Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

comparatie militara rusia china sua

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#37
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,562
  • Înscris: 30.10.2003
Americanii au experienta vasta pe campul de lupta. Degeaba ai armament daca nu-l stii sa-l folosesti si nu ma refer la manualul de utilizare.

Calitatea oamenilor e iar un factor important. Americanii au veterani caliti in Irak si Afghanistan. Rusii si chinezii ...
De fapt rusii inca mai folosesc in Ucraina metoda cu carnea de tun, oameni aruncati in lupta fara prea mare pregatire militara. Cel putin la americani se da impresia ca viata soldatului are valoare, iar soldatul e mai motivat, poate lupta departe de casa.



#38
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,061
  • Înscris: 23.09.2005
Totusi, rusii au cele mai bune tancuri.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uogCN4BRxTQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Alea care explodeaza prin Ucraina la orice penetrare si arunca turelele peste stalpii de telegraf ?

Rusii au pierdut intaietatea la tancuri din anii '70 odata cu aparitia generatiei M1, Challenger, Leopard 2, Merkava. Ii discutabil inclusiv daca un T64/T72 este superior unui M60/Leopard/Chieftain.

#40
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,562
  • Înscris: 30.10.2003
Tancurile trebuie aparate impotriva atacurilor aeriene. Fara o aparare eficienta Apache-urile fac ce vor cu tancurile rusesti.

#41
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postvyctoras1985, on 20 aprilie 2015 - 11:40, said:

Fiindca sunt interesat de chestia asta numita "care e mai tare" invit la o discutie despre cine e mai tare dintre cele trei.
Astfel rusia pana in 90 au mers de la egal la egal cu sua ca apoi pe timpul lui eltin armata sa decada enorm. Au de recuperat mult desi au si proiecte foarte bune. Vor sa faca un nou mbt , un nou submarin intrat deja in productie , o noua racheta de fapt mai multe rachete balistice, un avion invizibil dar proiectul s-a anulat , modernizari aduse la s300, s400 si noul s500 care e in stadiu de proiect.
Despre sua stiu cel mai putin. Stiu doar ca au bani sa bage in tot felul de proiecte. Noul f35 pare a fi capul de afis la ei.
Chinezii un outsider in trecut au astazi propriul bombardier invizibil si propriul s300 de fapt o copie adusa la zi. Stau destul de bine si la capitolul rachete balistice desi nu au varietatea de proiecte a sua sau rusia.
Astept pareri
Felicitari pt. subiect.
Rusii au in teste T-14 Armata care vrea sa fie noul lor tanc. Ce e interesant la el este ca are un sasiu cu totul nou. Nu stiu daca are suspensie hidropneumatica sau nu, dar din ce am vazut prin poze nu cred ca mai are prea multa legatura cu vechile sasie sovietice.
In schimb, jet-ul lor de generatie 5, Su T-50, a primit si critici de la partenerii rusilor in proiectul asta (indienii). Presupun ca o sa arunce cu bani in el cum arunca aliatii in F35 pt. ca sa-l faca competitiv cu avioanele de generatie 4++.

Avionul invizibil al chinezilor este rezultatul planurilor F35 ciordite de catre hackerii lor. Cea mai interesanta arma noua a chinezilor este tot un tanc si a fost un secret bine pazit mult timp. Este un tanc usor, depistat cu putin timp in urma prin Tibet si caruia se pare ca ii spun ZTQ. Indienii nu au nimic asemanator in arsenalul lor.
[ http://oi61.tinypic.com/aazo5e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pe unde se vorbeste de el se mentioneaza ca are suspensie hidropneumatica ajustabila (asemeni tancurilor de ultima generatie), iar turela din imagini se observa ca este una moderna. Din ce stiu eu despre tancurile chinezesti, ele sufereau acum cativa ani la sistemul de contol al focului, dar pana acum, la ce putere economica au pot specula ca si-au rezolvat problemele astea.

Americanii, in schimb, au un nou distrugator invizibil pe care vroiau sa puna si un railgun.
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4a/Advanced_Electric_Ship_Demonstrator.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Iar la avioane si mai ales motoare de avioane sunt fruncia. Americanii se axeaza foarte mult pe drone si au nu-stiu-cate proiecte noi in desfasurare in domeniul asta.

Si rusii si americanii si australienii si altii investesc in aeronave hipersonice si probabil o sa vedem intr-un viitor destul de apropiat bombardiere hipersonice.

Nemtii vor sa adapteze cel mai smecher sistem de protectie activa de pe tancuri pe elicoptere Eurotiger. La ce laude a primit sistemul ala de la americani si din faptul ca l-au adoptat si francezii (sub numele de SHARK), tind sa cred ca ar face aproape invicibile elicopterele lor.

Edited by Genjurooo, 21 April 2015 - 21:04.


#42
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

View PostBursul, on 21 aprilie 2015 - 07:30, said:

Americanii au experienta vasta pe campul de lupta. Degeaba ai armament daca nu-l stii sa-l folosesti si nu ma refer la manualul de utilizare.

Calitatea oamenilor e iar un factor important. Americanii au veterani caliti in Irak si Afghanistan. Rusii si chinezii ...
De fapt rusii inca mai folosesc in Ucraina metoda cu carnea de tun, oameni aruncati in lupta fara prea mare pregatire militara. Cel putin la americani se da impresia ca viata soldatului are valoare, iar soldatul e mai motivat, poate lupta departe de casa.

+1000

Diferenta intre americani si Rusia/China/India/etc este ca primii au o armata C4I care functioneaza precum un ceas elvetian si restul au gloate inarmate. Cu gloata ii minunat sa terorizezi vecini precum Georgia si Ucraina. Cand da insa peste o armata organizata se intampla exact scenariul de la 22.06.1941 cand Wehrmachtul a intrat peste Armata Rosie cu toate ca cea din urma era net superioara numeric si chiar calitativ la armament.

#43
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CUvoaD6Vnkg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

American popcorn...

#44
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postarathemis, on 20 aprilie 2015 - 12:43, said:



Americanii au numa 2 submarine???? daca informatia asta nu e corecta, nu stiu cata baza sa pun pe restul informatiilor, pt ca ma indoiesc ca americanii au numa 2 bucati....
Am avut io odata curiozitatea sa ma uit pe statisticile militare, si-am obtinut, la aceeasi arma, 8 date diferite de pe 7 siteuri.
Nu mai am nici o incredere in statisticile oficiale. Nici macar n-au binevoit sa le faca similare, ce sa mai zic exacte.

#45
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004
In atentia lui Vympel, Spetznaz si grupului lor de sustinatori care asteapta cu rabdare si cu foame (inca din 1920) momentul suprematiei militare rusesti:
http://www.dailymail...lodes-them.html

#46
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Tu dai linkuri spre can can ul ala ???

#47
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostGenjurooo, on 21 aprilie 2015 - 20:58, said:


Felicitari pt. subiect.
Rusii au in teste T-14 Armata care vrea sa fie noul lor tanc. Ce e interesant la el este ca are un sasiu cu totul nou. Nu stiu daca are suspensie hidropneumatica sau nu, dar din ce am vazut prin poze nu cred ca mai are prea multa legatura cu vechile sasie sovietice.
In schimb, jet-ul lor de generatie 5, Su T-50, a primit si critici de la partenerii rusilor in proiectul asta (indienii). Presupun ca o sa arunce cu bani in el cum arunca aliatii in F35 pt. ca sa-l faca competitiv cu avioanele de generatie 4++.

Avionul invizibil al chinezilor este rezultatul planurilor F35 ciordite de catre hackerii lor. Cea mai interesanta arma noua a chinezilor este tot un tanc si a fost un secret bine pazit mult timp. Este un tanc usor, depistat cu putin timp in urma prin Tibet si caruia se pare ca ii spun ZTQ. Indienii nu au nimic asemanator in arsenalul lor.
[ http://oi61.tinypic.com/aazo5e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pe unde se vorbeste de el se mentioneaza ca are suspensie hidropneumatica ajustabila (asemeni tancurilor de ultima generatie), iar turela din imagini se observa ca este una moderna. Din ce stiu eu despre tancurile chinezesti, ele sufereau acum cativa ani la sistemul de contol al focului, dar pana acum, la ce putere economica au pot specula ca si-au rezolvat problemele astea.

Americanii, in schimb, au un nou distrugator invizibil pe care vroiau sa puna si un railgun.
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4a/Advanced_Electric_Ship_Demonstrator.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Iar la avioane si mai ales motoare de avioane sunt fruncia. Americanii se axeaza foarte mult pe drone si au nu-stiu-cate proiecte noi in desfasurare in domeniul asta.

Si rusii si americanii si australienii si altii investesc in aeronave hipersonice si probabil o sa vedem intr-un viitor destul de apropiat bombardiere hipersonice.

Nemtii vor sa adapteze cel mai smecher sistem de protectie activa de pe tancuri pe elicoptere Eurotiger. La ce laude a primit sistemul ala de la americani si din faptul ca l-au adoptat si francezii (sub numele de SHARK), tind sa cred ca ar face aproape invicibile elicopterele lor.
Pe 8 sau 9 mai la parada de la moscova va fi prezent noul armata plus multe altele

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate