Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

De ce sunt manelistii blamati?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
78 replies to this topic

#1
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Ascult manele ocazional, in special la petreceri. Nu sunt fan, nu sunt antimanele. Ascult diferite melodii in functie de starea pe care o am. Artistii din domeniu castiga mai multi bani la un concert mai mult decat castig eu cu intreaga familie intr-un an. Daca oamenii sunt buni in ceea ce fac, inseamna ca merita sa castige pe masura, nu? Dar am observat pe acest forum ca, cum posteaza cineva o manea, imediat e pus la zid. "salamul se pastreaza in frigider"; "daca traia Antonescu..." etc. Ce e cu ideilea astea preconcepute? Daca ascult manele, sunt incult?

#2
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,444
  • Înscris: 12.02.2012

*
POPULAR

Nu neaparat. Ai doar gusturi de kkt.

#3
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Nu. Ajunge doar sa deschizi un topic despre... :D

#4
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Poate pentru ca sunt inculti, promoveaza prostia, fac umbra pamantului si distrug mintile generatiilor tinere.


Eu de asta ii blamez.

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014
Treaba cu blamatul manelelor vine de la majoritatea publicului care in cea mai mare parte e formata din tigani borati si inculti. Vezi tu? Faptul ca asculti manele nu te face incult. Problema e ca cei mai multi ascultatori sunt inculti, iar lumea te asociaza cu ei. Ar mai fi si faptul ca manelistii canta pentru interlopii inculti. Sa nu mai zicem de dedicatii. Daca majoritatea publicului nu ar fi formata din stoluri de ciori, genul asta nu ar mai fi asa blamat. Iar daca versurile ar fi cantate corect gramatical ar fi si mai bine. Unele melodii chiar au mesaj si suna bine. Problema e ca acestea reprezinta un ac in carul cu fan.

PS: Ceea ce mi se pare ciudat e ca pulimea e asa proasta ca nu cunoaste o manea. Crede ca daca piesa e cantata de Alex Velea e nu stiu ce gen. In realitate piesa are negativ de manea si mesaj in ton cu negativul. Problema e ca lumea asociaza genul cu cantaretul. Daca cantaretul nu declara ca baga manele, gata, e cult si ascultam manele lui sub acoperire.

Edited by Serafim606, 15 June 2015 - 22:40.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Manelele sunt asociate cu o anumita clasa sociala, de asemenea sunt discutabile si calitatile vocale ale interpretilor.
Versurile nu te duc cu gandul la altceva, decat incultura combinata cu kitsch.
Observa ca nu am nicio problema cu faptul ca 99% din interpreti sunt tigani.
Exista si muzica tiganeasca destul de apreciata atat in tara cat si peste hotare. Exemplu:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wNyAX01ye3Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gumball3000, 15 June 2015 - 22:41.


#7
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 14.04.2005

 Puferiu3, on 15 iunie 2015 - 22:33, said:

Ascult manele ocazional
Daca ascult manele, sunt incult?
Dacă e ocazional şi o faci din cauza anturajului, mai ai o şansă... Dacă nu, da.
Dacă te bucuri cu adevărat la o manea... nu mai ai nicio şansă :D

Edited by afh, 15 June 2015 - 22:43.


#8
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015

 Serafim606, on 15 iunie 2015 - 22:38, said:

PS: Ceea ce mi se pare ciudat e ca pulimea e asa proasta ca nu cunoaste o manea. Crede ca daca piesa e cantata de Alex Velea e nu stiu ce gen. In realitate piesa are negativ de manea si mesaj in ton cu negativul. Problema e ca lumea asociaza genul cu cantaretul. Daca cantaretul nu declara ca baga manele, gata, e cult si ascultam manele lui sub acoperire.
Vezi ca alea sunt disco manele si sunt din ce in ce mai multe in zilele noastre. Daca e sa despicam firul in patru, nici ceea ce canta manelistii de azi nu sunt manelele cantate de lautarii de altadata.

#9
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006
De fapt manelele duc (si induc) trezirea si sustinerea instinctelor primare. Vezi piramida lui Maslow pentru mai multe detalii. Mai departe...pliz die?

#10
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014
Lasati. Comercialul cu negativ de manea si versuri inculte, dar cantate de non manelisti are "gust mai bun" :lol:.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru ca merita.


Oricum, in decursul a ultimilor 10-15 ani am observat ca densitatea manelistilor a scazut :)

#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014

 Puferiu3, on 15 iunie 2015 - 22:42, said:

Vezi ca alea sunt disco manele si sunt din ce in ce mai multe in zilele noastre. Daca e sa despicam firul in patru, nici ceea ce canta manelistii de azi nu sunt manelele cantate de lautarii de altadata.

Nu chiar. Sunt manele disco sub acoperire. Nu sunt promovate ca fiind manele.

#13
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015

 Serafim606, on 15 iunie 2015 - 22:43, said:

Nu chiar. Sunt manele disco sub acoperire. Nu sunt promovate ca fiind manele.
Ce e mai grav? O manea care iti place sau o melodie promovata de o mare casa de discuri, desi e manea disco?

#14
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014

 lex404, on 15 iunie 2015 - 22:42, said:


Oricum, in decursul a ultimilor 10-15 ani am observat ca densitatea manelistilor a scazut Posted Image

Pe dracu. Is din ce in ce mai multi. Se duc astia batrani. Stai sa vezi ce stoluri promoveaza astia de-al de Bursuc .

#15
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
urechile mele nu fac nicio diferenta intre manele si muzica de rahat a vastei majoritati a interpretilor autohtoni (si nu numai) ce o dau astia pe la radio

#16
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006
Meh, ca tot ma intrebam pe cinee mai trec la ignore...uelcam :D

#17
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014

 Puferiu3, on 15 iunie 2015 - 22:45, said:

o melodie promovata de o mare casa de discuri, desi e manea disco?

Macar manelistii is cinstiti cu ceea ce fac. Astia cu manelele disco is doar niste gunoaie ce se ascund dupa deget. Macar sa recunosca ce canta.

#18
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010

 lex404, on 15 iunie 2015 - 22:42, said:

Pentru ca merita.


Oricum, in decursul a ultimilor 10-15 ani am observat ca densitatea manelistilor a scazut Posted Image


Asta pentru ca o mare parte din categoria tinta a plecat la furat/cersit...pardon, sa lucreze in Italia, Spania si Anglia Posted Image

Edited by bluesony, 15 June 2015 - 22:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate