Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Billa tot mai aproape de exit și din România

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#1
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Ziarul Financiar anunță astăzi că Billa este pe ultima sută de metri în a fi preluată de către Carrefour / Carrefour Market.

Billa a fost prima rețea modernă en-detail care a venit în România în 1999 (și a doua rețea de retail modern după en-grossistul Metro) și a fost primită foarte bine de clienții din România, mulți din ei revedeau după vreo 10 ani conceptul de autoservire după ce magazinele comuniste care foloseau acest concept fuseseră închise la începutul anilor '90.

Billa a fost prima rețea de supermarketuri unde se putea plăti cu cardul de credit sau debit.

Primele magazine deschise în România au fost de o mărime aproapiată hypermarketurilor, însă ulterior și acestea au fost remodelate în magazine de proximitate odată cu intrarea în piață a lanțurilor de magazine axate pe formatul hypermarket.

Cât de mult vă afectează tranzacția Billa - Carrefour?
Regretați supermarketurile Billa?

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Nu regret.

Pina sa aiba concurenta serioasa erau cei mai scumpi, cam cum este azi Mega image care merge la prosteala.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

View PostKoal, on 19 iunie 2015 - 12:29, said:

...Cât de mult vă afectează tranzacția Billa - Carrefour?
Regretați supermarketurile Billa?
Nu regret deloc, fiindca nu am avut tangente cu supermarketul asta. In Baia Mare l-au amplasat intr-un cartier plin de rromi, ceafalata si cocalari cu "bembeuri" inmatriculate pe BG, asa ca numai cei ce locuiesc in zona respectiva frecventeaza supermarket-ul.
Restul s-au orientat catre Kaufland, LIDL, Auchan sau Cora.

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Dileme romanesti.




#5
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
In cazul meu, Billa era ca si inexistenta, n-am mai fost intr-un magazin de-al lor de ani de zile.

View Postcrisstonne, on 19 iunie 2015 - 12:42, said:

Pina sa aiba concurenta serioasa erau cei mai scumpi, cam cum este azi Mega image care merge la prosteala.
Si la Mega Image gasesti produse din toata gama de preturi, doar ca ei nu se marketeaza pe reduceri, au alt model de afacere fata de Lidl, Penny, Profi...

Edited by Dares, 19 June 2015 - 12:50.


#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Si care ii modelul ala? Aseaza lazile de ceapa la stanga celor de cartofi?

#7
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postcrisstonne, on 19 iunie 2015 - 12:42, said:

Nu regret.

Pina sa aiba concurenta serioasa erau cei mai scumpi, cam cum este azi Mega image care merge la prosteala.
Așa o fi, dar totuși fac și ei concurență celorlalți. Real a ieșit, Plus a ieșit, iese Billa...

Eu sunt de părere că cu cât sunt mai multe lanțuri de magazine e cu atât mai bine.

Edited by neur0, 19 June 2015 - 12:54.


#8
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View PostSuper Chief, on 19 iunie 2015 - 12:51, said:

Si care ii modelul ala? Aseaza lazile de ceapa la stanga celor de cartofi?
Hai, bre, nu mai incerca sa pari istet pe aici, efortul e degeaba... vezi aici care "ii" definitia discounterilor.

https://en.wikipedia.../Discount_store

#9
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Caz: Billa din Drumul Taberei (zona Tricodava).
A aparut ditamai Auchan-ul vizavi. Parcarea e aproape goala in Billa de cateva luni bune :)

#10
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
NU ! Preturi mari si multe expiraciuni !

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Eu sunt curios cum le merge celor de la "Mega Image". Că văd că unele produse nu prea mai sunt în magazinelor lor. Sau au probleme cu aporivizionarea?

#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am Billa in cartier, Drumul Taberei/Bucuresti, pana acum cativa ani vizitam des magazinul. Dupa aparitia mag Cora Lujerului am rarit vizitele din cauza preturilor mai putin atractive. Acum am si Kaufland, Auchan, nu am rabdare si timp sa parcurg lista de preturi si eventual sa gasesc 1 produs mai ieftin din 30-40. Parerea mea, poate sa dispara, nu o sa-i duc dorul! Repet, in categoria de marfa cautata de mine (in proportie foarte mare e vorba de alimente), preturile sunt mai mari decat la Cora, Kaufland, Auchan, Lidl.

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
n-am mai intrat intr-un billa de acum vreo 3 ani, si nicI macar nu era din RO.

Edited by gumball3000, 19 June 2015 - 13:06.


#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
MegaImage are preturi OK, si cei care comenteaza de preturi, probabil ca nu au intrat de muuuuuulti ani in aceste magazine !!!
Am vazut chiar si preturi mai mici decat la Carrefour la unele produse.
Da, la Profi am vazut si preturi mai mici, dar oferta de produse este muuuuult mai mica...

Carrefour - supermarket sunt foarte naspa, nu gasesc aproape nimic din ce caut, 1% cel mult.
La MegaImage gasesc ~ 30% din ce caut.

Si la MegaImage au un management deficitar, deoarece sunt multe produse care exista si se cer, si nu le aduc nici daca le soliciti.

Ca sa fac legatura cu Billa, un exemplu clar, toate cele 3 magazine au marca de inghetata Sviero Maria, insa modelul cel mai bun, Baccio ( alune de padure si ciocolata)  nu se gaseste decat la Billa !

Si sunt si alte produse pe care managerii Maga si Carrefour nu le iau, cu toate ca este cerere pt. ele.
Din acest motiv, evident ca ar fi o f. mare porcarie sa se faca Carrefour in loc de Billa.

Acum este si la super oferta inghetata, la 15 lei ( fata de 20-25 normal).

Edited by loock, 19 June 2015 - 13:08.


#15
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdjl, on 19 iunie 2015 - 13:01, said:

Eu sunt curios cum le merge celor de la "Mega Image". Că văd că unele produse nu prea mai sunt în magazinelor lor. Sau au probleme cu aporivizionarea?

Si astia inchid magazine, de exemplu au anuntat azi ca pleaca din Pitesti.
Dar in Bucuresti se extind continuu, mai ales cu magazinele alea mici "shop & go" unde nu gasesti atat de multe produse si au preturi un pic mai mari decat in magazinele Mega Image.

Edited by Dares, 19 June 2015 - 13:07.


#16
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Primul magazin unde prin 2002 am cumpărat niște pulpe de pui la caserolă, produs original Billa și între folia albă și caserola de polistiren era o bucată de șoric cu slană, să tragă la cântar. :lol:

#17
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View PostDares, on 19 iunie 2015 - 12:55, said:


Hai, bre, nu mai incerca sa pari istet pe aici, efortul e degeaba... vezi aici care "ii" definitia discounterilor.

https://en.wikipedia.../Discount_store

Era retorica intrebarea. Vorbim de romanica aici si treaba este simpla, la prosti merge struna strategia de marketing. As seen on five o'clock news.

Edited by Super Chief, 19 June 2015 - 13:28.


#18
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 08.03.2011
Si Cora sunt in negocieri de vinzare ! Ii curteaza tot Carrefour.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate