Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Billa tot mai aproape de exit și din România

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#55
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013

View PostClovis, on 23 iunie 2015 - 12:44, said:

Cunoastem faptul ca esti masochist. Cum dracu sa mergi cateva statii la un magazin cu preturi mai mari cand stai langa unul ieftin?
La Mega pana si apa are pret de vin.
Cred că se referă la Carrefour Market. Am și eu unul la 2 pași de mine, dar îl abordez ca magazin de unde iau ce-am uitat să iau din altă parte. E întradevăr foarte scump, gama de produse mai restrânsă și aspectul general e de murdar și înghesuit.

#56
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View PostFAP, on 23 iunie 2015 - 12:30, said:

Ma confunzi la aia cu vacile, lucrez in alt domeniu !
Nu m-am referit la tine, nu trebuie sa iei totul ad litteram. Daca un taran/fermier nu reuseste sa-si asigure o viata buna pentru el si familia lui, atunci e clar ca nu trebuie sa insiste in domeniul respectiv, sau trebuie sa schimbe cumva structura afacerii (adica sa se asocieze, sa ia fonduri UE, sa faca ceva diferit).

View PostFAP, on 23 iunie 2015 - 12:30, said:

Principala confuzie care se face este PRETUL ! De taxe diferite ai auzit ? Despre subventii in agricultura ai auzit ? Despre legi in ajutorul producatorilor ai auzit ? Despre imprumuturi cu dobanzi minime ai auzit ? Daca DA studiaza tehnic mecanismul de formare al preturilor si vei vedea ca STATUL genereaza PRETUL si NU TARANUL !
Nu este nimic de studiat. Taranul roman este acum (dupa scaderea tva) exact la nivelul celui din UE + are subventii, are acces la fonduri nerambursabile, are cel mai bun sol din Europa la dispozitie. Singura chestie pe care n-o intelege este ca nu se mai poate trai din agricultura de subzistenta in aceste timpuri, unde trebuie sa fii mare ca sa poti negocia (indiferent cu cine: magazine, intermediari, stat). Adica trebuie sa se stranga in asociatii. Asta e e singurul lucru care conteaza.

View PostFAP, on 23 iunie 2015 - 12:30, said:

A doua confuzie se face la CALITATE !!! Probabil pentru tine un kil de rosii este DOAR un kil de rosii ! Cel care vine din Turcia&altele care la ei este catalogat de UZ FURAJER plin de CHIMICALE , fara gust. fara miros  ! E ...aici m-ai prins ! Am o mica gradinita la casa in care am inceput de anul trecut sa cultiv rosii si castraveti ! CU GUST SUPERB , NATURALE ,MIROS SUPERB ! Daca fac acel calcul de profitabilitate cred ca ar trebui sa vand cu 50-60 lei pe kil ! Dar pentru mine si familia mea MERITA !
In foarte mica masura ai dreptate. Laptele din Polonia sau Cehia este cel putin la fel de bun din punct de vedere calitativ ca si cel din Romania. La fel si carnea. Despre legume n-are rost sa vorbim, atata timp cat taranii romani, nevand sere, reusesc sa produca doar cateva luni pe an... in restul anului e normal sa se importe acele mizerii. Cand ti se termina rosiile alea frumoase din gradina ta, ce faci... astepti anul viitor, pana la urmatoarea recolta?


Observ ca iti place termenul acesta, "confuzie", (probabil crezi ca astfel iti asiguri vreo superioritate in raport cu restul userilor) dar te anunt ca nu tine loc de argument si nici nu te face sa pari mai informat. Combate cu argumente, nu cu situatii de genul "eu iau lapte de la un taran pe care-l cunosc si imi cultiv rosii in curte". Asta nu tine de situatia generala, despre care vorbim aici.

Edited by Dares, 23 June 2015 - 13:06.


#57
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,993
  • Înscris: 21.08.2008
Billa tocmai a deschis un nou magazin în Gara de Nord din București, pănă la anunțarea unei tranzacții planurile de expansiune sunt în continuare urmate.

Referitor la ce spunea un coleg mai sus, și eu dacă am ocazia cumpăr produse direct de la producători, spre exemplu o doamnă cred că are vreo 5 ani de zile de când ne aduce cel puțin o dată pe săptămână lapte proaspăt, gras, nesmântânit, la 5 lei bidonul de doi litri.

#58
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View PostDares, on 23 iunie 2015 - 13:04, said:

Nu m-am referit la tine, nu trebuie sa iei totul ad litteram. Daca un taran/fermier nu reuseste sa-si asigure o viata buna pentru el si familia lui, atunci e clar ca nu trebuie sa insiste in domeniul respectiv, sau trebuie sa schimbe cumva structura afacerii (adica sa se asocieze, sa ia fonduri UE, sa faca ceva diferit).


Nu este nimic de studiat. Taranul roman este acum (dupa scaderea tva) exact la nivelul celui din UE + are subventii, are acces la fonduri nerambursabile, are cel mai bun sol din Europa la dispozitie. Singura chestie pe care n-o intelege este ca nu se mai poate trai din agricultura de subzistenta in aceste timpuri, unde trebuie sa fii mare ca sa poti negocia (indiferent cu cine: magazine, intermediari, stat). Adica trebuie sa se stranga in asociatii. Asta e e singurul lucru care conteaza.


In foarte mica masura ai dreptate. Laptele din Polonia sau Cehia este cel putin la fel de bun din punct de vedere calitativ ca si cel din Romania. La fel si carnea. Despre legume n-are rost sa vorbim, atata timp cat taranii romani, nevand sere, reusesc sa produca doar cateva luni pe an... in restul anului e normal sa se importe acele mizerii. Cand ti se termina rosiile alea frumoase din gradina ta, ce faci... astepti anul viitor, pana la urmatoarea recolta?


Observ ca iti place termenul acesta, "confuzie", (probabil crezi ca astfel iti asiguri vreo superioritate in raport cu restul userilor) dar te anunt ca nu tine loc de argument si nici nu te face sa pari mai informat. Combate cu argumente, nu cu situatii de genul "eu iau lapte de la un taran pe care-l cunosc si imi cultiv rosii in curte". Asta nu tine de situatia generala, despre care vorbim aici.
E ultima mea postare cand ma mai chinui sa-ti raspund direct !
1) CONFUNZI "taranul roman" cu marii  "cultivatori" ! Subventiile , fondurile nerambursabile ,fondurile europene ,etc. le primesc SMECHERII CARE DETIN PAMANTURILE + MULTI STRAINI CARE AU CUMPARAT PAMANTURI ! Taranii si micii producatori NU !!! De acord cu asociatiile dar nu e asa simplu !
2) De unde ai baut lapte neprocesat din Cehia si Polonia ? Sau confunzi sa spunem laptele Danone din Romania cu laptele Danone din Cehia si Polonia ? Eu am vorbit despre laptele de VACA !!! Am baut lapte DE VACA si in Cehia si in Austria si in...mai multe tari dar nu e la fel de bun ca in Romania !
3) Poate nu stiai ca sunt multi tarani romani care au SERE ! Si fac produse de SUPER CALITATE ! Dar la acestia vin "unii" si le exporta unora care STIU ce inseamna CALITATE si NATURAL si sunt de acord sa faca diferenta intre rosii furajere de 1 euro si rosii NATURALE pentru care platesc 3-4 euro !!! In acest mod noi producem legume de super calitate pe care le mananca occidentalii si noi le mancam "deseurile" !
4) Cand mi se termina rosiile sau inainte cumpar de la o sera mica de langa Bucuresti rosii apropiate de calitatea pe care o am eu ! Si NU MAI CUMPAR DELOC porcarii din "plastic si chimicale" ! Mai trec si la alte produse !
Termenul de confuzie e unul simplu ! Si e foarte raspandit in Romania unde foarte multa lume ia de bun tot ce se "ofera" pe la televizor sau FB !!!

#59
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Pricepi cam greu, prietene.
Compari aiurea, laptele neprocesat cu cel procesat. Eu nu cumpar lapte neprocesat, nu ma intereseaza asa ceva, n-am incredere sa iau de la tarani... eu cumpar doar din magazin. Cat despre faptul ca laptele din Romania e cel mai bun din lume... asta mi se pare o aberatie de genul "romanul e cel mai viteaz, cel mai ospitalier, cel mai cel in toate". Gustul laptelui e dat de grasimea lui, care difera in functie de vaca, de la rasa la rasa, ba chiar intre exemplarele aceleiasi rase... deci du-te prin alte parti cu prostiile astea. Sau crezi ca polonezii, cehii, austriecii, ungurii n-au rase bune de vaci sau pasuni pentru ele... toate ni le-a dat Dumnezeu numai noua. Dupa ce ca habar nu ai ce vorbesti mai pozezi si in cunoscator, ca tot romanu' dealtfel... ca si la asta suntem primii, nu-i asa?
Despre subventii si fonduri: credeam ca am explicat pe intelesul oricui ca taranii/fermierii de afara, mai destepti, s-au constituit de mult in forme de asociatii care le permit sa aiba acces la bani... de aici si exemplele despre tarile foste comuniste.

View PostFAP, on 23 iunie 2015 - 13:29, said:

Poate nu stiai ca sunt multi tarani romani care au SERE ! Si fac produse de SUPER CALITATE ! Dar la acestia vin "unii" si le exporta unora care STIU ce inseamna CALITATE si NATURAL si sunt de acord sa faca diferenta intre rosii
Omule, tu gandesti la nivel mic, ai impresia ca daca te duci la sera lu' Nea Vasile cand ti se termina tie rosiile din curte, asta inseamna ca serele existente pot asigura necesarul de legume al Romaniei? Ca sa nu mai zic ca e vorba, in marea majoritate, de sere vechi, nemodernizate, deci fara randament.

Eu inteleg ca suntem pe un forum public, ne dam cu parerea, mai spunem cate o prostie... dar tu parca esti picat acum din fundul vreunui catun, parca nu traiesti pe lumea asta. In afara de "confuzii" (care cred ca te cam afecteaza direct) altceva nu stii. Ti-am mai spus: argumente, nu barfe, ca nu suntem babe la marginea santului...

Edited by Dares, 23 June 2015 - 15:15.


#60
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Se pare ca singura ta calitate e tenacitatea ! Si se pare ca necunoasterea(ca sa fiu elegant) provoaca tenacitate !
1) In primul rand laptele si gustul lui difera prin CE MANANCA VACA !!!  Vacile din crescatorii  mananca CHIMICALE iar altele LA TARANI "NATURALE" !!!
2) Chiar tu ai zis ca "taranii romani au cel mai bun sol din lume" !!! Aberezi si tu ???
3) Eu vorbesc despre PRODUSELE NATURALE FACUTE DE TARANI pe care le consum eu fata de PRODUSELE CHIMICE DIN SUPERMARKETURI !!!  Asta e subiectul topicului , daca imi pare rau ca se "termina" cu Billa in Romania ! Incerc sa consum cat mai putine chimicale din marketuri !
4) Consideratiile tale , in genul ca eu spun prostii , barfe , habarnism , babe din santuri , catune sa le pastrezi pentru prietenii tai de 18 ani cu care spargi seminte in fata blocului ! Ca din postarile tale inafara de tupeu ,jigniri si aberatii ...nu se gaseste NIMIC care sa dovedeasca un minim de nivel !

#61
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

View PostFAP, on 23 iunie 2015 - 16:16, said:

Incerc sa consum cat mai putine chimicale din marketuri !
Eu vorbesc despre PRODUSELE NATURALE FACUTE DE TARANI pe care le consum eu
Ma doare in... cot de ce incerci tu sa consumi. De unde dracului ai dedus tu ca asta e subiectul thread-ului, adica, ca sa iti citez prostia: "produsele naturale vs produsele din supermarketuri"?! Trebuie sa fii "blond natural", altfel nu-mi explic cum ai facut asociatia asta, cand titlul este Billa tot mai aproape de exit și din România. Ti-am mai spus ca gandesti scolareste, te raportezi la kilu' de rosii pe care-l cumperi tu de la taran, la petul de lapte dubios pe care ti-l aduce coana Maria, atat stii... pe cand in acest topic este vorba de lanturi de magazine. Si dupa ce ca dai in gropi si esti paralel cu subiectul, mai si insisti sa fii fudul... asta e cea mai mare calitate a ta (pe langa adanca mediocritate in care te scalzi).

Daca vrei sa discuti despre mancarea sanatoasa, bio, eco si alte cacaturi din astea la moda (care o sa va ajute sa traiti 150 de ani sau pana cadeti in primul sant si va frangeti gatul), vezi ca exista zeci de thread-uri dedicate, du-te si cearta-te acolo cu confratii tai intru slava hranei naturale.

Edited by Dares, 23 June 2015 - 16:34.


#62
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostFAP, on 23 iunie 2015 - 16:16, said:

Se pare ca singura ta calitate e tenacitatea ! Si se pare ca necunoasterea(ca sa fiu elegant) provoaca tenacitate !
1) In primul rand laptele si gustul lui difera prin CE MANANCA VACA !!!  Vacile din crescatorii  mananca CHIMICALE iar altele LA TARANI "NATURALE" !!!
3) Eu vorbesc despre PRODUSELE NATURALE FACUTE DE TARANI pe care le consum eu fata de PRODUSELE CHIMICE DIN SUPERMARKETURI !!!  Asta e subiectul topicului , daca imi pare rau ca se "termina" cu Billa in Romania ! Incerc sa consum cat mai putine
Cum adica "produsele chimice"? Alea "naturale" sunt nechimice, sau cum? Exista materie nechimica?

#63
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,151
  • Înscris: 10.07.2013
Preturi mai tot timpul la......Billa!Posted Image

#64
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Da, chiar regret. O mare parte din cumpăraturi acolo le fac. Pentru că mi se par cei mai operativi. Alții sunt mai ieftini, într-adevăr, dar chiar nu am chef / timp să stau la coada în Kaufland pentru doi lei, sau sa nu găsesc nimic din ce caut deoarece au marca proprie.

Hypermarketul clasic nu îl iau în calcul aici, e altceva, ăla îl vizita în weekend. Billa e pentru cumpărăturile uzuale, gen 1 pâine, o înghețată, 2 ape, etc.

#65
veleitate

veleitate

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 360
  • Înscris: 23.06.2015
Momentan Auchan conduce pe partea de magazin aprovizionat si divers.
Dar ca pret iesi mai ieftin in Kaufland: Colgate mai ieftin, ulei mai ieftin, pasta de tomate, problema este ca nu prea au varietate.
Auchan scump, dar macar gasesti ce cauti.

#66
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View PostDares, on 23 iunie 2015 - 16:34, said:

Ma doare in... cot de ce incerci tu sa consumi. De unde dracului ai dedus tu ca asta e subiectul thread-ului, adica, ca sa iti citez prostia: "produsele naturale vs produsele din supermarketuri"?! Trebuie sa fii "blond natural", altfel nu-mi explic cum ai facut asociatia asta, cand titlul este Billa tot mai aproape de exit și din România. Ti-am mai spus ca gandesti scolareste, te raportezi la kilu' de rosii pe care-l cumperi tu de la taran, la petul de lapte dubios pe care ti-l aduce coana Maria, atat stii... pe cand in acest topic este vorba de lanturi de magazine. Si dupa ce ca dai in gropi si esti paralel cu subiectul, mai si insisti sa fii fudul... asta e cea mai mare calitate a ta (pe langa adanca mediocritate in care te scalzi).

Daca vrei sa discuti despre mancarea sanatoasa, bio, eco si alte cacaturi din astea la moda (care o sa va ajute sa traiti 150 de ani sau pana cadeti in primul sant si va frangeti gatul), vezi ca exista zeci de thread-uri dedicate, du-te si cearta-te acolo cu confratii tai intru slava hranei naturale.
Tu chiar esti ...............!  Sunt sigur ca esti unul care "si-a luat tara inapoi" ! Daca spun ce valoare ai sigur primesc penalizari ! Am jurat ca nu mai primesc puncte provocat de neanderthalieni ! Esti la IGNORE !!! PA !

Edited by FAP, 23 June 2015 - 23:39.


#67
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostFAP, on 23 iunie 2015 - 11:50, said:

Se vede ca nu ..prea le aveti cu ...ce se intampla !
Cu ce se intampla unde, in tarile unde oamenii mai gandesc, nu doar muncesc? Micii fermieri de lapte se asociaza, laptele se colecteaza de asociatie, se proceseaza si se imbuteliaza frumos in propria fabrica a asociatiei, apoi ajunge pe raftul magazinului la un pret rezonabil. Cu legumele este exact la fel. Profitul intra in principal in buzunarul fermierului. El, prin asociatia din care face parte, controleaza totul. De la coada vacii pana la raft, unde isi poate impune vointa prin marimea asociatiei. Nu EXISTA ciumpalaci care sa nu isi pretuiasca munca incat sa prefere sa vanda ieftin, sa profite altii de produsul lor.

Dar la noi ce se intampla? Taranii nu sunt in stare sa uneasca, sa isi lase orgoliile deoparte. Vinde laptele cu 50 de bani intermediarilor, iar la raft ajunge 5 lei. Iar taranul nu castiga nimic. Castiga fabricile de procesare, in mare parte detinute de straini, castiga supermarketurile, detinute tot de straini. Castiga javrele de politicieni, care au tot interesul sa sprijine capitalul strain, ca doar de acolo "pica". Dar noi suntem mandri ca cumparam produse romanesti. Hmm, cand cumperi ceva trecut prin nspemii de intermediari straini, produsul nu mai e romanesc!

View Postveleitate, on 23 iunie 2015 - 21:45, said:

Momentan Auchan conduce pe partea de magazin aprovizionat si divers.
Kaufland, cand a intrat pe piata, a dat o puternica lovitura Billei. Magazine mai mari, marfa mai multa si mai diversa. In oras la mine Billa a fost primul supermarket, dar fiind mititel si ramanand la un singur spatiu comercial, a fost rapid devansata de concurenta. Carefoururile sunt la dracu-n praznic, Doar Auchan, Lidl si Kaufland avand locatii accesibile, e clar cine are de castigat. De Metro si Sellgros nici nu merita sa amintesc, trebuie sa fii cretin incat sa iti limitezi clientela din start la posesorii de legitimatii.

Edited by lucifer76, 24 June 2015 - 09:26.


#68
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postlucifer76, on 24 iunie 2015 - 05:42, said:

Cu ce se intampla unde, in tarile unde oamenii mai gandesc, nu doar muncesc? Micii fermieri de lapte se asociaza, laptele se colecteaza de asociatie, se proceseaza si se imbuteliaza frumos in propria fabrica a asociatiei, apoi ajunge pe raftul magazinului la un pret rezonabil. Cu legumele este exact la fel. Profitul intra in principal in buzunarul fermierului. El, prin asociatia din care face parte, controleaza totul. De la coada vacii pana la raft, unde isi poate impune vointa prin marimea asociatiei. Nu EXISTA ciumpalaci care sa nu isi pretuiasca munca incat sa prefere sa vanda ieftin, sa profite altii de produsul lor.

Dar la noi ce se intampla? Taranii nu sunt in stare sa uneasca, sa isi lase orgoliile deoparte. Vinde laptele cu 50 de bani intermediarilor, iar la raft ajunge 5 lei. Iar taranul nu castiga nimic. Castiga fabricile de procesare, in mare parte detinute de straini, castiga supermarketurile, detinute tot de straini. Castiga javrele de politicieni, care au tot interesul sa sprijine capitalul strain, ca doar de acolo "pica". Dar noi suntem mandri ca cumparam produse romanesti. Hmm, cand cumperi ceva trecut prin nspemii de intermediari straini, produsul nu mai e romanesc!


Kaufland, cand a intrat pe piata, a dat o puternica lovitura Billei. Magazine mai mari, marfa mai multa si mai diversa. In oras la mine Billa a fost primul supermarket, dar fiind mititel si ramanand la un singur spatiu comercial, a fost rapid devansata de concurenta. Carefoururile sunt la dracu-n praznic, Doar Auchan, Lidl si Kaufland avand locatii accesibile, e clar cine are de castigat. De Metro si Sellgros nici nu merita sa amintesc, trebuie sa fii cretin incat sa iti limitezi clientela din start la posesorii de legitimatii.
In mare si eu am spus cam acelasi lucru ! Insa am mai spus ca nu e asa simplu ! Nu e chiar NUMAI faza cu taranii orgoliosi !
In tarile "cu apa calda" lucrurile se desfasoara ...cam asa :
- exista legi speciale pentru protectia fermelor si a fermierilor
- exista TVA si taxe foarte mici
- exista subventii si ajutoare NU NUMAI PE HARTIE
- exista protectia statului impotriva abuzurilor lanturilor multinationale si exista posibilitatea de a livra local lanturilor de magazine
- exista protectia  minimarketurilor locale impotriva hypermarketurilor multinationale
- exista legi pentru sustinerea economiiilor nationale pe principiul "intoarcerii banilor in tara"
- asigurarea de piete in care PRODUCATORII isi pot vinde linistiti marfa
- exista linii de credit cu dobanzi foarte mici pentru investitii si mai ales daca se investeste in bunuri de productie autohtona
- exista POLITIE care isi face datoria in cazul furturilor
- exista sisteme de ajutor si asigurari in cazul calamitatilor naturale
- pot sa mai scriu cateva volume dar ma opresc aici

In Romania :
- NU exista legi speciale iar cele care sunt nu sunt respectate
- exista un milion de taxe imense
- subventiile si ajutoarele se duc numai la smecherii care finanteaza "politicul"
- vine un "INVESTITOR STRATEGIC" adica un mare lant de magazine care da spaga primariei si se posteaza in mijlocul "targului" omorand pe o raza de cativa kilometri TOATE magazinele deschise de romani
- acelasi "INVESTITOR STRATEGIC" cere de la inceput scutiri de taxe pentru x ani , tot felul de protectii si avantaje
- pentru "INVESTITORUL STRATEGIC" pe baza spagii se construiesc sosele , poduri , semafoare si se trag UTILITATI pe banii primariei(adica ai nostri)
- acelasi "INVESTITOR STRATEGIC" aduce marfa din tara lui , unde datorita taxelor este mult mai ieftina si TRIMITE TOTI BANII IN TARA LOR DE ORIGINE
- din cauza faptului ca hypermarketurile au omorat aproape tot comertul traditional producatorii aproape devin dependenti de vanzarea in hypermarket
- studiati "LANTURILE MARI DE MAGAZINE ROMANESTI " moderne , cu management , etc. si raspundeti de ce AU DAT FALIMENT
- producatorii romani mai pot vinde doar in piete dar LA INTRAREA IN PIATA te asteapta MAFIA care iti spune - "Dai marfa pe 3 lei la noi sau DISPARI !!!"
POLITIA , JANDARMERIA si ANAF ii rup pe "micuti" pe unde ii prind , alearga babele si mosii de 180 de ani dar de "multinationale" nu se leaga ca...au protectie
- nu exista dobanzi speciale la banci
- daca hotii iti fura recolta ...NU sunt gasiti niciodata
- in cazul calamitatilor naturale se aloca fonduri dar care ajung tot la smecheri
- fondurile europene de "toate felurile" nu pot fi accesate decat de smecheri
- datorita faptului ca Oficiul Concurentei in Romania nu se leaga de multinationale , lanturile de hypermarketuri si-au facut centrale de achizitii comune ceea ce creeaza o presiune uriasa pe producatori
- alte ...multe

In legatura cu Billa se pot discuta multe ! In primul rand in Romania au intrat printre primii si datorita "generozitatii primarilor" au cumparat/inchiriat spatii in mijlocul oraselor ! Formatul de oras traditional al Billa este unul de "parterul blocului" mai peste tot in lume si nu asa mari ca la noi ! Preturi mari au si "afara" datorita faptului ca acolo Carrefour, Cora , Auchan NU AU VOIE IN ORASE ! Acolo pentru a merge la hypermarket ai nevoie de o jumatate de zi ! Uite ca aici au voie si din acest motiv Billa nu este concurentiala !
Kaufland , in afara e concurent direct cu Billa dar in Romania a ales strategii diferite care au functionat ! S-au dus primii in tara si nu au stat numai in Bucuresti , au marit foarte mult numarul de SKU , preturile mai bune ca la Billa si au investit foarte mult in noi deschideri in scurt timp .In plus si-au facut depozit central la Ploiesti fapt care OPERATIONAL creeaza multe economii dar si fluenta aprovizionarilor.Asa au devenit o forta de negociere si au ajuns foarte puternici ! Kaufland a avut /are oameni foarte buni cu experienta care si-au facut "scoala" pe la Metro dar au plecat datorita rigiditatii si salariilor care au scazut !!!
Metro si Selgros au cazut datorita rigiditatii conducerilor din Germania. Ei au sustinut frenetic acel card pentru firme pe sistem vanzari cash&carry traditional desi in Romania 80% din vanzarile lor erau pe "persoana fizica" !!! Au pierdut startul si dupa aia alergau agentii lor prin piete sa-i roage pe toti sa-si faca card ! Au pierdut "trenul" si nu cred ca mai pot reveni in carti ! Si ei au devenit victimele prezentelor hypermarketurilor in "mijlocul orasului ".

#69
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,993
  • Înscris: 21.08.2008
Și Metro și Selgros au schimbat strategia.

Selgros permite acum și persoanelor fizice să își facă cumpărăturile în magazin, este nevoie de o legitimație dar legitimația respectivă poate fi procurată ușor chiar la prima intrare în magazin. Magazinul din Craiova spre exemplu este lângă un cartier nou al orașului, iar cei care locuiesc acolo se pot folosi de hipermarket și ca magazin de proximitate. Chiar și eu fac uneori cumpărături acolo, dar destul de rar (am luat detergenți la ambalaj mai mare de acolo).

Metro și-a fidelizat magazinele de proximitate pe care le aprovizionează și de câțiva ani are franciza „La doi pași”, multe din magazinele sub acest brand sunt supermarketuri în toată regula conduse de investitori locali.

--

Ieri Ahold (cunoscuți prin magazinele Albert din Olanda, Belgia, Cehia și Slovacia) și Delhaize (cei care dețin la noi lanțul Mega Image) au anunțat că vor fuziona. Tranzacția va fi încheiată abia anul viitor. Ambele grupuri au strategii de marketing multibrand și păstrează mai multe lanțuri de magazine sub branduri diferite chiar și în aceiași țară, asta înseamnă că și după ce vor fuziona puține vor fi magazinele care vor fi rebrandate, la noi în țară vom avea în continuare Mega Image (deși nu e un brand grozav).
Piața din Statele Unite i-a făcut să se alieze. Multe magazine de acolo trebuiesc renovate și modernizate.
Vedeți și http://www.wsj.com/a...rger-1435125785

#70
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014

View PostKoal, on 25 iunie 2015 - 11:32, said:

Și Metro și Selgros au schimbat strategia.

Selgros permite acum și persoanelor fizice să își facă cumpărăturile în magazin, este nevoie de o legitimație dar legitimația respectivă poate fi procurată ușor chiar la prima intrare în magazin.


de metro nu stiu, insa selgros are aceasta "schimbare" de ani buni, de vreo 8 ani stiu eu. dar era dinainte de acesti 8 ani

#71
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,993
  • Înscris: 21.08.2008
Înainte erau legitimațiile de o zi.
De vreo un an de zile de la intrare se pot lua legitimații permanente.

#72
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
acum 8 ani am lucrat la departamentul de relatii cu clientii la ei. si atunci era la fel.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate