Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Creºtinism tracic?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
sarmigetausa

sarmigetausa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 31.12.2014

View PostBoshaft_Sylvester, on 08 aprilie 2015 - 15:42, said:

Iecsplica, rogu-te.

Pun mare baza pe opinia ta, stiind bine ca iesti ateu ortodocs.

Lucrurile sînt modificate de către oameni după ce au ei in cap, de aceea creştinismul e văzut puţin altfel de către englezi de ex. Grecii îl văd într-un fel, italienii puţin altfel...de aceea şi cearta dintre ortodocşi şi catolici. Creştinismul a ajuns de la slavii bulgari la ruşi. Ruşii l-au preluat şi l-au modificat un pic, deci e normal că aşa a fost şi la traci, adică au luat ceva dar au băgat de zor tot ce rahat aveau ei in cap. dacă nimeni nu băga de la el nimic crştinismul ar fi în mare măsură ca iudaismul cu modificările aduse de I H.Cum diferenţa este enormă, înseamnă că toţi au băgat în creştinism de la ei, de aia e diferenţa aşa de mare dintre creştinismul din România şi cel din Germania de ex.

View Postsearcher-star, on 08 aprilie 2015 - 16:44, said:

Musulmanii au fost peste 40% in Balcani.
Au fost, in anii 1700, niste epidemii providentiale care au lovit mai ales in ei.
Ulterior o inmultire mai rapida a non-musulmanilor datorita unei adoptari mai timpurii a catorva masuri simple, de la economice la igienice, intre crestini decat intre musulmani.
Si astfel au scazut la vreo 25% la 1850.
Apoi in urma luptelor de eliberare, au fost deportati in Turcia sute de mii de musulmani.
Ultima data grecii cu turcii au schimbat 2 milioane intre ei, in anii 1920, iar bulgarii au mai expulzat cu forta niste musulmani, tot sute de mii, in anii 1950.

N-a fost nici o impunere cu sabia a crestinismului, poti gasi macar o mentiune a unei astfel de impuneri la noi?

da, după independenţă turcii au plecat de bună voie sau au primit un şut.Au fost expulzaţi şi aromânii musulmani.
Da, au plecat musulmani din Bulgaria şi după WW2. Impunere cu forţa a fost sigur în cazul schimbării ritului, de ex a au fost impuse cu forţa cultele luteranism, calvinism, greco-catolicism.În Germania de ex au fost zeci de mii de oameni ucişi pt că nu voiau să părăsească catolicismul.Erau declaraţi vrăjitori şi spînzuraţi.

#20
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013

View Postsarmigetausa, on 08 aprilie 2015 - 21:14, said:

Lucrurile sînt modificate de către oameni după ce au ei in cap, de aceea creştinismul e văzut puţin altfel de către englezi de ex. Grecii îl văd într-un fel, italienii puţin altfel...de aceea şi cearta dintre ortodocşi şi catolici. Creştinismul a ajuns de la slavii bulgari la ruşi. Ruşii l-au preluat şi l-au modificat un pic, deci e normal că aşa a fost şi la traci, adică au luat ceva dar au băgat de zor tot ce rahat aveau ei in cap. dacă nimeni nu băga de la el nimic crştinismul ar fi în mare măsură ca iudaismul cu modificările aduse de I H.Cum diferenţa este enormă, înseamnă că toţi au băgat în creştinism de la ei, de aia e diferenţa aşa de mare dintre creştinismul din România şi cel din Germania de ex.
Ai explicat un rahat. N-ai explicat nimic. Te-a intrebat omu' care suint diferentele si ai raspuns ca diferentele sunt ....diferite.Posted Image Raspunde daca te dai doct. Daca nu, taci si vezi-ti de batraneti.Posted Image

#21
sarmigetausa

sarmigetausa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 31.12.2014

View PostPagan14, on 08 aprilie 2015 - 16:55, said:

Eu ma refer in Ro. A fost impus 100%. Pai prin 1500-1800 stiau sa citeasca doar nobilimea conducatorii si preotii,iara biblia oricum a aparut la sfarsitul lui 1600 inceputul 1700 ,deci oricum degeaba. Ca fapt divers oricum la biserica se tineau slujbe in slavona pana mult tarziu prin 1800-1900 si sunt sigur ca taranii romani erau bilingvi in 2-3 limbi Posted Image Posted Image ,care ei nici numele nu stiau sa-l scrie si semnau cu degetul . Ca drept dovada sunt una din ultimele tari din Europa care mai tine multe traditii stramosesti(dar se pare ca nu convine cuiva lucrul asta si vor sa ne stearga de tot) . Ca drept dovada iudeo-crestinismul au suprapus toate,dar absolut toate sarbatorile populare,numite si pagane . Au schimbat inclusiv data evreului pacalici punand-o pe 25 decembrie cand catolicii cu papa acum cateva sute de ani spuneau ca s-ar fi nascut ba prin martie,aprilie etc. Daca ai vreun calendar popular cu sarbatorile ia-l si pune-l langa cel ortodox sa vezi dovada. Sunt lucruri simple cu dovezi in fata ochilor dar e greu sa cauti si sa crezi asa ceva,mai bine credem in diferite baliverne dintr-o carte numita si biblie.

Am impresia cã aud un secretar de partid comunist cu 4 clase primare. Se vede cã nu cunoºti istorie mai deloc.În Dobrogea s-au gãsit pietre de mormint creºtine din primele secole ale erei creºtine pe cîncd teritoriul acela era in Imperiul Roman, iar Roma pe atunci se opunea creºtinãrii, deci nu poþi sã spui cã îi creºtina cineva cu forþa.  Uite aici cîteva poze de lucruri gãsite în Ardeal ºi datate cam pe la 450 era noastrã, deci cu 1.000 de ani înainte de 1.500. Îþi dai seama dupã acele obiecte cã era deja rãspîndit creºtinismul.Vezi crucile? Aia micã pe fond roºu e din Moldova ºi cealaltã din Ardeal.Sînt din aceeaºþi perioadã. Îþi dai seama cã judecînd dupã acest lucru tot teritoriul era creºtinat? Deci nu poþi sã spui cã la vremea aia s-a fãcut cu forþa.

View PostBalamache, on 08 aprilie 2015 - 21:24, said:

Ai explicat un rahat. N-ai explicat nimic. Te-a intrebat omu' care suint diferentele si ai raspuns ca diferentele sunt ....diferite.Posted Image Raspunde daca te dai doct. Daca nu, taci si vezi-ti de batraneti.Posted Image

Strîmbălici, numai un cretin poate cere unui mirean să facă diferenţe teologice. dacă m-ar fi întrebat care sint diferenţele de dogmă creştină nici nu i-aş fi răspuns. A şi scris omul clar că ştie că sînt ateu botezat creştin ortodox, deci e clar că nu se aştepta să ştiu chestiuni de teologie. Am explicat din ce cauză există diferenţe de  viziune în ce priveşte religia creştină la diferite popoare. Asta s-a cerut: cauza pt care  creştinismul este văzut diferit la greci, traci, români, ruşi, englezi etc.Deci nu mi-a cerut nimeni explicaţii teologice.  Tu strîmbă-te mai departe, că atît te duce capul.

View PostPagan14, on 08 aprilie 2015 - 20:30, said:

Religia stramoseasca! Aia care ne-a fost stearsa iar azi incercam s-o ignoram.Altii o numesc paganism,zamolxianism etc. E de fapt religia neamului ! Cultul Soarelui si al nemuririi . Nu a cel fricosilor,puturosilor ,lesinatilor etc. Tragi tu concluzia!
@boshaft daca eu's ateu inseamna ca tu n-ai creier.

Şi cu asta ce am făcut? Cu ce e mai bună rel strămoşească zamolxiană decît rel strămoşească creştină? Ţi-am dovedit că in sec 5 creştinismul era deja răspîndit, deci putem numi creştinismul religie strămoşească.
Nu s-a schimbat mare lucru de la zamolxianism la creştinism. Cultul nemuririi e tot acolo. Nu e Hristos in cer, viu, stînd la dreapta Tatălui? Nu invie Hristos mereu intocmai ca Zamolxe? Nu ne ducem in rai in cer sau in iad sub pămînt? Poftim, cultul nemuririi. zamolxianismul nu era altfel decit creştinismul. cam aceleaşi prostii adică...

Attached Files



#22
sarmigetausa

sarmigetausa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 31.12.2014

View PostPagan14, on 08 aprilie 2015 - 22:53, said:


Îţi făcui şi un report pt jigniri. Acum să arăt ce pros lucruri greşite spui:
1. Crucea nu ar fi simbol creştin, scrii tu.
Răspuns: crucea este un simbol creştin.
2. Închinarea este specific creştină. Creştinii se închină. E adevărat că se pot închina în derîdere şi nişte neamuri proaste ce vor să jignească pe creştini sau atei care fac acest lucru ca să  nu jignească pe creştini în anumite ocazii: cununii, mese festive.
3. E adevărat că mă feresc de tine. Eu in general mă feresc de lucruri murdare. Sînt atent pe unde calc.

Edited by lucifer76, 09 April 2015 - 10:09.
Nu mai cita aiurea


#23
sarmigetausa

sarmigetausa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 31.12.2014

View PostBoshaft_Sylvester, on 09 aprilie 2015 - 07:42, said:

Ma rog, mergi pe subforumul sectelor noncrestine si/sau sataniste.

Acolo e de tine.

Sa nu te miri când lumea îți oferă banane, ca maimuțelor la zoo.

E un tip special. Se crede cult şi întreabă agresiv:"De cand crucea e simbol crestin mai desteptule ?". Adică eu ca un tîmpit afirm că crucea e un simbol creştin, iar el îmi spune că nu e deloc aşa. Deci conform lui Pagan14 acele cruci din sec 5 dHr nu ar fi creştine, iar eu nu sint decit un retardat dacă cred că ar fi creştine şi dovezi a răspîndirii creştinismului în ţara noastră în acel secol. Una din cruci este din comoara de la Pietroasele, iar cealaltă din Comoara de la Apahida.
Poftim! Vine cîcte un individ şi te numeşte tîmpit dacă crezi că crucea ar fi un simbol creştin. Păi, ce să le faci ăstora? Nu trebuie să îi ocoleşti? dacă nu il ocolesc va face ca Leogoto, care se adînceşte în erori: azi a scris că siropul pe care îl bem din pahar nu ar fi lichid ci...emulsie.

#24
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010
Sunt mai multe tipuri de cruci, care preced cronologic crestinismul, deci crucea nu e exclusiv simbol crestin. Spre exemplu crucea ansata, sau crucea gamata, evident sunt cruci dar MULT anterioare crestinismului.
Asa ca observatie nu ma bagam in discutie daca nu te luai de freza mea.

#25
sarmigetausa

sarmigetausa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 31.12.2014
Bine şi ce susţii? Susţii ca Pagan14 că crucea creştină nu ar fi simbol sau ca mine, că este un simbol? Asta a fost discuţia, nu de cînd datează crucea sau dacă la toţi şi în toate ocaziile crucea e simbol. Am scris că nu in toate ocaziile e simbol, adică nu e vreun simbol creştin dacă insemni ceva cu o cruce pe hîrtie sau pe pămînt.

View Postleogoto, on 09 aprilie 2015 - 10:20, said:

Sunt mai multe tipuri de cruci, care preced cronologic crestinismul, deci crucea nu e exclusiv simbol crestin. Spre exemplu crucea ansata, sau crucea gamata, evident sunt cruci dar MULT anterioare crestinismului.
Asa ca observatie nu ma bagam in discutie daca nu te luai de freza mea.

M-am luat "de freza ta" pe bună dreptate pt că debitezi prostii şi continui şi atunci cînd ţi se pune in faţă dovada că nu ai dreptate. Acum faci lafel. Eu am spus că în creştinism crucea e un simbol, iar tu vii şi sub formă de reproş îmi scrii acum că....a existat crucea şi înainte de creştinism, de parcă ai descoperit un mare lucru. Asta ştiam şi eu şi se ştie foarte bine! Asta nu contrazice ce am spus eu.Poţi să te bagi in discuţie, că de aia e forum, dar scrie ceva inteligent nu mai scrie cu aerul dai peste cap ce spun eu cincd de fapt tu vorbeşti despre altceva.Adică dacă nu poţi să mă contrazici pe bune mai bine taci ca să nu te faci iar de rîs ca Pagan, Balamache, marcuzzo.

#26
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postsarmigetausa, on 08 aprilie 2015 - 22:01, said:

Am impresia că aud un secretar de partid comunist cu 4 clase primare.
Are o viziune foarte caricaturala a istoriei si culturii, dar e foarte sigur de opiniile lui.
Ma rog, sa speram ca mai citeste si carti valoroase, e inca tanar.

Pagan, Densusianu a zis el niste chestii, dar a si gresit/exagerat/interpretat tendentios multe.
Nu poti ramane doar la el si discipolii lui.
Mai ales ca ei in multe cazuri s-au adancit in exagerari.

#27
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Am gãsit pe un alt forum:

Quote

Is very important that in 6th century were Thracians whose names were exactly as in the classical period, before the Roman conquest.

There is interesting information about the presence of Bessi in Sinai and Palestine in 6th century:

(...)

A manuscript from the monastery, considered to be a copy after a document from 530, speaks about the foundation of the monastery mentioning the bringing of Christians from Black Sea, from the land of the Wallachs: bilad-al-Aflah.

In 570, at short time after the founding of the monastery, the pilgrim Antoninus Placentinus says that at St. Ecaterine were spoken the Latin, the Greek, Syriac, Egyptian and Bessian. The Bessi were the most important Thracian tribe and this is how is mentioned the Thracian population from Balkans in Justinian's time.

(...)

In the work "The life of Saint Theodosius" is sayed that in the monastery founded by Theodosius East of Bethleem in 6th century there were four churches: one for mental patients, one with services in in Greek language, one in which "The Bessian nation were rising their prayer to our common Lord" and one in Armenian language.

In "The life of Saint Saba the Hallowed" were are told about several Bessian monasteries in Palestine. A Bessian monastery was existing in 553 at Constantinople.

From 6-7th century we have an information from John Moscu, who says that in Palestine were two monasteries called Soubiba, one of Bessian language and one of Syriac language.
http://archive.world...854.html#407854

#28
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009
croitorule tu habar n-ai cand a aparut crestinismul asa ca vb in plus,dar binenteles tu incerci sa fi o mica zoe petre si culmea iti iese de minune. Spor la prostie !
@searcher pai Densusianu a fost singurul care a facut cercetari prin mai toata tara si nu numai.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate