Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Windows Defender in 8.1 Entreprise

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Premium_Noob

Premium_Noob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 07.04.2015
Christos a Inviat!

Il pot folosi cu incredere ca antivirus in combinatie cu Comodo Firewall?
Nu as vrea sa incarc sistemul cu inca un alt antivirus.

Mai folosesc si varianta free de SupeAntiSpyware dar aceasta nu are protectie activa.

Edited by Premium_Noob, 12 April 2015 - 06:41.


#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca instalezi un alt antivirus, atunci Windows Defender este dezactivat in mod automat.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,151
  • Înscris: 22.05.2003
1. Daca esti atent si respecti vateva regului, nu ai nevoie de Firewall si nici de AV incarcat in melorie.
2. Acum ~ o luna citisem niste teste care aratau ca Windows Defender este praf/inutil la detectia virusilor care acum sunt la moda.

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,192
  • Înscris: 27.06.2007
http://www.av-test.o...s/home-windows/

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Windows Defender doar in Windows 8 sau superior include protectie antivirus. In Windows 7 nu avea protectie antivirus, ci era doar anti-spyware. Deci ca antivirus avea o valoare nula. De aici impresia unora ca ar fi un antivirus mai prost, precum si valoarea nula a statisticilor care nu tin cont de acest aspect.

Pentru discutii de tip versus care implica Windows Defender exista topicul Windows Defender in Windows 8 sau superior (vs alti antivirusi).

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,151
  • Înscris: 22.05.2003
http://news.softpedi...ch-476901.shtml

Windows Defender Gets Zero Antivirus Protection Points in New Research

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu din ce motive, Defenderul din 8 e un pic mai slab chiar decat MSE-ul din 7 sau XP, desi practic ar fi cam acelasi.
Poate lipsa unor setari din Defender comparativ cu MSE-ul.

Totusi e mult mai bun decat nimic. Si daca nu intrii pe site-uri dubioase poate fi suficient.
Eventual combinat cu un SpywareBlaster si o scanare saptamanala cu Malwarebytes.

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu utilizez Windows Defender de cand am migrat la Windows 8 (adica de cand a fost lansat RTM-ul). Eu sunt multumit de el. Extrem de rar mi s-a intamplat sa nu-mi detecteze un fisier infectat.
Intotdeauna cand descarc un fisier suspect il scanez online, dar de obicei Windows Defender ma scuteste de aceasta, deoarece in cele mai multe cazuri detecteaza corect. Mai curand mi-au dat de furca falsele pozitive pe care a trebuit sa le adaug la exceptii in Windows Defender dupa ce m-am lamurit in urma scanarilor online ca sunt fisiere in regula.
O scanare periodica suplimentara cu Kaspersky Virus Removal Tool mi se pare in general suficienta. In rest Windows Defender isi face treaba excelent, in opinia mea.

#9
Premium_Noob

Premium_Noob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 07.04.2015

View PostSTARTREK1, on 12 aprilie 2015 - 07:34, said:

Am selectat din lista "360 Antivirus". O sa mai bantui pe aria antivirusilor, sa vad cum se prezinta.

Multumesc tuturor pentru sfaturi si raspunsuri.

Paste Fericit!

Edited by Premium_Noob, 12 April 2015 - 15:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate