Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Achizitie bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,976
  • Înscris: 06.01.2006
depinde in ce sens mergi pe Copou, eu cand urc e deal si cand cobor e vale dar sigur nu e drum drept
Piata M. Eminescu e la 74m iar liceul pedagogic e la 180m, diferenta de nivel de aproximativ 100m cu o lungime de 4.7km

pentru cele 110 kg ale mele e suficient, Buciumul nu cred ca pot sa-l urc, eventual incearca tu cu unul-doi saci de ciment legati de spate ca sa compenseze greutatea calaretului sa vezi cum e la peste 100kg la deal

ca tot esti din Iasi, pe strada Gandu nu am avut curaj sa cobor cu frane v-brake originale
https://www.google.r...uixbEcNaAqQ!2e0
franele originale alhonga le reglasem bine, tineau ok pe drum drept insa nu aveau putere la vale pentru ca se indoiau bratele si cadrul
brate am luat schimano dar se deforma cadrul asa ca am luat si brake booster care rigidiza cadrul dar tot nu tineau ca o frana pe disc
la biciclist de 50kg e suficient v-brake dar la 100+kg e alta poveste

initiatorul are 120kg si e din PN si din cate stiu eu sunt multe urcari si coborari pe acolo

Edited by Kroghy, 29 April 2015 - 07:45.


#20
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Kroghy, la distanta aia de 5 km, diferenta de altitudine e mica. Nici nu simti cand urci Posted Image. Buciumul nici nu am incercat sa il urc PE bicicleta, poate la toamna, cand o sa fiu mai antrenat. Dar de coborat l-am coborat cu vbrake. La Cotul Morii mai e o panta de 18 grade, strada Cicoarei din Miroslava, iar, are 18 grade si m-am descurcat. Dar franele sunt reglate sa fie cat mai stranse, nu le las largi. Sunt eu greu, dar nu am totusi cat aveti voi.

Normal ca e de preferat frana pe disc, nu doar pe fata, ca pici in bot Posted Image. Si bicicleta cu ambele pe disc nu e chiar ieftina. RR500 are discurile de 160, nu sunt prea recomandate daca ai 130 kg. Poate cele de 180 ar tine mai bine.

Apropo, daca vrei sa te antrenezi la catarat, Moara de Vant pana la Little Texas, cobori pana la lacul Aroneanu, te intorci spre curba de la Ciric, catarare spre Aeroport si apoi pauza. O saptamana am facut asta zilnic. La primele incercari faceam ca locomotiva, dar dupa o saptamana nu mi s-a parut asa de greu. Drum relativ drept nu este obositor, dealurile in schimb scot caloriile din tine. Este un club de ciclism in Iasi, facem saptamanal excursii prin imprejurimi. De ex, pe 1 mai avem de gand sa testam traseul de ciclism din Padurea Uricani.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vKe9TIW3KB4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Masa Critica se organizeaza si in PN.

Edited by lucifer76, 29 April 2015 - 10:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate