Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 

e bine sa mergi la biserica ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
193 replies to this topic

#1
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
vreau sa intreb pe cei mai "știuți" intr-ale Bibliei daca imi dau dreptate. Raspunsul meu e : nu ! atata timp cat mergi macar de 2-3 ori pe luna la biserica/adunare si respecti [sau te stresezi] poruncile Sale - adica urmezi o viata neprihanita [desigur, biblia citita zilnic pentru a-ti reînoii mentalitatea, rugaciune zilnic]. Acolo scria "nu parasiti/ nu uitati de strangerea laolalta". Atunci e pacat.

biserica la ortodocsi:
marti: cantari, 2h
duminica: biserica, 3h
sarbatori nenumarate peste an, restrictii precum posturi si zile in care nu se lucreaza
total: ~5h / sapt

biserica la neoProtestanti:
marti: tineret, 2h
miercuri: post+rugaciune, 1h
vineri: seara de rugaciune+predica, 2h
sambata: tineret, 2h
Duminica dimineata+seara: "serviciu divin" [ :coolspeak: ironic], 5h
total: 12h / sapt

Acum, citind in NT, nu exista un anume nr de ore, sau o anumita zi in care se strangeau.
Avem asa: "sa nu parasim adunarea noastra", si "la ora 9 se duceau la inchinare[duminica]". Totodata, un crestin nu e OBLIGAT sa mearga la biserica.
Insa, stim cu totii cat de frecvent spune popa/pastorul ca trebuie sa mergem la biserica/adunare.
De ce se strang oamenii la biserica ? pai biblia spune ca e un mediu in care fratii se incurajeaza intre ei, se roaga impreuna, uneori iau si cina [asa cum a spus Isus-porunca], exista si un moment in care citesc din Biblie si incearca sa-i patrunda intelesul. Merg pentru ca le place sa vorbeasca despre Dumnezeu.
Nu pentru ca vor avea beneficii materiale ori spirituale dupa. Nu merg la biserica pentru ca vor ajunge in rai daca o fac, nici pentru ca vor avea succes [cum fac de obicei la alegeri unii].

Insa, daca cineva are un examen si mai vrea sa invete sau sa mearga la volei sau sa alearga si in acelasi timp e biserica e un pacat daca nu merg la biserica ?
Am impresia ca neoProtestantii merg prea in extrema cu orele la biserica [e aproape dublu decat ortodocsii -atata stiu pentru ca doar cu astea 2 am fost in contact], si uite ca ii vezi dupa față pe unii dintre ei, sunt vlăguiți, albi ca varul.

Intrebare: pacatuiesc daca nu merg la biserica ?
Multumesc tuturor. As dori ca acel conflict [intre religie si stiinta sau crestinism si darwinism] sa ramana doar acolo unde-i e locul.

Edited by ***MIHAI***, 24 June 2008 - 18:15.


#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Mersul la biserica trebuie sa fie un mijloc si nu un scop in sine. Partasia cu cei credinciosi, incurajarea primita prin invatatura, rugaciunile facute impreuna, bucuria de a-l slavi pe Domnul prin cantari, ajutorul pe care sa-l dam celor napastuiti dintre noi - acestea trebuie sa ne atraga sa 'mergem la biserica'. Daca acestea nu exista, atunci slujba religioasa devine un scop in sine, iar simpla participare ne va da satisfactia falsa ca 'am facut lucrarea Domnului'. Usor usor principiile ortodoxe se adopta si in bisericile protestante: diferenta clara intre cler si laici, denumirea de 'casa Domnului' (nicaieri in NT nu se gaseste aceasta denumire pentru cladirea folosita de o biserica), o atitudine cat mai formala cat timp esti 'la biserica', inmultirea "sarbatorilor" (Rusaliile, Duminica Tomii, Floriile, Sf Ilie etc)...
Nu ma intereseaza mersul sau ne-mersul la biserica. Ma intereseaza efectele - devin oamenii mai buni, mai devotati Domnului, mai vii in Cristos, mai cunoscatori ai adevarului ?

#3
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 overseas, on Jun 25 2008, 09:32, said:

Mersul la biserica trebuie sa fie un mijloc si nu un scop in sine. Partasia cu cei credinciosi, incurajarea primita prin invatatura, rugaciunile facute impreuna, bucuria de a-l slavi pe Domnul prin cantari, ajutorul pe care sa-l dam celor napastuiti dintre noi - acestea trebuie sa ne atraga sa 'mergem la biserica'. Daca acestea nu exista, atunci slujba religioasa devine un scop in sine, iar simpla participare ne va da satisfactia falsa ca 'am facut lucrarea Domnului'. Usor usor principiile ortodoxe se adopta si in bisericile protestante: diferenta clara intre cler si laici, denumirea de 'casa Domnului' (nicaieri in NT nu se gaseste aceasta denumire pentru cladirea folosita de o biserica), o atitudine cat mai formala cat timp esti 'la biserica', inmultirea "sarbatorilor" (Rusaliile, Duminica Tomii, Floriile, Sf Ilie etc)...
Nu ma intereseaza mersul sau ne-mersul la biserica. Ma intereseaza efectele - devin oamenii mai buni, mai devotati Domnului, mai vii in Cristos, mai cunoscatori ai adevarului ?
good point !

#4
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Porunca de a merge la biserică nu există. Este o concluzie teologică adevărată, însă.

Biserica externă este instituția special creată de Dumnezeu pentru a fi custodele Cuvântului (Rom. 3:1, 2). Este referită in VT ca și Israel, Iudeea, Ierusalim, Iuda, Canaan, femeia adulteră, mamă, etc....

Ceea ce s-a întâmplat cu Israel a fost un exemplu pt noi astăzi (1Cor 10:11). Via (custodia Cuvântului care o avea Israelul) a fost dată ALTOR LUCRĂTORI.

Via din Isaia 5, însă, este distrusă, deci se concluzionează că vine o vreme când instituția bisericii nu va mai avea binecuvântarea Duhului.

Se observă din Matei 13 că satan ataca această instituție și își planta neghina, fără ca oamenii să fie conștienți de acest lucru (oamenii dormeau). În Apoc 2 și 3 se vede că încă de la început existau biserici moarte, în care domnea satan.

Din studiul VT (Isaia, Ieremia, Plângeri) se observă că Dumnezeu stabilește o dată de la care nu va mai binecuvânta această instituție, fapt confirmat și în NT

2 Thessalonians 2:7  

7For the mystery of iniquity doth already work: only he who now letteth will let, until he be taken out of the way.

Cuvântul "way", cale este grecescul μεσου, același folosit în versurile unde spune că dacă 2 sau 3 se adună în numele Său, El va fi în mijloc.

Deci, Duhul nu va mai binecuvânta acele adunări, satan fiind leaderul spiritual.

2Tesaloniceni 2:4

4protivnicul, care se înalță mai pe sus de tot ce se numește ,,Dumnezeu``, sau de ce este vrednic de închinare. Așa că se va așeza în Templul lui Dumnezeu, dîndu-se drept Dumnezeu.

Se mai observă și în Apoc 18:23 (cheia fiind Ierusalim=Sodoma=Egipt=Babilon din Apoc 11:8) că Hristos și cei salvați părăsesc instituția pământească ce a fost mandatată să propovăduiască Evanghelia, datorită idolatriei comise de neghina plantată de satan.

Și acum au sens toate cele spuse cu privire la burdufurile vechi și vinul nou, se observă și modul în care a schimbat instituția custode din Israel în biserică: Israelul a pierdut complet mandatul de propovăduire, binecuvântarea Duhului.
Deci, și biserica pățește la fel.

Cei salvați au poruncă directă să nu mai meargă:

Apocalipsa 18

4Apoi am auzit din cer un alt glas, care zicea: ,,Ieșiți din mijlocul ei, poporul Meu, ca să nu fiți părtași la păcatele ei, și să nu fiți loviți cu urgiile ei!

Acesta este procesul de separare al neghinei, pt că numai cei salvați pot înțelege alegoria Ierusalim=Babilon și nu își pun speranța în denominație și adunare ci în Dumnezeu.
Nu degeaba scrie încă de la început:

Deuteronom 16

16De trei ori pe an, toți bărbații să se înfățișeze înaintea Domnului, Dumnezeului tău, în locul pe care -l va alege El: la sărbătoarea azimilor, la sărbătoarea săptămînilor, și la sărbătoarea corturilor. Să nu se înfățișeze cu mînile goale înaintea Domnului.

Deci........ "în locul pe care -l va alege El". Acesta poate fi templul, biserica sau.....Cuvântul.

1 John 1  

3That which we have seen and heard declare we unto you, that ye also may have fellowship with us: and truly our fellowship is with the Father, and with his Son Jesus Christ.

Hristos este Cuvântul, deci putem avea părtășanie cu El citind Scriptura.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Cuvantul biblic pentru biserica este ekklesia (greaca), care inseamna 'cei chemati afara', adica cei care prin credinta in Hristos s-au separat de felul de viata al lumii de azi, urmand chemarea lui Dumnezeu la mantuire. Conform Ioan 17:
15. Nu Ma rog ca sa-i iei din lume, ci ca sa-i pazesti pe ei de cel viclean.  
16. Ei nu sunt din lume, precum nici Eu nu sunt din lume.  

Imi place foarte mult cum se refera la biserica neoprotestantii din generatia veche, mai ales pe la tara - ei spun 'sa mergem la adunare'. Astfel, se pune accentul pe cei credinciosi care se aduna, si nu pe cladirea unde se intampla asta. O biserica adevarata se cunoaste (printre altele) prin dezvoltarea relatiilor dintre membri (ca trup al lui Hristos), nu prin programele speciale/ fastuoase, nici prin prestanta predicatorilor, cu atat mai putin prin standardele cladirii pe care o folosesc. Apoi, mai este vorba de programul stereotip de 'inchinare' neoprotestant care mai are putin si va aluneca in liturgicul ortodox.

#6
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on Jun 25 2008, 16:46, said:

Acei protestanți trebuiau să continue cu studiul, nu să susțină o doctrină a liberului arbitru. De aceea îi și pedepsește Dumnezeu. Citește Ieremia și Plângerile să vezi cam ce se întâmplă cu bisericile azi. Biserica, Iudeea, Israel, femeia  sunt sinonime, o alegorie.

Galatians 4  

24Which things are an allegory: for these are the two covenants; the one from the mount Sinai, which gendereth to bondage, which is Agar.

25For this Agar is mount Sinai in Arabia, and answereth to Jerusalem which now is, and is in bondage with her children.

26But Jerusalem which is above is free, which is the mother of us all.

......tu unde si cu cine te impartasesti cu Sfanta Cina lasata ca obligatorie de Hristos ?........

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Cu siguranta se poate impartasi cu unul sau mai multi credinciosi, intrucat Cristos nu a lasat o lista de adrese cu biserici 'oficiale'. Sau crezi ca daca ai o firma la poarta si un statut scris pe hartie Cina e mai sfanta ?

#8
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
nu stiu sa scrie sau macar sa sugereze undeva in biblie ca e pacat sa nu mergi la biserica. dar, vorbind din experienta personala, mersul la biserica, partasia cu alti credinciosi, incurajarile/atentionarile/bucuriile primite in biserica prin diferite moduri (cuvant, cantari, marturii etc) nu pot fi inlocuite. in perioadele in care am mers des la biserica am crescut in relatia cu dumnezeu mai mult decat in perioadele in care am 'tras chilulul'. mai mult, daca a trecut mult timp in care nu am mers la biserica si nu am avut langa mine oameni care sa ma incurajeze sa citesc, sa ma rog etc, relatia mea cu dumnezeu a scazut in intensitate, lasandu-ma 'furata' de alte lucruri. de, influenta pozitiva sau negativa a oamenilor din jurul meu.

cat despre mersul de nu stiu cate ori pe saptamana la biserica, orele alea sunt un timp dat lui dumnezeu. mai ales daca te implici intr-o slujire (care automat cere sa vii mai des la biserica la intalnirile cu ceilalti slujitori). unii ajung si in extrema cealalta, adica aproape nu mai au viata personala in afara bisericii, dar nu cred ca e un lucru rau, atat timp cat ei o fac cu bucurie si cu un scop bun. si la fel, nu cred ca e rau nici daca te duci o singura data pe saptamana, duminica dimineata. totul depinde de cat esti dispus sa oferi din timpul tau si de cat de multa reincarcare si hranire spirituala ai nevoie.

#9
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 leoluke, on Jul 9 2008, 12:39, said:

......tu unde si cu cine te impartasesti cu Sfanta Cina lasata ca obligatorie de Hristos ?........

Eu fac cum a făcut și Avram, Noe, Enoh și așții care nu s-au dus la nicio adunare.

Vrei să spui că Avram a fost un păcătos pt că nu s-a dus la biserică și nici n-a rspectat sâmbăta ceremonială?

Adică, știu că tu nu studiezi, ci doar citezi din coana mare, însă, poate, poate!!!!!!

#10
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
uhm ... doar eu vad o contradictie undeva?

5.   Iar când vă rugați, nu fiți ca fățarnicii cărora le place, prin sinagogi și prin colțurile ulițelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor.
6. Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta și, închizând ușa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, și Tatăl tău, Care este în ascuns, îți va răsplăti ție.

#11
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 black_dizzy, on Jul 9 2008, 14:01, said:

nu stiu sa scrie sau macar sa sugereze undeva in biblie ca e pacat sa nu mergi la biserica. dar, vorbind din experienta personala, mersul la biserica, partasia cu alti credinciosi, incurajarile/atentionarile/bucuriile primite in biserica prin diferite moduri (cuvant, cantari, marturii etc) nu pot fi inlocuite

Ba pot fi înlocuite. Cei salvați pot fi prezenți în spirit, prin Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu.

1 John 1:3 (King James Version)
King James Version (KJV)
Public Domain

3That which we have seen and heard declare we unto you, that ye also may have fellowship with us: and truly our fellowship is with the Father, and with his Son Jesus Christ

1 Corinteni 5:3

3Cît despre mine, măcar că n'am fost la voi cu trupul, dar fiind de față cu duhul, am și judecat, ca și cînd aș fi fost de față, pe celce a făcut o astfel de faptă.

Hai să fim serioși cu prezența la biserică!
Acolo te duci să asculți Evanghelia, să participi la activitățile necesare propovăduirii Cuvântului, să iei Cina Domnului și să te cureți ceremonial cu apă, ca un semn al faptului că ai devenit sfânt.
Dacă doctrina bisericii este în contradicție cu Scriptura, trebuie să te separi.

#12
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
teoretic pot fi inlocuite, dar partasia cu alti credinciosi are o valoare foarte mare. pentru mine cel putin nu pot fi inlocuite. si nu in sensul ca fara ele nu pot fi mantuita, ci in sensul ca, asa cum explicam si inainte, partasia ma motiveaza, ma provoaca la o relatie mai buna cu dumnezeu.

cum spuneam, mersul la biserica are o valoare diferita pentru fiecare in parte si fiecare are o nevoie diferita in legatura cu asta. si intr-adevar, daca observi ca biserica ta are o doctrina gresita, care nu e in conformitate cu biblia, atunci acea biserica nu e locul in care ar trebui sa fii.

#13
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 black_dizzy, on Jul 11 2008, 11:32, said:

teoretic pot fi inlocuite, dar partasia cu alti credinciosi are o valoare foarte mare. pentru mine cel putin nu pot fi inlocuite. si nu in sensul ca fara ele nu pot fi mantuita, ci in sensul ca, asa cum explicam si inainte, partasia ma motiveaza, ma provoaca la o relatie mai buna cu dumnezeu.

cum spuneam, mersul la biserica are o valoare diferita pentru fiecare in parte si fiecare are o nevoie diferita in legatura cu asta. si intr-adevar, daca observi ca biserica ta are o doctrina gresita, care nu e in conformitate cu biblia, atunci acea biserica nu e locul in care ar trebui sa fii.
Părtășia adevărată nu o ai cu oameni, ci cu Hristos, Cuvântul lui Dumnezeu. Citește versurile postate mai sus. Este bine să fii în biserică atâta timp cât Dumnezeu este acolo. Când nu este și este satan, atunci înseamnă că nu înțelegi porunca de a ieși din biserică și ești doar neghina, care este adunată acolo pt a fi arsă.

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
black dizzy, tu ai dreptate si zexelica are dreptate. Fiecare biserica locala trebuie judecata in functie de trasaturile ei specifice, date de grupul acela de oameni. Nu putem conclude ca toate bisericile dintr-o anumita denominatie sunt bullshit, desi unele probabil ca sunt. Oriunde sunt 2-3 in Numele Domnului, iar El este respectat si urmat, se formeaza o 'biserica'.

#15
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 zexelica, on Jul 11 2008, 11:40, said:

Este bine să fii în biserică atâta timp cât Dumnezeu este acolo. Când nu este și este satan, atunci înseamnă că nu înțelegi porunca de a ieși din biserică și ești doar neghina, care este adunată acolo pt a fi arsă.

total de acord. la biserica nu te duci pentru ceilalti oameni, ci pentru ca acolo il gasesti pe dumnezeu. insa exista partasie si cu ceilalti crestini. nu stiu sa iti da citate acum, dar si in biblie e amintita o astfel de partasie. din pacate, omul este influentabil si ii este usor sa alunece, iar in aceste conditii, niste oameni care sa il incurajeze sa mearga pe drumul bun si sa echilibreze influentele negative din alte parti sunt necesari. in nici un caz nu ar trebui pusa partasia cu acesti oameni mai presus decat partasia cu dumnezeu, dar asta nu inseamna ca ea nu exista sau e lipsita de importanta. mai mult, chiar isus spune ca unde sunt doi sau trei adunati in numele lui, acolo este si el. uneori, adunarile de crestini au putere mai mare decat un crestin singur.

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,106
  • Înscris: 09.01.2007
Partasia crestina este premiza exercitarii iubirii crestine, asa cum invata 1 Ioan.
1 Cor invata ca Domnul da daruri ale Duhului diversilor membri ai bisericii, spre zidire reciproca si unitate. Adica, Domnul ne 'forteaza' intr-un fel la partasie, pentru a beneficia de darurile de invatatura/ intelepciune etc ale unora din credinciosi.

Pe de alta parte, zexelica a ajuns la concluzii mai 'izolationiste' si separatiste. Nu-l poti judeca pentru ca nu cunosti povestea lui si detaliile experientei lui specifice. Pot fi cazuri cand separarea este justificata, dar nu as face o regula din asta.

#17
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 black_dizzy, on Jul 11 2008, 13:52, said:

total de acord. la biserica nu te duci pentru ceilalti oameni, ci pentru ca acolo il gasesti pe dumnezeu. insa exista partasie si cu ceilalti crestini. nu stiu sa iti da citate acum, dar si in biblie e amintita o astfel de partasie.

Quote

black dizzy, tu ai dreptate si zexelica are dreptate. Fiecare biserica locala trebuie judecata in functie de trasaturile ei specifice, date de grupul acela de oameni. Nu putem conclude ca toate bisericile dintr-o anumita denominatie sunt bullshit, desi unele probabil ca sunt. Oriunde sunt 2-3 in Numele Domnului, iar El este respectat si urmat, se formeaza o 'biserica'.

Da, mă, de acord, așa a fost în era bisericilor simbolizată de sărbătoarea Cinzecimii. Însă, Biblia îți spune că vine o vreme când El nu va mai fi acolo.
  • după sărbătoarea Cinzecimii urmează cea a Corturilor,
  • după ploaia timpurie urmează cea târzie,
  • via este dată ALTOR lucrători după care este distrusă
  • lumina lampii (Apoc 18:23), cel din mijloc (Duhul care stă în adunare a doi sau trei în numele lui Hristos) va fi retras
  • mirele (Hristos) și mireasa (cei salvați) nu vor mai fi acolo

Ce facem? Le băgăm sub preș versurile probă? Facem exact ca fariseii care nu au văzut din Scriptură că urmau să fie dați ALTOR LUCRĂTORI.

La fel se comportă și bisericile acuma. Tot se cred binecuvântați, când, dacă și-ar verifica doctrina cu Biblia, și-ar da seama de adevăr.

 overseas, on Jul 11 2008, 14:44, said:

Partasia crestina este premiza exercitarii iubirii crestine, asa cum invata 1 Ioan.
1 Cor invata ca Domnul da daruri ale Duhului diversilor membri ai bisericii, spre zidire reciproca si unitate. Adica, Domnul ne 'forteaza' intr-un fel la partasie, pentru a beneficia de darurile de invatatura/ intelepciune etc ale unora din credinciosi.
Sper că ai citit toată Scriptura, nu numai unde scrie despre binecuvântarea bisericilor.

Părtășia adevărată este în spirit, niciodată în grup fizic.

1 John 1:3  

3That which we have seen and heard declare we unto you, that ye also may have fellowship with us: and truly our fellowship is with the Father, and with his Son Jesus Christ.

1 Corinteni 5

3Cît despre mine, măcar că n'am fost la voi cu trupul, dar fiind de față cu duhul, am și judecat, ca și cînd aș fi fost de față, pe celce a făcut o astfel de faptă.

4În Numele Domnului Isus, voi și duhul meu, fiind adunați la olaltă, prin puterea Domnului nostru Isus,

Așa SCRIE.

#18
balu

balu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.07.2008
Eu prefer sa ma duc fiecare Duminica la biserica,desi nu mereu am cel mai amre chef dar ma duc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate