Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

fizica, Bucuresti sau Cluj?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
raluca00123

raluca00123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.06.2015
Buna, am terminat clasa a 12a si ma pregatesc de bac si admiterea la facultate. Am ales facultatea de fizica, dar inca nu sunt foarte decisa asupra orasului. Inspre Bucuresti m-au indrumat toti profesorii de fizica cu care am vorbit,, iar inspre Cluj ma impinge mai mult anturajul si orasul in sine. Deci, Bucuresti sau Cluj?

#2
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Anturajul? Buna alegere!

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009
Nu stiu cum e la bucuresti dar in Cluj unele laboratoare sunt dotate din 1950 :D

In schimb din ce profi am cunoscut eu de la Fizica, toti au fost super ok.

#4
cacico

cacico

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 16.04.2015

 raluca00123, on 25 iunie 2015 - 12:16, said:

Buna, am terminat clasa a 12a si ma pregatesc de bac si admiterea la facultate. Am ales facultatea de fizica, dar inca nu sunt foarte decisa asupra orasului. Inspre Bucuresti m-au indrumat toti profesorii de fizica cu care am vorbit,, iar inspre Cluj ma impinge mai mult anturajul si orasul in sine. Deci, Bucuresti sau Cluj?
ANGLIA,IRLANDA,FRANTA,GERMANIA,SUA,CANADA.
Si vei trai decent toata viata ta ca profesor.
Limbajul pt facultatile tehnice(la limba engleza ma refer,etc) este destul de limitat,te vei descurca.
SUCCES IN VIATA!
Cu respect

#5
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
bucuresti clar. argumente:
-cluburi mai multe, mai variate

#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ralu, tu vrei sa te faci prof sau fizician?
(la un liceu te poti duce in gasca, insa la facultate e bine sa te mergi unde te duce mintea)

Bafta!

Edited by Quantum, 25 June 2015 - 13:40.


#7
raluca00123

raluca00123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.06.2015

 Quantum, on 25 iunie 2015 - 13:38, said:

Ralu, tu vrei sa te faci prof sau fizician?

Mai, eu as vrea sa merg pe cercetare, invatamantul nu ma prea atrage. Dar in principiu eu vreau sa aflu unde se face scoala mai ok, unde sunt profesori mai buni, de unde am sanse mai mari sa  prind un job bun. Orientativ, ma tenteaza un post la laser, in Magurele, dar daca mi s-ar ivi oportunitatea de a pleca in strainatate nu cred ca as da cu piciorul.

#8
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Ambele universitati au renume bun, chiar daca o faci in Bucuresti sau in Cluj. Conteaza mai putin ce facultate termini, mult compenseaza cu ce ramai. Biblioteci exista in ambele orase, cartile sunt acelasi.

#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 raluca00123, on 25 iunie 2015 - 13:55, said:

Mai, eu as vrea sa merg pe cercetare, invatamantul nu ma prea atrage. Dar in principiu eu vreau sa aflu unde se face scoala mai ok, unde sunt profesori mai buni, de unde am sanse mai mari sa  prind un job bun. Orientativ, ma tenteaza un post la laser, in Magurele, dar daca mi s-ar ivi oportunitatea de a pleca in strainatate nu cred ca as da cu piciorul.
Hai tu! Chiar la laser vrei? ioi tu! imi place despre tine ca esti ambitioasa. Vrei laser, vrei Magurele! - ce-ti mai bati capul cu muraturi cand vrei laser, frate !?

Edited by Quantum, 25 June 2015 - 14:48.


#10
Razvan0209

Razvan0209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 23.06.2010
Și care e problema ca vrea sa lucreze la Măgurele? Cine ești tu sa ii spui ca nu poate? O cunoști, i-ai fost profesor, ai glob de cristal?

#11
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
buna, colega!
haide la bucuresti, facem practica&stuff pe la institutele de la magurele :D
esti primul om de care dau si care vrea sa vina la facultatea de fizica :lol:

#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Razvan0209, on 25 iunie 2015 - 14:26, said:

Și care e problema ca vrea sa lucreze la Măgurele? Cine ești tu sa ii spui ca nu poate? O cunoști, i-ai fost profesor, ai glob de cristal?
Ce-i ma, te dor dintii? Ce nu intelegi?
Da, am glob de cristal care spune ca nu poti lucra la laser decat daca faci Facultatea de la Magurele, nu orice facultate care face doar profesori.

#13
0x3F

0x3F

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.01.2015
Du-te la Cluj. Nu cred ca e mare diferenta intre cele 2 facultati, dar conteaza si locul in care iti petreci 3 ani din viata. Clujul e mai plin de viata si mai misto decat Bucurestiul.  Am fost doar cateva zile, dar chiar pot spune ca m-a impresionat. Poate si pentru ca anul asta e capitala europeana a tineretului, si din cauza asta erau asa multe activitati, nu stiu. :P

La Cluj merg si eu, dar nu la facultatea de fizica. Te sfatuiesc sa dai si tu la Cluj. :)

 Quantum, on 25 iunie 2015 - 14:38, said:

Ce-i ma, te dor dintii? Ce nu intelegi?
Da, am glob de cristal care spune ca nu poti lucra la laser decat daca faci Facultatea de la Magurele, nu orice facultate care face doar profesori.
Am vazut un interviu cu cineva de la Magurele. Zicea ca are studenti din toate partile, dar ca e greu sa-i tina fiindca ofertele sunt foarte tentante in  afara tarii.

Nu dezinforma, nu are nicio relevanta unde faci facultatea. Nu cred ca refuza ei o persoana care se pricepe doar pentru ca nu a facut facultatea la institutul lor.

#14
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
nu e vorba de asta, dar la magurele e crema. acolo-s toate institutele misto, ai acces la echipamente, oameni super-destepti de la care sa inveti... de ce te-ai duce la cluj? de distrat te distrezi si-n bucuresti :lol:

#15
Razvan0209

Razvan0209

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 23.06.2010

 Quantum, on 25 iunie 2015 - 14:38, said:


Ce-i ma, te dor dintii? Ce nu intelegi?
Da, am glob de cristal care spune ca nu poti lucra la laser decat daca faci Facultatea de la Magurele, nu orice facultate care face doar profesori.
Cred ca ești puțin frustrat pe viata.

#16
raluca00123

raluca00123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.06.2015
Hai sa nu ne certăm. Vă mulțumesc foarte mult pentru răspunsuri, mi-au fost de ajutor :D

#17
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 0x3F, on 25 iunie 2015 - 14:53, said:

Nu dezinforma, nu are nicio relevanta unde faci facultatea. Nu cred ca refuza ei o persoana care se pricepe doar pentru ca nu a facut facultatea la institutul lor.
Baietelule, tu si cu Razvanel cel viteaz nu aveti habar sa mergeti pe picioare, dar va infoiati ca niste pauni... Macar ascultati de Newbie3 care e de-o seama cu voi, dar caruia i-a picat fisa, sau pur si simplu se orienteaza mai bine.
Daca vrei sa te faci profesoras, te poti duce la orice universitate vrea muschii tai. Daca insa vrei sa te faci fizician, iti recomand sa te duci unde se face fizica adevarata si unde sunt barosanii in domeniu.

Nici macar fizica teoretica nu mai poti face unde vrei tu, oricat ai avea capul de mare, pentru ca atat fizica, cat si matematicile, s-au complicat atat de mult ca nu le mai poti cuprinde de unul singur.
Clujul te invata sa fii mai incapatanat, asta e cert.

#18
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007

 Quantum, on 25 iunie 2015 - 22:37, said:

Daca vrei sa te faci profesoras, te poti duce la orice universitate vrea muschii tai. Daca insa vrei sa te faci fizician, iti recomand sa te duci unde se face fizica adevarata si unde sunt barosanii in domeniu.


Cu mici exceptii fizicieni(oameni care fac descoperiri in fizica) erau profesori in paralel(vezi Roengen de ex). Ca in principiu sunt doua profesii diferite e altceva.Dar n-ai cum sa-ti aduci aportul in fizica daca nu faci sectia de fizica pura. Mai sunt din astia care au terminat sectia de profesionala  si se fac de bafta pe forumuri cu cunostiintele lor de fizica.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate