Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Politehnica Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
3765 replies to this topic

#3709
vcristi

vcristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 10.01.2010
Eu zic ca ai asteptari foarte mici de la politehnisti daca-ti inchipui ca o ard toata ziua pe softpedia si abia asteapta sa-ti rezolve intrebarile....

#3710
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Asa e. Am pus intrebari din viitoarea meserie..
Trebuia sa ii intreb ce gazda au la 2Mai? Sincer, mi se ..
Nu stiu sa faca un montaj cu 3 piese, sa zboare..

Edited by Prien, 29 June 2016 - 20:34.


#3711
SanLenas

SanLenas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 21.06.2009
In legatura cu ETTI, specializarile definesc viitorul loc de munca? Adica TST si RST din ce vad sunt bazate pe telecomunicatii. Daca faci ELA sau MON esti dezavantajat fata de cineva care a facut RST/TST la angajare(studiaza ei acolo atat de multe chestii incat sa fie favoriti in vederea angajarii,vorbesc de un job in telecomunicatii)? Poate cineva descrie putin partea asta cu aplicabilitatea a specializarilor? Am vazut planul de invatamant, materiile studiate, dar pana la urma, un sfat din partea absolventilor care ar fi? Din auzite TST si RST sunt foarte grele, toti fug de ele. Cum e pana la urma?

#3712
SymbaOpera

SymbaOpera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.03.2014
Am o intrebare: Vreau sa dau la Politehnica pe Telecomunicatii / Transport. Vreau sa stiu cum se alege criteriul de a da admitere M1 si M2. Si cand dai F1 si F2. Adica.... cum se alege ce nivel dai?????????? :-?

#3713
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Nu stiu sa existe vreo admitere unde iti poti alege nivelul examinarii. Ar fi absurd...

#3714
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
SymbaOpera
Tinerete, la El@Tc vine crema cremelor. Si de intrat intra mai multi, dar de absolvit, termina mult mai putini. Pt ca inauntru e genocid. Se cere matematica aplicata la greu..
Asa ca intrebarea e fara raspuns.
Asta ca sa nu fiu rau..

Edited by Prien, 13 September 2016 - 21:41.


#3715
Mortdecai

Mortdecai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.09.2016
Am o intrebare totusi,daca am ramas cu 2 restante si trec din anul I in anul II,mai am sanse sa prind camin,am 50 de puncte credit momentan,sunt in dilema cu unul dintre profesorii(unde am picat cu 4,80)si la insistentele mele,a ramas situatia in aer netrecandu-mi nota in catalog.inca astept),unii colegii spuneau ca iti trebuie min 52 de credit pentru camin,altii(inclusiv pe site-ul fac scrie)ca repartiarea se face in ordine crescatoare a pct credit,si nu mai inteleg ce e de facut...Daca ar fii sa nu prind camin o tai de aici,ca nu-mi permit/si nici ai mei sa ma tina la privat pe mine.
M-am lamurit de faza cu intra cine vrea,iese cine poate:))

#3716
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostMortdecai, on 14 septembrie 2016 - 10:25, said:

Am o intrebare totusi,daca am ramas cu 2 restante si trec din anul I in anul II,mai am sanse sa prind camin,am 50 de puncte credit momentan,sunt in dilema cu unul dintre profesorii(unde am picat cu 4,80)si la insistentele mele,a ramas situatia in aer netrecandu-mi nota in catalog.inca astept),unii colegii spuneau ca iti trebuie min 52 de credit pentru camin,altii(inclusiv pe site-ul fac scrie)ca repartiarea se face in ordine crescatoare a pct credit,si nu mai inteleg ce e de facut...Daca ar fii sa nu prind camin o tai de aici,ca nu-mi permit/si nici ai mei sa ma tina la privat pe mine.
M-am lamurit de faza cu intra cine vrea,iese cine poate:))

Depinde de facultate (si de numarul de locuri din camin) probabil. Stiu ca la calculatoare prindeai camin aproape sigur daca aveai maxim 2 restante. De la 3 incolo, cu cerere la decan mai prindeai daca mai era pe undeva un loc liber.

#3717
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View PostSanLenas, on 03 septembrie 2016 - 02:44, said:

In legatura cu ETTI, specializarile definesc viitorul loc de munca? Adica TST si RST din ce vad sunt bazate pe telecomunicatii. Daca faci ELA sau MON esti dezavantajat fata de cineva care a facut RST/TST la angajare(studiaza ei acolo atat de multe chestii incat sa fie favoriti in vederea angajarii,vorbesc de un job in telecomunicatii)? Poate cineva descrie putin partea asta cu aplicabilitatea a specializarilor? Am vazut planul de invatamant, materiile studiate, dar pana la urma, un sfat din partea absolventilor care ar fi? Din auzite TST si RST sunt foarte grele, toti fug de ele. Cum e pana la urma?

La orice job există cereri specifice. Pt un job din domeniul telecom este posibil să ți se ceară cunoștințe specifice care se fac la o materie de la TST să zicem, și deci fără secția aia nu te poți angaja. La fel dacă te duci la unii care fac circuite integrate, fără MON nu ai nici o șansă pt că materiile alea se fac doar acolo.

Dar există și multe alte joburi unde cunoștințele cerute sînt destul de generice și deci le pot acoperi toți absolvenții. Există mulți care termină o secție și se angajează într-un domeniu cu totul diferit.

Cît despre "am auzit că secția X e grea" cel mai bine te documentezi concret și nu te iei după zvonuri care nu înseamnă nimic. Ce e aia "secție grea" ? pt cine n-are talent la programare, secțiile cu programare (CTI) sînt cele mai grele. Nici la liceu nu ați fost toți egali la toate materiile și nu ați avut toți aceleași păreri despre dificultate.

#3718
WhatNot

WhatNot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.02.2011

View PostSanLenas, on 03 septembrie 2016 - 02:44, said:

In legatura cu ETTI, specializarile definesc viitorul loc de munca? Adica TST si RST din ce vad sunt bazate pe telecomunicatii. Daca faci ELA sau MON esti dezavantajat fata de cineva care a facut RST/TST la angajare(studiaza ei acolo atat de multe chestii incat sa fie favoriti in vederea angajarii,vorbesc de un job in telecomunicatii)? Poate cineva descrie putin partea asta cu aplicabilitatea a specializarilor? Am vazut planul de invatamant, materiile studiate, dar pana la urma, un sfat din partea absolventilor care ar fi? Din auzite TST si RST sunt foarte grele, toti fug de ele. Cum e pana la urma?
TST si RST sunt intr-adevar ceva mai dificile decat restul specializarilor. TST-ul e cea mai dificila deoarece sunt foarte multi profesori batrani si foarte exigenti, si mai mult se bazeaza mult pe SS si Microunde (vei face continuarea de la cele 2 materii), deci analiza matematica la greu, si majoritatea studentilor nu se descurca prea bine.

Si la RST sunt cativa profesori mai exigenti (Croitoru la CAD si Petrescu la MT), si in anul IV se fac cateva materii de retele mai interesante. Dintre TST si RST, TST-ul e mai grea, si iti zic asta in conditiile in care eu am facut RST.

In orice caz, la nici una dintre ele nu inveti nimic intr-atat de special incat sa nu poti invata tu pe cont propriu daca ai timp si te pasioneaza. Singurul avantaj pe care l-ar avea absolventii sectiilor de telecom este ca au mai trecut prin notiuni de telecom si prin cursurile de la facultate si ar fi trebuit sa prinda cateva chestii d-acolo.

Edited by WhatNot, 20 September 2016 - 14:04.


#3719
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cu DOMNUL Petrescu am facut si eu. Om remarcabil. Are si tine o stacheta sus, dar altfel extrem de corect.
M-a vazut ca ma pierdusem, intrasem in panica si mi se trasese cortina..Nu mai stiam nici cum ma cheama..Asa ca m-a luat bland, "stati nitel si rasuflati adanc, am vazut ca ati venit la aproape toate cursurile, sunt convins ca daca va concentrati o sa imi raspundeti.
Asa de mult a contat asta vorba asta buna..Practic nu mi-a zis nimic la obiect, dar incurajarea m-a facut sa depasesc groapa de inspiratie..Si brusc am inceput sa dudui, sa spun, sa rezolv.. Si dansul zambea..ati vazut..
Da, materia e grea. matematica la greu..Dar daca alti au trecut prin ea, eu de ce nu?
Asa ca tinerete, lupta, ca pt tine lupti. Picioarele in ligheanul cu apa rece, si dai bice..Iti tin pumnii si iti doresc BAFTA MAXIMA..

#3720
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
Am vazut ca la Poli (Bucuresti) se da examen de admitere iar nota finala se calculeaza impreuna cu nota de la bacalaureat.
Am gasit un site cu subiecte (http://www.physics.p...e/subiecte.html).

Intrebare: Se dau aceleasi subiecte la toate facultatile din UPB sau fiecare facultate isi face subiectele proprii ??

(Subiectele la mate 2016 sunt ridicol de usoare pentru, sa zicem, candidatii la Automatica/Electronica).

Edited by judas, 22 September 2016 - 10:57.


#3721
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postjudas, on 22 septembrie 2016 - 10:57, said:

Am vazut ca la Poli (Bucuresti) se da examen de admitere iar nota finala se calculeaza impreuna cu nota de la bacalaureat.
Am gasit un site cu subiecte (http://www.physics.p...e/subiecte.html).

Intrebare: Se dau aceleasi subiecte la toate facultatile din UPB sau fiecare facultate isi face subiectele proprii ??

(Subiectele la mate 2016 sunt ridicol de usoare pentru, sa zicem, candidatii la Automatica/Electronica).

Acum cativa ani difereau doar cateva subiecte intre facultati, dar tot usoare sunt. Admiterea la poli mereu a fost simpla, dar in acest fel fiecare greseala conteaza foarte mult si poti ajunge sa conteze media de bac la departajare.

Poti vedea rezultatele la admitere de anul asta aici: http://admitere.pub.ro/

#3722
taner_m98

taner_m98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 22.04.2012
Salut! Vreau sa dau si eu anul asta la AC si am vazut pe internet ca exista 2 variante de subiecte de admitere la matematica in 2016: M1 si M2. Eu nu inteleg care dintre ele s-a dat anul trecut. In functie de ce am facut la liceu dam M1 sau M2, sau cum? Ca stiu ca toti dau examenul in acelasi timp.
Imi explica si mie cineva va rog ce e cu acest M1 si M2? Multumesc!

#3723
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Sînt 2 variante în funcție de facultate; la facultațile cu concurență mai mare (AC, ETTI,...) se dă o variantă (cea un pic mai grea), la facultățile făra concurență se dă varianta cea mai simplă, să nu pice prea mulți

#3724
livinstan

livinstan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.04.2014
Care stie un link ceva pentru ultima medie la facultatea de transporturi ? Pe site nu gasesc nimic
O parere despre aceasta facultate si o propunere pentru a alege domeniul ?

Edited by livinstan, 19 April 2017 - 19:37.


#3725
taner_m98

taner_m98

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 22.04.2012
La fizica si mie mi se par usoare subiectele, dar la matematica alea 2-3 de departajare imi cam dau batai de cap. Cum reusesc atatia elevi mediocri sa treaca examenul asta atat de bine? Eu am fost olimpic la matematica si tot mi se par destul de provocatoare, dar cand aud de unul sau altul ca a intrat la poli ma si mir cum de au unii sclipire exact in momentele de genul si in rest...
Cate greseli ar fi permis sa faci, presupunand ca la bac ai media 10, ca sa fii sigur ca intri? 2-3?

Si voua, celor care ati intrat la automatica, vi s.au parut la fel de challenging, sau sunt doar eu nepregatit?
Mentionez ca nu fac nicio meditatie si la variantele de bac n.am probleme, dar la astea de poli, cele de departajare la mate mi se par greute.

#3726
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Posttaner_m98, on 19 aprilie 2017 - 22:39, said:

La fizica si mie mi se par usoare subiectele, dar la matematica alea 2-3 de departajare imi cam dau batai de cap. Cum reusesc atatia elevi mediocri sa treaca examenul asta atat de bine? Eu am fost olimpic la matematica si tot mi se par destul de provocatoare, dar cand aud de unul sau altul ca a intrat la poli ma si mir cum de au unii sclipire exact in momentele de genul si in rest...
Cate greseli ar fi permis sa faci, presupunand ca la bac ai media 10, ca sa fii sigur ca intri? 2-3?

Si voua, celor care ati intrat la automatica, vi s.au parut la fel de challenging, sau sunt doar eu nepregatit?
Mentionez ca nu fac nicio meditatie si la variantele de bac n.am probleme, dar la astea de poli, cele de departajare la mate mi se par greute.

Daca ai media 10 la bac, cred ca poti gresi 2 (mate + fizica). Cu 3, ai sanse la "cu taxa" doar.

In 2008 cand am dat eu la poli, am gresit o problema la mate si am intrat undeva pe la jumatatea clasamentului. Cu media de aproximativ 9.6 la bac (nu mai stiu exact cat am avut), daca as mai fi gresit inca una, as si intrat al 3-lea de la coada la buget.

Altfel zis (cel putin la facultatea de automatica si calculatoare):
- faci perfect intri la buget,
- gresesti o problema, 99% sanse sa intri la buget
- gresesti 2 probleme, incepe sa conteze media de la bac,
- gresesti mai mult, mai mult ca sigur ai sanse doar la taxa.

Totusi trebuie retinut ca la sectia de automatica, se intra cu medii ceva mai mici decat la sectia de calculatoare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate