Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#1981
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Preturile sunt doar pentru materiale, sistem complet, inclusiv decorativa.

Polistirenul este 25 RON cel simplu si aprox. 35 RON cel cu gaurele, 12 cm grosime.

Edited by kolfleading, 24 January 2018 - 08:10.


#1982
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Nu stiu unde vedeți voi ierni calde..la mine in Siberia de vreo 2 săptămâni is minusuri adanci..si zapada de juma de metru.. Acu de ex arata -17..in condițiile in care Busu zice ca suntem in trend de încălzire.

Edited by manghels, 24 January 2018 - 08:12.


#1983
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
La mine ar ajunge cam 77.25 lei mp doar materialele, cu decorativa Oskar 3teck, polistiren grafitat de 20cm. E drept ca baumit are si decorativa de 220 lei galeata, dar si de 120, nu stiu ce ti-a ofertat aici. Daca spui ca 1mp polistiren 12cm costa 25 lei ar fi cam pe acolo cu ce pret am eu pentru polistiren, inseamna ca au bagat in plus la celelalte materiale. De altfel am vazut si eu asta in multe oferte - pret foarte bun pentru polistiren si umfla pe la adeziv, plasa, dibluri etc.

#1984
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

 vivaconsult, on 23 ianuarie 2018 - 22:20, said:

Eu am oferta pentru vata, cei drept de 10, la 41,65 lei.
...
Ce marca?

#1985
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016

 cristobob, on 24 ianuarie 2018 - 08:38, said:


Ce marca?
Rockwool si o marca care nu am retinut-o.
Am gasit o vata la 35 cu TVA fabricata in Ucraina, mi s-a parut cea mai buna din toate, ca si specificatii tehnice si fiind si cea mai tare, dar din pacate nu am apucat sa o iau. Un vecin de al meu a montat din asta in noiembrie si a fost foarte buna.
Astept poate se mai face un import.

#1986
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am mai avansat cu termosistemul, dar mai am unele nelamuriri referitor la tencuieli decorative.
Am postat la linkul de mai jos o intrebare si va rog, daca puteti, sa ma ajutati cu un raspuns.

https://forum.softpe.../#entry22361917

#1987
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am cumparat faianta.
Din motive de timp si forta fizica (sau lipsa de...) am vorbit cu doi baieti pe care i-am gasit la Mica Publicitate sa o incarce din magazin in masina, sa o transporte,  sa o descarce intr-o camera in casa.
La descarcat, eu am stat afara, nu i-am urmarit sa vad ce fac in casa.

Dupa ce au plecat, am constatat ca mi-au furat un bec cu LED E27 din baie (din dulie).

Posted Image

Edited by kolfleading, 29 January 2018 - 14:11.


#1988
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,362
  • Înscris: 27.10.2005
Hai ca esti totusi pe plus ;).

#1989
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pentru pereti, am comandat polistiren Hirsch EPS 80 grafitat de 12 cm.
Pe soclu voi pune extrudat de 10 cm.

Dupa cum am mai spus, mi-am propus sa inglobez podul de depozitare in anvelopa termica a casei. Deci trebuie sa izolez sub capriori. Am acoperis in 2 ape x 45 mp fiecare.

Varianta 1:
  • Vata bazaltica 10 cm Rockwool Airrock LD intre capriori.
  • Vata bazaltica 20 cm Rockwool Airrock LD sub capriori.
  • Bariera de vapori
  • Placare cu rigips
  • Manopera executata de o echipa de rigipsari cu recomandari bune, dar care nu au experienta sa construiasca spatiul de 20 cm de sub capriori. Mi-au spus doar ca o sa se gandeasca ei la o solutie daca batem palma, poate o sa trebuiasca niste bucati de lemn pentru prelungit capriorii.
  • Cost aprox. 2200 EUR.
  • R = 8 m2K / W
  • Dezavantaj scade mai mult inaltimea libera
Varianta 2:
  • Vata bazaltica 10 cm Rockwool Airrock LD intre capriori.
  • Panouri de spuma poliuretanica rigida, placate cu folie de aluminiu din fabrica (bariera de vapori) grosime 10 cm
  • Lipire rosturi de imbinare dintre panouri cu banda adeziva de aluminiu => bariera de vapori
  • Manopera executata de mine
  • Cost aprox. 2500 EUR.
  • R = 6.7 m2K / W
Ma mai gandesc...Posted Image

Edited by kolfleading, 29 January 2018 - 20:28.


#1990
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Varianta 1 Posted Image
Mai ieftina si mai buna termoizolatoare

#1991
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Varianta 2

#1992
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Ca tot vorbiti de decorativa, care e diferenta intre acrlilia, siliconica si silicatica?! Eu am folosit adeziv de la Weber si am fost multumit. Ma gandeam sa iau si decorativa tot de la ei. Musai sa fie ceva gen "bob de orez", sau orice altceva in afara de aia gen "scoarta de copac"

#1993
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Decorativa siliconica oskar3te, la mine a trecut testul mecanic cu peria de sarma, ceva incercari cu aparatul de spalat cu presiune si ceva substante corozive gen detergent acid ptr placi ceramice, un pic de soda ...Per total sunt multumit de siliconica

#1994
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
acrilica - ieftina si proasta
silicatica - mai scumpa, permeabilitate foarte buna la vapori (permite uscarea polistirenului daca ajunge condens in el), dar absorbtie de apa mai mare
siliconica - cea mai scumpa dintre astea trei, permeabilitate ceva mai scazuta la vapori, absorbtie de apa mult mai scazuta.

Toata lumea recomanda siliconica.

Am postat date mai concrete aici:
https://forum.softpe...4#entry22363453
(atentie, am inversat preturile la silicatica - siliconica)

Edited by kolfleading, 29 January 2018 - 21:21.


#1995
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
...toata luma recomanda ...dar dupa maxim 10 ani daca nu faci o reimprospatare , aspectul este varza ! Deci nu va ginditi ca tine ceva o mie de ani ....

#1996
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Max cum se face acea reimprospatare?

#1997
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Kendo, on 29 ianuarie 2018 - 20:44, said:

Varianta 1 Posted Image
Mai ieftina si mai buna termoizolatoare
Am primit o oferta si mai buna pentru Varianta 2 (cu placi de spuma rigida), astfel incat diferentele de pret au devenit neglijabile.

Pe de alta parte, rigipsarii bat in retragere la varianta cu 20 cm spatiu sub capriori si insista ca 10 cm e suficient (deci 20 cm in total). Motivul invocat de ei este rezistenta mecanica a structurii de profile. Daca accept doar 10 cm sub capriori, fixarea structurii se poate face direct cu bride care se gasesc in aproape orice magazin de bricolaj, nu mai e nevoie de alte "improvizatii".

#1998
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Hirsch a cumparat fabrica Amvic de la Bragadiru.....

Sper sa scoata produse bune....

 kolfleading, on 30 ianuarie 2018 - 10:08, said:

Am primit o oferta si mai buna pentru Varianta 2 (cu placi de spuma rigida), astfel incat diferentele de pret au devenit neglijabile.

Pe de alta parte, rigipsarii bat in retragere la varianta cu 20 cm spatiu sub capriori si insista ca 10 cm e suficient (deci 20 cm in total). Motivul invocat de ei este rezistenta mecanica a structurii de profile. Daca accept doar 10 cm sub capriori, fixarea structurii se poate face direct cu bride care se gasesc in aproape orice magazin de bricolaj, nu mai e nevoie de alte "improvizatii".


Spune-le ca sunt puturoși, sau intreaba-i daca vor bani mai multi.
Structura executată cum trebuie nu are probleme de genul asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate