Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Insula Corfu

- - - - -
  • Please log in to reply
6160 replies to this topic

Poll: RUGAMINTE: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica SANCTIUNI. (69 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (14 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (14 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

  3. Fara scandal si offtopic. Incalcarea regulamentului duce la suspendarea contului.Multumim (42 votes [60.00%])

    Percentage of vote: 60.00%

Vote Guests cannot vote

#1855
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007
@MagicTouch
Cu ce aparat le-ai facut pe cele subacvatice?

#1856
balasoiurares

balasoiurares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 17.08.2005
@MagicTouch
si pe mine ma intereseaza cu ce ai facut pozele subacvatice

#1857
mihapavel

mihapavel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2007
Intr-adevar nu se poate generaliza pentru toata insula daca ai vazut numai partea de nord-aici ma refer la plaje si mare. Cum spunea si Peachy cele mai bune plaje sunt pe coasta de vest-Myrtiotisa, Glyfada, Agios Gordios. Personal cred ca Agios Gordios este cea mai buna alegere pentru ca ai mai multe lucruri la un loc: plaja buna cu nisip si apa limpede cu intrare lina, peisaj nu ca la Paleokastritsa dar ai muntele in spate-poti face drumetii, nu este izolata cum este Myrtiotisa de exemplu, este o mini-statiune cu taverne si magazine si cam tot ce-ti trebuie. Sigur voi reveni candva in Agios Gordios.

#1858
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
@Peachy, toate fotografiile au fost facute cu acelasi aparat - Canon EOS 30D cu lentila standard EF-S 18-55.
Fotografiile au fost luate prin geamul submarinului (vezi foto 4) si asta se poate observa si in foto 5 (reflexia geamului)
Nu stiu daca te-a interesat calitatea aparatului sau fotografiile in sine asa ca indraznesc sa mai atasez cateva.
Fotografiile insa nu pot descrie in totalitate frumusetea acelui peisaj fascinant pe care recomand sa-l vedeti pe viu.
Excursiile cu submarinul se fac din ora in ora incepand de la ora 9AM si costa 10 euro daca te duci pe cont propriu. Din Roda a costat 14 euro plus 6 euro transportul. Am un mare regret in ce priveste aceasta vacanta si anume ca nu am mers cu submarinul si seara. Yellow submarine face ultimele doua ture pe timp de noapte (la 9PM respectiv 10PM) si dupa cate am inteles spectacolul este si mai fascinant. Lucru aceasta mi-a fost spus de catre organizatori si cum reclama este sufletul comertului nu garantez ca este 100% adevarat.  Dar avand in vedere spectacolul vazut pe timp de zi inclin sa cred reclama facuta excursiilor pe timp de noapte nu este deloc exagerata.
Din pacate [pentru noi] agentiile de turism din alte statiuni nu fac aceste excursii decat dimineata la prima ora mai mult, prietena nu s-a aratat deloc incantata sa batem drumul Paleokastritsa - Roda pe timp de noapte. Nici cu masina, nici cu ATV-ul. Nici daca conduceam eu, nici daca conducea ea. Chiar sa pus in discutie sa ramanem peste noapte in Paleokastritsa. Pana la urma am renuntat total si am decis sa mergem sa vedem si alte locuri. Acum regret...pana la anul  ;)

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   335.52K   237 downloads
  • Attached File  2.JPG   445.89K   122 downloads
  • Attached File  3.jpg   282.56K   158 downloads
  • Attached File  4.jpg   244.98K   82 downloads
  • Attached File  5.jpg   237.83K   74 downloads
  • Attached File  6.jpg   352.95K   94 downloads
  • Attached File  7.jpg   287.38K   89 downloads
  • Attached File  8.jpg   282.15K   104 downloads
  • Attached File  9.jpg   255.4K   87 downloads
  • Attached File  10.JPG   460.45K   119 downloads

Edited by MagicTouch, 23 August 2008 - 10:45.


#1859
Peachy

Peachy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.06.2007
Abia acum cand am vazut poza indicata de tine am realizat ca-s facute pe "uscat". La un moment dat vroiam sa iau o husa subacvatica pentru al meu si nu stiam daca merita investitia caci pozele date ca exemplu erau cam tulburi, bun, asta depinde atat de aparat cat si de adancime & iluminarea aflata la dispozitie. Superbe poze (era clar ca e un aparat bun), multumesc :)

#1860
Anabella_aur

Anabella_aur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.08.2008
Pentru Thendre:
Multumesc pentru preturile la ferry, deci il vom lua pana in portul Lefkimmi, mai ales ca din punctul de vedere al locatiei unde avem cazarea - Agios ioanis ne convine acest lucru.

Pentru Emy_ava:
Ma bucur ca drumul mai scurt ti s-a parut varianta cea mai buna, mai ales ca aceasta era si varianta pe care ne hotarasem sa o urmam la inceputul lui septembrie cand vom pleca si noi in concediu. Pana atunci ma "documentez" din experientele celor care au fost deja acolo si visez la pesteri albastre, golfuri paradisiace .... :rolleyes:

Si informatiile postate de MagicTouch sunt extrem de interesante....e prima oara cand citesc despre Submarinul Galben...presupun ca e altceva decat faimosul Kalypso Star...oricum pozele sunt superbe, presupun ca realitatea e si mai si....si-asa de cateva zile de cand citesc impresiile celor de pe forum visez numai pesti, delfini...

Din cate am inteles excursiile se cumpara fie din Corfu Town , fie din Paleokastritsa...eeeeiiii...ne-om descurca noi in vreun fel acolo...

#1861
emy_ava

emy_ava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.07.2008
intr-adevar va trebuie neaparat o harta rutiera a insulei, pentru ca nu este un drum care sa mearga paralel cu marea si sa poti face turul insulei pe el, ci este o retea mai 'centralizata' (cel putin ca sa ajungi din Paleokastritsa in orice punct al insulei trebuia sa mergi spre Corfu Town si apoi se faceau drumuti la dreapta sau la stanga). eu am scos prima harta pe care am gasit-o pe google si a fost numa buna.

zicea cineva ca ar fi drumuri inguste si ca e greu de condus. nu-i chiar asa. in statiuni e mai aglomerat, masini parcate pe toate partile, in rest drumul e destul de lat ca sa poti depasi scutere sau atv-uri. singura experienta mai nasoala ar fi sa te trezesti 'bot in bot' cu un autocar pe vreo straduta ingusta dintr-un sat de munte (de exemplu in drum spre Sidari), ca trebuie sa dai cu spatele in panta, in coloana, etc.


cat despre yellow submarine (discovery cred ca se numeste) e o experienta interesanta. noi am fost noaptea, si lumina era destul de buna sa vezi pesti, arici de mare, ancore... si se pare ca am avut noroc, ca noi numai radeam ca o sa se scufunde cand la un moment dat ne-a pus capitanul melodia din Titanic, dar altii au avut ceva mai multa adrenalina. :P

#1862
balasoiurares

balasoiurares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 17.08.2005
Cunoaste cineva ofertele la cartele la operatorii de telefonie mobila din grecia? As vrea sa cumpar 2 cartele ca sa nu folosesc roomingul acolo.
Sau poate stiti cum il cheama pe userul de pe forum care locuieste in Corfu.

#1863
mzldan

mzldan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.04.2008
salut Edi si bine ati revenit pe plaiurile mioritice. ai facut o descriere mai mult decat detaliata asa ca nu-mi ramane decat sa confirm ceea ce ai scris si sa spun ca a fost o vacanta pe cinste. poze o sa pun la urmatoarea interventie.
PS. partea de sud a insulei o vizitam la anu  :rolleyes:

#1864
grammy

grammy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.07.2008

 mirela25, on Aug 21 2008, 20:31, said:

Buna!
Eu am revenit din Corfu - Hotel Alkyon- Agios Georgios. Pot sa zic ca a fost superb,atat hotelul cat si statiunea. Am avut demipensiune iar mancarea a fost foarte buna. Statiunea este foarte frumoasa, apa limpede iar plaja cu nisip. A fost un concediu de vis. Nu am facut nici o excursie cu cei de la agentie, in schimb am inchiriat barcutza si am mers in Paleokastritza unde ne-am plimbat cu submarinul. Este de vis si recomand la toti cei care ajung acolo. Poti sa inchiriezi masina, bicicleta, ATV.
Daca mai aveti intrebari, o sa va raspund cu mare placere!
Va salut si un concediu ca al meu  :D

Buna. Plec si eu in Agios Gordis si as avea cateva intrebari legate de ichiriat ATV-uri...tinand cont ca din cate am citit pe aici este indicat sa iei de putere mai mare 150-200cm3. de unde a-ti inchiriat atv-ul si cat a costat?
Am citit ca a-ti inchiriat barca...ce fel de barca? cu rame, cu motor? de unde a-ti luat-o si la ce preturi. Ma intereseaza pt a mi-ar placea sa inchiriez una si sa ma duc pe langa stanci sa fac snorkel. Multumesc

#1865
alina702

alina702

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 20.11.2006

 emy_ava, on Aug 22 2008, 17:51, said:

si despre magazine, va recomand Lidl (la vreo cativa km din Corfu Town spre Paleokastritsa) sau Carrefour - ii zice altcumva, dar o sa recunoasteti semnul ala rosu-albastru (in Corfu Town pe varianta spre aeroport sau Lefkimi).

si noi am cumparat de acolo, stiu ca in engleza ii zicea CHAMPION, dar e micuta cladirea si nu chiar langa strada, poti sa-l ratezi daca nu esti atent la drum. in greaca nu am retinut cum ii spune, dar parca mai aveam pe acasa pungile de la magazin... le pastrez amintire  :P vacantza placuta tuturor!  :)

#1866
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Salut Dan si saru' mana doamnei! Ne bucuram sa va "auzim" din nou si speram ca ati avut un drum usor la intoarcere.
Adevar graiesti, a fost o vacanta pe cinste! Da, sudul insulei la anul. Sau, poate...Creta, Lefkada, Zakynthos  :coolspeak:

Cartele telefonice
Am vazut la multe magazine o cartela de 5 euro - 130 minute cu Romania (reteaua fixa) si intre 115 si 130 minute cu alte tari. Alternativ se poate lua un numar grecesc de mobil cu 5 euro plus minim 20 de euro prima incarcare.

Harta
Noi am primit o harta de la Sunriders, cei de la care am inchiriat ATV-ul, si a fost extrem de utila. Indica in procent de 95% pana si satulete mici, autostrada, drumurile principale si cele secundare, cele asfaltate si neasfaltate, plajele (pe nume), punctele turistice de interes etc. Deasemeni am mai primit o harta de la The Travel Spot cand am facut drumul la Aqua Land la fel de amanuntita ca si cea de la Sunriders. Nu stiu daca asta e o politica generala a companiilor de inchirieri si a agentiilor de turism de pe insula sau am avut noi noroc. Din pacate hartile noastre au fost desfacute si impachetate de atatea ori incat s-au cam rupt si acum nu o mai avem decat pe cea primita de la The Travel Spot (si aia rupta binisor). O harta foarte similara cu cele avute de noi puteti gasi aici: http://www.corfu-map...p/corfu_map.jpg sau
http://www.greekhote...p/corfu-map.htm (mai greu de copiat totusi)

Sosele
Sunt sosele si drumuri de toate felurile. De la sosele pe doua benzi/sens, la drumuri inguste (prin unele sate) si pana la drumuri de munte fara asfalt (cimentate). Depinde unde mergeti si cat va aventurati pe coclaurile corfiote. Pe harta noastra erau indicate clar - rosu sosea principala, galben drum asfaltat, portocaliu drum neasfaltat. Pe unele e mai bine cu masina, pe altele mai inguste e mai bine cu ATV-ul ca te strecori mai repede. Partea proasta cu ATV-ul este ca pe drumurile mai laturalnice (de exemplu de la plaja Agnos la Astrakieri) sau pe drumurile de munte veti simti fiecare groapa sau denivelare in organe (mai ales daca stai in spate sau e ATV sub 350cc)
Atasez cateva poze.
Pe zona estica intre Acharavi si Moraitika soseaua este foarte aproape de mare. Nu pot spune ca mergi kilometri intregi la doi metri paralel cu marea dar se vede foarte des. Situatia este diferita pe coasta vestica.
Benzina intre 1.22 si 1.29 Unleadead. In zona Roda era undeva la 1.247, doar undeva la jumatatea drumului spre Kerkyra am vazut cateva benzinarii la 1.22. Nu pot spune ca am vazut mare diferenta calitativa desi...cu benzina luata de la Shell (1.247) parca, parca motorul a "tors" mai bine.
ATENTIE!
Nu stiu daca a mai scris cineva lucrul asta. Daca repet ceva deja stiut mii de scuze. In zilele de sarbatoare foarte multe benzinarii sunt inchise. Pe 15 August (Sf. Maria sau Panaghia la greci) era sa facem pana prostului. Din 5 benzinarii daca era una deschisa. Mai sunt unele benzinarii (24 ore) care au un sistem de alimentare gen self-service in cazul in care benzinaria este inchisa in zilele de sarbatoare. Un fel de automat pe baza de monezi (primeste si bancnote). Pretul nu difera de cel normal al benzinariei respective.

Magazine
In zona nordica a insulei cel mai convenabil magazin alimentar pare a fi Sconto Market. Nu e cine stie ce mare diferenta comparativ cu alte magazine dar daca faceti mai multe cumparaturi generale atunci s-ar putea sa se simta. In Roda nu era un Sconto Market asa ca mergeam in Acharavi. Daca va place mierea si sunteti prin zona Roda mergeti la Christofis Studio & Apartments (vis-a-vis de Vila Eleni) si luati de la George sau Pauline o miere excelenta. E 10 euro borcanul de 1 Kg dar e miere mult mai buna decat cea de la magazin.

Un concediu minunat si distractie placuta.

Attached Files


Edited by MagicTouch, 25 August 2008 - 11:18.


#1867
Toopeu

Toopeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 04.08.2003

 MagicTouch, on Aug 25 2008, 12:13, said:

ATENTIE!
Nu stiu daca a mai scris cineva lucrul asta. Daca repet ceva deja stiut mii de scuze. In zilele de sarbatoare foarte multe benzinarii sunt inchise. Pe 15 August (Sf. Maria sau Panaghia la greci) era sa facem pana prostului. Din 5 benzinarii daca era una deschisa. Mai sunt unele benzinarii (24 ore) care au un sistem de alimentare gen self-service in cazul in care benzinaria este inchisa in zilele de sarbatoare. Un fel de automat pe baza de monezi (primeste si bancnote). Pretul nu difera de cel normal al benzinariei respective.

Mai exact in zilele de Duminica si sarbatori legale sunt deschise benzinariile doar cate 1 ora pe rand ! numai ca ordinea nu am aflat-o
deci 1 ora benzinaria x dupa care se inchide si deschide benzinaria y.

#1868
emy_ava

emy_ava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.07.2008

 Toopeu, on Aug 25 2008, 15:37, said:

Mai exact in zilele de Duminica si sarbatori legale sunt deschise benzinariile doar cate 1 ora pe rand ! numai ca ordinea nu am aflat-o
deci 1 ora benzinaria x dupa care se inchide si deschide benzinaria y.


si noi era sa facem 'pana prostului' din acelasi motiv: am fost pe la vreo 6 benzinarii duminica la diferite ore si erau toate inchise (in Corfu Town si pe drumul spre Paleokastritsa). la fel si super-market-urile.

#1869
balasoiurares

balasoiurares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 17.08.2005
Cine mai pleaca pe 31 august cu christiantour?

#1870
masu

masu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.01.2008

 mirela25, on Aug 21 2008, 20:31, said:

Buna!
Eu am revenit din Corfu - Hotel Alkyon- Agios Georgios. Pot sa zic ca a fost superb,atat hotelul cat si statiunea. Am avut demipensiune iar mancarea a fost foarte buna. Statiunea este foarte frumoasa, apa limpede iar plaja cu nisip. A fost un concediu de vis. Nu am facut nici o excursie cu cei de la agentie, in schimb am inchiriat barcutza si am mers in Paleokastritza unde ne-am plimbat cu submarinul. Este de vis si recomand la toti cei care ajung acolo. Poti sa inchiriezi masina, bicicleta, ATV.
Daca mai aveti intrebari, o sa va raspund cu mare placere!
Va salut si un concediu ca al meu  :D
Buna Mirela. Si noi mergem din 2 sept la Hotel Alkyon- Agios Georgios.
Cu ce agentie ai plecat (noi cu Christiantour, cu avionul). Orice informatie e bine venita. Ceva despre hotel, camere, gazde - sfaturi. Daca sti ceva despre inchiriat masina. Taverne prin imprejurimi. Ce excursii ai facut si cum.
Multumesc anticipat

#1871
MITUMITULINA

MITUMITULINA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 04.06.2008
eu am fost la inceputul lui august, cu agentia Oniro, cu plecare din Campina.Vreau sa spun ca nu am ninic de reprosat acestei agentii, soferii au condus excelent ( atentie celor care au rau pe serpentine... in muntii pindului )
Desi la agentie am fost anuntata ca o sa stau la vila Alex, inainte sa ajung pe insula am aflat ca o sa stau la vila Martha...norocul meu ce sa zic...intradevar cei cazati la vila Alex au fost nemultumiti, asta din ce am auzit, eu personal nu am vazut vila...
Dar cel mai mare noroc al meu a fost...asa cum spun tuturor...ca i-am avut ca asistenti turistici pe d-nul prof. Adrian Popescu CNNG - Campina si pe sotia dansului....cred ca si datorita lor nu am mai fost cazate la Alex ( mentionez ca nu ne cunosteam )
Vila Martha esteok, curata, cu o curte frumoasa iar curatenie ni se facea odata la doua zile; am fost in vizita la niste prieteni cazati la vila Katerina, la fel vila este ok, mai mare ca vila Martha si curatenia la fel se facea la 2 zile...
Despre excursii...asa cum au afirmat multi care au scris pe aici...se pot face si individual...eu intradevar am mers impreuna cu grupul dar pe parcurs am constatat ca la fel de bine puteam sa le fac si singura...si m-ar fi costat mai ieftin;mie personal mi-a placut in turul insulei si la aqualand ( in afara de cele mentionate am mai fost cu vasul kalipso si in Paxos); regret ca nu am fost la seara greceasca...
Celle mai frumoase statiuni sunt, dupa parerea mea, Paleokastritsa si Sidari
Am inchiriat si o masina si am vazut aproape toata insula
De mancat ...la Taverna Alex...( nu ratati tatziki, salata greceasca, chicken file )

Atasez cateva poze vila Martha

Attached Files


Edited by MITUMITULINA, 25 August 2008 - 19:39.


#1872
mzldan

mzldan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.04.2008
Sal again
Un amanunt referitor la drumul spre Pelekas Beach Hotel (pentru mine n-a fost important , pentru sotie DA). Hotelul n-are nici o legatura cu satul, satul fiind sus pe deal iar hotelul pe plaja. Drumul de la bifurcatie pana la hotel este foarte abrupt. Sotia mea l-a facut pe jos in 20 minute (zice ea), eu dupa prima serpentina m-am intors sa-mi iau masina. Am facut cunostinte cu cineva care si-a nenorocit ambreiajul pe drumul asta si a stat cu masina in service vreo 4 zile, reparatia costandu-l 1100 euro. Una peste alta privelistea, plaja nisipoasa, hotelul, mancarea, apusurile, tavernele sunt superbe. A meritat toti banii. Multumirile mele t3oths


si la sfarsit o dedicatie  :rolleyes:

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate