Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Billa tot mai aproape de exit și din România

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#19
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
--

Attached Files


Edited by Koal, 19 June 2015 - 14:09.


#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Eu am un Carrefour peste drum, si prefer sa merg o statie inapoi la Billa, sau doua statii inapoi sau inainte la MegaImage, ca sa gasesc ce vreau sa cumpar.
De la Carrfour iau doar apa plata Borsec ( a fost o saptamana in care nu mai aveau nici asta...).
Evident ca am o parere f. proasta despre Carrfour supermarket, avand in vedere ca trebuie sa plec mai departe ca sa gasesc macar o parte din ce caut.

Edited by loock, 19 June 2015 - 14:13.


#21
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008

 Modemuri3G, on 19 iunie 2015 - 13:36, said:

Si Cora sunt in negocieri de vinzare ! Ii curteaza tot Carrefour.

Asta ar confirma faptul că toată lumea este aliată cu toată lumea.
Dacă e să vândă sper să găsească un jucător care nu este prezent în România, spre exemplu Tesco.

#22
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Tesco se misca cu viteza melcului, slabe sperante sa intre in Romania in urmatorii ani.

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006

 Koal, on 19 iunie 2015 - 14:12, said:

Asta ar confirma faptul că toată lumea este aliată cu toată lumea.
Dacă e să vândă sper să găsească un jucător care nu este prezent în România, spre exemplu Tesco.

Faza e ca toate se strica cand ajung in RO.

Dincolo de faptul ca dupa 2001-2007-2008-2010, calitatea a scazut peste tot in lume, in RO chiar ajung numai porcarii, atat in ce priveste produsele, cat si in ce priveste managementul - cel mai prost - de indata ce in RO nu se gasesc nici macar produsele care au mai ramas OK, dar care altfel se cer si se gasesc peste tot in alte tari, inclusiv in lumea a 3-a.

Sunt produse care se gasesc in Albania, Moldova, Ungaria, Bulgaria, nu doar in Elvetia, Franta, Italia, dar in RO trebuie sa le importi singur, pt. ca managerii de aici sunt cei mai prosti din lume.

Edited by loock, 19 June 2015 - 14:19.


#24
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015
Problema e numele - i-am spus odata unui moldovean de Billa, si l-a umflat rasul - mi-a zis ca la el in tara, exista o expresie obscena: "hai sa-ti arat bila" sau "hai sa te duc pana la bila", ceva de genul. Efectiv nu intelegea cum poate sa existe in Romania un magazin numit Bila.

#25
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014
billa are printre cele maim mari preturi de la mine din cartier. am facut comparatie intrei ei si alte magazine, la unele produse am gasit si 3 lei diferenta. au fost perioade si de 3-4 luni in care nu am intrat in magazin, pt ca nici macar sa intri nu merita.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Billa sunt cei mai scumpi si din Sibiu, dar culmea ca le merge foarte, foarte bine. De obicei de la ei cumpar pulpele de pui sau alta mancare gatita. Carrefour sunt printre cei mai buni. Nu m-ar deranja daca acestia i-ar cumpara.

#27
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014
pt a nu face reclama, nu spun numele, insa exista o alta firma care pana acum mie mi-a dovedit de prea multe ori ca este cel mai ieftin lant de magazine de acest gen. insa nici unul din cei mentionati in acest topic nu se pot apropia de acel magazin, lacomia este prea mare.

#28
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

 Dany_Darke, on 19 iunie 2015 - 19:00, said:

pt a nu face reclama, nu spun numele, insa exista o alta firma care pana acum mie mi-a dovedit de prea multe ori ca este cel mai ieftin lant de magazine de acest gen.
Intotdeauna mi-a placut abilitatea asta de a parea mai catolici decat Papa exact in momentele in care chiar nu e cazul. Intr-un thread in care se discuta despre magazine, nu dam nume de magazine pentru ca se considera reclama...

#29
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014
pt ca in topicul asta este vorba despre billa, de aceea nu am spus. nu vreau ca sa se ajunga la acuze cum ca lucrez la x si fac reclama gratuita. doar am facut o comparatie fata de alte magazine si am spus ca cei 2 pomeniti in acest topic, sunt la fel de scumpi, iar aceasta trecere de la billa la carefour, este doar o marie cu alta palarie, atat.

repet, nu am venit sa fac reclama, mi-am exprimat parerea despre cei 2 mentionati, am fost on topic, atata tot.

#30
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
S-au mentionat aici mai toate magazinele mari care activeaza in Romania, fiecare si-a spus parerea... vezi pe undeva acuzatii de genul celor care te sperie pe tine? Scuza cu reclama gratuita e puerila: exact de "reclama" userilor de pe Softpedia are nevoie un astfel de lant de mari magazine - parca nu baga ei destule milioane in publicitatea tv, radio, ziare, etc...

#31
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Au facut rahatu praf.

#32
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
@Dany_Darke nu are rost secretomania.

Păi să vedem, le aranjez de la cele mai scumpe către cele mai ieftine:

Mega Image, Billa și Carrefour Market sunt toate rețele de supermarketuri și media prețurilor lor este cam la fel de înaltă și este comparabilă și cu cea a unor rețele mai mici locale, cum avem noi prin Oltenia și Muntenia rețeaua Lactag, sau Annabella din Vâlcea.
Rețeaua de supermarketuri Profi este între și între, a păstrat mărcile proprii pe care le avea când era discounter.

Pe locul următor sunt hypermarketurile cu oarecare ștaif: Cora, Real, Tesco (chiar dacă nu e la noi, e pe același palier) și Carrefour.

Un pic mai ieftine sunt Auchan și Kaufland.

Printre cele mai ieftine sunt discounterii Penny și Lidl, dar Lidl are și mărfuri mai exotice și mai scumpe.

Metro și Selgros sunt avantajoase dacă cumperi cantități mai mari de produs, eventual la ambalaj mai mare.

Dacă aveți o altă opinie vă rog să o exprimați.

#33
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014
ok, este vb de kaufland

#34
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008

 Eduardo-S, on 19 iunie 2015 - 15:56, said:

Problema e numele - i-am spus odata unui moldovean de Billa, si l-a umflat rasul - mi-a zis ca la el in tara, exista o expresie obscena: "hai sa-ti arat bila" sau "hai sa te duc pana la bila", ceva de genul. Efectiv nu intelegea cum poate sa existe in Romania un magazin numit Bila.

Și la noi există expresii de genul „Nu te duce bila!”, plus că prima oară când am auzit de asta mă gândeam la un magazin de formă sferică, de bilă, apoi m-am gândit la prețuri mai greu de digerat - ai nevoie de o secreție a ficatului - bila sau fierea - ca să le digeri.

De fapt BILLA cu doi L vine din germană de la „Billiger Laden” și înseamnă „Magazin accesibil”.
În anii '90 Billa a fost achiziționată de REWE și a fost folosită ca marcă premium a grupului care atunci deținea și Penny și Selgros.
Între timp în Germania au păstrat doar marca REWE și marca Penny pentru discountere, au vândut Selgros către Coop/TransGourmet și au început să vândă și lanțurile mai puțin dezvoltate ale Billa din Italia și acum și din România. Probabil în cele din urmă Billa va mai fi prezentă doar în Austria, Cehia și Slovacia.

#35
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

 Dany_Darke, on 19 iunie 2015 - 20:27, said:

ok, este vb de kaufland
reclama! reclama! ... a facut reclama ! Posted Image

#36
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 07.06.2014
daca spun si de baba margareta de la colt, deja sunt pusa la zid Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate