Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

De ce sunt manelistii blamati?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#37
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Am vrut sa scriu " si eu ascult manele", dar nu am avut curaj. De fapt, ascult aproape orice, numai sa sune bine. Asta ca mie-mi place genul X si lui genul Y este o prostie. Oamenii asculta ce la incanta urechea.
Manelele vor sa se asemene cu ce numeam noi muzica lautareasca, care mai exista si acum.
Daca manelele nu ar fi fost decat audio, oamenii probabil ca nu le-ar fi..blamat atat. Nu poti sa privesti videoclipurile lor si sa nu realizezi ca majoritatea incalca o paleta diversificata de reguli ale bunului simt, de comportament social, etc.
Gasim si muzica in mare voga acum, cu cantareti afoni si bineinteles, partea ei (a muzicii) de goliciuni. De asemeni posturile TV (care nu difuzeaza manele), nu putem spune, oricat de curajosi am fi, ca promoveaza cultura. numele cantaretilor zici ca-s desprinse din ghiduri de conversatii pentru oligofreni, uneori cu aceeasi silaba dublata. Nu stiu in ce proportie se mai face muzica romaneasca de calitate. 90% din ce ascultam, am zis 90 pentru ca sunt intr-o pasa buna acum, fie ea manea, dance, disco, populara etc made in Romania, reprezinta un pamflet si ar trebui...
Revin la manele. Manelistii sunt de cele mai multe ori tigani, nu au maniere, nu stiu sa se comporte, manifesta comportament instinctual sid e aici, produsul pe care il vand, nu prea atrage aplauze.
Sa nu uitam ce spuneam: 90% din muzica romaneasca este o cocalareala totala.

#38
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,048
  • Înscris: 10.09.2005
Cum or fi ei, cum n-or fi dar sunt în stare să își cânte melodiile live și să sune și bine față de marile vedete de pe la noi care nici playback nu știu să facă corect. Și unele manele nu sunt deloc ușoare, aici mă refer la instrumentație. Sunt al naibii de grele. Și da, sunt și manele proaste ca în orice alt gen muzical cu două acorduri mari și late și behăială aiurea gen Salam.

Edited by gerbil, 15 June 2015 - 23:12.


#39
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Pentru initiator se face o melodie adevarata...

A cinstit masa, nu a mincat , nu a baut, a plecat beat acasa....

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GIARj5T9on8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010

 Aleppo, on 15 iunie 2015 - 23:07, said:

<p>

Da, dar rockeri nespalati sunt mai multi. Pe de alta parte, manelistii au multi tigani, care put in mod natural, deci balanta se echilibreaza.

Nu trebuie uitat ca manelistii se dau cu "de toate" dimineata, cand ajung prin Sephora

#41
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,735
  • Înscris: 03.02.2007
Uite manea 100%.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VFV-bwbwHEs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Și în limba engleză pe deasupra!

#42
paxman

paxman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.03.2014

 Serafim606, on 15 iunie 2015 - 22:47, said:



Macar manelistii is cinstiti cu ceea ce fac. Astia cu manelele disco is doar niste gunoaie ce se ascund dupa deget. Macar sa recunosca ce canta.
Asa e. In ideea asta as vrea sa intreb, isi mai aminteste cineva de Fizz? Un fel de velea de acum nu stiu cati ani.

#43
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014

 Digix, on 15 iunie 2015 - 23:17, said:



Și în limba engleză pe deasupra!

Aia e pui.
Ia de aici!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0vi3Iy4xfXs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,735
  • Înscris: 03.02.2007
Alta, în engleză/spaniolă!

Sunt universale, dar maneliștii sunt tot români!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UigG1_rWtI4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Digix, 15 June 2015 - 23:22.


#45
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Hai sa nu ne mai dam asa de superiori...

http://www.piticigra...de-fanii-fuego/

#46
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014
Are si tanti Andra o manea.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/073TNjLc070?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Serafim606, 15 June 2015 - 23:23.


#47
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,735
  • Înscris: 03.02.2007
Culmea e că la câte vizualizări au unii, mai multe decât Pink Floyd, trag concluzia că îi "atinge" și pe occidentali/asiatici stilul.

 DjMx, on 15 iunie 2015 - 23:23, said:

Hai sa nu ne mai dam asa de superiori...

http://www.piticigra...de-fanii-fuego/

Eu nu mă dau, sunt chiar sincer și chiar nu le pot suporta!  
Fuego în schimb, cântă foarte bine colindele și îmi place. Ăsta e probabil balamat pentru că nu poți fi sigur ce sex are, dar asta n-are treabă cu modul cum cântă.

Și n-a zis nimeni că Velea nu e manelist!

 Serafim606, on 15 iunie 2015 - 23:20, said:

Aia e pui.
Ia de aici!
Asta da disperare(după audiență)!

 Aleppo, on 15 iunie 2015 - 22:56, said:

Prefer oricand un manelist spalat si parfumat unui rocker pletos si slinos.
Știi bancul ăla de pe vremea lui Ceaușescu(ce-am mai râs la el)? Nu știu dacă cei născuți mai devreme îl vor pricepe pe deplin, dar îl zic măcar pentru maturi:

Se duce unul la Alimentara, intră și nu-i vine a crede ochilor! Erau vitrinele pline cu pui și nimeni la coadă! Wow, se gândește, a dat norocul peste mine!

- Tovarășe vânzător, chiar sunt de vânzare, am nimerit chiar așa, la momentul cel mai potrivit?
- Tovarășe, zice vânzătorul, da și nu! Avem pui!
- Da!
- Sunt de vânzare!
- Da!
- Dar au SIDA!
- Hai domnule, dă încoace, eu îi iau să-i mănânc, nu îi iau să-i f*t!

Așa și cu Rockerii! Eu prefer Rockerii!

Edited by Digix, 15 June 2015 - 23:48.


#48
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

 lex404, on 15 iunie 2015 - 22:42, said:

Pentru ca merita.


Oricum, in decursul a ultimilor 10-15 ani am observat ca densitatea manelistilor a scazut Posted Image

Inainte erau cativa grei, acum sunt multi si mai usori.
Nu e seara fara manele la mine in cartier

#49
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009

 wattu, on 15 iunie 2015 - 23:53, said:

Inainte erau cativa grei, acum sunt multi si mai usori.
Nu e seara fara manele la mine in cartier

Muta-te :harhar:

Sau, esti Dj?

#50
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014

 lex404, on 15 iunie 2015 - 23:55, said:


Muta-te Posted Image



Unora le mai place sa fie si proprietari, nu doar chiriasi :P.

#51
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012

 Puferiu3, on 15 iunie 2015 - 22:33, said:

Ce e cu ideilea astea preconcepute? Daca ascult manele, sunt incult?


Nu, dar nu vei fi vazut cu ochi buni. Noi, romanii suntem in general foarte critici cu orice, avem multe prejudecati si ne agatam de orice lucru minor pentru a parea superiori (chiar daca nu suntem) in fata semenilor nostri. Pot fi multe cauze, insa cred ca majoritatea au legatura cu frustrarile datorate faptului ca traim intr-o tara saraca, pielea curului din Europa, unde ai nostri "conducatori" fac pis pe noi cu bolta (din cauza noastra), iar noi constatam ca avem atat de putine lucruri de care sa ne bucuram si care sa ne motiveze sa evoluam ca oameni. Prin urmare, nu ne ramane decat sa facem misto, sa "ne radem", sa aratam cu degetul, sa ne scarpinam in cur si sa nu facem absolut nimic util.

Bine, in cazul manelelor explicatia e ceva mai simpla:
  • manele -> ritm tiganesco - oriental - balcanic cu mult bas + versuri facute pe genunchi + cantaciosi tigani care nu stie sa vorbeleste romaneste binesss$ si care au legaturi cu fel si fel de personaje dubioase + majoritatea ascultatorilor sunt tigani sau romani tiganizati care mananca si ei o samanta in fata blocului => imaginea manelarilor. Desi sunt absolut convins ca majoritatea versurilor din manele nu au greseli gramaticale, nu se refera doar la "dujmani, valoare si gacici", iar exprimarile nu se limiteaza doar la "haoleu, esti veata mea, vederea mea, faraoanca mea, mor, mor, hau hau", insa e greu, daca nu imposibil, sa le delimitezi atunci cand toate fac parte din acest grup complet viciat. De asemenea, maneaua a fost intotdeauna privita ca o muzica de consum pentru cei din "patura de jos" , iar acest gen nu a incercat sa evolueze.
Ca o comparatie, avem piesele comerciale care se difuzeaza pe radio/tv, ale caror versuri sunt ceva de genul:
1. Boom shaka laka, e mare petrecere, e mare bairam.
2. What can I do, do, do, in mintea mea esti tu tu tu, ioooooi
3. Pana pana pana pana pan' la fund, pana pana pana pana pana pan' la fund x 50, da-i, da-i, da-i, da-i cum dai din fund x 60
4. vai, vai, ce prostii, c-as putea fi cu altcineva, crede-ma, chiar stiu, cum MA TU, nimeni nu MA VA
5. sunt celebru, dar nu ma scoate de aici, BOSS, lasa-mi cucu' cucu' cucu' meu, BOSS, e plin de frici, BOSS
6. baiat rau, baiat rau, baiat rau, baiat rau, baiat rau x 100
7. o cheama Izabela, are tenu' ca nu, tenu' ca nu, tenu' ca nutella, excuse-moi, ne stim de undeva?

etc etc

Asadar, calitatea muzicii "comerciale" nu este cu mult mai buna. Sigur, in spatele acesteia stau oameni mult mai bine pregatiti, cu studii in domeniu, care au o intreaga industrie in spate, au "fonduri", stiu ce-i aia o imagine, stiu ce li se pare trendy-flendy tinerilor, insa rezultatul muncii lor este acelasi : lansarea unor piese de o calitate foarte proasta (pentru bani) care indobitocesc tinerii si ii fac sa aprecieze un stil de viata nociv care n-are absolut nimic in comun cu respectul, bunul simt, bunul gust etc.
Iar chestia asta este generala, nu ma refer doar la muzica romaneasca. De exemplu, daca asculti cu atentie ce canta Nicki Minaj, ai impresia ca pana si jegurile noastre de manele sunt cu 10 clase peste.


Prin urmare, muzica din ziua de astazi (la modul general) nu mai este de calitate, foarte rar apar piese cu adevarat bune. Oamenii eticheteaza si fac departajarile (ce ascult eu e misto, ce asculti tu e super naspa) in functie de ceea ce le-a ramas intimparit in minte la primul contact cu un gen muzical, de ceea ce spun oamenii, de modul superficial in care gandesc...si mai putin de valoarea artistica a unei piese.

#52
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
La posturile de radio exista o conventie secreta sau de ce nu difuzeaza absolut nimic din repertoriul unui manelist ? Pe principiul "ce e prost nu bagam" ?

Nu ma intelegeti gresit dar nu pricep cum ajunge in topuri o melodie ca aia cu "zero zero grade" ?
Sau nu inteleg cu ce este mai culta Antonia decat Salam ...
Sa fim seriosi ...fetitza aia nu leaga 2 vorbe, are 5 piese si este zeitza in orice radio in care merge...

Sa le ia dracu de manele dar de ce baga astia toate mizeriile si le mai si repeta de 100 de ori pe zi ?!?

#53
thepunishmentofgod

thepunishmentofgod

    I live for the beat!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.08.2013
Eu imi mentin punctul de vedere pe care l-am exprimat de fiecare data cand am intalnit controverse cu privire la manele.

Fiind o persoana care se concentreaza in general pe orchestratia unei melodii, eu consider ca ritmul lor nu este unul defectuos, pentru ca definitia manelei e de fapt muzica greceasca veche adaptata. Nu ascult in viata de zi cu zi, iar asta din cauza versurilor absolut stupide si pentru ca nu sunt tocmai familiar cu stilul.

Totusi am avut ocazia sa intalnesc la diferite petreceri ( pentru ca e imposibil sa nu te lovesti de ele din cand in cand ) instrumentisti foarte talentati pe care i-as reasculta cu mare placere. Si da, erau tigani. Dar se vedea ca aveau un har. Cel mai mult m-a impresionat tambalistul balenei de Viorica de la Clejani, chiar daca n-o suport pe tipa, dar omul ala chiar a facut un spectacol de neuitat in seara in care l-am ascultat.

Ce pot spune cu siguranta e ca mai degraba ascult instrumentalul de la o manea / melodie lautareasca decat sa-i suport pe toti lesinatii care sunt promovati de radiourile si emisiunile de rahat din Romania. As da nume, dar nu vreau sa nasc alte controverse, plus ca lista ar fi muuult prea lunga.

Edited by thepunishmentofgod, 16 June 2015 - 02:36.


#54
thepunishmentofgod

thepunishmentofgod

    I live for the beat!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.08.2013

 harma, on 16 iunie 2015 - 02:36, said:

dar daca n-ai vedea-o pe viorica si doar ai asculta-o, ar fi o diferenta ?

Mie mi-a placut de tipul de la tambal pentru ca in seara cu pricina a fost la inaltime. Atat de bun mi s-a parut incat am putut-o ignora pe Viorica si pe toata familia ei nesuferita. Daca te referi la cantareata Viorica de la Clejani, as fi preferat sa nu cante. Dupa cum am zis, ma intereseaza in principal orchestratia intr-o melodie. Nu versuri sau altceva.

Edited by thepunishmentofgod, 16 June 2015 - 02:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate