Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?
 Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...
 

Deschidere cabinet kinetoterapie si masaj

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
numedeutilizatorfain

numedeutilizatorfain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 01.05.2014
Salut! In viitor voi fi student la Facultatea de Kinetoterapie si Motricitate Speciala din cadrul UAIC Iasi si in viitor as dori sa imi deschid un cabinet privat de kinetoterapie si masaj. Am tot cautat pe net in seara asta si nu am gasit nicaieri raspunsul pe care il caut. Lasand spatiul aferent activitatii, un astfel de cabinet dotat cu aparatura medie si peste medie costa mai mult de 5.000 euro? Am vazut pe net doar cateva lucruri de genul "masa de masaj pentru kinetoterapie 850" samd, dar nu am gasit nicaieri detalii referitoare la o astfel de investitie. Multumesc!

#2
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 10.11.2013
Pai..pe perioada facultatii vei afla sigur si de ce ai nevoie si ce costuri implica aceste dotari..momentan poti doar estima "din auzite", nimic nu bate practica.

#3
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Pentru inceput...nu esti student si nici in an terminal.....discutia este una pur teoretica.

Vrei sa lucrezi cu Casa de Asigurari? Daca nu, nu stiu cati pacienti vei avea. Oricum, cam devreme pentru planuri. Ai multi ani nde asteptat. Pentru masaj nu ai nevoie de mari investitii. Iti iei o masa de masaj pliabila, o masina sa o poarte si clienti. Ca salon, iti trebuie un salon de infrumusetare, cu caen de modelare corporala si nu ai nevoie de facultate, ci doar de cursuri de masaj.

Esti entuziast si te inteleg, dar nu se cstiga bani. Incearca sa te lipesti de un cabinet de fizioterapie si sa il completezi cu kineto.

Ca investitii: sala amenajata (gresie, parchet etc), spalier, mingii medicinale (nu sunt scumpe), saltele lucru. O alta sala pentru masaj. Fara spatiu si amenjare, iti ajung cei 5000 euro. Cand intrebi de aparatura, la ce te referi? Tu faci la Facultatea de Educatie Fizica si Sport, nu stiu daca poti da diagnostice. Clar iti va trebui colaborare cu medici de specialitate, care sa-ti dea trimiteri. Poti sa faci cabinet de recuperare pe specialitatea ta, sa faci contracte cu cluburile sportive din oras. Pentru asta va trebui sa ai o foarte buna pregatire teoretica si practica, nu doar o diploma pe perete. Esti cam la limita legislativa dintre cei de la medicina si educatie fizica.

La cum merg cabinetele de kineto, iti recomand sa nu te risti cu investitii aiurea.

Succes!

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
cati ani ai ?

#5
numedeutilizatorfain

numedeutilizatorfain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 01.05.2014
Am 18. Eu am doua variante: eu la UAIC ori la UMF Iasi. Am inteles ca sectia de la UMF nu este asa buna precum pare si multi au spus sa merg la UAIC pentru ca se intra mai usor si pentru ca este echivalentul celor de afara pe domeniul kinetoterapie... Eram doar curios cam cat ar ajunge un cabinet.

Care e diferenta dintre fizioterapie si kinetoterapie?

#6
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011

 numedeutilizatorfain, on 15 ianuarie 2015 - 15:18, said:

Care e diferenta dintre fizioterapie si kinetoterapie?

Ups! Vrei sa faci ceva si nu te-ai documentat?

http://ro.wikipedia....ki/Fizioterapie
http://ro.wikipedia....i/Kinetoterapie

Doar ca informatie...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate