Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

Insula Corfu

- - - - -
  • Please log in to reply
6160 replies to this topic

Poll: RUGAMINTE: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica SANCTIUNI. (68 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  3. Fara scandal si offtopic. Incalcarea regulamentului duce la suspendarea contului.Multumim (41 votes [59.42%])

    Percentage of vote: 59.42%

Vote Guests cannot vote

#1837
mih28

mih28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.06.2008

 mihaigza, on Aug 15 2008, 12:23, said:

Pt ca si eu am cautat informatii despre Corfu,despre statiunea AG GORDIOS si despre hotelul Golden Nest,sau despre agentia Christian Tour,incerc sa va las cele mai obiective pareri.
Incep cu agentia,este prima cu care am avut contact si parerea mea cat si a celor cu care am fost este:nota 9.vreau sa dau nota 9 pt ca 10 oricum nu cred ca as da nici unei agentii iar sa zic ca 0,5puncte au pierdut datorita masinii pe care au folosito la intoarcere,masina care apartine firmei dar care din cate cred are deja 10 ani si care cred ca ar fi indicat sa primeasca o pauza sau macar curse mai scurte.nu ma intelegeti gresit nota pe care o dau este o nota f buna,aproape de perfectiune,chiar doresc sa multumesc agentiei pt organizate si seriozitate,incerc sa va si povestesc:am cumpaat aceasta vacantza din 20.01.2008 cu reducere 205euro de persoana 7 nopti cazare la Golden Nest,transport cu autocarul din Craiova,si mic dejun.plecarea pe 04.08.2008 din craiova de la casa studentilor,la ora 18,autocarul a ajuns la 18:07 adica perfect,drumul f bine ales si un mers impecabil(le multumim pe aceasta cale celor doi soferi sot si sotie.chiar impecabili)autocarul probabil inchiriat,sau ceva o colaborare,arata impecabil,AC,tv,si spatiu suficient,aproape ca nu am simtit cum a trecut timpul,astfel ca la 11 eram deja cazati la GOLDEN NEST,aici camerele f ingrijite,nici o diferentza fata de ce au prezentat pe site cei de la christian tour,chiar mai bine decat ne asteptam(am auzit de 1000 de ori ca in grecia 3 stele nu sunt decat 2,si numai povesti,noi ne-am simtit f bine,camerele cu vedere la mare,superba panorama,se facea curat in fiecare zi sau cel mult la 2 zile ca noi am prins si niste sarbatori si probabil aveau liber,in camera tot ce-ti doresti,ac,tv,frigider,baie bine utilata cu uscator de par,apa calda non stop etc)in mare am ramas cu o parere f buna,un mic minus putem sa il dam la micul dejun care a fost acelasi,bufet dar in fiecare zi acelasi,lapte,suc de portocale,cereale musli,unt,gem,cascaval,sunca,paine de cateva feluri,prajitura,ceai cafea,si cam atat.
Acum imprestii despre Corfu,insula este frumoasa daca stii unde sa cauti si faci ceva eforturi sa ajungi in diferite locuri,in mare totul este cam neingrijit,cred ca asta este cuvantul neingrijit si nu salbatic cum o ne tot auburesc grecii,plajele complet neingrijite,si in fiecare loc unde te duci omul se uita numai la coltisorul care ii apartine si nu conteaza ca langa gardul lui cresc buruienile de te mananca serpii,nu stiu daca e bine sa folosesc si eu termenul pe care l-au folosit alti turisti din autocar:"INAPOIATI",oamenii sunt f amabili,doar le platesti nu?dar chiar sunt amabili.
Insula are de toate numai sa cotrobai sa le gasesti,ex:AG GORDIOS multa liniste,nisip bun,apa cu pietre numai in partea sudica pe o portiune f mica apa ei nisipul perfete fara pietre in apa,pt cei care va veti duce incercati sa faceti plaja si baie acolo,GLYFADA putin mai multa agitatie,apa si nisipul aproape perfete,PALEOKASTRITZA cateva golfuri superbe,peisaje f frumoase,numai ca plajele sunt f mici,numai cu pietre si f populate.
Celmaiindicat este sa descoperi insula singur cu masina proprie sau cu masina inchiriata 40euro pe zi cu full casco,sau cu atv,scuter 12 euro pe zi,preturile sunt si negociabile in functie de zilele contractate.
PT cei care se duc in aceasta statiune si la acest hotel,le mai vindem un pont:peste drum de golden nest este hotel alonakia unde se poate manca f bine au un restaurant cu o terasa dragutza cu o priveliste f buna,cu oameni f amabili care mereu iti mai dau cate ceva in plus si unde au si meniul in romana,noua mereu ne greseau nota in defavoarea lor,si mereu ne dadeau cate ceva in plus la masa,cate o portie de cartofi prajiti,frigarui etc,daca aveti cazare acolo la alonakia alegeti cu incredere plus ca masa este mult mai buna din cate am vazut taranusii de romani care erau cazati acolo mancau seara de ne era rusine ca suntem din aceeasi tara cu ei(cate 3 farfuri de cadeau "bucatele din ele"de persoana si apoi mai savurau si inghetata si.... in fine,ce e cel mai urat in corfu este ROMANUL mereu nemultumit,prost ingramadit,si taran cat cuprinde,intr-o dimineatza se plangea patronul de la ALONAKIA ca romanii care tocmai plecasera reusisera sa-i strice un aparat de ac pt ca bagasera hartie igienica in aparat si imi arata pumnul cu hartie igienica intarita de mi-a venit sa intru in pamant.dar asta e in insula sunteti cam de capul vostru,aveti ghida dar e logic ca nu poate sta dupa capul fiecaruia,va ajuta cu excursiile,sau daca aveti orice problema o sunati.dar repet cel mai urat lucru in corfu este romanul taran care nu intelege ca a platit doar 200euro pt o saptamana unde daca are putina atentie isi face o vacantza chiar frumoasa.el e mereu revoltat si suparat si incruntat ca si cum toata lumea e pusa pe el sa il fraiereasca,nu e in stare nici macar sa invete din bun simt 2 cuvinte in greaca cu care sa salute sau macar sa raspunda la salut in orice limba stie el atunci cand este salutat cu respect pe unde trece.am o gramada de poze pt cei interesati va stau la dispozitie.Cred ca v-am obosit cu povestile mele asa ca inchei aici dar nu inainte de a multumi inca o dara agentiei Christian tour,tuturor angajatilor si nu in ultimul rand patronului de la Alonakia.pt noi a fost o vacantza reusita.


cateva impresii din corfu pt cei interesati. superba insula, superba capitala . noi am stat in Agios Gordis ,unde planja e absolut minunata. m-au cam deranjat preturile la sezlonguri ( 12 euro 3 sezlonguri si o umbreluta )si preturile la preparatele din peste ( in jur de 15 euro portia ) , in conditiile in care e marea la 2 pasi. ma rog...arici de mare n-am vazut, am intrat in apa fara papucei. intr-o zi am vazut o fata care iesea din mare schiopatand , acu nu stiu daca o intepase vreunul d-asta sau avea ea vreun carcel. plaja linistita, doar 2 zile a fost mai aglomerata, nu stiu de ce. era un singur vanzator ambulant care venea mereu la aceeasi ora si vindea gogosi si felii de pepene. grecii sunt f amabili si daca mergi la terasa si bei numai un suc, se poarta la fel de frumos. chiar daca e doar chestie de marketing , e placut sa ti se zambeasca si sa-ti multumeasca mereu.
noi am stat la alonakya, camerele curate, mai putin in week-end cand nu vine femeia de serv si tre sa-ti duci singur gunoiul. un minus pt aparetele de aer conditionat care erau f vechi si daca le setai pe o temperatura mai mica de 27 de grade incepeau sa picure in camera si-ti umpleau podeaua de apa. micul dejun mai mult decat saracacios, toti turistii erau exasperati ca se saturasera de paine cu unt si chec. eu n-am vazut pe nimeni sa manace 3 farfurii la cina, cum spunea cineva pe aici, in scimb erau unii care dupa ce bausera toata ziua la bere in piscina , seara sa chinuiau sa iasa din ea, sprijinindu-se de halbele goale. plus ca nu mai conta ca peste tot erau afise cu saritul interzis , toti burtosii de romani aveau o placere nebuna sa plonjeze si sa improaste cu apa pe toti.

#1838
joker_99

joker_99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.07.2008

 mih28, on Aug 21 2008, 12:24, said:

cateva impresii din corfu pt cei interesati. superba insula, superba capitala . noi am stat in Agios Gordis ,unde planja e absolut minunata. m-au cam deranjat preturile la sezlonguri ( 12 euro 3 sezlonguri si o umbreluta )si preturile la preparatele din peste ( in jur de 15 euro portia ) , in conditiile in care e marea la 2 pasi. ma rog...arici de mare n-am vazut, am intrat in apa fara papucei. intr-o zi am vazut o fata care iesea din mare schiopatand , acu nu stiu daca o intepase vreunul d-asta sau avea ea vreun carcel. plaja linistita, doar 2 zile a fost mai aglomerata, nu stiu de ce. era un singur vanzator ambulant care venea mereu la aceeasi ora si vindea gogosi si felii de pepene. grecii sunt f amabili si daca mergi la terasa si bei numai un suc, se poarta la fel de frumos. chiar daca e doar chestie de marketing , e placut sa ti se zambeasca si sa-ti multumeasca mereu.
noi am stat la alonakya, camerele curate, mai putin in week-end cand nu vine femeia de serv si tre sa-ti duci singur gunoiul. un minus pt aparetele de aer conditionat care erau f vechi si daca le setai pe o temperatura mai mica de 27 de grade incepeau sa picure in camera si-ti umpleau podeaua de apa. micul dejun mai mult decat saracacios, toti turistii erau exasperati ca se saturasera de paine cu unt si chec. eu n-am vazut pe nimeni sa manace 3 farfurii la cina, cum spunea cineva pe aici, in scimb erau unii care dupa ce bausera toata ziua la bere in piscina , seara sa chinuiau sa iasa din ea, sprijinindu-se de halbele goale. plus ca nu mai conta ca peste tot erau afise cu saritul interzis , toti burtosii de romani aveau o placere nebuna sa plonjeze si sa improaste cu apa pe toti.

hhehe la fel agios gordios da fain chiar fain hotel Agios Gordios 4+ la fel la 1200 Euro cam scump si cam vechi de la lift pana la aer condtionat
Masa la hotel ce sa spun tipic britanic nici rea da nici buna
Preturi nu pentru oricine mai ales ca am vazut aproape toata insula.
Marea superba romanii se cunosc dintr-o mie de turisti.
In 10 zile destul de multe masini de romani culmea mama lor Cu maneau in sange of doamne
In rest relaxare pur si simplu relaxare.

Important shoping la greu in Salonic la Metropolis Mall Imenns preturi cum nu am vazut nici in Austria si Germania super

#1839
Anabella_aur

Anabella_aur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.08.2008
[quote name='calinradulescu' date='Aug 18 2008, 03:23' post='5070813']
:rolleyes: Am mai perfectionat GHIDUL DE CORFU.... E DESTUL DE INTERESANT de citit daca plecati pe acolo... :P [url="http://calinradulescu.blogspot.com/2008/07/ghid-de-vacanta-proiect-insula-corfu.html"]GHID - INSULA CORFU (KERKIRA)[/url]  :coolspeak:

Nu e complet ca orice ghid , dar va ajuta cat de cat :peacefingers:


foarte interesant si util ghidul tau, ca de altfel multe din informatiile de pe acest forum.

Pe 2 septembrie plecam in Corfu(prima oara in aceasta insula); avem rezervare din data de 3 , la hotel Belvedere din Agios Ionnis. De 2 zile citesc cu interes acest topic si n-am gasit nimic despre acesta. In mare, cred ca mi-am fosrmat deja o parere vizavi de ce ma astapta acolo.  Vom ajunge acolo cu masina personala si cu siguranta nu ne vom limita la o singura plaja. Probabil ca din Igoumenitsa vom lua feribotul spre Lefkimi si as fi vrut sa aflu mai multe amanunte despre acesta (preturi masina, persoana, orar), mai ales ca posturile anterioare dau informatii destul de diferite in acest sens. Pretul nu este acelasi pt toata lumea? pe ce criterii se stabileste? Am intrat pe pagina postata cu orarul si tarifele feribotului, dar nu erau actualizate din vara 2006. As fi recunoscatoare pentru orice informatie recenta de acest gen.

Multumesc mult celor care ma vor lamuri in sensul acesta.

#1840
dragosionut

dragosionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.04.2008
Cati km sunt de la Craiova la Corfu? In cat timp se parcurge?Dintr-o "bucata " se poate parcurge?

#1841
flor!n

flor!n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.12.2006
stiti daca mai este duty-free-ul la granita dintre bulgaria si grecia? stiu ca anul trecut era dar am auzit ca l-au inchis din cauza ca a intrat bulgaria in uniunea europeana.

#1842
Mirelabotezatu2004

Mirelabotezatu2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 28.05.2008

 flor!n, on Aug 21 2008, 20:00, said:

stiti daca mai este duty-free-ul la granita dintre bulgaria si grecia? stiu ca anul trecut era dar am auzit ca l-au inchis din cauza ca a intrat bulgaria in uniunea europeana.

Este sigur acolo. Noi am venit acum o saptamana si era :-) ! Dar preturile nu erau deloc ieftine, nici pe departe. O sa vezi si singur.

#1843
mirela25

mirela25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.06.2008
Buna!
Eu am revenit din Corfu - Hotel Alkyon- Agios Georgios. Pot sa zic ca a fost superb,atat hotelul cat si statiunea. Am avut demipensiune iar mancarea a fost foarte buna. Statiunea este foarte frumoasa, apa limpede iar plaja cu nisip. A fost un concediu de vis. Nu am facut nici o excursie cu cei de la agentie, in schimb am inchiriat barcutza si am mers in Paleokastritza unde ne-am plimbat cu submarinul. Este de vis si recomand la toti cei care ajung acolo. Poti sa inchiriezi masina, bicicleta, ATV.
Daca mai aveti intrebari, o sa va raspund cu mare placere!
Va salut si un concediu ca al meu  :D




 monybell, on Aug 21 2008, 09:24, said:

si eu plec pe 21 sept la Alkyon si ma intereseaza mai multe informatii.
multumesc anticipat

Edited by mirela25, 21 August 2008 - 19:37.


#1844
aureliandan

aureliandan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 27.08.2006
Pentru cei care au fost cu masina puteti sa ne spuneti care este cel mai bun traseu de urmat pentru varianta Romania-Bulgaria-Thessaloniki-Corfu.
Din cate am citit de la Salonic spre Igoumenitsa se pot folosi 2 drumuri, noua autostrada care este inca in constructie pe anumite portiuni si o autostrada cu plata pe care se merge pana la Larissa de unde se continua pe un drum national prin Kalampaka (Meteora) dar pana la urma tot in autostrada noua iesi.
Teoretic daca se face tot drumul pe autostrada noua drumul este mai scurt dar nu stim la ce sa ne asteptam fiind inca in constructie pe anumite portiuni

Merci

#1845
klaudia_girl

klaudia_girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.05.2008
Salut.M-am intorsc din Corfu,Moraitika pe 13 august.Am mers cu agentia Fabiola Turism si am stat la vila [aradise garden3*(mai mult de 1* nu merita  :angry:  )  Conditiile erau ff proaste camerele si baile mici nu aveai loc deloc..mentionez k am fost in tabara scoalara cu liceul + k au mai mers si alti adulti care erau cu copii si nimeni NU a fost multumit de conditiile care le avea aceasta cocioba ca nu se poate numii vila.Restaurantul era inchis pt ca nu aveau autorizatie  :o  Apa piscinei nu a fost schimbata deloc timp d 1 sapt ci doar umpluta cu furtunul dak se mai golea.Micul dejun si cina il luam la restaurantul Fire FLy.Micul dejun aceelasi in fiecare zi:1felie de sunca 1 felie de cascaval in care vedeai prin ele 1 cub d unt si  1 cutiutza de gelatina,cafea cei si un suc de portocale care abia putea fi baut.Cina a fost destul de buna si consistenta.Am fost foarte dezamagita de conditiile pe care le-am avut..curatenie in camera consta  din 2 in 2 zile sa vina sa iti arunce gunoiul si prosopele sa ti le impacheteze doar:) Plaja cu pietricele(trebuia sa iti iei sezlong neaparat 2euro sezlongul 3 cu umbrela cu tot. Apa marii era ff curata si cu nisip,nici urma de arici de amre pietre etc  :) Am luat si 3 excursii optionale: 1.Calypso;2Laguna albastra si tarmul grecesc;3PAxi-Antipaxi foarte frumoase cu peisaje superbe desi la paxi antipaxi am mers foarte mult cu vaporul,ne-au lasat si 2 ore in insula Paxi pt cumparaturi plaja etc.
Sfat: NU VA DUCETI CU AGENTIA FABIOLA TURISM ( am fsot anuntati ca fabiola a vandut pachetele noastre unei firme NEO TUR cv d genu,am mers cu autocarul dl neo tor nu era cine stie ce..opriri dese din 3 in 3 ore pt manat si wc,nu se putea manca in autocar nu aveai voie decat cu apa nici macar suc ca le era ca versi suc si le patezi prin autocar :) ma rog..daca mai aveti intrebari va voi raspunde

#1846
mirela25

mirela25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.06.2008
O sa incerc  sa atasez cateva poze. Sper sa si reusesc!
1. Piscina din fata hotelului
2. Golful privit de sus de la Afionas
3. Plaja din fata hotelului Alkyon
4. Hotel Alkyon - Agios Georgios


 mirela25, on Aug 21 2008, 20:31, said:

Buna!
Eu am revenit din Corfu - Hotel Alkyon- Agios Georgios. Pot sa zic ca a fost superb,atat hotelul cat si statiunea. Am avut demipensiune iar mancarea a fost foarte buna. Statiunea este foarte frumoasa, apa limpede iar plaja cu nisip. A fost un concediu de vis. Nu am facut nici o excursie cu cei de la agentie, in schimb am inchiriat barcutza si am mers in Paleokastritza unde ne-am plimbat cu submarinul. Este de vis si recomand la toti cei care ajung acolo. Poti sa inchiriezi masina, bicicleta, ATV.
Daca mai aveti intrebari, o sa va raspund cu mare placere!
Va salut si un concediu ca al meu  :D
Attached File  P1010181.JPG   771.59K   145 downloads
Attached File  P1010139.JPG   696.4K   169 downloads
Attached File  DSC00603.JPG   1.34MB   176 downloads
Attached File  DSC00357.JPG   1.43MB   152 downloads

Edited by mirela25, 21 August 2008 - 21:01.


#1847
scf

scf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.02.2007
Va multumesc pentru raspunsuri, dar nu e hotelul ales si de noi. Avem bilete la ALKYONIS HOTEL Moraitika si cred ca le voi schiba dupa ce am citit citeva reviews pe un site englezesc.

#1848
Thendre

Thendre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.08.2008
Anabella_aur,pretul feribotului este de 36 euro pana la Lefkimi.Noi am luat feribotul pana in Kerkyra la dus si a costat 46 euro.Dar la intors l-am luat din Lefkimi si a costat 36euro pana in Igoumenitsa,deci presupun ca e acelasi pret chiar daca e din directia opusa.

 aureliandan, on Aug 21 2008, 20:31, said:

Pentru cei care au fost cu masina puteti sa ne spuneti care este cel mai bun traseu de urmat pentru varianta Romania-Bulgaria-Thessaloniki-Corfu.
Din cate am citit de la Salonic spre Igoumenitsa se pot folosi 2 drumuri, noua autostrada care este inca in constructie pe anumite portiuni si o autostrada cu plata pe care se merge pana la Larissa de unde se continua pe un drum national prin Kalampaka (Meteora) dar pana la urma tot in autostrada noua iesi.
Teoretic daca se face tot drumul pe autostrada noua drumul este mai scurt dar nu stim la ce sa ne asteptam fiind inca in constructie pe anumite portiuni

Merci


Crede-ma,pe portiunile unde se lucreaza au drumuri provizorii care sunt mai bune decat orice drum din Romania,asa ca nu iti face griji.Ia-o pe autostrada cea noua.Drum bun !

#1849
gabita_ro

gabita_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.08.2008

 flor!n, on Aug 21 2008, 20:00, said:

stiti daca mai este duty-free-ul la granita dintre bulgaria si grecia? stiu ca anul trecut era dar am auzit ca l-au inchis din cauza ca a intrat bulgaria in uniunea europeana.

Este, pe partea grecilor. Am fost anul trecut si am luat cate ceva de acolo. Arata bine, e maricel si gasesti suficiente lucruri. Preturile nu sunt dintre cele mai mici...

#1850
emy_ava

emy_ava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.07.2008

 flor!n, on Aug 21 2008, 20:00, said:

stiti daca mai este duty-free-ul la granita dintre bulgaria si grecia? stiu ca anul trecut era dar am auzit ca l-au inchis din cauza ca a intrat bulgaria in uniunea europeana.

duty-free-ul este tot acolo.
cat despre preturi, depinde ce vrei sa-ti cumperi.
mie nu mi se par scumpi deloc blugi Lee sau Wrangler cu 45 euro
si parfumurile erau ok ca pret (unele), numai ca nu erau prea multe aparitii noi
de tigari si alcool nu te pot lamuri, sorry

 Thendre, on Aug 22 2008, 02:47, said:

Anabella_aur,pretul feribotului este de 36 euro pana la Lefkimi.Noi am luat feribotul pana in Kerkyra la dus si a costat 46 euro.Dar la intors l-am luat din Lefkimi si a costat 36euro pana in Igoumenitsa,deci presupun ca e acelasi pret chiar daca e din directia opusa.




Crede-ma,pe portiunile unde se lucreaza au drumuri provizorii care sunt mai bune decat orice drum din Romania,asa ca nu iti face griji.Ia-o pe autostrada cea noua.Drum bun !



FERRY_BOAT: Igoumenitsa-Corfu Town

Pe noi ne-a costat la dus 51 euro masina+ 2 pasageri; ideea e ca arata super ferry-boat-ul
La intors am mers cu cateva zile inainte sa ne luam bilet pentru cursa de 7,30 si tipul de acolo ne-a zis ca daca mergem cu cel de 6,00 avem 50% reducere pentru masina. Asa ca am platit numai 35 euro. Si a meritat sa vedem rasaritul  :P


Acum despre ruta romania-corfu:

La dus am ales ruta cea mai scurta: Sibiu- Craiova- Bechetu (ne-au jecmanit la bac, costa un milion!!!) - Sofia (centura e ok, nici nu se lucreaza, nici n-am prins aglomeratie, are indicatoare fix pana in momentul cand trebuie sa faci dreapta spre Kulata; noroc ca noi stiam de anul trecut ca trebuie mers pe o strada cu piatra cubica si tramvaie, asa am gasit drumul) - Kulata - Thesaloniki - autostrada Egnatia (care e autostrada pana la Grevena, apoi e tot: autostrada- serpentine - autostrada)- Ioanina- Igoumenitsa; Total 1200 km

La intors am vrut sa vizitam Meteora, asa ca am mers: Igoumenitsa - Ioanina - undeva in zona Metsovo am facut dreapta spre Trikala - Larisa - Thesaloniki - Kulata - Sofia - Ruse (pt ca era seara si nu stiam daca mai prindem bac-ul sau tre sa dormim la bulgari)

Sfatul meu: daca vreti sa mergeti direct in Corfu, tineti tot pe autostrada Egnatia, adica de la Salonic spre Grevena, nu va complicati prin Larisa ca o sa iesiti mai prost (adica ocoliti fix portiunea de autostrada terminata si nimeriti mai multe serpentine)





 BoolQ, on Aug 15 2008, 00:40, said:

Multumim mult de informatii...daca mai apar intrebari sper sa ai rabdarea sa raspunzi :D Eu plec pe 15 septembrie in Paleokastritsa la Vila Arianna...ceva date despre vila sau perioada aceea?


Tocmai ne-am intors de la Paleokastritsa, Arianna. Despre vila sa nu va faceti iluzii, acum am inteles de ce unii au ramas "ca la dentist". Nu-s nu stiu ce conditii, dar noi cel putin plecam din camera dimineata la 8 si ne mai intorceam seara pe la 11-12. Deci n-am prea avut timp sa ne plangem.
Insula e superba, are foarte multe de oferit, cu o conditie: SA VA PLIMBATI DINTR-UN LOC IN ALTUL, NU STATI NUMAI IN STATIUNEA UNDE SUNTETI CAZATI, pt ca riscati sa fiti usor dezamagiti. Fiecare statiune e unica in felul ei.

Noi am fost cu masina, asa ca in fiecare zi am facut plaja in alta parte.
PLAJE faine: Glyfada (cea mai faina in opinia mea), Agios Georgios, Sidari(nisip fin, apa foarte limpede), Sunset beach( la cativa km de Sidari, gasiti indicatoare),

Mesonghi/Morairitika- pietricele pana intri in apa, plin de romani, mancare foarte ieftina, Ipsos, Dassia- plaja ingusta, in Ipsos e chiar langa sosea, in Dassia va recomand Malibu Beach Bar; plaja la fel, cu pietricele pana intri in apa, apoi nisip;

paleokastritsa - apa foarte curata, culoarea e super, dar cam rece. Noi nu ne-am luat incaltari pt intrat in apa pt ca la mal sunt pietricele mai mici si albe, pe care poti calca si pe care ai vedea aricii de mare daca s-ar aventura in apa atat de mica(sunt destul de marisori, aproape cat o minge de tenis); cand ajungi in apa pana la brau incep sa apara pietre mai mari si intunecate printre care chiar sunt arici, dar acolo apa e destul de adanca sa incepi sa inoti.

Dupa observatiile personale: plajele din vestul insulei sunt mai spactaculoase, da apa e mai rece. Oricum, la temperatura de afara nu te superi deloc sa te racoresti putin. In est e apa calda, dar plajele sunt inguste si cu pietricele, deci nu dau aceeasi impresie exotica.

#1851
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
ALL good things come to an end...odata si odata. Cele 14 zile petrecute in Corfu numai sunt acum decat amintiri si poze.
Daca dorintele pentru vacanta de vara sunt diferite (el vrea la munte, ea vrea la mare sau invers), Corfu ar putea fi o solutie care sa impace ambele parti. Cu plusurile si minusurile de rigoare.
Pentru cei care nu au mai vazut alte zone ale Greciei, Corfu s-ar putea sa para un adevarat paradis (fierbinte) pe pamant. Pentru cei care au mai avut si alte destinatii pe taram grecesc, Corfu s-ar putea sa fie, in anumite privinte, un pic dezamagitor. Nimeni nu este vinovat, dimpotriva, este demna de admirat capabilitatea grecilor de a vinde "masline" de capra pe post de bomboane fondante in timp ce alte tari (stim noi care) au transformat bomboanele fondante in masline de iepure. Cel mai bun exemplu ar putea fi asa zisele "renumite" distilerii de Koum Kouat. In afara de fruct, procesul in sine, metoda de distilare si altele nu sunt cu nimic diferite fata de Cotnari, Valea Calugareasca sau alte zone de la noi. Dar cu un pic de reclama turistica totul devine renumit, faimos, unic etc etc. Un alt exemplu ar putea fi si "renumitul" ulei de masline corfiot. Bun, nimic de spus, dar nu chiar asa de bun pe cum este laudat de localnici. Personal consider uleiul de masline cretan cu mult mai bun.
In alta ordine de idei:
1. Corfiotii din statiuni mi s-au parut (in general) mai gretosi, mai morocanosi si mai "plictisiti" comparativ cu alti greci. In schimb localnici din satele de munte sunt de nota 20. Daca rupi un pic de greaca sau cunosc ei ceva engleza (cam rar) te uita Dumnezeu la taclale cu ei.

2. Nu pot generaliza intreaga insula dar de la Paleokastritsa urcand in nord pana la Roda si coborand pe coasta de est pana la Benitses plajele sau/si marea cam lasa de dorit comparativ cu alte insule. Ori plajele sunt mai degraba artificiale (cu prundis) ori plaja e OK dar apa e plina de pietre. Cand amandoua sunt multumitoare, apa e plina de alge si in general, rece.
Din ce am vazut noi:
- Kalamaki a fost cea mai frumoasa. Plaja ideala pentru cei care au copii mici si vor sa stea fara grija. Pustii pot ajunge prin apa pana aproape de Albania si tot pe la genunchi le ajunge apa. Exagerez un pic dar adevarul este ca trebuie sa mergi prin apa vre-o 150 metri pana sa-ti ajunga apa la piept. Datorita pozitionari, curentii nu aduc alge aici si apa este limpede si curata. Vezi pestii cum inoata la cativa metri de tine. Locul ideal pentru aerosoli.
- Roda este multumitoare. Cum vii dinspre statiune plaja mai buna este in partea stanga; in partea dreapta cum mergi spre Acharavi plaja devine un prundis cam greu de suportat. Apa limpede dar nu neaparat curata. Mai ales daca marea a fost/este agitata gasesti atat pe plaja cat si in apa tone de alge. Pestii tupesti vin si te ciugulesc de degetele de la picioare daca stai linistit in apa cateva minute. Nimic de speriat sunt pesti mici, senzatia in sine este una ciudata dar distractiva in acelasi timp. Aici am vazut si cateva stele de mare in apa de marimea unui CD.
- Agnos plaja ingusta, nisip fin, apa relativ limpede dar plina de alge daca marea a fost agitata.
- Astrakieri plaja cu nisip fin, foarte lata, apa multumitoare dar plina de alge
- Sidari plaja buna, nisip fin, alge destule.
- Canal d'Amour peisaj foarte frumos dar plaje mici cat sa pui un sunbed. Unele golfulete sunt atat de inguste incat de pe sunbed te dadeai jos direct in apa daca venea valul. In unele golfuri trebuia sa treci prin 1-2 metri de alge pentru a ajunge la o apa mai curata. Ultimul golf a fost fantastic. Datoria marii agitate dar si a solului argilos apa parea tulbure dar cel putin nu erau alge. Puteai inota pana la o pestera si chiar in pestera. Plaja deasemeni ingusta dar puteai sa stai la soare pe stanci.
- Sunset beach (Peroulades) peisaj frumos dar se merita mers dupa ora 14. Datorita reliefului extrem de abrupt plaja nu "vede" soarele decat dupa amiaza. Am prins o zi cu vant puternic, mare agitata, cu valurile cele mai mari vazute in Corfu dar si cu un nisip ud pana la baza coastei.
- Kassiopi apa rece dar extrem de limpede si curata chiar si cand marea a fost mai agitata. Plaja numai prundis dar suportabil. La doar 2 metri de plaja apa ajunge undeva la 1.70 adancime. Atentie pentru cei care se pierd repede cu firea sau nu prea le au cu inotul. In zilele cand marea este mai agitata sau curenti sunt puternci simti cum iti fuge prundisul de sub picioare in apa. Aici am intentionat sa inchiriem un Jet Ski. 50 euro pentru 15 minute.
- Ipsos, apa era ceai, cea mai calda gasita in Corfu. Limpede dar cu unele ramasite de alge. Plaja este multumitoare dar din pacate este prea aproape de drumul principal asa ca toata ziua auzi doar zgomot de motoare.
- Paleokastritsa peisaj fascinant si cam atat. Plajele si apa nu au parut ceva de speriat comparativ cu alte locuri. Alta tentativa de inchiriere Jet Ski. La cine am fost noi inchiriau doar la zi cu rezervare la biroul din Corfu!!!!  Pentru 3 zile 880 euro!!!! Mai bine inghiti in sec 2-3 concedii si cumperi unul cu tot cu trailer la bani astia. Lasati glass bottom boat si luati Yellow Submarine. Spectacolul este fascinant. Atentie insa la zilele cu mare agitata si vant puternic. Dupa cate am observat capitanul pune mai mult pret pe distractie decat pe siguranta. Pana la destinatie toata lumea sta pe punte iar odata ajunsi la destinatie se intra in submarin pe doua grupe. Pentru a observa tot peisajul submarin, capitanul intorce submarinul 360 de grade pe axa verticala. El sta bine mersi in cabina lui si se distreaza pe seama grupului de pe punte care este vanturat de colo-colo si "spalat" de valuri in caz de mare agitata. (Atentie la aparatele foto sau video care nu sunt rezistente la apa). A fost un moment insa in care tot ranjetul de pe fata capitanului a disparut fiind inlocuit de o grimasa mai degraba ingrijorata. In timp ce facea manevra de intoarcere vantul l-a lovit lateral mai puternic decat (cred) ca se astepta. A urmat un val destul de puternic care a facut ca submarinul sa se incline la aprox. 40 de grade. Daca pana atunci radeam unii de altii de felul in care eram udati de valuri, in acel moment toata lumea s-a agatat de ce a putut, cum a putut mai bine, si s-a asternut o liniste ingrijoratoare. Cum unii dintre noi am observat schimbarea la fata a capitanului si am inceput sa comentam, ingrijorarea parca a devenit si mai apasatoare. Cert este ca, desi nimeni nu a reprosat nimic capitanului, acesta a facut urmatoarele manevre de intoarcere mult mai incet si parca mai precaut. Excluzand acest moment, excursia cu submarinul a fost una dintre cele mai fascinante momente petrecute pe insula.  
- Almiros, Agios Stefanos (atat cel de pe coasta vestica cat si cea estica), Dassia, Kalami, Benitses si alte plaje pe care am fost sau macar am trecut nici nu le mai pun in discutie pentru ca nu prea se merita.

3. La restaurantele din zonele turistice se "simte" clar mana bucatarilor albanezi. Nu sunt bucatari rai dar pentru gurmanzii care au mai avut ocazia sa guste mancarurile facute in casa de greci se va observa diferenta. Daca intrebi la restaurant de unde sunt bucatarii, toti vor spune ca ei sunt singurii din statiune cu bucatari greci. Chiar si romanca de la taverna Opa din Roda a venit cu povestea asta. Cum mai auzisem deja vrajeala asta...am trecut mai departe. Am mancat macar odata pe zi la restaurant in statiunii diferite. Cele mai bune restaurante au fost (parerea noastra):
- Akroiali din satul Agnos. Cine serveste si gateste - o femeie de vre-o 50 de ani care nu stie decat greaca. Meniu este totusi si in germana si engleza. Desi la anumite mancaruri era un pic mai scump decat prin Roda intodeauna s-au meritat cei 10-12 kilometri (dus-intors) facuti pana acolo. Atat calitativ cat si cantitativ a fost unul din restaurantele noastre favorite. Nu TV, nu turisti, doar din cand in cand cate un satean insetat sau infometat. Doar noi, proprietareasa, smochinul de langa masa si trestia bauta de vant de pe cealalta parte a drumului. Locatia ideala pentru o cina linistita dupa a zi de aventuri.
- Jelatis din satul Perithia. Singurul restaurant grecesc de pana acum unde nu am putut termina toata mancarea. Aperitivele, un castronel mic cu salata de vinete si unul cu crema de branza, cate o pita bread de fiecare, o sticla cu apa de 1.5 litri, painea pentru meniul comandat, o cupa de inghetata de caciula si o felie de pepene ca desert plus un paharel mic cu o bautura locala (bazata pe tinctura si un pic de alcool,cica buna la digestie) vin din partea casei. Prima data am fost intrebati daca am mai fost la acel restaurant si am crezut ca totul este doar un bonus ca sa mai trecem pe acolo. Am mai fost pe acolo de 4 ori dupa acea si tot ce am mentionat mai sus vine din partea casei ori de cate ori manaci acolo. Deja a treia oara cand am intrat pe straduta unde se afla restaurantul, Spiros (proprietarul) era in mijlocul drumului sa ne arate unde sa parcam ATV-ul iar sotia lui (Elena) ne facea cu mana din bucatarie. Favorita noastra a fost Marieta, fetita cea mica (12 ani) care ajuta la restaurant contra...50 de euro pe zi. In plus, aparatul de facut slush (acea bautura inghetata) din cadrul restaurantului este proprietatea/afacerea ei si tot si profitul ii apartine.  Baietii, unul de 13 si altul de 14 presupun ca sunt mai puturosi asa ca primesc doar 40 pe zi. Cam dolofani pentru varsta/statura lor, deja cu aere de viitori proprietari dar foarte politicosi si nostimi foc. Marieta a fost oricum number one pentru noi. Penultima si ultima data devenisem deja "de ai casei". Mai servea pe cineva si fuga venea la masa noastra sa stam de vorba, sa ne spuna ce a facut sau pe unde a fost in ziua acea si pe unde sa mai mergem noi. Slushul de blueberry facut de ea cel mai bun pe care l-am baut vreodata.
Pentru atmosfera, servire, politete, calitate si nu in ultimul rand cantitate, restaurantul Jelatis din Perithia a devenit numarul 1 in topul restaurantelor la care am mancat pana acum, indiferent de tara sau blazon.

4. Atentie la anumite magazine. Desi la unele pretul e afisat pe produs la casa e posibil sa ti se ceara mai mult cand vad ca esti strain. Personal am patit-o de 3 ori.
La unul din magazine am intrebat in greaca cat costa o inghetata si mi sa spus un euro. Cand prietena mea a intrebat in engleza cat costa i sa spus 1.50 euro. Intrebata de ce in greaca a spus un euro, vanzatoarea a replicat sictirita ca...a gresit si de fapt e 1.50 euro!!!!  Asemenea situatii se pretrec la magazinele mici, la super marketuri cat scrie atat platesti.

5. Deasemeni atentie la inchirieri masini, ATV-uri, buggy beach etc. Puteti inchiria mai scump dar bun, ieftin si prost sau (cel mai rau), si scump si prost.
In ce priveste inchiriatul in Roda sunt 6 sau 7 companii.  La masini as recomanda The Travel Spot. La ATV-uri, buggy beach si scootere - Sunriders. Poate un pic mai scump dar pentru siguranta noastra cred ca s-a meritat. In prima zi am inchiriat un Kimco de 50cc (20euro/zi) si a mers perfect cu o mica exceptie. La plaja de la Kalamaki nu a putut sa faca fata pantei cu doua persoane. La panta care e acolo nu cred ca vre-un ATV cu asemenea cc poate face fata asa ca se accepta. Urmatoarea data am fost la Top Gear si am luat ceva mai mare - un Lihai de 250cc (35 euro/zi) care a mers ca dracu. In plus oglinda din stanga cadea chiar daca am fost si l-am rugat sa o stranga un pic. Dupa ce planul de drumetii a fost finalizat am hotarat sa luam un ATV pe 5 zile (pana la urma au fost 7). Am fost la Myronos pentru ca parea cel mai convenabil ca pret - Lihai de 350cc la 130 euro pe 5 zile. Nici nu l-am scos din curte pentru verificare ca m-am si lamurit; acceleratia scapa, frana spate cam slaba, pozitia stanga nu mergea,indicatorul de benzina era mort. Avand in vedere ca vroaim sa mergem prin munti si nu stiam daca ne intoarcem  pe zi aveam nevoie de ceva de baza asa ca am zis "pass" in ciuda pretului atragator. Cateva zile mai tarziu am avut sansa sa-l calaresc mai bine datorita unui roman care l-a inchiriat si nu mi-a parut rau de decizia luata. Zdranganea din toate incheieturile, toba era prinsa cu sarma etc etc.Nici nu e de mirare; tipul de la Myronos sta intr-o rulota, nu are atelier mecanic si nici un mecanic prin preajma. Pentru plimbari locale sau nebunii pe plaje de o zi, maxim doua pare motorul ideal datorita pretului. Daca mergeti prin munti sau la calatorii mai lungi orientati-va in alta parte. Asa ca am mers la inapoi la Top Gear desi eram cam in dubii dupa prima inchiriere.Dubiile s-au adeverit iar patronul (Dimitris) a avut ocazia sa-si arate adevarata fata de mitocan cand a vazut ca nu ne poate baga pe gat nici unul din jafurile lui. Desi la inceput a fost numai lapte si miere, prietenos si sfatos la final si-a dat in petec incepand sa strige in gura mare si in plina strada ca daca nu avem bani sa stam acasa sub dus, ca suntem germani, ca numai germanii se targuie 3 ore si pe urma spun nu, ca trebuie sa invatam ce e ala respect, ca a stat 3 zile (!!!!) dupa noi si acum noi nu inchiriem de la el etc etc. Presupun ca pe sipca de lemn cu care a traversat el marea din Albania cineva l-a invatat gresit ca 3 sferturi de ora in Grecia este echivalent cu 3 zile. Oricum in aceste "3 zile" ale lui am observat ca Lihaiul lui de 450cc (250 euro 5 zile "asa" pentru noi ca-i suntem simpatici!!!!) zdranganea in draci si tragea puternic stanga iar frana de picior...mai la toamna cand se coace. Jafurile lui de 350cc (190 euro 5 zile), ba nu tinea frana, ba nu mergea un far sau un stop (pe care el le "rezolva" dandu-le pumni), ba nu arata nivelul de benzina sau kilometrajul. De cauciucuri nici nu mai vorbesc.  La buggy beach avea limita de plimbare; doar pana la Sidari si Acharavi cel mult (stia el ce stia). Cand am mai citit si contractul sa ma apuce cu ameteli. Ba aia 50 euro amenda, ba ailalta 70 de euro amenda, numai abureli sa te faca la bani pentru servicii zero.Ne-am scuzat politicos si am spus ca ne mai trebuie timp sa ne hotaram moment in care a inceput circul albanez. Asa ca ne-am oprit din nou la Sunriders. Pe prima masinuta pe care ne-am suit am si inchiriat-o. Un Kimco de 250cc 175euro pe 5 zile care a ajuns la final 220 pe 7 zile (am prelungit contractul dupa 5 zile cu inca doua ca mai aveam multe de vazut).Desi avea 5360km la bord comparativ cu 800-1200km(!!!!),"bijuteriile" vazute la "afaceristii" precedenti s-a comportat exemplar si nu am avut absolut nici o problema in cei 680km parcursi. Frane, stopuri, faruri, semnalizatoare, directie, amortizoare, totul a mers ceas. Dupa prima drumetie in munti am trecut pe la ei cu rugamintea sa verifice franele daca se poate. A pus mana pe ea un englez, fost sofer de autocare, a verificat-o si ne-am asigurat ca totul e OK dar, daca mai mergem prin munti sa trecem din nou pe la ei. Lucru pe care l-am si facut dupa a doua drumetie prin munti. A pus mana pe ea Iorgos (un alt angajat de acolo) i-a facut o verificare scurta dupa care a schimbat placutele de frana, a uns-o un pic pe unde trebuia si ne-a urat distractie placuta in continuare. Multumesc mult!!! Cum nu fac rabaturi la siguranta si linistea mea sufleteasca, raportul pret -  profesionalismul angajatilor plus calitatea ATV-ului mi sa parut pe deplin justificat si nu regret nici un moment alegerea facuta.

6. Cazarea - Christofis Studios & Apartments. 14 nopti - 295 lire. Nu are TV sau piscina dar curatenia si gazduirea au fost ireprosabile. Initial am avut rezervat studioul nr. 9, spate, colt. Frumos, cochet, linistit. Baia si bucataria cam micute dar la acest pret nu ne puteam plange. Oricum nu aveam de gand sa stam in camera mai mult decat trebuia. Le-am luat un mic cadou din Romania asa ca toate usile studiourilor disponibile s-au deschis pentru noi. Am ales studioul nr. 10 desi era cu fata la strada principala si uneori era zgomot. Frumusetea studioului ne-a facut sa uitam de zgomotul strazii sau de muzica venita din barul cu care aveam perete comun.Oricum muzica a fost in general excelenta asa ca am vazut totul ca pe un bonus. Studioul mult mai mare, cada in loc de dus, scara interioara (paturile erau la mansarda). Totul era din lemn natural, o minunatie. Priveslite excelenta - la stanga se vedea marea iar in dreapta aveam vedere la muntele Pantokrator.

7. Locuri vizitate.
-Paxos, Antipaxos, Blue caves.
Paxos se merita mers doar daca doriti sa contribuiti la bunastarea localnicilor care trag tare pe turisti pe timpul verii. Am oprit in Laka o ora si in Gaios doua ore...deajuns sa lasam ceva din banutii nostri localnicilor si cam atat. La Antipaxos se opreste dar nu se coboara dupa vas. Doar cand am ajuns acolo am fost anuntati ca, datorita reliefului stancos, insula nu are port!!!!! Oricum baia facuta si sariturile de pe vas se merita. Blue caves a facut toti banii cheltuiti pe excursie. Personal as fi putut trai fara sa vad Paxos daca am fi stat mai mult la pesteri si la baie in Antipaxos. Pentru aceste doua motive excursia sa meritat.
- Achillion Palace, Old Fortress, Shell museum se merita vazute
- Loutses Caves
Daca aveti rau de inaltime nu va sfatuiesc sa incercati. Am facut drumul de doua ori. Prima oara am condus eu. La iesirea din satul Loutses drumul se bifurca iar indicatorul arata Loutses caves si la stanga dar si la dreapta. Am facut marea greseala sa o luam la drepta pe un drum care mai tarziu am aflat ca este mai mult pentru caprari. Drumul nu este asfaltat, este facut din ciment  in care s-au facut niste canturi adanci pentru aderenta cauciucurilor. Spatiu doar cat sa bagi doua ATV-uri unul langa altul. Curbe "ac de par" si in panta mare, simteam cum ATV-ul trage din greu in anumite monente iar rotile derapau pe pietrisul desprins din ciment. Nu cred ca mai era mult pana la destinatie dar am clacat datorita raului de inaltime si am facut cale intoarsa. Au trebuit cam vreo 5-6 manevre sa intoarcem ATV-ul; in stanga canalul de scurgere a apei in care daca nimereai cu roata acolo ramaneai, in dreapta haul. Am facut manevrele pe langa ATV....daca era sa fie ceva il lasam sa se duca. A doua oara, de la bifurcatie a condus prietena. Nu va pot spune cum a fost drumul ca pana la destinatie am stat cu ochii inchisi. Dar peisajul de sus se merita osteneala.
-Muntele Pantokrator
Ambitionat de escapada de la Loutses am incercat Pantokratorul. Cam pe la jumatatea drumului a preluat (din nou) conducerea, prietena mea. Odata ajunsi sus,cand inima si stomacul s-au mai linistit,am avut ocazia sa admir un peisaj fantastic.
- Angelokastro
Alt peisaj fantastic. Am avut intentia sa coboram spre Paleokastritsa dar cum din jos a venit un Passat cu miros puternic de ambreiaj si frane arse am renuntat. In plus de asta uitandu-ma in jos aveam un deja vu, Loutses caves.
- Krini, Vistonas, Vatonies,Pagi, Agros, Agios Athanasios, Sokraki, Zigos, Nimfes, Agios Korakiana si multe alte satulete prin care se merita sa treci macar sa le vezi.
- Hydropolis (Acharavi) si Aqua Land (Agios Ioannis) merita vizitate pentru o zi de distractie. Dar nu va luati slipul bun. De la Hydropolis am plecat cu slipul numai gaurele in fund (4 consacrate si 3 in curs de devenire). De rusine am fost tentat sa mai duc pana in Acharavi sa cumpar altul. Dar urcand pe scari spre tobogane am observat ca multi erau in aceiasi situatie asa ca am ramas. Oricum pe cel nou l-am facut varza la Aqua Land unde a fost si mai frumos decat la Hydropolis. Era cat pe ce sa mergem si la Water World in Sidari dar la 12 euro slipul am zis mai bine nu. Oricum nu stiu daca coatele julite si fundul tabacit mai faceau fata la o noua distractie.

8. Ganganii si alti gargauni locali.
Tantarii pot deveni o problema daca nu ai antidoturile de rigoare - crema, aparat in camera etc. Vespile nu au fost a problema decat dimineata cand scoteam mierea pe masa. Apareau din senin, in gasca si "ambitioase" foc. Arici de mare nu am vazut si nici nu am dorit sa vedem. In schimb am vazut in Roda doua stele de mare. Nu am idee daca prezinta vre-un pericol. Noi am marcat locul unde le-am gasit cu ceva pietricele si mai treceam pe acolo din cand in cand sa vedem ce fac. Deasemeni nu am vazut vipere cu corn dar in Roda, Angelokastro si Krini am vazut scorpioni negri. In total cam 10 la numar de la cativa centimetri marime si pana la aprox 20cm. Nici nu am avut habar ca exista asemenea vietati pe insula. Se pot observa cel mai bine dis de dimineata sau seara la apusul soarelui. Sateni cu care am vorbit despre scorpioni pareau total indiferenti de parca vorbeam de tantari. Cum nici unul nu a precizat sa fii fost intepat, indiferenta a devenit  oarecum contagioasa. Totusi de cand l-am vazut pe primul am privit mai cu grija pe unde calcam, mai ales prin munti. Soparle am vazut cateva. Una chiar pe balconul nostru. A plecat la fel de repede pe cum a venit, nici nu am avut timp sa o fotografiez. Alta isi facea veacul la soare chiar pe una din bucatile de granit din curtea interioara unde am stat. Cum trecea cineva fugea mereu sub acealasi ghiveci iar dupa cateva minute revenea la soare.

Corfu se merita vazut macar odata in viata. Este o aminitire de neuitat. Daca mergeti 7 zile doar pentru plaja si mare s-ar putea sa mergeti ca la cazino. Sanse mici de castig mai ales in partea de nord a insulei. Am inteles ca zona sudica este diferita asa ca nu comentez. Daca mergeti pentru drumetii, munte, mare, soare, vizitat si distractie maxima atunci e mai bine sa mergeti 14 zile.

Edited by MagicTouch, 22 August 2008 - 14:15.


#1852
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007
Pacat ca n-ai ajuns sa vezi si plaje mai bune, aflate din zona de vest a insulei, Myrtidiotissa, Glyfada, Pelekas sau chiar si cea din Agios Gordios. Sidari si sunset beach sunt mediocre, nici pe mine nu m-au impresionat. Paleokastritsa in schimb este pentru diving & snorkeling, nimeni nu merge acolo pentru plaja.
La capitolul restaurante sunt de acord cu tine si cu proxima ocazie o sa trec negresit pe la Jelatis, m-ai facut curios.

#1853
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Cateva poze

Attached Files



#1854
emy_ava

emy_ava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.07.2008
cateva sfaturi pentru cei care merg cu masina personala:

puneti motorina de la Shell sau BP chiar daca e mai scumpa, ca noi am facut greseala ca pe insula sa punem o data de la Eko si o data de la Avin, si asa motorina proasta (ca cifra octanica ma refer) nu am vazut in viata mea. N-am crezut ca voi vedea masina sa 'nu traga', mai ales ca sunt multe drumuri in rampa serioasa.

nu va aventurati cu masina in centrul Corfu Town seara, ca pe langa ca e plin de masini, e si mai plin de scutere, care te depasesc pe toate partile, mai putin pe sus. Si fiind prins in trafic (adica mai mult se sta decat se inainteaza) e putin probabil sa poti face cava daca te loveste un individ din asta. Si inca cava, grecii (sau turistii care inchiriaza masini) nu prea se au cu parcatul. Am vazut 'live' multe masini lovite sau in parcare, sau de vreun scuter care trecea printr-un spatiu prea ingust. E un adevarat "China Town", cum zicea prietenul meu.

si despre magazine, va recomand Lidl (la vreo cativa km din Corfu Town spre Paleokastritsa) sau Carrefour - ii zice altcumva, dar o sa recunoasteti semnul ala rosu-albastru (in Corfu Town pe varianta spre aeroport sau Lefkimi). Alt supermarket mai mic, dar cu produse bune si preturi ok este la intersectia cu drumul care duce in port, usor ascuns de o reprezentanta Citroen. Nu merita sa va cumparati de la magazine mici din statiuni nici apa, nici alimente, ca o sa iesiti mult mai scump.

o experienta de nota 10 a fost cand, ratacind pe stradutele din Corfu Town, am oprit la un semafor care nu se mai facea odata verde si ne tot intrebam de ce o fi pus acolo, ca nici urma de intersectie. Si numai vedem la vreo 50 de metri un avion care se intoarce cu spatele la sosea si incepe sa se zguduie tot in jur, si ditamai avionul ne decoleaza de sub nas intr-un zgomot asurzitor... si apoi s-a facut verde.


si cat despre cadouri, puteti cumpara din supermarket ouzo, liqueur de kum-kuat in sticle la fel de stilizate si produse cu masline, la preturi mult mai mici decat in 'bazarul' din Corfu Town. Intr-adevar, merita spectacolul: stradute inguste pline de magazine care mai de care mai colorate, unde gasesti greci prietenosi care iti dau sa gusti fructe, dulciuri si bauturi de toate felurile numai sa intri in magazinul lor.

daca va e dor de mancare ceva mai 'europeana' gasiti si McDonalds' si Goodies. Desi eu va recomand cu caldura sa incercati toate felurile de mancare traditionala pe care le ofera grecii (numai de mousaka am fost putin dezamagita, in rest super ok). Si apa pe care o pun ei pe masa in pahare la taverne e foarte potabila, (stiu ca cineva zicea sa nu beti apa de la robinet) si cu siguranta nu-ti dau ei moca apa plata

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate