Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#1945
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 kolfleading, on 28 noiembrie 2017 - 14:24, said:

Ca sa pot face receptia, trebuie sa am termosistemul, tencuiala decorativa, gardul (pe toate laturile) si poarta de la intrare + geamurile.
Pentru receptia finala mai ai nevoie si de instalatiile electrice si sanitare + referate de la proiectantii in electrice/sanitare.
Se poate face si receptie partiala, la care se specifica faptul ca electricele + sanitarele nu sunt facute. ISU accepta receptia partiala, primaria nu o mai accepta, iar eu imi rod unghiile Posted Image

 Zolly2002, on 28 noiembrie 2017 - 14:17, said:

In primul rand felicitari pentru cele realizate pana in momentul de față. Am si eu o intrebare referitoe la hartogarie: actele cu predatul casei sau cum i se spune, cele intocmite de dirigintele de santier, etc cand vin concluzionate?
Dirigintele iti va da Cartea Constructiei dupa ce e executat si acoperisul, nu inainte.
Tot odata vei primi un referat de la diriginte care iti va fi de folos pentru receptie. Se numeste "Proces verbal de receptie la terminarea lucrarilor" si trebuie semnat de diriginte, RTE, arhitect, structurist, si mai nou pentru receptie finala, de proiectanti electrice si sanitare.

#1946
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Trebuie semnat de proiectantii de electrice si sanitare care au facut proiectul sau care au realizat fizic electricele si sanitarele ?
Nu tot timpul poti respecta cea ce e in proiect. Mia faci modificari, adaugi prize, muti pozitia la sanitare.

#1947
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Trebuie semnate de proiectantii care au facut proiectul. Daca executia nu respecta proiectul, dar natura modificarilor nu afecteaza rezultatul final, se pot nota aceste modificari. Mai jos un exemplu de referat de la structurista:
Attached File  Referat_Structura_scan_2017_11_21_14_46_05_136_0001.jpg   305.29K   106 downloadsAttached File  Referat_Structura_scan_2017_11_21_14_46_05_136_0002.jpg   114.34K   97 downloads

Edited by Kendo, 28 November 2017 - 16:11.


#1948
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Sarbatori Fericite!
Sper ca la anul ce vine sa fim si noi la fel de fericiti ca si domnul din poza atasata!
Attached File  sarbatori fericite.jpg   314.78K   125 downloads

#1949
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
La fel !

De unde mai găsești pozele astea ,la partid? Sunt luate cele cu dinții care necesita reparatii, sau cu cătușele :lol:

Edited by Benderbut, 25 December 2017 - 14:00.


#1950
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
La multi ani!

#1951
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Mulțumesc, la fel și vouă!

Asa arata gardul din fundu' curții.

Are 220 cm înălțime, 4 panouri de 50 cm + o elevație de aprox. 20 cm, care va veni îngropată când o sa aducem curtea la nivelul asfaltului.
În pământ fundația intră cam 40 cm, iar stâlpii cam 80 cm. Are și vreo 2 bare de armatura orizontale.

Cost final, materiale + manopera = 205 RON / ml, pe o distanta de 50 ml.
Băieții cu gardul au fost harnici și de cuvânt, dar tot a durat cam o luna pana s-a finalizat lucrarea.

Pentru gardul dintre vecinii stânga-dreapta, eu as fi mers tot pe beton, pentru ca mi s-a părut ca ar fi mai durabil și nu necesita asa multa întreținere, dar vecinii insistă totuși sa facem ceva mai ușor lemn sau metal sau combinație lemn cu metal, care sa nu se încingă vara prea tare și care sa permită circulația aerului...

Attached Files



#1952
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Eu te-as recomanda ceva mai aerisit pe lateral ca delimitare cu vecinii.
Gardurile astea din beton pline mie imi confera o senzatie de incarcerare - parca sunt la inchisoare (nu da doamne sa ajung acolo vreo dataPosted Image ).
Da, daca ai avea un spatiu de vreo 2000+ m2 nu ar fi o problema un gard plin. Dar la terenurile mici pe care le avem e bine sa alegi o solutie care nu sugruma terenul pe care il detii.
Din aceasta cauza eu am realizat gardul latelar din plase bordurate.

#1953
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu-i prea...transparent din plase bordurate? Ai ceva poze sa ne arati?
Am 2 m retragere fata de vecinul din stanga si 4 m retragere fata de cel din dreapta.

Edited by kolfleading, 01 January 2018 - 21:42.


#1954
d_dutca

d_dutca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 08.11.2016
Sunt foarte transpartente plasele bordurate Posted Image
Attached File  Image100001.jpg   289.42K   135 downloadsAttached File  Image100002.jpg   351.54K   132 downloads
In prima faza dupa ce ma voi muta voi pune niste plase de umbrire.
Ulterior planific sa plantez sau un gard viu sal tui/alteceva care va servi ca gard viu si va permite sa scot plasele de umbriere.
Fara comentarii la faptul ca gardul e onduleu ca va Posted Image

Daca as fi avut bani si mai multa dorinta as fi ales solutia lui @Bylly00
Gardul lateral bordurat cu panouri de lemn imi place foarte mult. Posted Image
Cei drept tare nu-mi place intratinerea Posted Image

Edited by d_dutca, 01 January 2018 - 21:58.


#1955
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Cel cu panouri bordurate e mai trasnparent decat geamurile cu 4S Posted Image (pe care te rog sa le judeci dupa ce ai zugravit si mobilat incaperea ...)
Poti in schimb sa pui plasa de umbrire pe el. Daca nu sudezi panourile ca doerii, poti pune plasa la mare arta.

Edited by bobitzaaa, 01 January 2018 - 22:06.


#1956
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Eu cred ca merg pe lemn, Shou Sugi Ban, dupa ce am vazut ceva la @DYI. Am facut o scandura si arata bine. Scandura de 10 cm de la Hornbach iese la 6.4 lei, 2 m si e groasa de 2.4 cm, deci solida. Muncesti ceva, mai platesti si uleiul (nu tung ci in sicativat) dar ar trebui sa nu necesita intretinere prea multa (ulei din cand in cand, dar rar). Cu interspatii de 2 cm ar incapea vreo 16 la 1.92 m, pe-acolo. Cost scandura, vreo 100 de lei, satisfactii mari, aspect fain.

Cu incinsul vecinii au mare dreptate. Stiu o familie mai in varsta in Dumbravita, parintii unor prieteni, care mi-au spus ca vara nu te poti apropia la cativa metri de gardul de beton incins. Via nu rezista pe el, probabil din cauza asta.

#1957
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 bobitzaaa, on 01 ianuarie 2018 - 22:02, said:

Cel cu panouri bordurate e mai trasnparent decat geamurile cu 4S Posted Image (pe care te rog sa le judeci dupa ce ai zugravit si mobilat incaperea ...)

...spune-mi si mie ce ai vrut sa spui mai sus...Am o "problema" cu sticla 4S...am impresia ca imi "ia" din lumina acum...

#1958
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Adrianradu, on 01 ianuarie 2018 - 23:27, said:

Am o "problema" cu sticla 4S...am impresia ca imi "ia" din lumina acum...
Aceeasi impresie o am si eu acum, cu casa la gri.
Sticla 4S ajuta intr-adevar vara pe caldura, dar ia si din lumina.
Imi cam pare rau ca am pus sticla 4S, ca oricum voi avea rulouri exterioare.

#1959
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Eu am fugit de ea cand am vazut in ceva aplicatie cam ce transparenta are. Insa eu mi-am permis, pentru ca orientarea ma ajuta. Chit ca nu o sa am rulouri exterioare, zic eu acum, viteaz, fara sa fi petrecut inca o vara acolo.

#1960
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007

 Adrianradu, on 01 ianuarie 2018 - 23:27, said:


...spune-mi si mie ce ai vrut sa spui mai sus...Am o "problema" cu sticla 4S...am impresia ca imi "ia" din lumina acum...
Sa se evalueze cata lumina opresre cand e interiorul gata. Mie nu imi pare sa opreasca sau sa ma deranjeze. Am doar pe sud 4S.

#1961
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Se poate intoarce sticla daca vreti sa intre mai multa lumina.

#1962
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 d_dutca, on 01 ianuarie 2018 - 21:57, said:

.......
In prima faza dupa ce ma voi muta voi pune niste plase de umbrire.
Ulterior planific sa plantez sau un gard viu sal tui/alteceva care va servi ca gard viu si va permite sa scot plasele de umbriere.
.....
In prima faza plasa de umbrire , boschetii si alte chestii pina cresc boschetii ...dar dureaza .....
Daca esti pe repede inainte : http://www.vesnicver...c-1mx3m-7678495 ...dai un ban , dar esti " la gata " .

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate