Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

S-a dus seceta pedologica?
 

Evanghelia lui Barnaba

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#19
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013

View Postpacopaco1967, on 31 martie 2015 - 11:10, said:

Ce înseamnă să nu citeşti biblia şi să scrii la urmă pe SP  că uite frate cum stă treaba . Chiar isus a avut un frate care se numea iuda   , iar evanghelia a fost scrisă tocmai de acest frate  , nu de către  cel care s-a spânzurat . Mama ei de logică , după ce s-a spânzurat s-a apucat de scris  . . .  Posted Image

Mda, interesant cu fratele Iuda :) si atunci de ce nu luam de buna ce scrie fratele Iuda inainte de "sfarsit". Ca si el saracu cica a scris o ... hai sa-i zic carte. Ca daca era frate cu iuda si contemporan nu minte, nu? Posted Image

#20
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,031
  • Înscris: 31.07.2007

View Postmario_bril, on 31 martie 2015 - 10:59, said:

În loc să citești tot felul de articole speculative, mai bine ai citi părerile unor specialiști în domeniu. Îți recomand Bart Ehrman, de exemplu.

Nu zicea respectivu' ca povestea invierii apare in evanghelii doar in copiile modificate ulterior, nu si in cele vechi?

#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,051
  • Înscris: 07.11.2006

View Postkolfleading, on 31 martie 2015 - 10:21, said:



Stiu ca nu-i treaba mea,stiu ca fac off-topic,dar de ce dracu l-ai ales pe dobitocu' ala in avatar?
Daca te-am jignit,te rog sa ma scuzi.

#22
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013
Parlamentul voteaza impotriva arestarii lui Sova. De la fata locului relateaza Antena 3, B1TV, Realitatea si Pro Tv. De la acelasi eveniment avem deja 4 perspective. Cam asa e si cu evangheliile astea.

#23
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postedy_wheazel, on 31 martie 2015 - 11:26, said:


Nu zicea respectivu' ca povestea invierii apare in evanghelii doar in copiile modificate ulterior, nu si in cele vechi?
Deci atunci îl facem mincinos pe isus  când afirma în acele evanghelii că va fi omorât şi a treia zi va învia . Ce creier au frate unii să plece capul la asemenea  inepţii ? La fel şi în coran  afirmă că nu a murit şi nu a înviat dar că a fost ridicat la ceruri . Păi mama măsii , înseamnă că isus e un mincinos şi nu avea cum să fie ridicat la ceruri , căci mincinoşii nu vor fi  luaţi la cer .

#24
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postedy_wheazel, on 31 martie 2015 - 11:26, said:

Nu zicea respectivu' ca povestea invierii apare in evanghelii doar in copiile modificate ulterior, nu si in cele vechi?
Eu nu știu asta, unde mai exact?

#25
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,031
  • Înscris: 31.07.2007

View Postpacopaco1967, on 31 martie 2015 - 11:35, said:

Deci atunci îl facem mincinos pe isus  când afirma în acele evanghelii că va fi omorât și a treia zi va învia . Ce creier au frate unii să plece capul la asemenea  inepții ? La fel și în coran  afirmă că nu a murit și nu a înviat dar că a fost ridicat la ceruri . Păi mama măsii , înseamnă că isus e un mincinos și nu avea cum să fie ridicat la ceruri , căci mincinoșii nu vor fi  luați la cer .

Citeste ce am scris si vezi cu ce se ocupa Bart Ehrman.

View Postmario_bril, on 31 martie 2015 - 12:20, said:

Eu nu știu asta, unde mai exact?

Daca nu ma insel in "Misquoting Jesus".

#26
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postedy_wheazel, on 31 martie 2015 - 12:33, said:

Daca nu ma insel in "Misquoting Jesus".
Dă-mi o referință mai exactă, dacă poți. Sunt curios cum naiba mi-a scăpat chestia asta.

#27
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,031
  • Înscris: 31.07.2007
Urmareste seminarul de pe youtube. Acest fapt este confirmat si de alti cercetatori care au studiat versiuni mai vechi ale evangheliilor, mai mult, intr-una din versiunile vechi ale evangheliei dupa Marcu (sper sa nu ma insel) dupa moartea lui chiar scria "sfarsit".

#28
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postedy_wheazel, on 31 martie 2015 - 12:41, said:

Urmareste seminarul de pe youtube. Acest fapt este confirmat si de alti cercetatori care au studiat versiuni mai vechi ale evangheliilor, mai mult, intr-una din versiunile vechi ale evangheliei dupa Marcu (sper sa nu ma insel) dupa moartea lui chiar scria "sfarsit".
Am verificat în cartea scrisă, nici vorbă de așa ceva.

#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007

View Postkolfleading, on 31 martie 2015 - 10:21, said:

Ca pe vremea lui Ceausescu.
Partidul dicta totul...

Despre ce vorbim ? Sau ce avem noi aici ?
Primul canon a fost Vechiul testament.
Dupa Isus au circulat mai multe scrieri, unele provenind de la apostoli & asocitaii lor, altele nu. La un moment dat, curentul majoritar din biserica a considerat necesar sa formalizeze lista canonica (standard) acceptabila in bisericile lor. SI asa a aparut NT, similar VT.
De ex. exista canonul siriac daca nu ma insel care este usor diferit.
Nu te impiedica nimeni azi sa-ti faci "biblia" ta, vei fi diferit de mainstream. Nu e nici o conspiratie, nici o persecutie. Cartile "secrete" zac pe toate tarabele la colt de strada. Nu inteleg de ce te deranjeaza ca unii merg pe o varianta fara Barnaba & shit.
Printre altele, multe din scrierile excluse din Biblie/ canon erau citite de crestinii din primele secole ca bibliografie optionala.

#30
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmario_bril, on 31 martie 2015 - 12:36, said:

Dă-mi o referință mai exactă, dacă poți. Sunt curios cum naiba mi-a scăpat chestia asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m11-G-da8D0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

.....si mergi mai departe.

#31
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postfighterkyokushin, on 31 martie 2015 - 08:25, said:

Cred ca meritam adevarul! Sau nu?"
Este foarte usor de verificat. Daca are inteles duhovnicesc este inspirata de Dumnezeu. Daca nu, e doar o poveste.

#32
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012

View Postzexelica, on 31 martie 2015 - 14:24, said:

Este foarte usor de verificat. Daca are inteles duhovnicesc este inspirata de Dumnezeu. Daca nu, e doar o poveste.

Cum verifici daca are inteles duhovnicesc?

#33
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postedy12345, on 31 martie 2015 - 14:58, said:


Cum verifici daca are inteles duhovnicesc?
Tot ce e important din mesajul bibliei e acesta " dacă nu vă veţi pocăi , veţi pieri cu toţii în păcatele voastre " .

#34
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,031
  • Înscris: 31.07.2007

View Postpacopaco1967, on 31 martie 2015 - 15:15, said:

Tot ce e important din mesajul bibliei e acesta " dacă nu vă veţi pocăi , veţi pieri cu toţii în păcatele voastre " .

Hm. Puteam sa pariez ca-s alea gen "iubeste-ti aproapele" si altele de gen. Da' daca spui tu, pocainta-i baza!

#35
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postedy12345, on 31 martie 2015 - 14:58, said:


Cum verifici daca are inteles duhovnicesc?
Simplu, ca si Scriptura. Trebuie sa stii notiunile duhovnicesti si cum sunt ele reflectate de cuvinte care au si insemnatate fizica. Si mesajul compus din acele notiuni trebuie sa reflecte tot o realiate duhovniceasca.
De exemplu Isus cand calca pe mare. Acolo avem notiunile mers/calcat care simbolizeaza autoritate si mare care simbolizeaza iad/multimi nesalvate.
Deci mesajul ar fi "Isus calca pe mare" = "Isus a biruit iadul" = "Isus a reusit sa plateasca pacatele", fapt care este descris in tot restul Scripturii ca Dumnezeu va mantui poporul Sau.
Insa, ma indoiesc ca vreun teo-olog va reusi sa faca asta, ei nici in Scriptura negasind acest inteles, calcatul lui Isus pe mare fiind vazut doar dpdv istoric si moral (mare minune).

Pt cine intelege duhovniceste este foarte usor sa vada, insa nu prea sunt asfel de personaje.

View Postpacopaco1967, on 31 martie 2015 - 15:15, said:

Tot ce e important din mesajul bibliei e acesta " dacă nu vă veţi pocăi , veţi pieri cu toţii în păcatele voastre "
Pocainta este PORUNCA. Scrie ca este si DAR. Tu sustii ca este o fapta personala prin care obtii mantuirea. Desi scrie ca pocainta este DATA de Dumnezeu.

Pe acest Isus, Dumnezeu L-a inaltat cu puterea Lui si L-a facut Domn si Mantuitor, ca sa dea lui Israel pocainta si iertarea pacatelor. (Fapt.5:31)

Deci, cum este data iertarea pacatelor, scrie ca este data si pocainta. Ierarea pacatelor o faci tu? Daca nu, atunci nici pocainta nu o poti face.

#36
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Pe ce te bazezi ca Biblia are un inteles duhovnicesc, Zexe?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate