Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Are voie Politia sa te perchezitioneze pe strada sau sa perchizitioneze masina?

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#1
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.03.2007
Salut! Are Politia voie sa ma opreasca pe strada si sa ma controleze? Asta fara ca eu sa fi facut ceva.
Si daca sunt cu masina, ma opreste pe strada, are voie sa-mi controleze in masina?


Eu stiam ca nu au voie, doar cu o anumita hartie. Dar nu ma pricep.

As fi recunoasctor daca mi-ar raspunde cineva :)

Merci

#2
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Daca sunt in misiune, conform ordinului de serviciu, au voie sa aplice toate masurile  corespunzatoare, inclusiv perchezitie.

#3
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.03.2007

 Cipsu, on Aug 1 2008, 11:17, said:

Daca sunt in misiune, conform ordinului de serviciu, au voie sa aplice toate masurile  corespunzatoare, inclusiv perchezitie.
Pai stai putin. Eu merg pe strada frumos, nu fac scandal, nu merg incordat :lol: , doar ma plimb ca un cetatean al acestei tari. Cum poate sa vina un barbat imbracat intr-o uniforma de Politie sa ma controleze la buzunare? Nu ii trebuie ceva mandat de perchezitie sau ceva de genu' (e foarte probabil sa vb. prostii.) Eu stiu ca de exemplu daca merg intr-o discoteca, sau la un meci de fotbal, acolo au voie sa ma controleze, dar nu pe strada.


Si cand stiu eu daca ei sunt in misiune sau nu? Am dreptul sa-i cer sa-mi arate actele in care zici ca e in misiune? (daca exista asa ceva)


Si inca ceva. Daca eu sunt pe trotuar, are voie sa-mi zica politistul sa "circul"? Acum ceva zile a oprit o masina pe strada la mine si l'a legitimat pe tatamiu. Eu, curios din fire, am stat in apropiere sa vad ce-i zice lu' tatamiu. Si vine si imi zice sa circul. Sunt obligat sa circul?

Edited by portugalkix, 01 August 2008 - 16:58.


#4
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Am mai vorbit te tema asta, daca refuzi sa te lasi legitimat, treci pe la Sectie.
In cazul in care consideri ca ti-au fost incalcate drepturile, faci plangere. De preferinta la superiorul politistului care te-a legitimat, perchezitionat pe nedrept. Care este problema?

#5
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.03.2007

 clara_spiele, on Aug 2 2008, 07:56, said:

Am mai vorbit te tema asta, daca refuzi sa te lasi legitimat, treci pe la Sectie.
In cazul in care consideri ca ti-au fost incalcate drepturile, faci plangere. De preferinta la superiorul politistului care te-a legitimat, perchezitionat pe nedrept. Care este problema?

Omule,
Nu am spus niciunde daca ma las legitimat sau nu :peacefingers: . Intrebarea era daca politistul are voie sa ma opreasca pe strada sa ma legitimeze? Si daca are voie sa ma opreasca in trafic si sa-mi controleze masina. Ma refer la portbagaj si altele..nu la acte.

#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da, are voie !
cat despre masina scrie si-n codul rutier. pentru cine stie sa citeasca...

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 portugalkix, on Aug 2 2008, 18:41, said:

Omule,
Nu am spus niciunde daca ma las legitimat sau nu :peacefingers: . Intrebarea era daca politistul are voie sa ma opreasca pe strada sa ma legitimeze? Si daca are voie sa ma opreasca in trafic si sa-mi controleze masina. Ma refer la portbagaj si altele..nu la acte.
Te crezi intr-un stat civilizat care are habar de drepturile omului? In Romania politicienii au facut legile dupa modelul celor sovietice in care oricine este vinovat pana la proba contrarie si trebuie sa isi dovedeasca nevinovatia in strada (daca nu vrea sa fie dus cu duba la cercetari pe 24 ore). De aia pot sa te perchezitioneze fara nici un motiv, ca sa vada daca nu esti "dusman al poporului".
In alte parti trebuie sa aiba motive plauzibile si scrise in proceduri (mergi pe 2 carari, 3 benzi, nu ai luminile aprinse noaptea sau cu viteza peste limita) ca ai incalcat legea pentru a te opri cu masina sau pentru a te intreba de sanatate pe strada.

Edited by SuperDuper, 03 August 2008 - 05:14.


#8
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.03.2007

 spare-me, on Aug 2 2008, 21:43, said:

da, are voie !
cat despre masina scrie si-n codul rutier. pentru cine stie sa citeasca...

Pai daca o dam pe codul penal, am si eu cate subiecte interesante. De exemplu, cand sunt oprit de Politie eu sunt obligat sa stau in masina,cu mainile pe volan si geamul deschis. Si guess what? Politistul imi cere sa merg la el la masina, ca lui i e lene sa se deplaseze. Dupa cum vezi, nu se iau dupa cod. In fine.

Si ca sa revenim:

SECTIUNEA 1
Obligatiile participantilor la trafic
Art.35.
(3) În exercitarea atributiilor care îi revin, politistul rutier are dreptul sa verifice vehiculul, precum si identitatea conducatorului sau a pasagerilor aflati în interiorul acestuia atunci când exista indicii despre savârsirea unei fapte de natura contraventionala sau penala.


La asta ma refeream eu! Deci nu poate sa vina un politist asa din senin sa-mi verifice masina. Are voie sa arunce o privire, in niciun caz sa puna mana. Are voie sa verifice seria de caroserie, motor, etc.  In niciun caz sa caute in lucrurile tale personale. Treaba asta se face doar pe baza de mandat eliberat de procurori.


Eu stiu ca ei au voie sa ma legitimeze, si sa ma puna sa declar ce am in buzunare. In niciun caz sa ma perchiztioneze asa cum le pica lor. Treaba asta se face doar pe baza emis de judecator la propunerea organului.




Treburile astea le stiu eu din mai multe surse. S-ar putea sa ma insel si va rog sa ma corectati daca gresesc :).

Ca sa deviez umpic de la subiect, am voie sa sun Politia daca vad cersetori, boschetari, etc? E o intrebare destul de stupida, dar mor de ciuda cand se baga cersetorii in fata masinii.

#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
1)imi pare rau sa te anunt dar nu ai citat codul penal ;)
2)da, ai voie sa suni
3)e "un pic" -> nu exista "umpic"
4)politistul iti cere sa mergi la masina ca sa vezi proba video, sau audio, nu sa ii dai documentele.
e impotriva procedurilor interne sa permiti unui 'suspect' sa se apropie liber de masina ta in timp ce tu esti in sezut. (adica stai in cur pe scaun;) )

#10
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Aveti grija cu domnii politisti, acum vreo 3-4 ani un prieten era intr-un club din constanta. In drum spre casa il opreste un nenea militian, cica e control de rutina... ii da omu' nostru actele si portofelu domnului cu uniforma la verificat. Si faza cea mai tare, cand a ajuns respectivu' acasa... ii disparusera toti banii din portofel.


   Nu vreau sa cred ca un politist lea furat.... dar cred ca era unul fals...

#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 Cap-shoot, on Aug 3 2008, 11:49, said:

Aveti grija cu domnii politisti, acum vreo 3-4 ani un prieten era intr-un club din constanta. In drum spre casa il opreste un nenea militian, cica e control de rutina... ii da omu' nostru actele si portofelu domnului cu uniforma la verificat. Si faza cea mai tare, cand a ajuns respectivu' acasa... ii disparusera toti banii din portofel.


   Nu vreau sa cred ca un politist lea furat.... dar cred ca era unul fals...

nu vad ce imbecil ar da portofelul si nu actele.
no offence pt prietenul tau dar trebuie sa fii absolut oligofren sa dai PORTOFELUL si nu buletinul

#12
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.03.2007

 spare-me, on Aug 3 2008, 06:07, said:

1)imi pare rau sa te anunt dar nu ai citat codul penal ;)
2)da, ai voie sa suni
3)e "un pic" -> nu exista "umpic"
4)politistul iti cere sa mergi la masina ca sa vezi proba video, sau audio, nu sa ii dai documentele.
e impotriva procedurilor interne sa permiti unui 'suspect' sa se apropie liber de masina ta in timp ce tu esti in sezut. (adica stai in cur pe scaun;) )
1)Scuze, vroaim sa zic Codul rutier!
4) Poate asta doar in cazul tau. Sau nici macar nu ai carnet de conducere? Sau poate nu te-a oprit niciodata Politia ;). Ar trebui sa mai scoti masina la plimbare si sa vezi ca nu e cum scrie-n cod!


Cat despre greseala tampita de gramatica, imi pare rau, sunt nou in domeniul asta.

#13
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

 spare-me, on Aug 3 2008, 11:57, said:

nu vad ce imbecil ar da portofelul si nu actele.
no offence pt prietenul tau dar trebuie sa fii absolut oligofren sa dai PORTOFELUL si nu buletinul


asta a cerut politistul... la verificat si la buzunare...  sa vada daca nare ceva stupefiante la el...


asta e o invatatura de minte pentru toti... cand va opreste un politist ceretii legitimatie... ca uniforme de politisti orice cocalar face rost.

#14
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008
Asta e subiect din categoria "abuzurile Politiei sunt sfinte". Pai daca orice politist are voie sa te opreasca pe strada si sa te controleze in buzunare, de ce mai exista mandate de perchezitie ? Cu alte cuvinte, procurorii (oameni care au absolvit Facultatea de Drept) si au dat exament pentru a intra in magistratura) sunt obligati sa aiba mandat de perchezitie pentru a perchezitiona pe cineva. Dar agentii de politie, cu trei ani de scoala de subofiteri, sunt liberi sa te controleze cand le vine lor. Pai ma fac si eu agent de politie. Ia sa vedeti cum le pipai, legal, pe toate fetele frumoase de pe strada!

#15
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
De infractiuni flagrante ai auzit? Te pomenesti ca Politia face un abuz daca te scotoceste in buzunar, in masina cand cauta un hot, un traficant, un evadat, ucigas, un suspect de terorism, etc. Mai iesiti, fratilor, din fata monitorului, carabinierii te impusca pe strada daca te impotrivesti unei perchezitii si nu-si pierd locul de munca!!!
Revin si subliniez, daca ti se pare masura abuziva, faci reclamatie la superiorul politistului si, eventual, il dai in judecata.

Negociator, ultimul offtopic!!! Aici nu facem filosofie, muta-te pe Poiana cu replici de tioul asta!

#16
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.03.2007

 clara_spiele, on Aug 4 2008, 11:32, said:

De infractiuni flagrante ai auzit? Te pomenesti ca Politia face un abuz daca te scotoceste in buzunar, in masina cand cauta un hot, un traficant, un evadat, ucigas, un suspect de terorism, etc. Mai iesiti, fratilor, din fata monitorului, carabinierii te impusca pe strada daca te impotrivesti unei perchezitii si nu-si pierd locul de munca!!!
Revin si subliniez, daca ti se pare masura abuziva, faci reclamatie la superiorul politistului si, eventual, il dai in judecata.

Negociator, ultimul offtopic!!! Aici nu facem filosofie, muta-te pe Poiana cu replici de tioul asta!

Ar fi cazul ca TU sa mai iesi din casa! Vad ca ai o problema cu noi, membrii acestui forum. Ce dracu de Offtopic ai vazut mai sus? Nu vorbea de politisti? Nu vorbea de perchizitie? Ar trebui sa iti aerisesti putin mintea :) ( nu e ceva de rau ;) ). Sau tu iti faci impresia ca daca faci reclamatie superiorul te baga in seama? Sti care va fi raspunsul? Asta: :rofl: . Deci, mergi pana la colt dupa paine, roaga-te sa te opreasca un domn gabor, i arati buletinu, el vrea sa te controleze, tu nu-l lasi, iti da 2 bastoane dupa cap, dupa dute si fa plangere la superiorul lui. O sa fi uimita de reactia lui (ai grija, s-ar putea sa mai incasezi ;) ). Apropo. Topicul asta de ce l-ai inchis draga moderatoare? Sunt tare curios sa aflu raspunsul. Desigur, nu esti obligata sa-mi raspunzi, dar asa din bun-simt.

Asta da, a fost offtopic. Acum sa revenim ONtopic.


@negociator

Pai toti politisti cred ca noi suntem niste dobitoci care stam toata ziua in fata monitoarului si nu mai iesim pe strada si ne cam iau de prosti. Dar e clar ca nu au voie sa te perchezitioneze asa cum le pica lor fisa. Apropo, eu sunt obligat sa port buletinul tot timpul la mine? Chiar daca merg pana la colt?

#17
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 portugalkix, on Aug 3 2008, 12:17, said:

1)Scuze, vroaim sa zic Codul rutier!
4) Poate asta doar in cazul tau. Sau nici macar nu ai carnet de conducere? Sau poate nu te-a oprit niciodata Politia ;) . Ar trebui sa mai scoti masina la plimbare si sa vezi ca nu e cum scrie-n cod!


Cat despre greseala tampita de gramatica, imi pare rau, sunt nou in domeniul asta.

BA

poate in cazul TAU te-ai simtit tu obligat sa mergi cu "doamne ajuta" la el.
am carnet de 5 ani,m-a oprit de suficiente ori si-am stat in masina s-astept procesul verbal

eu imi scot masina la plimbare zilnic vreo 50-100 de km, si mai usor cu gargara asta de smecheras.

daca asa te dai tu jos si te duci sa te milogesti de el, e problema ta. eu pe toti i-am vazut sa stea in masina s-astepte PV-ul.
pricepi ?!

ar trebui sa mai stai tu dracu' in masina si sa-ti ceara ala sa te duci la masina, si pe urma sa comentezi :death:

#18
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008

 Cap-shoot, on Aug 3 2008, 13:56, said:

..ca uniforme de politisti orice cocalar face rost.
Sigur, schimbând apoi uniforma "temporară" cu una permanentă - de ocnaș.  :rolleyes: Folosirea fără drept a unei calități oficiale, spune Codul penal că e infracțiune.  Uzurpare se cheamă. Si mai zice că și portul nelegal de decorații sau însemne distincte ar fi tot așa. Deci eu dacă mă dau polițist, o îmbulinez, capisci? La fel și tu. Aviz amatorilor de roluri de Garcea.
Scuze dacă am fost off topic.

Percheziția este un act dispus de judecător în cursul urmăririi penale sau în cursul judecății, la cererea procurorului, sau organului de cercetare penală. Percheziția este domiciliară și corporală. Cea domiciliară se face pe baza unei autorizații de percheziție, de către procuror sau organul de c.p. iar în cazuri de infracțiuni flagrante, aceasta poate lipsi. La fel ca cea domiciliară, percheziția corporală sau asupra autovehiculelor au ca scop descoperirea și strângerea de probe .


În altă ordine de idei, controlul persoanelor, bagajelor și vehiculelor sunt măsuri cu caracter preventiv strict polițienești. În cazul nesupunerii, se procedează în ordine cam la următoarele măsuri: imobilizare și conducere la sediul poliției sau folosirea armamentului din dotare. În ordinea preferințelor celui interceptat. :huh:
Legitimarea este o acțiune banală pe care o face și un funcționar de la bancă sau oricine are dubii privind identitatea. Obligativitatea purtării unui act de identitate este în general într-o localitate de frontieră, dar având în vedere că dacă la o eventuală solicitare acesta nu există, se poate recurge la plimbări la secție, apelare la vecini, rude care pun chezășie propriile acte și confirmă identitatea celui vizat, jurând pe roșu.

 negociator, on Aug 4 2008, 14:30, said:

ma fac si eu agent de politie. Ia sa vedeti cum le pipai, legal, pe toate fetele frumoase de pe strada!

Fă-te!! Dar de fete tot nu te atingi. Vezi Codul de procedură penală care îți interzice.

Edited by Versus76, 04 August 2008 - 21:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate