Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy
 Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21
 Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...
 Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...
 

Brela

- - - - -
  • Please log in to reply
387 replies to this topic

#361
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Mda, cazarea grupului în alta parte pica oricum sau va fi cu 300 de euro mai mult datorita anulării.  :( Am citit lucruri frumoase și despre Makarska și îmi place și zona aia. Nu ma deranjează sa ma plimb 10-20 de km pana la o plaja bună - avem experienta cu Zakynthos - peste 600 de km făcuți pe insula în 10 zile, la fel și Kefalonia - Am fost cazați aproape de Argostoli și cel mai des mergeam la Antisamos.  :). Makarska putem rezerva pe booking sau avem un site la fel ca cel de Brela? Mulțumesc!

#362
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Diferenta e ca in Grecia plajele sunt de obicei in afara localitatii si gasesti pe unde sa parchezi prin vreun tufis, pe undeva Posted Image. In zona Brela-Makarska exista statiuni in jurul plajelor si parcarea e cu plata si nici locuri prea multe nu sunt. In Brela stiu ca se parcheaza (cu plata) pe marginea drumului pe serpentinele care coboara din sosea in statiune, respectiv mai sus decat cazarile. Mai ales in week-end se ocupa rapid si locurile alea pentru ca vin croati din Split. Cel putin in week-end-urile din iunie asa e, nu stiu cum o fi in iulie.

Croatia si Grecia sunt diferite ca stil, in Grecia e "mai ca la tara", in Croatia "mai ca in Europa civilizata". Cu avantaje si dezavantaje, fiecare cu farmecul ei.

Oricum, daca mergeti in Croatia sa va faceti timp sa vizitati si cateva orase, gen Split, Trogir, eventual Dubrovnik. E suficient o dupa amiaza si seara in fiecare.

Noi suntem dinamici din fire si am vizitat o gramada de locuri in zona, mai frecventate si mai putin frecventate. Asta vara de exemplu am luat-o intr-o seara de la Omis in sus pe canionul Cetinei si de acolo ne-am propus sa iesim direct in Brela, am ajuns pe niste drumuri de munte foarte frumoase si pitoresti si total "off the beaten track", pacat ca se insera si nu am mai avut timp sa ne oprim.

Edited by mdt, 14 March 2016 - 23:25.


#363
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Pai cam asta vrem sa facem anul acesta, Biokovo cu mașina, Split, Trogir, Dubrovnik și o excursie pe insula la Zlatni Raț-aici trebuie sa vedem programul și cu ce ne plimbăm - ATV sau mașina . La venire ne oprim și în Budapesta 2 nopți la Veneția 2 nopți iar la intoarcere 2 nopți la Plitvice. De-asta spun ca ne-a cam dat peste cap rezervarea colegilor de la Cricvenika.

#364
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Pai cazarea la Cricvenika e pusa cu fundul in sus, ca sa spun asa. Traseul vostru trebuie sa arate ca un cerc urias: Budapesta - Venetia - Plitvice - Cricvenika - Split - Dubrovnik - Bucuresti. Arata ca naiba... Daca ati avea la dispozitie doua saptamani ar fi ceva, dar asa...
Mai aveti solutia vizitarii la anul a partii de jos a Croatiei, iar anul acesta sa va concentrati doar pe portiunea de sus cu Plitvice si Venetia. Langa Cricvenika aveti un amfiteatru urias la P u l a (P o l a), un oras medieval exceptional, R o v i n j, si o statiune cocheta, P o r e c. Toate trei obiectivele au plaje (pietris, pietroaie sau bolovani), asta in cazul in care doriti sa combinati vizitarea lor cu statul cu burta la soare.

Edited by florinbad, 15 March 2016 - 07:38.


#365
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Noi nu vrem în zona aia noi vrem Brela. În total o sa fie 2 săptămâni de concediu. Anul ăsta suntem puși pe vizitat iar în septembrie mergem în Grecia sau Turcia pentru relaxare. Mai caut în Brela doar un apartament de 2 persoane preferabil cu posibilitate de mic dejun.

#366
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
In insula Brac la Zlatni rat am fost noi asta vara. Noi ne-am dus cu masina proprie, am luat ferry-boat-ul din Makarska. Trebuie sa ajungi din timp (cam cu o ora inainte) la ferryboat pentru ca risti sa nu prinzi loc; iti lasi masina in coada si tu poti sa mergi la o terasa in zona. Poti sa mergi si in excursiile care se organizeaza cu vaporasul care te duc doar la Zlatni Rat, apoi la Jelsa pe insula Hvar si te intorc inapoi. Noi am preferat sa mergem cu masina noastra pentru a avea mai multa libertate.

Am fost si pe Biokovo cu masina pana in varf, superb, dar trebuie ca soferul sa fie experimentat iar pasagerul din dreapta tare de inger la ultima portiune Posted Image

Nu e rau planul vostru pe ansamblu. De unde plecati din Romania?

La Budapesta, Venezia si Plitvice mergeti toti 8 impreuna?

Edited by mdt, 15 March 2016 - 20:06.


#367
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View PostDodo03, on 15 martie 2016 - 19:09, said:

Noi nu vrem în zona aia noi vrem Brela. În total o sa fie 2 săptămâni de concediu. Anul ăsta suntem puși pe vizitat iar în septembrie mergem în Grecia sau Turcia pentru relaxare. Mai caut în Brela doar un apartament de 2 persoane preferabil cu posibilitate de mic dejun.
Pai si atunci cum naiba "colegul" a rezervat acolo fara sa va întrebe? A facut rezervarea de capul lui si nu v-a întrebat? Daca tot vreti la Brela, atunci faceti cheta 300 de euro ca sa-i dati banii înapoi colegului. Nu ati încercat o mediere pe Booking.com, pentru a rezolva situatia în mod amiabil si pentru a va recupera banutii?

#368
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postmdt, on 13 martie 2016 - 13:11, said:

Fara suparare, Florin, dar e cea mai proasta alegere din punct de vedere al pozitiei, tocmai in soseaua principala. Dodo, unde consideri ca vei parca masina ca sa mergi la plaja? Pe dealul care coboara am mai vazut, ce-i drept, cateva locuri cu plata. Mi se pare cam aiurea sa platesti parcarea de fiecare data cand mergi la plaja sau la restaurant sau la plimbare prin statiune. Mai bine iti iei o cazare in statiune si folosesti masina doar cand pleci din statiune, loco mai mergi si pe jos, mai combatem si noi sedentarismul de birou....

@denky, ai fost foarte simpatic si amabil, dar e partial adevarat ce zici tu: e drept ca sotul se ocupa de hamaleala la capitolul bagaje. Cumparaturi locale noi facem de la Studenac-ul de pe Frankopanska si le facem cam cu randul, dimineata, ca sa avem paine proaspata la micul dejun. Noi luam doar micul dejun la apt asa ca nu se aduna cine stie ce de carat. Si mai facem niste cumparaturi mai mari, cu masina, inainte de plecare, de la supermarket-urile din Makarska, sa ne luam suveniruri alimentare pentru acasa: vinuri, gem de smochine, chestii din astea.

Boierii tot boieri. Noi mergem 14 nopti la mare, basca niste munte la intoarcere prin austria, asa ca mai mult de o masa pe zi la palma sau hrast nu mergea la buget. Deci trebuia hamaleala si pt  a doua masa.

View PostDodo03, on 13 martie 2016 - 16:25, said:

L.E: De aici :http://www.villamediteran-brela.com avem 70 euro/ zi cu MD. Ce părere aveți? Cred ca este o zona mai liniștită și prețul ar fi ok, zic eu.

Am fost pe la ei, e chiar ok, la mal. Plimbare pe faleza, cum le place colegelor mdt si dariuscha, deci si mai ok. 70 euro dubla, banuiesc.

View PostDodo03, on 13 martie 2016 - 22:08, said:

Pff, tocmai am aflat ca unul din colegi a făcut o rezervare în Cricvenika la vila asta: http://www.booking.c...3=A,A;room4=A,A

și anularea costa 300 de euro. Sincer nu știu ce sa facem (eu și nevasta-mea) fiind foarte setati pe zona respectiva, mai ales ca itinerarul era deja făcut. Cum vi se pare zona respectivă?  Prețul a fost de 1500 de euro /7 nopți.

Am fost eu, nu te duce la crikvenica!

View Postflorinbad, on 14 martie 2016 - 19:33, said:

Cele mai bune rezervari se fac in perioada octombrie-noiembrie pentru anul urmator. Asa sa faceti pentru la anul, oriunde va veti duce (Croatia, Grecia, Turcia etc.). In aceasta perioada toti proprietarii de hoteluri, pensiuni, vile, apartamente trag linie pentru anul estival care tocmai s-a incheiat si isi fac calcule estimative pentru anul care urmeaza.

Cu riscul de a-mi urca in cap colegii de pe acest topic cu Brela, iti recomand sa cauti cazare in Makarska. Ai de unde alege, slava Domnului!

Am facut niste simuari pentru perioada 9.07- 16.07, 4 camere, 8 adulti si aveti preturi totale, repet totale (impartiti si voi la 4 cupluri sau la 8 adulti si vedeti cat va da) cuprinse intre 899 euro si 1435 euro doar pe pagina 1. Deci cu mult sub cei 2000 de euro pe care aveti chef sa-i cheltuiti voi cu cazarea. Deci la cel mai mic pret de 899 de euro, impartit la 7 zile, da o medie de 128 euro/zi pentru 8 persoane, sau 16 euro/zi pentru o persoana.
La fiecare locatie cititi cu atentie acolo unde scrie "Conditii speciale" (puneti mouse-ul pe semnul intrebarii), pentru a gasi ceva care sa va convina in final.

Te poti duce oricand la Brela pentru plaja, se afla la doi pasi.
Florine, acum ca ne-am imprietenit, nu ne mai contram pe makarska cate zile o mai avea orasul ala de trait!

View PostDodo03, on 15 martie 2016 - 19:09, said:

Noi nu vrem în zona aia noi vrem Brela. În total o sa fie 2 săptămâni de concediu. Anul ăsta suntem puși pe vizitat iar în septembrie mergem în Grecia sau Turcia pentru relaxare. Mai caut în Brela doar un apartament de 2 persoane preferabil cu posibilitate de mic dejun.

Ia mediteran, in cazul asta. Am fost si am vazut cu ochii mei.

View Postflorinbad, on 15 martie 2016 - 20:29, said:


Pai si atunci cum naiba "colegul" a rezervat acolo fara sa va ĂŽntrebe? A facut rezervarea de capul lui si nu v-a ĂŽntrebat? Daca tot vreti la Brela, atunci faceti cheta 300 de euro ca sa-i dati banii ĂŽnapoi colegului. Nu ati ĂŽncercat o mediere pe Booking.com, pentru a rezolva situatia ĂŽn mod amiabil si pentru a va recupera banutii?

Florine, lasa-i cu bookingul, ca numai marketingul e de ei!

#369
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Colegul nu a fost atent și ca sa prindem ceva s-a gândit el sa rezerve și apoi a văzut ca dacă se va anula va trebui sa plătim suma respectiva. Nu știu cum o sa facem, eu și cu nevasta-mea nu mergem în zona aia. Probabil o sa ne separam deși mi-ar fi plăcut sa fim toți. O sa vedem cum facem și cu booking-ul dacă se gândesc sa anuleze. Cred ca la Mediteran mergem, prețul este de 70 euro/noapte cu MD inclus, camera dubla.

#370
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View PostDodo03, on 15 martie 2016 - 23:01, said:

Colegul nu a fost atent și ca sa prindem ceva s-a gândit el sa rezerve și apoi a văzut ca dacă se va anula va trebui sa plătim suma respectiva. Nu știu cum o sa facem, eu și cu nevasta-mea nu mergem în zona aia. Probabil o sa ne separam deși mi-ar fi plăcut sa fim toți. O sa vedem cum facem și cu booking-ul dacă se gândesc sa anuleze. Cred ca la Mediteran mergem, prețul este de 70 euro/noapte cu MD inclus, camera dubla.
Repet, se poate solicita o mediere cu Booking.com pentru anularea celor 300 de euro. Au si personal din România cu care puteti lua legatura.

Edited by florinbad, 16 March 2016 - 07:42.


#371
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Orice varianta caut pe booking, indiferent ca e italia, austria, croatia etc iese (mult) mai scump decat pe site-ul cazarii. Iar povestea cu anularea fara penalitati chiar si cu o zi inaintea inceperii vacantei e o poveste din ce in ce mai aiuritoare.
Scuze de offtopic, n-am nimic cu ei, dar exagereaza, probabil au devenit mari de tot si isi permit.

#372
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 14.04.2008
denky, eu nu cred, sunt convinsa ca proprietarii sunt cei care pun conditiile! bine, comisionul (de unde diferenta dintre pretul pe site-ul propriu si booking) e alta treaba. ca idee, am o rezervare facuta din feb., iar daca as face-o acum, conditiile ar fi cu totul altele: nu mai exista optiunea patului suplimentar, sunt acceptate minim 3 nopti iar anularea gratuita se poate face cu maxim 30 de zile inainte, nu cu o zi. deci... vina e tot in carca booking, care accepta ca fiecare sa-si treaca/schimbe conditii cat mai variate la rezervare. asa incat acum trebuie sa citesti cu maaare atentie inainte de a apasa tasta pt rezervarea finala.
si ca sa nu fiu total off topic , sustin si eu cele spuse de florinbad si il indemn pe dodo03 sa incerce o mediere prin booking. daca exista intelegere, totul se rezolva! si spun asta din proprie experienta.

#373
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Prietenii noștri au decis sa mearga acolo - Cricvenika - Sveti Vila. Noi rămânem în Brela și respectăm planul. Abia aștept!  :)

#374
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Foarte bine asa, felicitari pentru decizie!

In privinta booking sunt de acord cu voi. In Spania, Italia, Germania, Austria, Croatia, Slovenia, Grecia, am obtinut preturi si conditii mai bune rezervand direct. Mai folosesc booking doar pentru rezervari in Serbia, Bulgaria, Ungaria, cand stam doar o noapte in week-end sau im tranzit si preturile oricum nu sunt mari deci eventuala diferenta nu merita efortul de a ma mai conversa pe mail cu proprietarul care comunica sau nu in engleza.

#375
ddor71

ddor71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 17.12.2009
Brela in luna mai 2016 !

Attached Files



#376
Utilizator

Utilizator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 07.11.2005
Pentru iubitorii de frumos și drumeții montane!

Attached Files



#377
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Plina ochi Brela! Abia am gasit pt mijloc de august o cazare decenta. Am scris cred vreo 60 mailuri, peste 50 erau ocupati, vreo 2-3 mai rasariti nu aveau strict perioada dorita. Totusi, la fata locului, mi se parea ca anii trecuti mai erau sobe libere

#378
DNico1982

DNico1982

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.08.2016
Buna tuturor! Vad ca nu mai este activitate de ceva timp pe aici dar sper ca totusi o sa-mi raspunda cineva Posted Image . Am facut rezervare pentru august in Brela si as avea envoie de mai multe pareri in privinta drmului. Noi am optat pentru ruta prin Serbia dar as vrea sa stiu daca se merge ok si prin Bosnia.
Multumesc !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate