Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Billa tot mai aproape de exit și din România

- - - - -
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#109
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Până la urmă de ce au plecat?    Posted Image

Edited by djl, 16 September 2018 - 12:21.


#110
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
- Pentru ca toate pungile de plastic și sacoșele de rafie inscripționate cu sigla BILLA și cu un text în română să devină vintage.

- Pentru că România nu a găzduit un campionat de gimnastică ritmică pe care BiLLA  să îl sponsorizeze, așa cum a făcut Bulgaria acum,

- Pentru că BILLA devenise un supermarket de mall, de zonă centrală și de proximitate, nu mai era un „billiger laden” pe suprafață medie,

- Pentru că în ultimii ani, în comerțul modern din țara noastră, apăruseră mai mulți alți jucători în special în zona discounterelor, iar BILLA nu a ținut piept cu dezvoltarea acestora,

- Pentru că brandul BILLA se erodase,

#111
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007
Am auzit ca si Cora ar urma sa  fie inghitita tot de Carrefour.Sper sa fie un zvon.

#112
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 djl, on 16 septembrie 2018 - 12:21, said:

Până la urmă de ce au plecat? Posted Image
Pentru ca au vandut celui care le-a facut cea mai mare oferta.

Semnat: Carrefour.

#113
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
@andrusk
Există comercianți care doresc să intre în piața din România și comercianți care vor părăsi această piață.
Niciuna din intrări nu va mai avea greutatea celor precedente, pentru că cele mai importante intrări sunt primele și cele care aduc ceva nou, însă piața din România a văzut deja cam tot ce se poate vedea în materie de comerț.

Cora va ieși din România în câțiva ani, probabil și Metro, însă ar fi un câștig pentru piață dacă aceste rețele nu vor fi preluate de liderii pieței, adică Kaufland&Lidl, Auchan, Carrefour ci de următorii clasați sau de rețele nou intrate, sau de rețele mai mici cu prezență locală restrânsă care vor folosi hipermarketurile și ca suport logistic, nu doar ca puncte de desfacere.

#114
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007
Sincer sa fiu,eu lui Metro nu i-am dat nicio sansa,mai ales in ultimii 10 ani.Si totusi magazinul e plin de oameni care plimba carucioare full si eu nu am gasit niciun produs cu pret bun.Despre Cora mi-ar parea rau sa dispara mai ales daca ar fi luata de Carrefour,care parca s-a extins prea mult si nu mi se pare ca are o oferta atractiva,sau nu tot timpul.
A aparut vreo informatie certa despre Cora?

Edited by andrusk, 19 September 2018 - 14:10.


#115
Cola_13

Cola_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 19.10.2009
Ar trebui ca lidl si kaufland sa fuzioneze pentru ca ambele sunt marketuri de cartier si vand produse low cost. Imi pare foarte rau daca pleaca din Romania unul din aceste  hypermarketuri :  Auchan , carrefour sau cora . In aceste magazine gasesti  tot ce ai nevoie de la produse ieftine  pana la sampnie scumpa .

Edited by Cola_13, 19 September 2018 - 20:26.


#116
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,336
  • Înscris: 22.04.2017
Kaufland si Lidl sunt "frati", parte din acelasi grup.

Cele trei enumerate de tine sunt singurele HYPERMARKETuri din Romania. Restul sunt supermarket. De asta au si oferta atat de bogata.

 andrusk, on 19 septembrie 2018 - 14:09, said:

Sincer sa fiu,eu lui Metro nu i-am dat nicio sansa,mai ales in ultimii 10 ani.Si totusi magazinul e plin de oameni care plimba carucioare full si eu nu am gasit niciun produs cu pret bun.Despre Cora mi-ar parea rau sa dispara mai ales daca ar fi luata de Carrefour,care parca s-a extins prea mult si nu mi se pare ca are o oferta atractiva,sau nu tot timpul.
A aparut vreo informatie certa despre Cora?
Doar zvonuri. Si nu au legatura cu Carrefour.  ;)

#117
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007
Eu asa am auzit.Care ar fi alte zvonuri?

#118
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,336
  • Înscris: 22.04.2017
Ca va fi preluata. Dar nu de Carrefour. Zvonuri...

#119
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007
Nu poti scrie aici ce zvon stii tu? Da-mi PM

#120
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 16.08.2016

 andrusk, on 19 septembrie 2018 - 14:09, said:

Sincer sa fiu,eu lui Metro nu i-am dat nicio sansa,mai ales in ultimii 10 ani.Si totusi magazinul e plin de oameni care plimba carucioare full si eu nu am gasit niciun produs cu pret bun.Despre Cora mi-ar parea rau sa dispara mai ales daca ar fi luata de Carrefour,care parca s-a extins prea mult si nu mi se pare ca are o oferta atractiva,sau nu tot timpul.
A aparut vreo informatie certa despre Cora?
La metro e ok ca nu e atât de multă aglomerație. Metro are vânzări bune in RO nu e motiv de plecare acum :)

#121
Libertarian

Libertarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 19.09.2018

 Cola_13, on 19 septembrie 2018 - 20:26, said:

Ar trebui ca lidl si kaufland sa fuzioneze pentru ca ambele sunt marketuri de cartier si vand produse low cost. Imi pare foarte rau daca pleaca din Romania unul din aceste hypermarketuri : Auchan , carrefour sau cora . In aceste magazine gasesti tot ce ai nevoie de la produse ieftine pana la sampnie scumpa .
Nu-s ambele chiar marketuri de cartier. Kaufland era(si inca este in mare parte) un hypermarket de cam 4000-5000 metri patrati. E drept ca a deschis in ultimi ani si unitati ceva mai mici, de vreo 2000mp, dar chiar si alea sunt cam de 2x cat un lidl obisnuit.

 a_user, on 21 septembrie 2018 - 11:11, said:

Kaufland si Lidl sunt "frati", parte din acelasi grup. Cele trei enumerate de tine sunt singurele HYPERMARKETuri din Romania. Restul sunt supermarket. De asta au si oferta atat de bogata. Doar zvonuri. Si nu au legatura cu Carrefour. ;)
Si Kaufland e hypermarket. Ceva mai mic, dar e.

 Koal, on 19 septembrie 2018 - 11:43, said:

ar fi un câștig pentru piață dacă aceste rețele nu vor fi preluate de liderii pieței, adică Kaufland&Lidl, Auchan, Carrefour ci de următorii clasați sau de rețele nou intrate, sau de rețele mai mici cu prezență locală restrânsă care vor folosi hipermarketurile și ca suport logistic, nu doar ca puncte de desfacere.
Pai tot piata decide in final care ramane, care pleaca. Au mai fost incercari locale(isi mai aminteste careva de UNIVERS'ALL? :) ) , nu au prea mers. De fapt mai sunt si acum, dar la nivel regional(de exemplu unicarm in jumatea de nord/nord vest/vest a tarii)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate