Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

e bine sa mergi la biserica ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
193 replies to this topic

#19
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 balu, on Jul 21 2008, 21:39, said:

Eu prefer sa ma duc fiecare Duminica la biserica,desi nu mereu am cel mai amre chef dar ma duc.
Dacă ai studia Biblia și Dumnezeu te-ar trage, ai înțelege că Duhul chiar nu mai este acolo.

#20
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007
pt unii biserica e singurul loc unde pot fi mai apoape de Dumnezeu in aceasta lume secularizata, asa ca e bine sa mergem. ai observat ca cei care merg la biserica sunt mai buni in general?
unii poate nu simt partasie adevarata cand vin la biserica (social vorbind), dara asta nu e motiv sa nu vii la biserica. acolo vii pt Domnul nu pt oameni

#21
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 danut21, on Jul 23 2008, 14:56, said:

pt unii biserica e singurul loc unde pot fi mai apoape de Dumnezeu in aceasta lume secularizata, asa ca e bine sa mergem. ai observat ca cei care merg la biserica sunt mai buni in general?
unii poate nu simt partasie adevarata cand vin la biserica (social vorbind), dara asta nu e motiv sa nu vii la biserica. acolo vii pt Domnul nu pt oameni
Ori asculți de Dumnezeu și de Cuvântul Său, ori te iei după ce crezi tu, cum a făcut Adam.

În Biblie scrie că vine momentul în care satan va conduce bisericile iar mirele și mireasa nu vor mai fii acolo. Cine înțelege, bine!

#22
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 overseas, on Jul 11 2008, 14:44, said:

Partasia crestina este premiza exercitarii iubirii crestine, asa cum invata 1 Ioan.
1 Cor invata ca Domnul da daruri ale Duhului diversilor membri ai bisericii, spre zidire reciproca si unitate. Adica, Domnul ne 'forteaza' intr-un fel la partasie, pentru a beneficia de darurile de invatatura/ intelepciune etc ale unora din credinciosi.

Pe de alta parte, zexelica a ajuns la concluzii mai 'izolationiste' si separatiste. Nu-l poti judeca pentru ca nu cunosti povestea lui si detaliile experientei lui specifice. Pot fi cazuri cand separarea este justificata, dar nu as face o regula din asta.
imi pare rau cand vad oameni [spalati pe creier de oameni in robe: pastori/popi - care o fac tocmai [sau nu tocmai, dar o farama e] ca de acolo isi iau painea zilnica] ce isi simt constiinta incarcata atunci cand au lipsit de la "adunare"/"Biserica", insa uita lucruri  ...  "MARUNTE" [astea-s multe].

Edited by ***MIHAI***, 25 July 2008 - 23:50.


#23
Blue Wings

Blue Wings

    Nevăstuică deraiantă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,832
  • Înscris: 01.03.2007
Și dacă nu ești un împătimit al liturghiilor, tot e bine să treci pe la Biserică. Preferabil bisericile mai vechi. Te-ncarcă de energie pozitivă.

#24
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
da, mai ales cand ai ales sa te pui pe ultimele banci , iar la tara te patrunde un miros specific [de balegă/grajd/vaci], sau mai casca vreunul ori tuseste, ori canta si ajungi sa te rogi sa nu mori din cauza mirosului gurii respectivului, sau mai interesant [comic] sa vezi cum ofteaza enoriasii ["asa-i","doamne iarta-ne","cata dreptate are asta",etc] la vreo predica [la "pocaiti"] cand Duhul se masoara in decibeli. Mai frumos e cand in spatele tau stau doi porumbei ... ce vorbesc intr-una la predica. Si ce-mi place cel mai mult e acea trecere abrupta de la o convorbire cu "dumnezeu" la vorbirea despre maruntisurile vietii [ii vezi cum la ore fixe stau cu capul plecat in tacere si plang iar peste o sec toti canta veseli]. Iar la iesire uneori e plin de cersetori. Nu mai vb de toti fițoșii ce canta sau recita poezii, ori predica prin cuvinte sonore ca "dumneseeeu" pe un ton americanesc.

ps: si asta indica faptul ca raiul e in cer. nu mai spun de celelalte biserici unde e o adevarata parada a modei, a expunerii bijuteriilor / țâțelor / picioarelor / palariilor /carpelor  ori neprihanirii visate a unora [popii] sau intrarea in transa [aka primirea duhului].

Edited by ***MIHAI***, 26 July 2008 - 01:53.


#25
Blue Wings

Blue Wings

    Nevăstuică deraiantă

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,832
  • Înscris: 01.03.2007

 ***MIHAI***, on Jul 26 2008, 01:53, said:

da, mai ales cand ai ales sa te pui pe ultimele banci , iar la tara te patrunde un miros specific [de balegă/grajd/vaci], sau mai casca vreunul ori tuseste, ori canta si ajungi sa te rogi sa nu mori din cauza mirosului gurii respectivului, sau mai interesant [comic] sa vezi cum ofteaza enoriasii ["asa-i","doamne iarta-ne","cata dreptate are asta",etc] la vreo predica [la "pocaiti"] cand Duhul se masoara in decibeli. Mai frumos e cand in spatele tau stau doi porumbei ... ce vorbesc intr-una la predica. Si ce-mi place cel mai mult e acea trecere abrupta de la o convorbire cu "dumnezeu" la vorbirea despre maruntisurile vietii [ii vezi cum la ore fixe stau cu capul plecat in tacere si plang iar peste o sec toti canta veseli]. Iar la iesire uneori e plin de cersetori. Nu mai vb de toti fițoșii ce canta sau recita poezii, ori predica prin cuvinte sonore ca "dumneseeeu" pe un ton americanesc.

ps: si asta indica faptul ca raiul e in cer. nu mai spun de celelalte biserici unde e o adevarata parada a modei, a expunerii bijuteriilor / țâțelor / picioarelor / palariilor /carpelor  ori neprihanirii visate a unora [popii] sau intrarea in transa [aka primirea duhului].
de asta prefer eu să merg la Biserică atunci când nu se ține Sfânta Liturghie...mă așez pe o bancă, îmi zic rugăciunea, și stau liniștită,în armonie.

#26
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Blue Wings, on Jul 26 2008, 01:20, said:

Și dacă nu ești un împătimit al liturghiilor, tot e bine să treci pe la Biserică. Preferabil bisericile mai vechi. Te-ncarcă de energie pozitivă.
Energie pozitivă este o zicală demonică, străină Bibliei. Probabil, de aceea te și simți așa bine acolo, pt că toți din biserici au doctrine asemănătoare, cu respect zero față de Scriptură.

#27
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on Jul 24 2008, 15:40, said:

Ori asculți de Dumnezeu și de Cuvântul Său, ori te iei după ce crezi tu, cum a făcut Adam.

În Biblie scrie că vine momentul în care satan va conduce bisericile iar mirele și mireasa nu vor mai fii acolo. Cine înțelege, bine!

........ai uitat ca de obicei intentionat.......ca marile biserici decazute au persecutat.......pe cele mici.....
ca de ex. valdenzii persecutati de catolici........asa ca intotdeauna au existat si grupuri de adevarati
crestini........

#28
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006

 ***MIHAI***, on Jun 24 2008, 19:10, said:

vreau sa intreb pe cei mai "știuți" intr-ale Bibliei daca imi dau dreptate. Raspunsul meu e : nu ! atata timp cat mergi macar de 2-3 ori pe luna la biserica/adunare si respecti [sau te stresezi] poruncile Sale - adica urmezi o viata neprihanita [desigur, biblia citita zilnic pentru a-ti reînoii mentalitatea, rugaciune zilnic]. Acolo scria "nu parasiti/ nu uitati de strangerea laolalta". Atunci e pacat.

biserica la ortodocsi:
marti: cantari, 2h
duminica: biserica, 3h
sarbatori nenumarate peste an, restrictii precum posturi si zile in care nu se lucreaza
total: ~5h / sapt

biserica la neoProtestanti:
marti: tineret, 2h
miercuri: post+rugaciune, 1h
vineri: seara de rugaciune+predica, 2h
sambata: tineret, 2h
Duminica dimineata+seara: "serviciu divin" [ :coolspeak: ironic], 5h
total: 12h / sapt

Acum, citind in NT, nu exista un anume nr de ore, sau o anumita zi in care se strangeau.
Avem asa: "sa nu parasim adunarea noastra", si "la ora 9 se duceau la inchinare[duminica]". Totodata, un crestin nu e OBLIGAT sa mearga la biserica.
Insa, stim cu totii cat de frecvent spune popa/pastorul ca trebuie sa mergem la biserica/adunare.
De ce se strang oamenii la biserica ? pai biblia spune ca e un mediu in care fratii se incurajeaza intre ei, se roaga impreuna, uneori iau si cina [asa cum a spus Isus-porunca], exista si un moment in care citesc din Biblie si incearca sa-i patrunda intelesul. Merg pentru ca le place sa vorbeasca despre Dumnezeu.
Nu pentru ca vor avea beneficii materiale ori spirituale dupa. Nu merg la biserica pentru ca vor ajunge in rai daca o fac, nici pentru ca vor avea succes [cum fac de obicei la alegeri unii].

Insa, daca cineva are un examen si mai vrea sa invete sau sa mearga la volei sau sa alearga si in acelasi timp e biserica e un pacat daca nu merg la biserica ?
Am impresia ca neoProtestantii merg prea in extrema cu orele la biserica [e aproape dublu decat ortodocsii -atata stiu pentru ca doar cu astea 2 am fost in contact], si uite ca ii vezi dupa față pe unii dintre ei, sunt vlăguiți, albi ca varul.

Intrebare: pacatuiesc daca nu merg la biserica ?


eu as zice a din contra, la ortodocsi e mai multa rugciune in biserica decat la np

duminica- cel putin 4 ore dimineata- utrenia si Sf. Liturghie, apoi seara paraclis si eventual cateheza- depinde de parohie- inca 2-3 ore- deci minim 7 ore
sambata- cel putin 4 ore dimineata- utrenia, Liturghie si parastas, apoi seara vecernie pentru a doua zi,  care tine 2-3 ore, depinde ce fel de sarbatoare e duminica- deci cel putin 7 ore in total
vineri- seara se face Sf. Maslu (cel putin 3-4 ore) sau vecernie, depinde de parohie

in restul zilelor , daca pica vreo sarbatoare mare, iar sunt cel putin 6-7 ore la biserica , adica vecernie, utrenie, Sf. Liturghie

daca nu e sarbatoare, martea se face paraclis, deci o ora-doua

in unele biserici se savarseste zilnic Sf. Liturghie, utrenia si vecernia, deci iar 6 ore

aduna tu- intr-o biserica ortodoxa poti merge cel putin pentru 20 de ore la rugaciune, saptamanal, fara a fi sarbatori deosebite sau post

pentru un ortodox  cat de cat practicant minimul de participare este Sf. Liturghie duminica, si in sarbatori(daca poate)

si da, pacatuiesti daca nu mergi la Biserica, dar pacatuiesti in primul rand fata de tine, fiindca te lipsesti de hrana duhovniceasca, adica de Hristos, care ni se daruieste in timpul Sfintei Liturghii, sub forma painii si a vinului (Sf. Impartasanie)

apoi te lipsesti si de rugaciune, de comuniune cu alti credinciosi, de sfaturile si binecuvantarea preotului, de invatatura din predica, etc.

#29
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 leoluke, on Aug 19 2008, 10:50, said:

........ai uitat ca de obicei intentionat.......ca marile biserici decazute au persecutat.......pe cele mici.....
ca de ex. valdenzii persecutati de catolici........asa ca intotdeauna au existat si grupuri de adevarati
crestini........
Nu cunosc absolut nimic din istoria bisericilor. Nu este necesar la studiul Scripturii.
Se prea poate să ai dreptate, nu te contrzic și nici nu vreau să speculez.

 Myryam, on Aug 19 2008, 15:27, said:

eu as zice a din contra, la ortodocsi e mai multa rugciune in biserica decat la np
E ca și cum un homosexual ar zice că e omul lui Dumnezeu, el învățând lumea să dea din fund. Și, să se mai și dea mare că el se roagă 5 ore pe zi!!!! Se roagă degeaba!!! Nu e omul lui Dumnezeu.

Așa și ortodocșii: învață lumea să pupe icoane și să se roage la o femeie moartă și se dau oamenii lui Dumnezeu.

Edited by zexelica, 25 August 2008 - 14:59.


#30
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006

 zexelica, on Aug 25 2008, 15:58, said:

E ca și cum un homosexual ar zice că e omul lui Dumnezeu, el învățând lumea să dea din fund. Și, să se mai și dea mare că el se roagă 5 ore pe zi!!!! Se roagă degeaba!!! Nu e omul lui Dumnezeu.

Așa și ortodocșii: învață lumea să pupe icoane și să se roage la o femeie moartă și se dau oamenii lui Dumnezeu.


in schimb tu esti omul lui Dumnezeu, nu-i asa? :rolleyes:

#31
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Myryam, on Sep 1 2008, 18:23, said:

in schimb tu esti omul lui Dumnezeu, nu-i asa? :rolleyes:
Nu e treaba nimanui sa zica cine este. Poti verifica singura cu Scriptura cine e cine.

#32
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003

Quote

Eu fac cum a făcut și Avram, Noe, Enoh și așții care nu s-au dus la nicio adunare.

Sa nu te miri cand la judecata o sa ti se ceara si faptele lor. "Cei tari sa manance carne". Hai sa vedem unde va fi carnea marturisirii tale...

#33
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Ni se poruncește să ieșim din Iudeea care devine Babilon. Mirele și mireasa nu mai sunt acolo. Acolo sunt cei care fac idolatrie.

#34
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Stai linistit, alesule, ca idolatria dumnezeului-de-hartie-cu-care-presupuneti-ca-puteti-ingusta-lucrarile-duhului, ca si "bunii" tai predecesori, ereziarhi unu' si unu', te califica pentru the very Babylon tool: jungla dezmatatilor cu cugetul care se cred scule pretioase ale Imparatiei. To give you an extra-hint, Lucifer cand a cazut, a cazut dintr-o stare perfect dumnezeiasca, ba chiar de la statutul de capetenie de ingeri. Nu cred ca-i lipsea despre Dumnezeu molfaitul anapoda de versete, I reckon ca asta vedea cu ochi de inger His very majesty. Si nu s-ar zice ca i-a folosit. Bye, feel well.

Edited by monokeros, 02 September 2008 - 18:39.


#35
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Lipsa de intelepciune a celor din biserici este evidenta, deoarece Ierusalimul devenit Babilon este institutia bisericii, unde ERAU mireasa si mirele (Apoc 18:23). Cei salvati ERAU in bisericile binecuvantate.

Iar, daca eu iti spun ca nu merg si n-am mers si nici n-am de gand sa merg la nicio biserica sau adunare, nu apartin niciunei confesiuni, iar tu imi dai numa' d-alea de bisericosi d-ai tai, atunci ai nevoie de lecitina sa Apilanil Prop.

Iar, idolatria inchinarii la o femeie moarta, numita ATOTPUTERNICA, pururea fecioara  :lol: , despre care sustineti ca a inviat  :lol: este mai mult decat evidenta si penibila.

Edited by zexelica, 03 September 2008 - 01:18.


#36
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003

Quote

41.   Iar când a auzit Elisabeta salutarea Mariei, pruncul a săltat în pântecele ei și Elisabeta s-a umplut de Duh Sfânt,
42. Și cu glas mare a strigat și a zis: Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul pântecelui tău.
43. Și de unde mie aceasta, ca să vină la mine Maica Domnului meu?

Quote

46.   Și a zis Maria: Mărește sufletul meu pe Domnul.
47. Și s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu,
48. Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
49. Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic și sfânt este numele Lui.

Hai, ca esti plecat cu vaca. Du-te la portile cerului, bate acolo si protesteaza. Cinstirea Maicii Domnului in biserica se face conform cu si datorita celor spuse mai sus. Acu' ia-te de pept cu Iisus insusi si lamureste-L cum stau lucrurile cu maica-sa. Altfel nu s-ar vadi cu asupra de masura ce face biblia (citita cu inspiratie luciferica) din om. In acceptia faptului ca Dumnezeu Tatal Insusi a conceput un fiu, singurul mod in care poti vedea povestea cu "a facut si altii cu Iosif" e ca a facut copii cu doua persoane cat se poate de in viata. Ah, stai asa, ca la voi Dumnezeu Tatal n-o fi o persoana, si n-are decat atribute "simbolice" de tata. Well, ironic vorbind, atributele lui simbolice i-au nascut pe pamant un fiu. Si tu pretinzi ca dupa aia femeia care l-a conceput a fost cu alt barbat. Si faci din asta o intreaga cazuistica. Si in mod evident, asta o sa-ti servesca mantuirea personala. Nu mai sunt multe de spus... A, ba da. Ca intre "ma vor ferici toate neamurile" si "eu nu venerez o muiere moarta" ar putea fi o mica-mica diferenta.

Edited by monokeros, 07 September 2008 - 06:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate