Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 

Microsoft Lumia 640

- - - - -
  • Please log in to reply
9774 replies to this topic

#8803
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Si cu ce ma ajuta diferite actualizari de sistem(care la W10m majoritatea rezolva bolile copilariei) daca nu am ce rula pe el ? Si ce telefoane cu windows primesc actualizari ? Cate telefoane cu windows au aparut anul asta ? Pretul actualelor telefoane cu windows de la noi reflecta situatia in care se afla sistemul- moarte clinica. Asta nu inseamna ca un L640 nu poate fi utilizat, din contra, daca stii pentru ce ai nevoie de un telefon iar un L640 se incadreaza la cerintele tale in banii care se cer pe el este cea mai buna optiune.

#8804
have_dreams

have_dreams

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 01.06.2010
@r3my_cc, 400 de lei
multumesc celorlalți de explicații, foarte util pe langa informatiile pe care le culeg de pe site-urile de profil pe care le urmaresc.


#8805
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 12.02.2014
Foarte bun prețul. Merită!

#8806
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 09.09.2008
400 e mult. Il gasesti nou la 399!

#8807
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mda. Face economie de 1 leu. Ce te faci insa daca-i 399.99?
Mai da-ne preturi "bune" si la alte produse...

#8808
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postcotofanacristian, on 20 aprilie 2017 - 23:49, said:

Merita cumparat acum un 640 LTE (non-XL)?
Daca vrei sa te limitezi doar la accesarea internetului din browswr, sa faci fotografii iar ocazional sa folosesti gps-ul mai mult in tara(am spus cum ruteaza in afara tarii)atunci este un telefon ok.Daca vrei mai mult,inclusiv sa folosesti aplicatii utile cum ar fi plata online prin intermediul internetului banking,etc,vei fi deceptionat pentru ca nu poti deoarece lipsesc acele aplicatii.Pentru internet banking doar Reiffeisen si ING au aplicatii,una din ele doar in ungureste.Exista utilizatori de wm10 care accepta realitatea privind evolutia wm10 si exista cativa utilizatori fanatici care neaga situatia trista in care se afla wm10.Unii din acestia din subiectivism(probabil angajati Microsoft).Cand mi-am cumparat telefonul in anul 2015, am zis ca nu am nevoie de aplicatii insa ulterior,vazand cat de mult iti usureaza viata aceste aplicatii si ca eu nu pot beneficia de facilitatile oferite de aceste aplicatii am devenit dezamagit de wm10 care imi place ca si sistem de operare.La mine viitorul telefon va fi cel mai probabil cu android si am luat in calcul huawei p10 lite(sotia mea are p9lite si este super ok,initial am vrut sa ii cumpar lumia650 insa vazand evolutia wm10,ca sa nu imi bat joc de banii mei si asteptarile sotiei mele,am renuntat),Moto G5Plus pentru androidul pur folosit si Nokia 6.Ultimele doua inca nu au aparut pe piata.
Huawei produce in ultimii 2 ani telefoane foarte bune si ocupa pozitia 3 la nivel mondial,pe vanzari,dupa Samsung si iPhone,depasind LG,poate si calitativ.
Fara aplicatiile utile,disponibile acum pentru IOS si Android,noul sistem windows ARM nu se va bucura de aprecieri.Majoritatea celor care isi cumpara smartphone doresc sa utilizeze si aplicatiile care le sunt utile in viata de zi cu zi.

#8809
Gozmin

Gozmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 15.06.2007
Salut. Am facut upgrade la WP 10 si se pare ca pentru mine a fost o greseala, are lag iar aplicatiile (unele) ingheata si am crashuri de ma satur. Am citit cum sa revin la 8.1 dar nu reusesc nicicum sa-mi conectez telefonul la PC (windows 7 SP1). Poate cineva sa-mi explice mai clar, va rog ? Am citit mult pe google dar nu a mers nimic. Am descarcat aplicatiile windows phone app si  windows recovery tool dar nu reusesc sa conectez telefonul, pur si simplu PC-ul nu vede nimic. Ce nu fac bine ?
Multumesc.

#8810
have_dreams

have_dreams

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 01.06.2010
@marceltapi, de la Telekom il luam. Am aproximat pretul de la 399 la 400.

Pai sincer, la cum se prezinta situatia, mai repede as lua un BB Q10. Problema cu aplicatiile tot pe-acolo este, si in plus ala e mai business-y, semi-premium. Pareri?

Macar pe BB10 poti instala APK-uri...

#8811
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostGozmin, on 22 aprilie 2017 - 22:27, said:

Salut. Am facut upgrade la WP 10 si se pare ca pentru mine a fost o greseala, are lag iar aplicatiile (unele) ingheata si am crashuri de ma satur. Am citit cum sa revin la 8.1 dar nu reusesc nicicum sa-mi conectez telefonul la PC (windows 7 SP1). Poate cineva sa-mi explice mai clar, va rog ? Am citit mult pe google dar nu a mers nimic. Am descarcat aplicatiile windows phone app si  windows recovery tool dar nu reusesc sa conectez telefonul, pur si simplu PC-ul nu vede nimic. Ce nu fac bine ?
Multumesc.

Deschide aplica tia Windows Device Aplication Tool si apoil conectează, prin cablu usb, telefonul (sa fie direct in calculaor, nu prin hub sau ceva similar). In mod normal ar trebui sa-ti apara modelul afisat in fereastra principala a aplicatiei (Device Tool) dupa dai net (sau înainte), astepti sa descarce win 8.1 (mobile) si sa-l instaleze in telefon.

Eu zic sa mai stai o saptamana. Trebuie sa primim maine, 24.04.2017, ca update, red atone 2 (creators update) care, teoretic, ar imbunatati putin experienta.

#8812
domnujim

domnujim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 04.12.2007

View PostGozmin, on 22 aprilie 2017 - 22:27, said:

Salut. Am facut upgrade la WP 10 si se pare ca pentru mine a fost o greseala, are lag iar aplicatiile (unele) ingheata si am crashuri de ma satur

Update-ul meu pe L640 a fost un succes total.
Doar ca eu, citind diversele povesti de groaza de acum cateva luni, inainte de update am facut restore to factory settings si format sd card. Dupa instalarea W10 am scos sd card-ul si am mai facut un reset to factory. Apoi am mai formatat si cardul, just to make sure :).
Si-a facut update la toate prostiile - am remarcat ca intr-un moment intermediar, intre instalare si update-uri mergea relativ greoi, banuiesc ca aia era starea initiala de la lansarea sistemului - insa nu am avut crash-uri.
Se misca usor mai incet decat W8.1, insa nu deranjant. Are scurte momente de gandire suplimentara doar in Store. Arata mai bine. Bateria nu stiu deocamdata cum se comporta in conditii normale pt ca l-am frecat cam mult. Am reusit sa il conectez si la sistemul bluetooth din masina. Are enervant de multe setari in plus. Am pierdut imens de mult timp ca sa obtin acelasi nivel de control pe care il aveam asupra lui in W8.1 (update-uri cand si la ce vrea muchiul lui, accesul aplicatiilor la resursele telefonului etc.).
Per total, pentru mine ca utilizator extrem de nepretentios de WM este foarte ok, nu crapa, se misca, isi face treaba (am spus mai sus, cele mai complexe aplicatii sunt Waze, Whatsapp si Runtastic).
Bara de Quick Actions de sus e foarte misto, elimina necesitatea unor aplicatii pe care le foloseam in W8.1. Faptul ca prin apasare lunga te duce in setarile respectivei quick action e foarte destept si folositor. Optiunile oferite au fost chiar prea multe pentru mine - dintre cele 16 quick action am mai pastrat doar 12.
Butonul de acces la camera de pe ecranul de start, pana la deblocarea display-ului, e si el foarte destept si util. La fel de destept e faptul ca, dupa deblocarea ecranului, butonul se transforma in sageata de back. Tot o chestie misto e faptul ca la scriere de texte poti sa schimbi limbile facand swipe stanga/dreapta pe bara de space (in W8.1 trebuia sa apesi lung un buton separat si apoi sa selectezi dintre optiunile instalate).
Reusesc cu W10 sa fac aceleasi lucruri si sa am acces la aceleasi informatii ca si in W8.1 (a trebuit sa instalez Battery by Arthur Semenov ca sa am pe ecranul de start procentajul bateriei, ca in W8.1 si informatia "time since last charge").
Asadar, concluzia e pozitiva, insa nu stiu daca as mai face update-ul asta a doua oara, avand in vedere cat timp am pierdut pentru niste beneficii care nu imi cutremura viata din temelii.
(Desigur, exista si posibilitatea ca nu folosesc eu sistemul la adevarata capacitate, motiv pentru care nu pot percepe imbunatatirile majore.)

#8813
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,209
  • Înscris: 03.08.2010
La 300 de lei cat am dat pe el, nou,chiar nu ma deranjeaza lipsa a nush ce aplicatie din store. Daca dadeam de 10 ori mai mult pe un aifon, da, eram indreptatit sa am nemultumiri. Hai sa fim seriosi, o husa mai bunicica pt aifon se apropie de pretul acestui telefon.

#8814
have_dreams

have_dreams

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 01.06.2010
@underrated, de unde l-ai luat la doar 300 de lei, nou?

#8815
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,209
  • Înscris: 03.08.2010

View Postcotofanacristian, on 24 aprilie 2017 - 11:09, said:

@underrated, de unde l-ai luat la doar 300 de lei, nou?
Olx.

#8816
have_dreams

have_dreams

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 01.06.2010
Pana la urma i-am dat drumul la comanda pe Telekom.

#8817
milangheorghe

milangheorghe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.08.2007
Nici o veste despre R2. S-au lăudat că e gata de livrare pe 25.04.

#8818
dan33

dan33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 18.01.2005
Asteptam sa dea drumu pana la sfarsitul zilei...

#8819
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 29.10.2007

View Postmilangheorghe, on 25 aprilie 2017 - 07:49, said:

Nici o veste despre R2. S-au lăudat că e gata de livrare pe 25.04.
In State inca este 24.04.2017 http://www.ora-exacta.com/ora-pe-glob

Nici update-urile periodice nu vin la ora 9, ora Romaniei. Daca dau drumul astazi cum s-a auzit se va intampla undeva mai spre seara.

#8820
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 27.02.2012

View Postmilangheorghe, on 25 aprilie 2017 - 07:49, said:

Nici o veste despre R2. S-au lăudat că e gata de livrare pe 25.04.


De obicei, la noi ajunge mai pe seară (diferența de fus orar).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate