Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

De ce sunt manelistii blamati?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#55
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Or fi ei manelisti,inculti,agramati si ce defecte mai au ei,dar au mult mai multe versuri intr-o piesa decat ceilalti artisti de pe radio.

#56
thepunishmentofgod

thepunishmentofgod

    I live for the beat!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.08.2013

View Postharma, on 16 iunie 2015 - 02:47, said:



am inteles ca pui accent pe orchestratie, dar aia a realizat-o famelia Clejani

Din toata trupa aia tambalistul a fost singurul care mi-a placut. Si-apoi am inteles ca e platit de ei sa-i asiste doar la anumite evenimente, pentru ca si el, la randu-i colaboreaza cu altii. Nu e un membru oficial al trupei.

In fine, n-are rost sa mai dezvolt, deja ma afund prea mult intr-o discutie care ma depaseste.

#57
thepunishmentofgod

thepunishmentofgod

    I live for the beat!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.08.2013

View Postharma, on 16 iunie 2015 - 03:02, said:

dar o comparatie cu Faramita Lambru, merge...
Probabil ca da. Am zis din start ca nu sunt prea familiar cu genul. Doar ce-am mai auzit si eu pe ici, pe colo. O sa ma mai interesez sa vad ce si cum. Ceea ce am vrut eu sa arat de la inceput e ca nu este atat de rau conceptul asta de manea pe cat il considera altii.

Edited by thepunishmentofgod, 16 June 2015 - 03:11.


#58
alcris01

alcris01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.10.2007

View PostPuferiu3, on 15 iunie 2015 - 22:33, said:

Ascult manele ocazional, in special la petreceri. Nu sunt fan, nu sunt antimanele. Ascult diferite melodii in functie de starea pe care o am. Artistii din domeniu castiga mai multi bani la un concert mai mult decat castig eu cu intreaga familie intr-un an. Daca oamenii sunt buni in ceea ce fac, inseamna ca merita sa castige pe masura, nu? Dar am observat pe acest forum ca, cum posteaza cineva o manea, imediat e pus la zid. "salamul se pastreaza in frigider"; "daca traia Antonescu..." etc. Ce e cu ideilea astea preconcepute? Daca ascult manele, sunt incult?


Cu siguranta! Muzica pentru cei cu mintea odihnita(sic!) care nu stiu decat sa te streseze cu jeluituri tiganesti.

#59
Tottal

Tottal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.04.2015

View PostPuferiu3, on 15 iunie 2015 - 22:33, said:

Ascult manele ocazional, in special la petreceri. Nu sunt fan, nu sunt antimanele. Ascult diferite melodii in functie de starea pe care o am. Artistii din domeniu castiga mai multi bani la un concert mai mult decat castig eu cu intreaga familie intr-un an. Daca oamenii sunt buni in ceea ce fac, inseamna ca merita sa castige pe masura, nu? Dar am observat pe acest forum ca, cum posteaza cineva o manea, imediat e pus la zid. "salamul se pastreaza in frigider"; "daca traia Antonescu..." etc. Ce e cu ideilea astea preconcepute? Daca ascult manele, sunt incult?
Domnule initiator de topic,ati vazut vreodata cum arata un pom plin de omizi?

Exact asta sunteti pentru Romania.O specie daunatoare care trebuie eliminata.Cum ati reusit sa deveniti aproximativ doua milioane e numai vina noastra.

Plecati in patria voastra cu obiceiuri,imbracaminte,case cu turnulete,muzica,casatorii la 12 ani,stabor,murdarie umana.

Singura varianta posibila pe care eu o vad,e drept nedemocratica este sa vi se retraga cetatenia romana.Sa nu mai detineti pasaport romanesc.Un fel de fiinte umane tolerate dar fara nici un drept pe acest teritoriu.

Plecati de unde ati venit.India ,Bangladesh,Pakistan treaba voastra.Eu unul sunt de acord ca Romania sa suporte costul repatrierii.(Un fel de costul toaletarii copacului invadat de omizi)

P.S.

Pentru inceput statul roman ar trebui sa impoziteze veniturile manelistilor la nunti,botezuri,cumetrii.

#60
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostPuferiu3, on 15 iunie 2015 - 22:33, said:

Daca ascult manele, sunt incult?
Da.

#61
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Ce mesaje transmit manelele? Bani multi nemunciti, gagici infierbantate, multe bauturi alcoolice, dusmani care in general mor, masini "bengoase" (despre care nu se stie cum au fost obtinute)... Toate insotite de urlete, chiuieli, hahaieli si ritmuri orientale.
Exact mesajele care prind la o anumita categorie a celor de jos. De jos de tot.

#62
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007

View Postthepunishmentofgod, on 16 iunie 2015 - 02:33, said:

Cel mai mult m-a impresionat tambalistul balenei de Viorica de la Clejani...
Se scrie "țanlabagiu"! :)

#63
Tottal

Tottal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.04.2015

View PostPuferiu3, on 15 iunie 2015 - 22:33, said:

Daca ascult manele, sunt incult?

View PostQuantum, on 16 iunie 2015 - 07:03, said:

Da.

Sunteti doar un alfabetizat.Cititi,scrieti si probabil stapaniti aritmetica primara(adunari,scaderi,inmultiri,impartiri)

A fi cult e cu totul alt nivel.

#64
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007

View Postharma, on 16 iunie 2015 - 02:36, said:

dar daca n-ai vedea-o pe viorica si doar ai asculta-o, ar fi o diferenta ?
Problema e că o vezi și atunci începe să te mânânce palma.

Ați văzut cum dansează negrii pe manele? Uite aici.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pc3zSPprzNY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#65
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,455
  • Înscris: 12.02.2012
Tu compari muzica clasica cu maneaua ordinara?
Este atat de greu de crezut pentru tine ca exista si oameni care nu asculta deloc aceste infectii sonore?

Si ca sa-ti raspund la intrebare: nu dansez dupa muzica clasica la petrceri, dar la petrecerile unde ma duc eu nu se aude niciun ritm de manea.

Edited by SineNomine, 16 June 2015 - 08:48.


#66
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
In primul rand ce reprezinta maneaua?
Este o muzica indiano-fecalo-japoneza-albaneza-arabo-rapperita-populara=c@c@|, cum ai putea asculta asa ceva.
Aici era voarba doar de instrumental, pentru ca pe partea de text, e pe langa limba romana, iar complexitatea cuvintelor folosite este atat de mare incat astea sunt comenzile pe care le dai unui caine intr-o ora.

Edited by anoniymus, 16 June 2015 - 08:51.


#67
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 27.02.2012

View PostSerafim606, on 15 iunie 2015 - 23:23, said:

Are si tanti Andra o manea.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/073TNjLc070?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Andra a cântat manele în tinerețe...Costi Ioniță a lansat-o!
http://www.trilulilu...i-se-rupe-inima

View PostVladutz_ddd, on 16 iunie 2015 - 00:48, said:

La posturile de radio exista o conventie secreta sau de ce nu difuzeaza absolut nimic din repertoriul unui manelist ? Pe principiul "ce e prost nu bagam" ?

Nu ma intelegeti gresit dar nu pricep cum ajunge in topuri o melodie ca aia cu "zero zero grade" ?
Sau nu inteleg cu ce este mai culta Antonia decat Salam ...
Sa fim seriosi ...fetitza aia nu leaga 2 vorbe, are 5 piese si este zeitza in orice radio in care merge...

Sa le ia dracu de manele dar de ce baga astia toate mizeriile si le mai si repeta de 100 de ori pe zi ?!?

Da! Prin anii 2000 mai auzeai câte una la Radio România și era Atomic ca post TV de muzică unde erau promovate și manelele. Apoi s-au cam înțeles toți între ei să nu mai difuzeze. Știu că Atomic a fost cumpărat de Burci (care avea boală pe ei, că mai târziu a cumpărat și Mynele TV ca să-l închidă) și transformat în Kiss TV de azi. La U TV au declarat de la lansare „vom difuza toate genurile, MAI PUȚIN manele și populară” ș.a.m.d.
Deși ar trebui să aleagă din toate genurile ce e bun! Piesa asta este mai bună decât multe comerciale, dar nu e promovată că o cântă Florin Salam! [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/66lXi6txndM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#68
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,679
  • Înscris: 15.06.2007
Eu urasc manelele pentru ca sunt lipsite de orice urma deoriginalitate- demulte ori copiaza alte opere muzicale.
Practic sunt o parodiere a unor piese mai valoroase.
Sunt o bataie de joc, un pamflet, o gluma , si trebuiesc tratate ca atare.
In mod normal muzica buna o fac oameni cu cunostinte muzicale aprofundate, are au in spate scoli de muzica. Astia n-au nici 12 clase, unii dintre ei.
Si pe langa faptul ca nu au nimic de valoare , isi canta "valoarea " cu mare patos.  
Vedea-i-as cantand la ANAF in duba sub bocancii la mascati, manca-mi-ar evaziunea fiscala.

#69
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004
Eu nu inteleg lumea cu manele. Exista atata muzica buna pe lumea asta (si nu e limitata doar la rock si clasica), si lumea asculta manele. E ca si cum ai avea abonament la HBO Premium Plus si tu te uiti la "Trasniti in Nato". Sigur, e chestie de decizie indivituala, insa tot ma mir.

#70
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 27.02.2012

View PostV_i_c_t_o_r, on 16 iunie 2015 - 07:48, said:

Ce mesaje transmit manelele? Bani multi nemunciti, gagici infierbantate, multe bauturi alcoolice, dusmani care in general mor, masini "bengoase" (despre care nu se stie cum au fost obtinute)... Toate insotite de urlete, chiuieli, hahaieli si ritmuri orientale.
Exact mesajele care prind la o anumita categorie a celor de jos. De jos de tot.
Sunt destule melodii în care nu se vorbește despre așa ceva! Doar că voi priviți din exterior și generalizați!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jkloFUfTf3E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wMPprVqvGog?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/85SPEus6sAc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pot să-ți mai dau exemple, dar cred că ajung.

View Postfloryanm, on 16 iunie 2015 - 09:23, said:

Eu nu inteleg lumea cu manele. Exista atata muzica buna pe lumea asta (si nu e limitata doar la rock si clasica), si lumea asculta manele. E ca si cum ai avea abonament la HBO Premium Plus si tu te uiti la "Trasniti in Nato". Sigur, e chestie de decizie indivituala, insa tot ma mir.
Aici e vorba de gusturi. DA! Mă uit la „Trăsniții” (din Nato) pentru că mă amuză și mă atrage serialul. În schimb, filmele/serialele de pe HBO mă plictisesc repede (am încercat câteva).

#71
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View Postjully1994, on 16 iunie 2015 - 09:12, said:

Andra a cântat manele în tinerețe...Costi Ioniță a lansat-o!
http://www.trilulilu...i-se-rupe-inima


Asta n-o stiam :lol:. Multam de informare Posted Image !

#72
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Uite o "manea" care bate la cur foarte multe melodii de dragoste (care de fapt sunt niste ciurucuri intens promovate)....Facand abstractie de videoclip si de maimuta care o canta,ascultati versurile si linia melodica....Dar carcotasi o sa existe intotdeauna!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cj_U41SZTFM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate