Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Nokia/Alcatel/Siemens Netmonitor

- - - - -
  • Please log in to reply
416 replies to this topic

#1
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

Nokia Netmonitor : primul manual în româna !




Asa cum va promisesem, v-am scris un manual care detalieaza toate meniurile (legate de retea) din Netmonitorul telefoanelor Nokia. 75 de pagini numai despre Netmonitor, cu toate explicatiile valorilor si multe alte lucruri despre retelele GSM si utilizarea lor în România. :notangel:


La cine se adreseaza acest manual ?
  • desigur, celor care au un telefon Nokia cu meniul Netmonitor activ
  • celor care au telefon Nokia (orice model) si care au auzit deja de Netmonitor, si ar dori sa-l activeze si ei
  • celor care au telefon Nokia, nu au auzit niciodata de Netmonitor dar sunt curiosi sa afle ce mai e si asta : avet acolo explicatiile, la ce v-ar servi si cum se activeaza
  • celor care nu au un telefon Nokia, însa au un telefon de o alte marca pe care se poate activa Netmonitor-ul (detalii mai jos...)
  • in concluzie, se adreseaza la toata lumea, pentru am încercat sa-l concep si pe intelesul acelora mai putin experimentati in domeniu
Cazul particular al celora care au Netmonitor, însa nu pe un telefon Nokia : e simplu, daca întelegeti Netmonitorul Nokia, veti întelege orice alt meniu de Netmonitor ! De ce ? Pentru ca pur si simplu meniul Netmonitor din telefonale Nokia este cel mai complet posibil. Asa ca va sfatuiesc sa va ajutati de acest manual pentru a întelege valorile pe care vi le da Netmonitorul vostru. Adica va uitati pe site-urile urmatoare la ce corespund valorile care sunt afisate pe ecran, apoi mergeti în manualul Nokia si cautati acolo sa vedeti ce reprezinta.
  • Alcatel : activare prin codul 000000*, descrirea valorilor aici (franceza)
  • Siemens : procedura de activare explicata aici, semnificatia valorilor afisate aici (engleza)
  • Sharp : activare prin codul *01763*3641# (*01763*ENG1#), detalii despre valori aici
  • Sagem : activarea meniului explicata aici, semnificatia valorilor descrisa aici (franceza)
  • Bosch : activare prin codul *#3262255*8378# (*#DANCALL*TEST#), detalii despre valorile afisate aici (franceza)
Cei cu telefoane Sony-Ericsson pot sa se simta exclusi... no Netmon pe nici un model de-al lor ! Sorry ! :) Insa puteti citi acolo despre alte lucruri interesante, de exemplu cum a recunoste antenele GSM a fiecarui operator...


Pentru viitorul oarecum apropiat, am în proiect înca un manual, pentru telefonale Siemens si Alcatel, ca vad ca sunteti destuli care le utilizati. Apoi voi integra lista mea de celule în baza de date Celltrack pe care am alcatuit-o asta vara... E ceva de lucru ! Insa va rog sa nu le asteptati prea repede, ca dupa ce am scris acest manual în 3 zile, mi-am luat doza de Netmonitor pe o luna ! :yawn:


Nokia Netmonitor Manual - PDF 2Mb file

PS 1 : daca stiti unde pot pune acest file mai bine decât pe RapidShare (care îl va sterge dupa 30 de zile), dati-mi un mic PM, va rog !
PS 2 : ar fi bine daca moderatorii ar pune acest topic în sticky (sau cum s-o numi, stiti, ca sa ramâna tot timpul sus) ! Sper sa fie de acord !

Attached Files


Edited by Speedo, 11 January 2007 - 15:45.


#2
starsoft

starsoft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.03.2004
Thx man !
good job

#3
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,093
  • Înscris: 04.10.2005
nu aveti un soft  sau un link pt NETMONITOR la Nokia 7710???? Va multumesc mult...

#4
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postkhristian78, on Jan 11 2006, 01:15, said:

nu aveti un soft  sau un link pt NETMONITOR la Nokia 7710???? Va multumesc mult...
Nu, pentru moment no Netmon pe 7710 ! Insa se poate sa se scrie si pentru el in curand un firmware special.

#5
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,623
  • Înscris: 13.03.2005
pentru cei care vor sa descarce fisierele cu posibilitatea de a folosi un download-manager o pot face de aici:

varianta .doc
varianta .pdf

Sper ca nu te superi Cosconor  :)

#6
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View PostCosconor, on Jan 11 2006, 01:09, said:

Nokia Netmonitor : primul manual în româna !


Asa cum va promisesem, v-am scris un manual care detalieaza toate meniurile (legate de retea) din Netmonitorul telefoanelor Nokia. 75 de pagini numai despre Netmonitor, cu toate explicatiile valorilor si multe alte lucruri despre retelele GSM si utilizarea lor în România.

Cosconor, felicitari pt pasiunea si efortul depus pt lucrarea ta de 'diploma'. Locul cel mai indicat pt acest thread legat de Nokia Netmonitor tutorial este pe Terminale Fixe si Mobile. Speedo, de fapt, stie cel mai bine unde sa ti-l puna.  <_<

Edited by Masterboy, 11 January 2006 - 04:51.


#7
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
Bravo Cosconor. Demult cautam asa ceva pe net (in limba romana).
Se vede ca esti pasionat de GSM.

#8
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
Cosconor, FELICITARI! :coolspeak: sigur vom gasi o solutie cu gazduirea fisierelor, daca nu vom face o versiune HTML, mai usor de pus pe un site gratuit.

Cat despre incadrarea topicului la Terminale Fixe si Mobile nu prea inteleg, nu se refera la un telefon anume, se refera la un mod de utilizare al telefonului prin care monitorizam reteaua, vedem parametrii celulelor, nivelul de semnal etc. Net monitorul il activam pe telefon, este adevarat, insa il activam pentru a afla mai multe despre retea, eu cred ca la aceasta sectiune e mai potrivit sa ramana.

#9
pensionarul

pensionarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 08.04.2005
Coconor, felicitari sincere si intreaga mea admiratie pentru ceea ai realizat, manat doar de pasiune. Esti un exemplu stralucit pentru tinerii romani pasionati de domeniul telecom. Imi scot palaria in fata ta.

View Postpensionarul, on Jan 11 2006, 08:30, said:

Coconor, felicitari sincere si intreaga mea admiratie pentru ceea ai realizat, manat doar de pasiune. Esti un exemplu stralucit pentru tinerii romani pasionati de domeniul telecom. Imi scot palaria in fata ta.
Scuza-ma ca ti-am pocit numele fara sa vreau evident. Mea culpa, tinere domn! Mea culpa! Inca  o data felicitari!

#10
JohnDoe

JohnDoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 28.08.2002
Great job man....


Acum.. pentru Samsung exista vreun soft de genul lui NetMonitor?
Daca da, unde il gasesc (sau ce cod trebuie sa introduc in telefon)??

Multam...

#11
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Pentru inceput felicitari lui Cosconor pentru ca s-a documentat si desi nu este de specialitate a reusit sa puna cap la cap un volum mare de informatie.

Ca sfat personal, nu mai posta manualul sub forma .doc ci doar in format .pdf cu parola complexa (pe 128biti) si sa dai voie doar "print", sau pentru protectie marita cand transformi fisierul .doc in .pdf sa-l faci tip imagine, pentru a nu putea fi copiat textul ever.

Este foarte important acest lucru pentru ca multi, foarte multi il vor lua, il vor copia si poate deveni chiar material de laborator, proiect, etc si desigur ca nu vor mentiona contributia ta...si totusi este munca ta.
Stiind ca oricum o sa-l copieze mai bine ii ingreunezi munca si-l faci sa scrie textul la tastatura inca o data, poate ii intra ceva in cap celui care vrea sa se dea mare cu el.

Thread-ul se muta la terminale pentru ca se refera la mobile, cum se ajunge in meniul de service si cum se citeste, monitorizarile insa raman pe GSM & Telco.

Eu personal sunt impotriva thread-urilor sticky, pentru ca nu le mai citeste nimeni, da asta e adevarul...daca raman "agatate" chiar la inceputul paginii, mai demult aveam si un ranking al vizualizarilor thread-urilor, iar cele sticky pierdeau detasat in fata celor regular.

Oricum, orice intrebare sau topic nou despre cum se activeaza monitorizarea va fi sters instant, ca de obicei... :) pana se convinge gorobetele ca trebuie sa utilizeze functia search.

Ma gandesc ca o solutie sa vorbesti cu Monitox si Courage si daca au ei o arie pe site de documentatie GSM sa up-load-eze acolo manualul tau.

Greets,
Speedo

Edited by Speedo, 11 January 2006 - 11:05.


#12
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postthekat, on Jan 11 2006, 02:29, said:

pentru cei care vor sa descarce fisierele cu posibilitatea de a folosi un download-manager o pot face de aici:
varianta .doc
varianta .pdf
Sper ca nu te superi Cosconor  :)
Nu, este OK, mersi ! :)

View PostMasterboy, on Jan 11 2006, 03:50, said:

Locul cel mai indicat pt acest thread legat de Nokia Netmonitor tutorial este pe Terminale Fixe si Mobile.
OK, o sa trebuie sa ma adaptez putin, ca pâna acum veneam foarte rar în aceatsa sectiune... O sa-mi pun un link direct în semnatura, ca sa-mi fie mai simplu... :)

View PostJohnDoe, on Jan 11 2006, 09:23, said:

Acum.. pentru Samsung exista vreun soft de genul lui NetMonitor?
Daca da, unde il gasesc (sau ce cod trebuie sa introduc in telefon)??
Da, exista netmon si la Samsung, si se activeaza printr-un cod (de exemplu *#9998*324# la modelele Z105 si Z107, ambele 3G). insa aceste cod varieaza de la un model la altul, si nu toate modelele permit Netmonitoring-ul, asa ca cel mai bine e sa dai tu rapid un Google Search cu modelul tau ("Samsung D500 netmonitor de exemplu), si daca nu gasesti nimic sa ne pui aici modelul, sa ne uitam noi repede daca nu gasim ceva.

View PostSpeedo, on Jan 11 2006, 09:31, said:

Ca sfat personal, nu mai posta manualul sub forma .doc ci doar in format .pdf cu parola complexa (pe 128biti) si sa dai voie doar "print", sau pentru protectie marita cand transformi fisierul .doc in .pdf sa-l faci tip imagine, pentru a nu putea fi copiat textul ever.

Este foarte important acest lucru pentru ca multi, foarte multi il vor lua, il vor copia si poate deveni chiar material de laborator, proiect, etc si desigur ca nu vor mentiona contributia ta...si totusi este munca ta. Stiind ca oricum o sa-l copieze mai bine ii ingreunezi munca si-l faci sa scrie textul la tastatura inca o data, poate ii intra ceva in cap celui care vrea sa se dea mare cu el.
OK. personal, nu ma gândisem deloc la asta, ca poate fi copiat si altele... Insa te voi asculta, pentru versiunea 2.0  :)

View PostSpeedo, on Jan 11 2006, 09:31, said:

Ma gandesc ca o solutie sa vorbesti cu Monitox si Courage si daca au ei o arie pe site de documentatie GSM sa up-load-eze acolo manualul tau.
OK, îi voi contacta. Multumesc pentru sfat ! :OK:


BTW, va multumesc tuturor pentru felicitari... :blush:

Edited by Cosconor, 11 January 2006 - 13:02.


#13
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005
Felicitari si toate respectele pentru manual.
(Daca l-as fi avut putin mai repede probabil nu mi-as fi mai blocat telefonul.)

#14
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
:D

Cum am zis si în celalat topic, daca dati Execute asa, pe oriunde, si va regasiti cu un telefon care nu mai are semnal, primul reflex este de a verifica Testele 0112 si 0113 la Symbian, sau 17 si 19 la Nokia mai vechi ! Daca nu se rezolva, veniti pe forum sa va depanam... :)

#15
JohnDoe

JohnDoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 28.08.2002

View PostCosconor, on Jan 11 2006, 13:01, said:

Da, exista netmon si la Samsung, si se activeaza printr-un cod (de exemplu *#9998*324# la modelele Z105 si Z107, ambele 3G). insa aceste cod varieaza de la un model la altul, si nu toate modelele permit Netmonitoring-ul, asa ca cel mai bine e sa dai tu rapid un Google Search cu modelul tau ("Samsung D500 netmonitor de exemplu), si daca nu gasesti nimic sa ne pui aici modelul, sa ne uitam noi repede daca nu gasim ceva.

Hmm.... Eu am un E630 . Codul dat de tine nu merge la modelul asta (precum te asteptai si tu).
Pe Google nu am gasit nimic relevant. So, daca se poate, HELP please....

Multam anyway.

#16
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,623
  • Înscris: 13.03.2005
Si eu am cautat pentru Motorola C350. Am gasit pe net niste coduri (care nu mergeau) si dupa inca vreo 10 min de cautare am gasit un site in care spunea clar ce modele de Motorola au netmonitor.

#17
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View PostCosconor, on Jan 11 2006, 13:10, said:

Cum am zis si în celalat topic, daca dati Execute asa, pe oriunde, si va regasiti cu un telefon care nu mai are semnal, primul reflex este de a verifica Testele 0112 si 0113 la Symbian, sau 17 si 19 la Nokia mai vechi ! Daca nu se rezolva, veniti pe forum sa va depanam... :)
Am uitat sa precizez ceva : daca va plimbati prin Netmon numai cu butoanele sus/jos (si stânga/dreapta la Symbian), nu exista ABSOLUT nici un risc de a modifica ceva, si de a avea probleme. In testele active, în care aveti optiunea Execute, e mai bine sa stiti ce faceti când le modificati, chiar daca majoritatea sunt reversibile (ďn afara de 0112 si 0113 de exemplu, care trebuie dezactivate manual) si revin la valoarea initiala dupa un simplu restart al telefonului.

View PostJohnDoe, on Jan 11 2006, 13:11, said:

Hmm.... Eu am un E630 . Codul dat de tine nu merge la modelul asta (precum te asteptai si tu).
Pe Google nu am gasit nimic relevant. So, daca se poate, HELP please....
Ce am gasit eu :
  • *#9999*0# (asta merge sigur, pe Samsung E720)
  • *#9998*324#
  • *#0324#
  • *#9998*0324#
  • *#8999*324# (Samsung X100)
  • *#9324# (Samsung V200, confirm ca merge)
Vedeti câte sunt... Asa ca încercati-le pe toate, si daca nici unul nu merge... Sorry ! :(
Daca reusiti sa-l activati, veti avea probabil ceva de genul pozei atasate mai jos (asta e pe E720)...

Attached File  Samsung_E720_NetMonitor.jpg   40.68K   608 downloads


View PostJohnDoe, on Jan 11 2006, 13:11, said:

Si eu am cautat pentru Motorola C350. Am gasit pe net niste coduri (care nu mergeau) si dupa inca vreo 10 min de cautare am gasit un site in care spunea clar ce modele de Motorola au netmonitor.
Ok, îmi pare rau ca nu ai Netmon pe Motorola al tau, însa ma cam asteptam la asta, dupa cum ti-am si zis.
  • la Sony-Ericsson nu exista deloc Netmon (adica ba da, exista, se activeaza cu un dongle USB special, care se poate gasi pe Net, si veti avea acolo meniurile channel Info, GPRS Info si Battery Info...). Daca nu, cumparati direct de la ei un TEMS, un mobil special de netmonitoring... însa nu va mai spun pretul... este inimaginabil de scump !
  • la Motorola, dupa cum spuneam, exista, însa nu pe toate modelele
  • la Sagem exista, însa (se pare ca) nu pe modelele noi
  • la Alcatel este clasicul 000000*
  • la LG este de exemplu pe modelul (3G) U8150, codul fiind 2945#*#
  • la Siemens este, se activeaza prin cablu, însa nu pe toate modelele, mai ales pe cele mai vechi merge 100% (S25, C35, M35, S35i, C45, ME45, S45, SL45i, MT50, C55, S55, SL55) : vedeti primul mesaj din acest topic...
  • la Samsung este,dar cum am zis si mai sus, nu pe toate modelele
  • pentru Bosch si Trium, vedeti primul post
  • la Nec exista, dar nu pe toate modelele (de exemplu pe N21i : codul este *6322522#)

Edited by Cosconor, 11 January 2006 - 15:46.


#18
JohnDoe

JohnDoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 28.08.2002
*#8999*324#  a mers pe E630

Imi apar niste linii de genul:

0123 xx xx xxx
Dxxxsxx xx xx xxx

Acum mai ramane sa imi dau seama ce inseamna... :D


Multam FAIN!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate