Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 

Casa Verde cu stocare de energie. Variante

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006
Nu am mentionat stocarea, greseala mea, dar am asumat-o. E clar ca si acolo in cazul meu ar trebui undeva intre 40-80Kwh pentru condiii de iarna (sunt la 30 acum si e so so pentru consumul casei).  Iarna trecuta am reusit sa acoper din consum 44% in Feb. si 55% in Dec, 7.2Kw PV si 27Kw baterie(20 + 7.2), 2 invertoare pe 2 circuite separate.

#38
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005
Solutia e pe pagina anterioara, si are dreptate kolf. Trebuie profitat de caldura latenta de fuziune pentru a stoca in volume mai mici cantitati mai mari de rezerva de energie.
Discutia in ciclu direct e o directie moarta din start. Temperaturile necesare pentru o cantitate semnificativa de caldura fac nefezabile si pompele de caldura si cantitatile de izolatie si de agent termic.

#39
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 15.10.2006

View Postsebulbus, on 08 septembrie 2023 - 20:53, said:

Solutia e pe pagina anterioara, si are dreptate kolf. Trebuie profitat de caldura latenta de fuziune pentru a stoca in volume mai mici cantitati mai mari de rezerva de energie.
Discutia in ciclu direct e o directie moarta din start. Temperaturile necesare pentru o cantitate semnificativa de caldura fac nefezabile si pompele de caldura si cantitatile de izolatie si de agent termic.
Este o solutie buna de stocare, dar tare mie teama ca e peste 20.000 de Euro pt. 5000 KWh furnizati si atunci nu e rentabila. Poate nu e asa.

#40
SoftFarmer

SoftFarmer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.04.2023
Nu cred ca da cineva lovitura acum investind in solutii tehnice exotice. Desigure ma refer la persoane fizice. Toate sunt scumpe sau au nevoie de cantitati imense(m2,m3).
Personal, e doar opinia mea, un mix de surse de energie ar fi mai practic, cel putin pentru momentul acesta. As zice ca poti gasi loc la 10 kwp FV pe(langa) casa+ ceva stocare. Apoi PDC, un rezervor apa ingropat(sau in beci) si izolat, de 3-4 mc(o gramada de case in Germania au rezervoare motorina de 5to in beci, e realizabil deci) si, chiar daca o sa imi spuneti ca nu am viziune de viitor, o centrala peleti  nu foarte mare(pentru pretentiosi) sau una pe lemne(pentru cei cu drag de salopeta) DOAR la nevoie.
Obligatoriu incalzire pardoseala si o izolatie BINE facuta.
Pentru urmatorii 20 de ani va functiona.

Locuiesc la tara, am construit cu sacrificii, dar am izolat decent(12cm Eps pereti, 10cm Spuma proiectata tavane mansarda), iar incalzirea casei este foarte eficienta(180mp locuibili). Am luat tocator lemn, am costuri de sub 2000 de lei pe sezon rece(nu socotesc munca mea). O sa vina si PDC, dar deocamdata nu se justifica. Deja este fotovoltaic cu stocare, se va mari sistemul in timp.

#41
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 15.10.2006

View Postdakota, on 08 septembrie 2023 - 20:35, said:

Nu am mentionat stocarea, greseala mea, dar am asumat-o. E clar ca si acolo in cazul meu ar trebui undeva intre 40-80Kwh pentru condiii de iarna (sunt la 30 acum si e so so pentru consumul casei).  Iarna trecuta am reusit sa acoper din consum 44% in Feb. si 55% in Dec, 7.2Kw PV si 27Kw baterie(20 + 7.2), 2 invertoare pe 2 circuite separate.

Dar cum ai reusit sa  folosesti energia din fotovoltaice pentru incalzire pt. ca pare f. mare procentul de acoperire?

#42
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 15.10.2006

View Postdakota, on 08 septembrie 2023 - 20:08, said:


Deci in concluzie, desi teoretic un sistem din asta de stocare cu acumulare pare viabil, vad mari provocari de ordin tehnic si financiar pentru a fi realizat. Or fi locuri unde potriveste daca totul este gandit, calculat la mare arta si banii de investit nu sunt o problema.

Am refacut ceva estimari mai exacte pana o sa gasesc noile erori de calcul.
Pentru a putea produce si stoca energia produsa de panouri solare termice si folosita pt. a acoperii necesarul de caldura anual a unei case de 5000 kWh ar fi nevoie de:
Bazin cu 75 mc de apa izolat cu polistiren expandat de 55 cm si cu apa care e limitata la 92 grade.
Panou solar profesional chinezesc de 14 mp util si care acum pe Alibaba e 1050 dolari. Aici o sa verific pe variante de panouri.
Cel putin doua pompe de circulatie, controler solar, termostat, 2..3 serpentine de inox, cupru sau pex., sistem drain back la panou.
Locatie cu temp. medie pe sezonul de incalzire de 3.9 exterior vs. 20 grade in casa iar in ianuarie si februarie -3.1 grade in medie
Pare o alternativa verde.
Cu panouri fotovoltaice este la fel de verificat pt. ca ele produc mai mult iarna si ai nevoie de stocare de vreo 6...8 mai mica pt. idependenta energetica.

#43
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006
Acea acoperire nu e pentru incalzire. E doar consumul casei. Incalzirea a fost exclusiv pe Gaz. Mecanusmul l-am creat si este acolo, doar ca nu am avut cum sa-l folosesc. Am boiler electric cu 2 serpentine. Vara apa calda e exclusiv din boiler pe electric.( din solar). Ideea a fost sa introduc si toamna / iarna surplus in boiler si sa mai recircul prin instalatia de incalzire ca aport. Buba ca e din Oct pana in Aprilie nu mai prea este surplus, deci boileru sta rece. Cu panouri vidate nu vreau sa ma complic (nici nu mai am loc). Dec / Ian si mai nou Feb. sunt cele mai slabe luni la mine ca si productie solara. Acu mai adaug inca 2Kw si o sa urc la 10Kw in aceasta iarna dar iluzii de surplus nu-mi fac. Ideea e sa acopar cat mai mult din consumul casei deocamdata. Incalzirea ramane pe Gaz +  AC. Ptr. PDC nu am configuratia terenului / suprfata necesara + valoarea investitiei pentru incalzire in pardoseala si PDC cu toate bizbiz-urile mi se pare uriasa versus perioada de recuperare / durata de viata a echipamentelor.

Voi investi gradual in stocare si panouri pe masura ce cresc puterile produse (si scad preturile). In plus prin utilizarea sistemului la capacitatea actuala se amortizeaza cam $1000 /an , bani ce se reinvestesc sub diferite forme.

#44
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postdakota, on 08 septembrie 2023 - 20:35, said:

40-80Kwh ... 7.2Kw PV
Daca ai doar 7.2 kW PV, efectiv nu ai ce face cu 40 kWh baterie, pentru ca productia zilnica medie este 10 kWh, din care o buna parte se consuma direct.
In aceste conditii, mai mult de 15 kWh baterie n-ai ce face cu ea.
Secretul succesului iarna este sa ai mult mai multe panouri.

#45
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006
O singura rugaminte am, nu-mi spune ce nu pot eu face cu prorpriul sistem. Pot fi de acord cu tine in multe privinte, inclusiv cu dimensionarea panourilor, dar nu e singura variabila si pentru durata de viata / fiabilitatea unui sistem. Ca nu poti folosi o baterie mai mare doar pentru ca nu o poti incarca full  intr-o zi, nu pot accepta. Bateriile se pot incarca /  descarca in zile la rand.  Cei 7.2 Kw PV au fost iarna trecuta.

#46
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postdakota, on 09 septembrie 2023 - 21:09, said:

O singura rugaminte am, nu-mi spune ce nu pot eu face cu prorpriul sistem.
Ce spun eu sunt niste chestiuni elementare, de baza, sistemul tau nu face exceptie.

View Postdakota, on 09 septembrie 2023 - 21:09, said:

Bateriile se pot incarca /  descarca in zile la rand.
Cu 7 kWp, iarna intr-o gospodarie normala consumi tot ce produci in ziua respectiva (10 kWh in medie).
Nu-ti ramane surplus care sa se acumuleze "zile la rand".

Iar daca gospodaria este una foarte economica ce foloseste doar 5 kWh pe zi, tot nu se justifica baterie de 40 - 80 kWh pentru ca 5 kWh scoti destul de frecvent, este suficienta o baterie de 20 kWh.

Vedeti in poza evolutia zilnica a SOC de iarna la 24 kWh si 7.5 kWp orientare Sud.
Din 15 Nov pana prin 15 Februarie nu s-au incarcat la 100% pentru ca n-a fost destula productie de la panouri.
La inceputul lui Ianuarie au fost cateva zile senine...dar tot nu s-au adunat 24 kwh in baterie.
In 16 Ian vedeti o incarcare la 100% - am incarcat bateria din retea pentru niste experimente.

Asa ca cine recomanda 40 - 80 kWh la 7 - 10 kWp ... nu stie ce vorbeste.

View Postdakota, on 09 septembrie 2023 - 21:09, said:

Cei 7.2 Kw PV au fost iarna trecuta.
Mai sus ai vorbit de 40-80 kWh si 7.2 kWp.
Moving the goalposts: https://en.wikipedia...Logical_fallacy

View Postdakota, on 09 septembrie 2023 - 21:09, said:

si pentru durata de viata / fiabilitatea unui sistem
Nici asa nu se justifica 40 - 80 kWh.

Attached Files


Edited by kolfleading, 09 September 2023 - 22:26.


#47
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,184
  • Înscris: 15.10.2006

View Postdakota, on 09 septembrie 2023 - 14:50, said:


Voi investi gradual in stocare si panouri pe masura ce cresc puterile produse (si scad preturile). In plus prin utilizarea sistemului la capacitatea actuala se amortizeaza cam $1000 /an , bani ce se reinvestesc sub diferite forme.
  
Nu am inteles prea bine cum ai sistemul dar vad ca este atent la consum si eficienta.
De exemplu nu stiu cum ai determinat acel 2.5 MWh consum in ceea mai rece luna.
La o casa mai mare e chiar un consum mic. Interesant sunt cate calorifere ai instalate ca putere, la ce temperatura minima fac fata incalzirii cand e mai frig afara si cam ce program de incalzire ai. Am constatat cu mirare ca programul pe intervale orare este mai economic la buzunar chiar la randamente mai mici ale centralei.
Daca foloseste AC-urile pt. incalzire chiar folosesti pompe de caldura f. eficiente.
E f. posibil sa poti monta o PDC pe caloriferele actuale. Eu sunt in curs sa fac asa ceva si sper sa reduc la jumatate costul facturii pt. ca randamentul centralei e de doar cca 60% datorat si faptului ca se afla intr-o camara cu geam deschis non-stop si tot e cald in ea.
Cu siguranta si la tine va merge.
In schimb ce ma intriga e comparatia eficientei panourilor fotovoltaice cu incalzire directa a apei fara invertor fata de PDC sunt cam la paritate.
Adica la PDC care va face fata toata iarna ar iesi o economie de pana in 1500 lei fata de centrala veche si ineficienta si pt. ca voi elimina pierderea de energie din camara.
3 kW de fotovoltaice asigura o economie de 900 lei si restul ramane pe centrala pe gaz.
6 kW de fotovoltaice asigura jumatate din consum si o economie exact ca la PDC.
Preturile la PDC vs 6 kW de fotovoltaice plus tank DIW sau Sh deschis ar fi similare cca 10000 lei. Amandoua asigura atat incalzire cat si ACM cu schimbator in placi.
Raman totusi la PDC pt. ca va fi si inlocuitoarea centralei care isi duce cu greu batranetele.

Am mai facut niste simulari la rezervorul de acumulare energie si am gasit marea greseala scrisa pe paginile anterioare de fapt, nu suntem invatati sa gandim si sa estimam tridemensional.
6..

#48
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006

Quote

Ce spun eu sunt niste chestiuni elementare, de baza, sistemul tau nu face exceptie.


Sistemul nu. Modul in care e conceput si cum e utilizat da.

Quote

Cu 7 kWp, iarna intr-o gospodarie normala consumi tot ce produci in ziua respectiva (10 kWh in medie).
Nu-ti ramane surplus care sa se acumuleze "zile la rand".


Valabil la modul cum tu ti-ai facut sistemul cu ESS/ AC coupling in care esti limitat la surplusul produs de sistemul ongrid pentru incarcarea bateriei. Eu am libertatea sa decid cand consum din grid ori din solar si cat anume sa trimit spre incarcare fie din grid fie din solar in functie de conditii si cum mi-e mai convenabil.

Quote

Iar daca gospodaria este una foarte economica ce foloseste doar 5 kWh pe zi, tot nu se justifica baterie de 40 - 80 kWh pentru ca 5 kWh scoti destul de frecvent, este suficienta o baterie de 20 kWh.
Nu se justifica in opinia ta, pentru modul tau de utilizare. Discutia era pentru necesar de incalzire si exploram optiuni. Ai scos cifrele din context si le-ai amestecat, acum cautand argumente sa dovedesti ca ce stii tu e adevarul absolut.

Quote

Vedeti in poza evolutia zilnica a SOC de iarna la 24 kWh si 7.5 kWp orientare Sud.
Din 15 Nov pana prin 15 Februarie nu s-au incarcat la 100% pentru ca n-a fost destula productie de la panouri.
La inceputul lui Ianuarie au fost cateva zile senine...dar tot nu s-au adunat 24 kwh in baterie.
In 16 Ian vedeti o incarcare la 100% - am incarcat bateria din retea pentru niste experimente.

Este absolut irelevant fiind sisemul tau avand un concept total diferit de al meu.  

Quote

Asa ca cine recomanda 40 - 80 kWh la 7 - 10 kWp ... nu stie ce vorbeste.
Mai sus ai vorbit de 40-80 kWh si 7.2 kWp.
Moving the goalposts: https://en.wikipedia...Logical_fallacy

Arati o incapacitate totala de a urmari o discutie si scoti lucrurile din context. Discutia e fost exclusiv pe ce am eu si necesarul ipotetic pentru un sistem "al meu" care sa asigure necesarul de incalzire din energie produsa solar bazat pe masuratorile concrete de pana acum specifice locuintei mele. In ce priveste linkul, mai citeste odata sa fii sigur ca ai inteles si in ce context se aplica. Daca chiar ai nevoie, te ajut cu placere.


Quote

Nici asa nu se justifica 40 - 80 kWh.

E fix problema mea daca pentru mine se justifica 40, 80, sau 200 Kwh. Tu ramai la cei 23 Kwh ai tai pe care nu poti sa-i incarci daca te satisfac.

#49
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postdakota, on 10 septembrie 2023 - 12:42, said:

Eu am libertatea sa decid cand consum din grid ori din solar si cat anume sa trimit spre incarcare fie din grid fie din solar in functie de conditii si cum mi-e mai convenabil.
Cel mai convenabil si mai eficient este sa consumi direct din PV, iar surplusul sa-l stochezi in baterie.
Nu este deloc atat de complicat precum vrei tu sa dai impresia.

View Postdakota, on 10 septembrie 2023 - 12:42, said:

sa asigure necesarul de incalzire din energie produsa solar
Pentru incalzire iarna din PV este nevoie de multe panouri (mult mai multe decat 7 - 10 kWp), NU de baterie de 40 - 80 kWh, ca n-ai ce face cu ea. Sta degeaba.

Ca alternativa, cei cu sistem on-grid au avantajul ca au facturi semnificativ mai mici iarna, pe baza surplusului injectat vara.
Evident, comparam sisteme cu aceeasi putere instalata panouri.

#50
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,044
  • Înscris: 18.10.2006

Quote

Pentru incalzire iarna din PV este nevoie de multe panouri (mult mai multe decat 7 - 10 kWp), NU de baterie de 40 - 80 kWh, ca n-ai ce face cu ea. Sta degeaba.

De acord.

Daca reiei discutia vei vedea ca am discutat si de capacitatea panourilor aferenta acelei ipotetice capacitati de stocare. 7Kwp au fost iarna trecuta, 10Kwp sunt acum si spuneam de fapt ca nu este suficient si ca am reusit sa acopar aproximativ jumatate din consumul casei nici decum sa mai contribuie si la incalzire. Bateria ar fi necesara pentru o atunomie de 24 ore, strict pentu incalzire  in conditii de productie solara zero , ori echivalentul a 2 nopti de incalzire la temperaturi scazute. Sunt criteriile mele, pe care eu le-am stabilit, nicidecum o recomandare pentru cineva asa cum ai insinuat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate