Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Țăranii români din secolul al XIX-lea

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#19
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 02.12.2007

 edy_wheazel, on 15 mai 2015 - 02:16, said:

Sa iesi din buda mestecand tacticos, chestie de mare clasa!
Nici n-aveau bude.
Occidentalii sunt mai certati cu apa si sapunul ca noi, avantajul lor e ca au aer conditionat in absolut toate mijloacele de transport in comun.

#20
Scythicus

Scythicus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 25.03.2015
Eu știu că țăranii își spălau des hainele la râu, mă îndoiesc să fi ținut atât la curățenia hainelor dar să le îmbrace peste un trup nespălat. După o zi de muncă la câmp cred și eu că erau plini de sudoare și pământ, dar nu cred că nu se spălau deloc. Până la urmă igiena ține și de fiecare persoană în parte, unii erau mai nespălați, alții mai îngrijiți și curați după cum le era firea.

#21
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

 edy_wheazel, on 15 mai 2015 - 02:16, said:


Sa iesi din buda mestecand tacticos, chestie de mare clasa!

Inca se mai fumeaza si bea cafeaua pe buda....

#22
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Nush' ce sa zic.
Idealizari si exagerari s-au facut mereu.
Doi oameni se uita la acelasi lucru si vad, unul raiul, altul iadul.
Sa ne gandim cum vad de pilda Islamul atat apologetii cat si dusmanii lui.
Partizanatul face minuni cu perceptia.

Acuma, on topic, io stiam ca exista obiceiul spalarii tuturor satenilor la rau, macar vara. Era chiar o ocazie de socializare naturista, mai ales pentru tineri.
Stiam ca in zonele slave aproape orice sat avea o baie primitiva cu aburi.
Nu cred ca noi romanii faceam asa nota discordanta.
In Bucuresti se mentioneaza des oamenii care fac baie in Dambovita in anii 1800.
E un conac langa Ramnicu Valcea care are o baie, in care veneau si boierul si taranii.

A existat, e drept, o crestere a saraciei taranului in anii 1850-1910/20, populatia crescand si numarul de tarani fara pamant si fara animale crescand si el foarte tare.
Posibil ca mizeria sa fi crescut si ea, majoritatea observatiilor de mai sus fiind facute la 1890.

Din ce stiu eu, la 1850 bordeiele erau 9% din locuintele valahe.

 Scythicus, on 15 mai 2015 - 08:28, said:

Eu știu că țăranii își spălau des hainele la râu, mă îndoiesc să fi ținut atât la curățenia hainelor dar să le îmbrace peste un trup nespălat. După o zi de muncă la câmp cred și eu că erau plini de sudoare și pământ, dar nu cred că nu se spălau deloc. Până la urmă igiena ține și de fiecare persoană în parte, unii erau mai nespălați, alții mai îngrijiți și curați după cum le era firea.
Cam asa ceva.
Acasa la Brancusi am vazut o buturuga scobita pe care o umpleau cu apa si cenusa si isi muiau si motroseau hainele in ea. Curata bine - hainele de in si canepa desigur, nu bumbac sau matase.

Io cred ca medicii s-au focalizat pe patura cea mai mizera si decazuta a taranimii.

Edited by searcher-star, 15 May 2015 - 09:11.


#23
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 Vympel, on 14 mai 2015 - 18:36, said:

Ar trebui sa stim si cum traiau boierii, sa vedem diferenta.
Boieri mari
http://plecinlume.bl...-jud-arges.html
Boieri mijlocii
https://www.google.r...-184295;700;467
Pe langa unele cule vedeti un turnulet izolat legat printr-un coridor suspendat de restul cladirii. Aia e toaleta.

Boieri mici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sjElGrQc6sI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Tipiric, on 15 mai 2015 - 05:51, said:

Nici n-aveau bude.
Occidentalii sunt mai certati cu apa si sapunul ca noi
http://en.wikipedia.org/wiki/Dansker
Sau aici
https://www.google.r...on.htm;1024;768
Pe zidul dinspre rau, spre dreapta, e o chestie prelunga verticala de piatra cu o arcada jos. Aia e toaleta.

https://www.google.r...D32501;902;1024

Edited by searcher-star, 15 May 2015 - 10:00.


#24
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Ca și dobitocul cu Aferim!, ziarul adevărul duce o amplă campanie de deznaționalizare, de minimizare a românilor și a istoriei lor. Tot în Adevărul își băteau joc de Eminescu și de figurile istorice din România. Aceeași mizerie ewste propagată și pe Contributors. Moda cred că este lansată de Patapievici.

#25
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 lucifer76, on 15 mai 2015 - 04:47, said:

...pitorescul Romaniei interbelice.
Da' ce legatura are taranul din sec XIX cu Romania interbelica? :habarnam:

#26
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Da` tu crezi ca traiau diferit? Ca taranii brusc devenisera curati, educati, ca aveau vile cu 2 etaje? :)

#27
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 Eroman, on 15 mai 2015 - 02:16, said:

Păi, nu înțeleg,

Tot așa de bine pot să întreb și eu: de ce țăranii din Teleorman/Dolj/Vlașca/Vaslui nu se întorc la trăit în gropi în pământ? Că de violuri și incesturi se tot aude la televizor. :lol:

#28
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015

 AlexIP, on 15 mai 2015 - 11:13, said:



Tot așa de bine pot să Ăźntreb și eu: de ce țăranii din Teleorman/Dolj/Vlașca/Vaslui nu se Ăźntorc la trăit Ăźn gropi Ăźn pămĂąnt? Că de violuri și incesturi se tot aude la televizor. :lol:

Pai, nu prea poti, intrucat nu am citit nicio postare pe aici care sa afirme ca taranii din trecut din locurile alea o duc mai bine decat taranii de azi.

Edited by Eroman, 15 May 2015 - 11:33.


#29
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015

 neur0, on 15 mai 2015 - 10:05, said:

...o amplă campanie de deznaționalizare, de minimizare a romĂąnilor și a istoriei lor...

E mai buna campania de maximizare a protocronistilor ceausisti?

 neur0, on 15 mai 2015 - 10:05, said:

...cred că este lansată de Patapievici...

Dusmanul poporului, nu?

#30
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 Eroman, on 15 mai 2015 - 12:01, said:

E mai buna campania de maximizare a protocronistilor ceausisti?
Categoric, e ca atunci când părinții îi tot spun copilului că nu e în stare de nimic, că e prost, tâmpit, acesta ajungând la maturitate cu complexe de inferioritate.
Dumneavoastră sunteți cumva evreu?

 Eroman, on 15 mai 2015 - 12:01, said:

Dusmanul poporului, nu?
Doar un parazit steril, imund și patibular.

#31
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu cred ca adevărul este cea mai buna politica.  Ny are nici un rost sa zugravim trecutul in culori fanteziste. Exista suficiente marturii sau dovezi pentru a nu mai ascunde realitatea.

#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 lucifer76, on 15 mai 2015 - 11:12, said:

Da` tu crezi ca traiau diferit? Ca taranii brusc devenisera curati, educati, ca aveau vile cu 2 etaje? Posted Image

Eu nu cred, eu stiu, pentru ca am prins bunici si unchi in varsta care mi-au mai povestit ce si cum era atunci, am mai postat informatiile de mai jos si pe alte topicuri:

Quote

''...in sat  la bunicii materni (si in satele apartinatoare) in perioada interbelica mai toti satenii si-au construit (in afara de case) grajduri si suri solide, din caramida, acoperite cu vestita tigla Muschong de Jimbolia (marcile Leu si Elefant). De saraci ce erau isi permiteau grajduri din caramida acoperite cu tigla scumpa
Acum nu mai sunt in stare sa-si repare un geam sau o usa''

Tot de saraci ce erau satenii atunci, la 1928, in localitate functiona institutul românesc de credit: "Grănicerul" (fondat în anul 1898) și exista deja o filială a băncii "Casa de păstrare din Oraștie" S.A., Institutul de Credit Grănicerul ajunsese la un capital de 250 000 lei, mai exista o mica bancă locală "Orientul" cu un capital de 100 000 lei. Existau cinci magazine, un hotel, o brutărie, o ceasornicărie, două ateliere de argintărie, trei croitorii, patrusprezece cizmării, o măcelarie, un atelier de pălării, două frizerii-bărbierii, două ateliere de tâmplărie, două manufacturi, o moară, un atelier mecanic și o făbricuță de var (wikipedia)

Mobila din casa bunicilor era facuta de tamplarul satului in anii '30, din lemn masiv, si a fost schimbata dupa ce bunicii au decedat, in anii '80, de unchiu-meu, din considerente de modernitate.
Tot in perioada interbelica isi cumparasera si masina de cusut SINGER, de la Arad, mai exista si acum atat masina (si e functionala) cat si actele de cumparare. Ce nu mai exista, insa il tin bine minte, e un ceas mare de masa, cu o locomotiva pe cadran. Ulterior am aflat ca se numeau ceasuri CFR.

Deci situatia din perioada interbelica era cu totul alta decat cea din sec.XIX. Inclusiv din Morometii se vede clar treaba respectiva, cu toate ca acolo era vorba de una dintre cele mai inapoiate zone din tara.

Chiar nu stiu cine traia in bordeie in perioada interbelica, cand in Ardeal aveau case si grajduri din caramida, in Oltenia, aveau case din chirpici, in Bucovina si Apuseni aveau case din lemn etc

#33
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Adevărul nu este stabilit de bloggeri Adevărul, de ONG-iști sau de oameni plățiți de think-tankuri străine ci de istorici. Roz probabil că e o culoare fantezistă dar cred că și negru e tot o culoare fantezistă. Și trebuie să comparăm stilul de trai al țăranului Român în ansamblu, să-l comparăm cu stilul de viață al țăranului grec, bulgar, islandez, suedez, italian, portughez, irlandez, nu cu stilul de viață modern.

#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 lucifer76, on 15 mai 2015 - 12:20, said:

Exista suficiente marturii sau dovezi pentru a nu mai ascunde realitatea.

Evident!
Tu ai ceva informatii reale despre cum au trait bunicii tai, asa cum am postat eu? Ca presupun ca i-ai prins in viata...
Si parca nu-mi vine a crede ca traiau in bordeie ca in evul mediu.

#35
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Bogdane, nu am afirmat ca se traia in bordeie, ci ca se traia nasol. E o mica diferenta.

Quote

În 1912, în 76,5% dintre locuinţele rurale familiile locuiesc într-o singură cameră.

Unde vezi tu pitorescul rural? In urmatorii ani nu s-a schimbat nimic. Bunicii mei au trait in casa din chirpici, ceea ce nu e mare lucru. Case de caramida in Baragan? Nici nu stiau ce-s alea! Ce am prins eu a fost o epoca tarzie, cand satele se modernizasera oarecum. Nu prea mai existau case din perioada interbelica in sat.

#36
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 neur0, on 15 mai 2015 - 12:39, said:

Roz probabil că e o culoare fantezistă dar cred că și negru e tot o culoare fantezistă. Și trebuie să comparăm stilul de trai al țăranului Român în ansamblu, să-l comparăm cu stilul de viață al țăranului grec, bulgar, islandez, suedez, italian, portughez, irlandez, nu cu stilul de viață modern.
Yep.

 lucifer76, on 15 mai 2015 - 04:47, said:

Pentru ca articolul este scos din context. Doar taranii hunedoreni o duceau mai bine. Cei din alte zone, nu prea.
Pai sa le testeze intai pe pielea lor Posted Image. Mai ales astia care incearca sa laude pitorescul Romaniei interbelice.
Nu e vorba de idealizat, e vorba de nuantat.
Un om cu atatea animale putea fi sarac, comparativ cu unul de azi - ai zis si tu de dotarile moderne - dar sigur nu era mizerabil.
Altfel, cam oricine trecea Carpatii considera ca intra in alta lume, impresia generala era mult mai buna ca in zonele extracarpatice.
De altfel, si-n alea era mare diferenta intre deal si campie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate