Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 

tencuiala decorativa

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#145
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 86-APP, on 27 ianuarie 2018 - 22:35, said:

Inițial mă gândeam la plasa , dacă a fost pusă peste adeziv sau in adeziv ...dar pozele arată ceva ciudat .
Decorativa este foarte rezistentă și dură ...să o umfle așa ...
2012 :D

#146
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 dana84, on 27 ianuarie 2018 - 22:42, said:


2012 :D
Așa este pe telefon ...

#147
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
@kolfleading, eu as fi pus relaxat silicatica. Mai ok la vapori, mai buna un pic la pret. La silicatice insa nu poti face culori decat destul de pale. De aia a trebuit la noi upgrade la StoSilco. Chiar si asa insa, un ton de gri ne-a iesit un pic diferit față de paletă. Nu mult, dar pe paletă, la dimensiunea aia, pe hartie, nu am văzut o ușoară tentă. Eu am trecut usor peste asta, soția ar fi vrut însă mai mult să fie fix ca pe paletar. E, nu a fost să fie.

#148
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Baumit SilikonTop:
Absorbţia de apă (W - valoarea): < 0,1 kg/(m2h0.5)
Factorul rezistenţei la permeabilitate la vapori de apă (μ): cca. 40-60
Aprox. 18 RON / m2

Baumit SilikatTop:
Absorbţia de apă (W - clasa): < 0,5 kg/(m2h0.5)
Factorul rezistenţei la permeabilitate la vapori de apă (μ): cca. 30-50
Aprox. 24 RON / m2

Baumit NanoporTop (varianta cea mai avansata, baza silicatica + aditivi si nano-tehnologii de auto-curatare samd...)
Absorbţia de apă (W - clasa): < 0,2 kg/(m2h0.5)
Factorul rezistenţei la permeabilitate la vapori de apă (μ): cca. 30-50
Aprox. 29 RON / m2

μ mai mic e mai bun. Vata bazaltica are μ = 1.
Polistirenul expandat are μ in jur de 50.
Polistirenul perforat Baumit OpenTherm are μ = 10, dar costa aproape cat o vata bazaltica buna.

#149
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
La Rofix este tencuiala SiSi - Silikat Silikonica. Se impaca si capra si varza :D

#150
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Conform fisei tehnice, Rofix SiSi este la egalitate cu Baumit SilikonTop:
μ = 50
Absorbtie apa < 0,1 kg/(m2h0.5)

Edited by kolfleading, 28 January 2018 - 09:42.


#151
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Eu eram chitit pe Nanopor si am primit parcă si ceva pret promotional. Dar nu iesea culoarea dorită. Nu mai stiu cat era pretul.

Vezi la Baupro, mi s-au parut ok oamenii. Am luat de la ei lavabila, KlimaDekor, dar m-a dezamagit. Slăbuță acoperirea. Dar respiră, zic ei.

#152
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Sunt inversate preturile? Silicatica e 18 si siliconica 24?

@xml StoSilco e peste pretul Nanoporului. Cel putin la mine, era destul de mult peste. Parca vreo 60-70 ron/galeata.
Ca si culoare, nici la mine nu a iesit cum era pe paletar. Nuanta mai deschisa a iesit, cea mai inchisa nu. Initial chiar am vrut sa mai dau un strat de lavabila de exterior Lotusan pe zona aia si sa o aduc la nuanta dorita. In final am renuntat, a ramas asa si acum chiar imi place.

#153
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Corect, am inversat preturile. Posted Image
Silicatica e mai ieftina, e 18 RON / mp.
Siliconica e 24 RON / mp.

#154
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Eu am pus CT175 cu 163lei/galeata de 25kg. In plus au mai costat pigmentii vreo 600 lei.

#155
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Stosilco e peste ca pret, da. Se si face la nemti, se cara la noi, platesti si "firma", etc. Dar baietii mei au zis ca nu se compara cu nimic din ce-au mai folosit (Baumit, Oskar, etc., din gamele mai accesibile). Să vedem cum se comportă în timp.

La mine a fost in jur de 300 si ceva galeata, pentru cam 8 mp. Depinde mult si de culoare. Un alb murdar a fost mult mai ieftin decat un maro aproape ciocolată.

#156
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
Salut, nu stiu daca este locul potrivit insa poate imi puteti spune cum sa repar  pe langa gaura de la teava de aerisire din plafon. Pe teava respectiva o sa vin cu alta din PVC, insa nu stiu ce material sa folosesc pentru a repara pe langa teava, fiind pozitionata pe tavan, laga perete, Atasez poza.
Multumesc.

Attached Files


Edited by tudor32, 23 March 2018 - 14:37.


#157
clepo

clepo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.05.2016
Buna ziua.
Am casa zidita cu caramida BKS25.
Ca si izolatie am sa fac un zid exterior de bca de 15 cu spuma intre ziduri 3 cm ( zidarie dubla practic ).
Ce tip de tencuiala decorativa ar trebui sa aplic peste bca avand in vedere ca nu folosesc vata/polisti. etc.
Nu cred ca imi permit cele mai scumpe de pe piata as dori o marca care sa fie ok calitativ pret.
Ma intereseaza si marca.
( Daca este posibil nu doresc pareri legat de metoda de izolatie pe care o folosesc , sper sa nu fiu inteles gresit ).
Va multumesc anticipat.

#158
crysty_sev

crysty_sev

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.01.2007
Va salut,

Stiu ca este un topic in care nu s-a mai scris demult, dar cred ca pot primi ajutor aici.
Nu am vazut deloc vorbindu-se despre decorativa Relius Silcosan. Am tencuit casa si am aplicat un termosistem de vata Rockwool Frontrock MAX E cu plasa amare Ejot de 160g/mp si 2 maini de adeziv Sika Mineral wool. Am folosit dibluri Ejot de 175mm cu cui metalic. Din cauza unor neintelegeri cu echipa de constructori, am terminat fatada in decembrie si am prins cateva zile cu temperaturi negative peste noapte. Am stat asa cu casa 2 ani si intre timp au aparut niste microfisuri la nivelul adezivului. Acum vreau sa aplic decorativa si nu as vrea sa mai dau o mana de adeziv pentru acele microfisuri. Credeti ca decorativa poate fi afectata asemanator in viitor? Recomandati ceva amorsa sau grund pentru acele fisuri ale adezivului?

Referitor la tencuiala decorativa, oscilez intre Relius Silcosan, Baumit NanoporTOP si SanMarco Acrisyl siloxanica (cea mai scumpa dintre ele). Voi ce pareri aveti ?

Mersi

#159
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
De prima nu am auzit. Eu oscilez intre Caparol, Sto si San Marco, dar si Baumit este buna.

#160
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

View Postcrysty_sev, on 02 martie 2021 - 23:18, said:

Va salut,

Stiu ca este un topic in care nu s-a mai scris demult, dar cred ca pot primi ajutor aici.
Nu am vazut deloc vorbindu-se despre decorativa Relius Silcosan. Am tencuit casa si am aplicat un termosistem de vata Rockwool Frontrock MAX E cu plasa amare Ejot de 160g/mp si 2 maini de adeziv Sika Mineral wool. Am folosit dibluri Ejot de 175mm cu cui metalic. Din cauza unor neintelegeri cu echipa de constructori, am terminat fatada in decembrie si am prins cateva zile cu temperaturi negative peste noapte. Am stat asa cu casa 2 ani si intre timp au aparut niste microfisuri la nivelul adezivului. Acum vreau sa aplic decorativa si nu as vrea sa mai dau o mana de adeziv pentru acele microfisuri. Credeti ca decorativa poate fi afectata asemanator in viitor? Recomandati ceva amorsa sau grund pentru acele fisuri ale adezivului?

Referitor la tencuiala decorativa, oscilez intre Relius Silcosan, Baumit NanoporTOP si SanMarco Acrisyl siloxanica (cea mai scumpa dintre ele). Voi ce pareri aveti ?

Mersi
recomand un adeziv elastic pentru gresie. ceva de la 80 lei in sus sacul. sau bicomponent. daca il dai peste o sa fii sigur ca nu este afectata decorativa in viitor

#161
crysty_sev

crysty_sev

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.01.2007
Baumit NanoporTOP - Compozitie: Lianţi minerali cu caracter inovativ, granule de marmură, silicaţi, microfibre, pigmenţi minerali albi şi coloraţi, adaosuri minerale şi
apă.  
Caparol Carbon-Fassadenputz R și K - Compozitie : Rășină stiren-acrilică, Carbonat de calciu, Silicați, dioxid de titan, Apă, Aditivi, Conservanți, Protecție
în film

Inteleg ca acestea sunt decorative silicatice.

Am citit ca tencuiala decorativa siliconica este cea mai buna pentru vata bazaltica , dar si aici este diferenta intre o tencuiala pe baza de rasina siliconica si o tencuiala care este imbunatatita siliconic.

Deci pana la urma ce optiuni de tencuiala pe baza de rasina siliconica avem?

#162
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
cea mai buna pt vata este o decorativa care sa aiba coeficientul de difuzie cat mai bun. adica un sd cat mai mic, ideal spre 1 maxim.
vad ca nanopor top are sd o,o4 ceea ce e f bun.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate