Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Țăranii români din secolul al XIX-lea

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#55
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostKarhu, on 15 mai 2015 - 12:37, said:

Chiar nu stiu cine traia in bordeie in perioada interbelica, cand in Ardeal aveau case si grajduri din caramida, in Oltenia, aveau case din chirpici, in Bucovina si Apuseni aveau case din lemn etc
In Baragan mai traiau inca in bordeie in perioada interbelica. Tatal meu a prins WW2 si a fost incartiruit la Reg. 23 Infanterie Calarasi. Cand venea in permisii acasa (in Bucuresti) cu trenul, vedea sate alcatuite din bordeie. Deci discutam de anii 1940-1944.

#56
mimimimimi281

mimimimimi281

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.06.2015
Multe sate de campie aveau gropi pline cu apa,uneori mari.Un fel de baie comuna.
Iar cand era vreo inundatie,ei bine,cred ca toti se spalau.Posted Image Totusi,in Moldova era mai mereu seceta in astfel de ocazii.Posted Image

Traditia e veche,inainte de antichitatea romana.


Probabil ca taranul dac era mai curat decat taranul medieval.

Edited by mimimimimi281, 10 June 2015 - 03:13.


#57
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Societatea romaneasca a avansat atat de rapid, la fel si urbanizarea, in ultimii 50-60 de ani, ganditi-va ca deja parintii nostri (cei nascuti in anii '50), majoritatea nici n-au apucat opincile, s-au nascut deja la oras (parintii lor deja migrasera de la sat din cauza colectivizarii dar si a saraciei). Usor-usor va disparea satul traditional romanesc, e bine ca inca mai pastram obiceiurile, chiar si la oras in regiuni ca Maramures, Transilvania, oamenii merg duminica la biserica in costumele nationale, batic, broderia specifica, apoi ei pastreaza traditiile (colinde nu pt. bani, ci pt. traditia stramoseasca), in timp ce in Muntenia si Dobrogea nu se mai pastreaza. De ce? De parca am fi doua tari diferite. In 100 de ani de cand suntem uniti ar fi trebuit ca diferentele astea sa se atenueze, sa se uniformizeze obiceiurile peste tot, in fiecare regiune, ori nu e asa.

#58
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

View Posttoto_riina, on 10 iunie 2015 - 10:05, said:

De ce? De parca am fi doua tari diferite.

Nu !
De fapt sintem mai multe tari diferite.

¨Unificarea¨ e mai noua, de dupa ´89.

#59
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Posttoto_riina, on 10 iunie 2015 - 10:05, said:

Societatea romaneasca a avansat atat de rapid, la fel si urbanizarea, in ultimii 50-60 de ani, ganditi-va ca deja parintii nostri (cei nascuti in anii '50), majoritatea nici n-au apucat opincile, s-au nascut deja la oras (parintii lor deja migrasera de la sat din cauza colectivizarii dar si a saraciei). Usor-usor va disparea satul traditional romanesc, e bine ca inca mai pastram obiceiurile, chiar si la oras in regiuni ca Maramures, Transilvania, oamenii merg duminica la biserica in costumele nationale, batic, broderia specifica, apoi ei pastreaza traditiile (colinde nu pt. bani, ci pt. traditia stramoseasca), in timp ce in Muntenia si Dobrogea nu se mai pastreaza. De ce? De parca am fi doua tari diferite. In 100 de ani de cand suntem uniti ar fi trebuit ca diferentele astea sa se atenueze, sa se uniformizeze obiceiurile peste tot, in fiecare regiune, ori nu e asa.

Pastrarea traditiilor o intalnim in regiunile slab urbanizate si industrializate. In Muntenia si Dobrogea ai Bucurestii, Ploiestii si Constanta - trei centre foarte puternice care au influentat satele din zona de mai bine de un secol.
In plus, in Ardeal sau Banat centrele urbane nu si-au prea manifestat influenta asupra populatiei romanesti pana dupa ww1 deoarece locuitorii lor erau in majoritate unguri si/sau germani. Greu ajungea un taran roman sa locuiasca in Cluj, Sibiu, Timisoara, Brasov, Oradea, Arad, etc. In spatiul extracarpatic taranul ajuns la oras mai revenea din cand in cand in satul sau aducand cu el moda urbana in materie de imbracaminte, obiceiuri, cuvinte, mancaruri, muzica, dans... Astfel, inca din anii '30 in unele sate din Muntenia incepe o coexistenta intre "hora satului" unde se juca hora si sarba si "balurile" unde se dansa valsul si tangoul. O coexistenta intre "tzatza" sau "lele" si "tanti", Intre opinca si bocanc, intre simbrie si salariu, intre straiul romanesc si hainele "nemtesti" (in anii '70 bunicul meu inca mai numea "haine nemtesti" pantalonii cu dunga si sacoul), intre pastrama de oaie uscata la vant si salam, intre lautari si patefon/pick-up/magnetofon/casetofon si lautari, intre Craciun si Revelion, intre tzuica si coniac (prost)...

Edited by ego_zenovius, 10 June 2015 - 21:44.


#60
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Posttoto_riina, on 10 iunie 2015 - 10:05, said:

Societatea romaneasca a avansat atat de rapid, la fel si urbanizarea, in ultimii 50-60 de ani, ganditi-va ca deja parintii nostri (cei nascuti in anii '50), majoritatea nici n-au apucat opincile, s-au nascut deja la oras (parintii lor deja migrasera de la sat din cauza colectivizarii dar si a saraciei). Usor-usor va disparea satul traditional romanesc, e bine ca inca mai pastram obiceiurile, chiar si la oras in regiuni ca Maramures, Transilvania, oamenii merg duminica la biserica in costumele nationale, batic, broderia specifica, apoi ei pastreaza traditiile (colinde nu pt. bani, ci pt. traditia stramoseasca), in timp ce in Muntenia si Dobrogea nu se mai pastreaza. De ce? De parca am fi doua tari diferite. In 100 de ani de cand suntem uniti ar fi trebuit ca diferentele astea sa se atenueze, sa se uniformizeze obiceiurile peste tot, in fiecare regiune, ori nu e asa.

Multe dintre tradițiile de anul nou vin din Moldova, în Moldova tradițiile de anul nou sunt mult mai frumoase și mai complexe. Fiecare regiune are lucruri interesante, dar din păcate, turismul rural este promovat doar în Transilvania/Maramureș și Bucovina, în rest, parcă în Neamț,Bacău,Argeș,Vâlcea,Caraș n-ar exista sate în munți cu tradiții vechi de secole...

#61
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostVelaxa, on 10 iunie 2015 - 23:56, said:

Multe dintre tradițiile de anul nou vin din Moldova, în Moldova tradițiile de anul nou sunt mult mai frumoase și mai complexe.
Tradiții cum ar fi frumoasa cafteală cu bâte de la Ruginoasa.

#62
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006
Un lucru despre care nu prea s-a discutat, si as fi curios cum se intampla in diferite regiuni si vremuri, anume casatoria.

Multi cred ca pe vremuri casatoriile erau in general aranjate de parinti si bietii tineri erau obligati sa se conformeze unor decizii sociale, spre deosebire de timpurile moderne cand au libertatea sa-si gaseasca perechea ideala si - evident - sa aiba o casatorie fericita Posted Image

Voi ce stiti in legatura cu asta ?

#63
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postneur0, on 11 iunie 2015 - 08:47, said:

Tradiții cum ar fi frumoasa cafteală cu bâte de la Ruginoasa.

Am vorbit despre astea pe un thread, aia cu bătaia o luase razna în ultimii ani, înainte nu se băteau.

View Postneur0, on 11 iunie 2015 - 08:47, said:

Tradiții cum ar fi frumoasa cafteală cu bâte de la Ruginoasa.

Și chiar sunt mai faine și mai complexe, ți le zice un tip căruia îi plac tradițiile de iarnă. Maramureșul e singurul loc unde sunt tradiții cât de cât spectaculoase, restul din țară sunt nașpa. Mai ales Ardeal

#64
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostMorosanul, on 15 iunie 2015 - 09:28, said:

Multi cred ca pe vremuri casatoriile erau in general aranjate de parinti si bietii tineri erau obligati sa se conformeze unor decizii sociale
Si totusi casatoriile aranjate erau mai durabile ca cele din prezent.

#65
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postlucifer76, on 15 iunie 2015 - 16:51, said:

Si totusi casatoriile aranjate erau mai durabile ca cele din prezent.
Pai cred ca era mai mult fatalism, faceai si asta cum faceai meseria in care te nasteai, traiai in zona in care te nasteai, religia etc. Plus ca in calitate de taran respectai ritmurile naturii si datinile aferente lor. Era si casatoria tot asa ceva, o chestier careia ii venea vremea s-o faci cum faceai aratul si semanatul.

Edited by searcher-star, 16 June 2015 - 08:19.


#66
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,333
  • Înscris: 23.07.2014

View Postlucifer76, on 15 iunie 2015 - 16:51, said:

Si totusi casatoriile aranjate erau mai durabile ca cele din prezent.

Si numai viata nu era aia in multe cazuri...ma rog, o fi ajuns o stare de normalitate si cum spune searcher, ca un job, probabil in unele cazuri mai aveau si noroc si exista si buna intelegere. Daca nu....ramaneau "sa-si poarte crucea". Si daca femeia era snopita o viata intreaga, notiunea de divort nici nu mijea ca optiune. Nu mai vorbesc ca totul era in directa legatura cu gura lumii "ce spune lumea daca vede ca pleci de acasa, ce spune satul daca vede ca vrei sa te desparti...". Nu vad absolut nicio problema faptul ca cele din prezent (casatoriile) nu dureaza, daca pur si simplu nu merg. Ai libertatea (si chiar obligatia morala) sa-ti cauti mai departe drumul in viata.

View PostMorosanul, on 15 iunie 2015 - 09:28, said:

Multi cred ca pe vremuri casatoriile erau in general aranjate de parinti si bietii tineri erau obligati sa se conformeze unor decizii sociale,

Asa si era, nu in toate cazurile, bineinteles, dar in multe...parintii se puneau la sfat "am fecior de insurat, tu ai fata de maritat" (nu mai vorbesc ca aveau in multe cazuri varste care probabil ar fi intrat sub incidenta codului penal azi) "tu dai hatul ala, eu pe alalalt, tu dai vaca, eu dau calul si batem palma". De multe ori tinerii n-aveau nimic unul cu altul, apucau sa se cunoasca dupa "intelegere".

Edited by SorinGT, 16 June 2015 - 08:41.


#67
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001

View Postlucifer76, on 15 iunie 2015 - 16:51, said:

Si totusi casatoriile aranjate erau mai durabile ca cele din prezent.

nu cred ca tinea musai de faptul ca erau aranjate sau nu ci mai degraba de lipsa de alternative acceptabile, femeia fara barbat (vaduva, burlaca, etc) era cu cateva trepte mai jos in scara sociala a societatii de atunci.

Acum casatoriile se desprat ptr ca exista alternative, ba nu de putine ori casnicia te incurca in cariera.

#68
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,333
  • Înscris: 23.07.2014

View Postsearcher-star, on 16 iunie 2015 - 08:18, said:

Pai cred ca era mai mult fatalism

mioritic? :)

#69
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostSorinGT, on 16 iunie 2015 - 08:34, said:


De multe ori tinerii n-aveau nimic unul cu altul, apucau sa se cunoasca dupa "intelegere".
Asta mai putin, la sat se cam stia toata lumea.

View PostSorinGT, on 16 iunie 2015 - 08:43, said:

mioritic? Posted Image
General.

#70
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,333
  • Înscris: 23.07.2014

View Postsearcher-star, on 16 iunie 2015 - 08:44, said:

Asta mai putin, la sat se cam stia toata lumea.
S-or fi stiind, dar eu zic ca de multe ori n-aveau nimic unul cu altul (nu "vorbeau deja unul cu altul" cum zic satenii). Stiu cazuri concrete, nu sunt anecdote.

Edited by SorinGT, 16 June 2015 - 08:47.


#71
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostSorinGT, on 16 iunie 2015 - 08:34, said:

Si daca femeia era snopita o viata intreaga, notiunea de divort nici nu mijea ca optiune.
Nu prea isi permitea taranul sa isi bata nevasta de capul lui. Ramanea fara "investitie". O casatorie aranjata insemna unirea a doua familii, a doua averi. Dar ambele familii puteau interveni oricand daca vreuna din parti exagera.

View PostSorinGT, on 16 iunie 2015 - 08:34, said:

De multe ori tinerii n-aveau nimic unul cu altul, apucau sa se cunoasca dupa "intelegere".
Pai si acum au? Am cunoscuti care s-au casatorit la doar o luna dupa ce s-au cunoscut.

View PostSorinGT, on 16 iunie 2015 - 08:34, said:

Nu vad absolut nicio problema faptul ca cele din prezent (casatoriile) nu dureaza, daca pur si simplu nu merg. Ai libertatea (si chiar obligatia morala) sa-ti cauti mai departe drumul in viata.
Dar a devenit o adevarata aventura divortul. Avocati pentru impartirea averii, pensie alimentara, etc. In trecut era mai simplu. Iti luat vaca, purcelul, copii si ce mai aveai, plecai de acasa si gata divortul.

#72
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006

View Postlucifer76, on 15 iunie 2015 - 16:51, said:

Si totusi casatoriile aranjate erau mai durabile ca cele din prezent.
De fapt aici am vrut sa ajung :)
Nu ca nu ma bucur de libertatea de acum, dar cam mult s-a batut pe asta si rezultatele... nu sint cele asteptate.


View PostSorinGT, on 16 iunie 2015 - 08:34, said:

Asa si era, nu in toate cazurile, bineinteles, dar in multe...parintii se puneau la sfat "am fecior de insurat, tu ai fata de maritat"
Aste era de multe ori adevarat, mai departe insa nu prea.
La noi nu s-au prea facut aranjamente independente de vointa tinerilor. Au mai fost, dar foarte rar, si din pacate mitul tocmai pe astea de intemeiaza.
Varsta casatoriei de exemplu a fost intotdeauna mai timpurie la fete - legile de acum nu sint neaparat mai bune, sint o conventie de moment.
Baiatul insa trebuia sa fie in varsta ca trebuia sa tina casa, nu era ca la familiile nobile prin Italia.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate