 07 July 2015 - 08:17.


#47
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
Ca sa daruiesti biblii gratuit, trebuie sa le tiparesti suportand cheltuielile, ori BOR nu-si permite. Are atatia popi de hranit.

#48
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
De ce sa le dai gratis, bre?
Toti sunteti atat de calici incat nu va permiteti?
Nu merita cuvantul lui Dumnezeu un sacrificiu din partea ta?

Bine ca de pantofi si haine de fite ai bani.
Mai, ce milostostivi mai sunteti cu averea altora, tu cate biblii ai dat gratis sa faci si tu o pomana [da sincer]?

Edited by Ayami, 07 July 2015 - 08:21.


#49
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

View PostAyami, on 07 iulie 2015 - 08:19, said:

De ce sa le dai gratis, bre?
Toti sunteti atat de calici incat nu va permiteti?
Nu merita cuvantul lui Dumnezeu un sacrificiu din partea ta?
Pai neoprotestantii le dau gratuit.Posted Image

#50
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Treaba lor. Si sa-ti mai zic ceva, ei nu o dau gratis, o baga pe gat oricui vrea sau nu vrea, fuge lumea de ei ca de raie.
Asa tre sa faci cu cuvantul lui Dumnezeu?

#51
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

View PostAyami, on 07 iulie 2015 - 08:23, said:

Treaba lor. Si sa-ti mai zic ceva, ei nu o dau gratis, o baga pe gat oricui vrea sau nu vrea, fuge lumea de ei ca de raie.
Asa tre sa faci cu cuvantul lui Dumnezeu?
Nici vorba. Nu te obliga nimeni sa o iei, ca nici ei nu au atat de multe.

#52
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Bine domle.
Ideea era alta, cine vrea cu adevarat cauta, se sacrifica, mergeai din casa in casa acum 100 de ani cand nu erau oamenii informati, acum cine nu stie care e treaba?
Care vrea cu adevarat o biblie dar nu-si permite cred ca primeste, imposibil sa nu gaseasca la o biserica sau la o manastire. Imposibil.
Numa sa vrea, nu sa-l forteze cineva.

#53
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

View PostAyami, on 07 iulie 2015 - 08:28, said:

Bine domle.
Ideea era alta, cine vrea cu adevarat cauta, se sacrifica, mergeai din casa in casa acum 100 de ani cand nu erau oamenii informati, acum cine nu stie care e treaba?

Tu, par example.Posted Image

#54
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015

Quote

Ca sa daruiesti biblii gratuit, trebuie sa le tiparesti suportand cheltuielile, ori BOR nu-si permite. Are atatia popi de hranit.


sa imparta Biblii digitale ; cred ca incape pe o discheta si aia nu costa cine stie ce . Trebuie totusi ca primitorul sa aiba un anivirus puternic ca sa nu fie blagoslovit si cu cine stie ce virus popesc .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate