Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 

Politehnica Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
3765 replies to this topic

#3691
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
C3, SoulStream?

#3692
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View Postadrian93, on 21 ianuarie 2016 - 16:34, said:

C3, SoulStream?
Da

#3693
andreimarian97

andreimarian97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.01.2016
Salut. Îmi poate spune cineva care a fost ultima medie de admitere din 2015 la Politehnică în cadrul Facultății de Inginerie Medicală? sau un site? Mulțumesc! :)

#3694
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 05.04.2006
Site: http://dbb.pub.ro/in...inerie-medicala
In general, lista facultatilor cu informatii pentru fiecare etc, se afla aici: http://www.upb.ro/facultati.html

Edited by ionut76, 24 January 2016 - 23:10.


#3695
Rymljan

Rymljan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2016
Aş dori să mă-nscriu la anu' la Automatică şi Calculatoare. Fiind absolvent de profil umanist(ştiinţe sociale), înafara programelor oferite pentru examenele de admitere, ce alte cunostinţe ar trebui să mai stapînesc pentru a nu fi copleşit la începutul studenţimii?

#3696
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View PostRymljan, on 18 februarie 2016 - 20:27, said:

Aş dori să mă-nscriu la anu' la Automatică şi Calculatoare. Fiind absolvent de profil umanist(ştiinţe sociale), înafara programelor oferite pentru examenele de admitere, ce alte cunostinţe ar trebui să mai stapînesc pentru a nu fi copleşit la începutul studenţimii?

Trebuie sa stii analiza matematica foarte foarte bine. Sunt multe materii care nu se numesc "matematica" unde folosesti notinuri de analiza matematica. Exemple de astfel de materii: fizica, electronica, teoria sistemelor automate, electrotehnica.

#3697
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRymljan, on 18 februarie 2016 - 20:27, said:

ce alte cunostinţe ar trebui să mai stapînesc pentru a nu fi copleşit la începutul studenţimii?
Ce face un inginer ? Proiecteaza, construieste si garanteaza solutia. Care-s instrumentele sale ? Matematica, fizica, chimia, informatica. Altfel se darama sandramaua.

Edited by neagu_laurentiu, 18 February 2016 - 20:51.


#3698
Rymljan

Rymljan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2016

View PostSoulstream, on 18 februarie 2016 - 20:42, said:


Trebuie sa stii analiza matematica foarte foarte bine. Sunt multe materii care nu se numesc "matematica" unde folosesti notinuri de analiza matematica. Exemple de astfel de materii: fizica, electronica, teoria sistemelor automate, electrotehnica.
Eu momentan mi-am luat drept repere pentru matematică şi fizică astea două:
http://www.upb.ro/fi...FIZICA_2015.pdf
http://www.upb.ro/fi...MATICA_2015.pdf
Înafara de ce e dat aici, ai mai adăuga ceva? Iar pe lîngă astea, cam ce ar trebui să ştiu din cadrul informaticii? De asemeni, presupun că referinţa la chimie a Dlui Neagu nu se aplică în cazul meu, nu?

Pe mine nu mă interesează să am un avantaj de reuşesc să intru, însă, înafara materiei necesare admiterii, vreau sa mă asigur că nu aş avea goluri care să-mi ingreuneze studiul la început de drum.

#3699
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View PostRymljan, on 18 februarie 2016 - 21:06, said:

Eu momentan mi-am luat drept repere pentru matematică şi fizică astea două:
http://www.upb.ro/fi...FIZICA_2015.pdf
http://www.upb.ro/fi...MATICA_2015.pdf
Înafara de ce e dat aici, ai mai adăuga ceva? Iar pe lîngă astea, cam ce ar trebui să ştiu din cadrul informaticii? De asemeni, presupun că referinţa la chimie a Dlui Neagu nu se aplică în cazul meu, nu?

Pe mine nu mă interesează să am un avantaj de reuşesc să intru, însă, înafara materiei necesare admiterii, vreau sa mă asigur că nu aş avea goluri care să-mi ingreuneze studiul la început de drum.

Chestia e ca materia de facultate, fie ea  matematica, fizica sau informatica este foarte diferita fata de materiile din liceu. Nivelul de dificultate este mult mai mare si ritmul de predare la fel. Asa ca sa iti faci o impresie, desi te ia cu informatica de la zero, in 1 an de facultate, treci cam prin aceeasi cantitate de materie ca prin tot liceul.

Inca nu ai zis daca vrei sa dai la sectia de calculatoare sau la cea de automatica.

#3700
Rymljan

Rymljan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2016

View PostSoulstream, on 18 februarie 2016 - 21:19, said:

Chestia e ca materia de facultate, fie ea  matematica, fizica sau informatica este foarte diferita fata de materiile din liceu. Nivelul de dificultate este mult mai mare si ritmul de predare la fel. Asa ca sa iti faci o impresie, desi te ia cu informatica de la zero, in 1 an de facultate, treci cam prin aceeasi cantitate de materie ca prin tot liceul.
Nedumerirea mea e mai mult legată de nivelul studentului tipic la început de facultate. De mi-aş duce gîndul la capăt, n-aş vrea să iau admiterea cu brio ca mai apoi să mă trezesc că-s paralel cu materia de-nceput de an de la cursul x ori y.

View PostSoulstream, on 18 februarie 2016 - 21:19, said:

Inca nu ai zis daca vrei sa dai la sectia de calculatoare sau la cea de automatica.
Calculatoare.

#3701
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,028
  • Înscris: 03.02.2014

View PostRymljan, on 18 februarie 2016 - 21:28, said:

Nedumerirea mea e mai mult legată de nivelul studentului tipic la început de facultate. De mi-aş duce gîndul la capăt, n-aş vrea să iau admiterea cu brio ca mai apoi să mă trezesc că-s paralel cu materia de-nceput de an de la cursul x ori y.

Calculatoare.

Uite aici sunt niste materiale care chiar se predau la calculatoare la materiile legate de informatica: http://ocw.cs.pub.ro/courses/

De exemplu materia de la materia "programarea calculatoarelor se face in primul semestru" iar "structuri de date" in semestrul 2.

Examenul de admitere e de departe cel mai simplu din toata facultatea.

O curiozitate personala: de ce ai dap la stiinte sociale daca acum vrei sa dai la inginerie?

#3702
Rymljan

Rymljan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2016

View PostSoulstream, on 18 februarie 2016 - 21:46, said:

Uite aici sunt niste materiale care chiar se predau la calculatoare la materiile legate de informatica: http://ocw.cs.pub.ro/courses/
De exemplu materia de la materia "programarea calculatoarelor se face in primul semestru" iar "structuri de date" in semestrul 2.
Examenul de admitere e de departe cel mai simplu din toata facultatea.
Mulţumesc de îndrumare.
Off-topic:

View PostSoulstream, on 18 februarie 2016 - 21:46, said:

O curiozitate personala: de ce ai dap la stiinte sociale daca acum vrei sa dai la inginerie?
Spoiler

Edited by Rymljan, 18 February 2016 - 22:22.


#3703
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View PostRymljan, on 18 februarie 2016 - 20:27, said:

Aş dori să mă-nscriu la anu' la Automatică şi Calculatoare. Fiind absolvent de profil umanist(ştiinţe sociale), înafara programelor oferite pentru examenele de admitere, ce alte cunostinţe ar trebui să mai stapînesc pentru a nu fi copleşit la începutul studenţimii?

Toata analiza matematica care se studiaza la profilul  real in clasele 11 si 12. Am mai scris si pe topicul asta, si pe alte topicuri legate de poli, dar cum nimeni nu citeste un behemot de 200+ pagini, mai zic odata.

Matematica este baza la multe (majoritatea?) facultati din Poli. Nu am fost la AC, dar am fost la ETTI si iti pot zice ca pe langa matematicile din primii ani (Algebra, Analiza 1 si 2, Statistica si Probabilitati) vei mai avea parte de multe materii care sunt foarte "matematizate", chiar daca cineva din afara domeniului nu si-ar da seama daca s-ar uita doar la denumirea disciplinei.

Daca ai facut profil umanist va trebui sa tragi foarte tare ca sa poti face fata.

#3704
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
WhatNot
Sustin fiecare cuvant din postarea dumitale. Din traite pe pielea mea..

#3705
georgevictor

georgevictor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2013
Daca vreau sa dau la automatica sectia de inginerie a sistemelor dar mai vreau sa pun de exemplu energetica sau mecatronica se poate . adica e ca la admiterea in liceu in functie de medie sau trebuie sa stabilesti doar o facultate anume ?

#3706
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Poți să optezi pentru redistribuire. Însă în principal candidezi pentru specializările din AC: CTI(X) și IS(X). Dacă nu intri la ele și mai sunt locuri neocupate la energetică și mecatronică și ai optat pt redistribuire acolo, atunci ai șansa să le ocupi.

Edited by adrian93, 29 May 2016 - 13:10.


#3707
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003
Treaba asta suna cu a intra undeva numai sa intru ! Nu e buna deloc o astfel de inscriere Posted Image Candidezi acolo unde vrei, daca nu intri mai stai un an, te pui la punct, nu-i o rusine, iar anul urmator intri cu brio. Dai un an pe o viata ?!

Edited by neagu_laurentiu, 29 May 2016 - 13:37.


#3708
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ca neamt si capitan de submarin,  hi, hi, nu imi place sa las lucrurile neterminate.
Acum 4 1/2 am postat o intrebare.. Si pt ca m-a starnit cineva, am raspuns, din pacate tot eu..
http://forum.softped.../#entry19432769 .
Al dracului de grea rezolvarea..
Mama mia, ce viitori inginerii ..aoleu, pensia mea..
Asa as fi vrut sa il felicit pe cel care ar fi rezolvat corect..Sa ma bucur ca tinerii de azi, viitori mei colegi..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate