Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 

Insula Corfu

- - - - -
  • Please log in to reply
6160 replies to this topic

Poll: RUGAMINTE: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica SANCTIUNI. (69 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (14 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (14 votes [20.00%])

    Percentage of vote: 20.00%

  3. Fara scandal si offtopic. Incalcarea regulamentului duce la suspendarea contului.Multumim (42 votes [60.00%])

    Percentage of vote: 60.00%

Vote Guests cannot vote

#1891
BoolQ

BoolQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 10.12.2005

View Postbege, on Aug 29 2008, 19:54, said:

Ii cumperi de acolo. Sunt pe toate tarabele.
aha...ms mult

#1892
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008

View Postbege, on Aug 28 2008, 22:11, said:

Salutare... am facut parte din acelasi grup cu Mirela in statiunea Agios Georgios Nord, hotel Alkyon Beach.

Am in chiriat barca chiar din fata hotelului Alkyon. Preturile pentru o barca variaza de la 60 de euro la 120, in functie de puterea barcii. Inchirirerea se face pentru o zi intreaga, de la 9 dimineata pana la 6 seara. Cand te intorci trebuie sa platesti si combustibilul consumat. Noua ne-a fost frica sa nu consumam prea mult, si dupa o zi intreaga de colindat abia am consumat un litru si ceva, nesemnificativ, am dat noi doi euro in plus. Asadar nu trebuie sa va faceti griji in ceea ce priveste combustibilul. Va face un instructaj rapid inainte sa plecati asa ca nu trebuie sa aveti experienta. Nu iti trebuie permis. Nu ne-au cerut nici macar actele de identitate. Doar numele si hotelul unde stam. Birocratia e minima. Din grupul nostru nimeni nu a mai condus o barca inainte si doar doi stiau sa inoate. Riscurile sunt neglijabile.

Am fost in Paleokastrita cu barca din Agios Georgios si am calatorit cu submarinul Discovery. 8 euro de persoana. Daca te duci cu excursiile organizate te costa cel putin 16 euro. Este mult mai bine cu submarinul decat cu barcile cu fundul de sticla. Practic asa-zisul fund de sticla este o fereastra destul de mica prin care nu poti vedea mare lucru. Avantajul barcii cu motor este ca e ieftin si ajungi repede. Dezavantajul e ca trebuie sa urci muntele din Paleokastrita ca sa admiri panorama. In schimb cu barca puteti avea acces la unele plaje absolut superbe, izolate intre stanci la care nu se poate ajunge altfel.

Nu am luat excursii organizate. Am preferat sa ne organizam timpul cum am vrut noi. Am inchiriat ATV, biciclete si am fost in Sidari (o statiune frumoasa da foarte agitata), Agios Stefanos, Arillas - o statiune f mica dar foarte cocheta la cativa km nord de Ag. Georgios care ne-a impresionat foarte mult. Am fost la cumparaturi in Corfu Town cu autobuzul. Va recomand ATV-urile care se pot inchiria de la o locatie undeva in spatele hotelului (il intrebati pe ghid). Desi spun ca iti trebuie permis de conducere auto, nu te verifica nici macar la actele de identitate. Numele hotelului este suficient pentru ei. Cu bicicleta e destul de greu pentru la urcus pe munte, relieful fiind foarte variat. La fel instructaj la conducere, te lasa sa iti alegi ce vrei. ATV-ul 30-50 euro pe zi, bicicleta 8 euro pe zi (de la 9 dimineata la 10:30 seara).

Daca va duceti in Agios Georgios nord, va mai recomand statiunea Afionas, sus pe munte in dreapta golfului, unde de la terasa alfa puteti lua pranzul la preturi foarte bune dar cu o panorama asupra golfului extraordinara. Sus, in satuc se ajunge pe jos, si sunt doar vreo doi km de plimbare urmand drumul.. se ajunge usor pe jos. Din Afionas puteti cobora urmand poteca pe plajele din Afionas care trebuie neaparat vazute si la care se poate ajunge si cu barca. E un loc extraordinar de snorkeling, inot, sarituri de pe stanci, dar trebuie sa fiti atenti la aricii de mare care sunt prezenti, spre deosebire de plaja din Agios Georgios.

Va mai recomand restaurantul in care puteti manca peste proaspat, se afla la doi km in stanga golfului si se ajunge foarte usor pe drum pe jos. Pestele este extraordinar, diverse specialitati, va lasa sa va alegeti, dar si preturile sunt destul de mari. Atentie: plata se face la gramaj, si nu la portie... desi in meniu preturile sunt afisate pentru 100 de grame.

Ne-a placut foarte mult in vacanta... Desi nu trebuie sa va asteptati la lux, isi face absolut toti banii. Oameni deosebit de amabili, camere curate, plaja superba, mancare buna, statiune de dimensiunile Costinestiului destul de intinsa, linistita desi nu lipsesc tavernele si chiar unele cluburi. A fost o vacanta de vis. Au existat totusi comentarii din partea unor alti turisti (bineinteles romani) dar complet nejustificate.

Stam la dispozitie pentru alte informatii...

Calatorie placuta.
dar ce barca ai avut???? cu vasle,de a consumat asa putin ????
eu am inchiriat tot de acolo de unde ai luat tu,si am consumat aproape toata benzina( 18 litri din 20),si nu am mers incontinuu.......

#1893
ionela79

ionela79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.08.2008
Salutare!
Peste doua saptamani plecam in Cofru, la hotelul Iberostar Regency Beach cu avionul. Este prima oara cand plecam in Corfu. A-si vrea sa ma ajutati, please!
1.Daca avem nevoie de pasaport sau Cartea de Identitate este de ajuns?(am vorbit cu cateva persoane- au fost unii care au spus ca avem nevoie de pasaport la hotel...)
2. Daca a fost cineva recent la acest la hotel, care au fost impresiile?
3. Care sunt posibilitatile de inchiriere a unei masini?
4.Ce locuri se pot vizita si merita vizitate?
5. Sunt chiar asa de multi tantari?
Mersi foarte mult pentru ajutor!

#1894
bege

bege

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.09.2005

View Postchelie_d, on Aug 30 2008, 11:46, said:

dar ce barca ai avut???? cu vasle,de a consumat asa putin ????
eu am inchiriat tot de acolo de unde ai luat tu,si am consumat aproape toata benzina( 18 litri din 20),si nu am mers incontinuu.......

Nu am mers foarte mult si nu am ambalat barca. Am mers pe economic, cu semiviteza. Am oprit de vreo patru ori cel putin cate doua ore. Rezervorul era aproape plin cand ne-am intors.

#1895
AlinaLoredana

AlinaLoredana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.07.2008

View Postionela79, on Aug 30 2008, 12:52, said:

Salutare!
Peste doua saptamani plecam in Cofru, la hotelul Iberostar Regency Beach cu avionul. Este prima oara cand plecam in Corfu. A-si vrea sa ma ajutati, please!
1.Daca avem nevoie de pasaport sau Cartea de Identitate este de ajuns?(am vorbit cu cateva persoane- au fost unii care au spus ca avem nevoie de pasaport la hotel...)
2. Daca a fost cineva recent la acest la hotel, care au fost impresiile?
3. Care sunt posibilitatile de inchiriere a unei masini?
4.Ce locuri se pot vizita si merita vizitate?
5. Sunt chiar asa de multi tantari?
Mersi foarte mult pentru ajutor!

Subscriu si eu la intrebarile 1, 3 si 5.  Plecam in 9 cu avionul la Hotelul Golden Nests din Ag Gordis si as avea nevoie de niste lamuriri, daca ma poate ajuta cineva. Am intrebat la ag de turism si au zis ca nu este nici o problema sa merg numai cu buletinul. Este intr-adevar asa? Nu am nevoie de pasaport pe aeroport, nicaieri?
Referitor la masina de inchiriat, imi poate recomanda cineva vreo agentie din Ag Gordis? sau daca a fost cineva cu autobuzul pina in Corfu Town... am inteles ca nu circula regulat...
Si chiar sint multi tantari?

#1896
ginag

ginag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.01.2007
[quote name='emy_ava' date='Aug 22 2008, 17:51' post='5097715']
cateva sfaturi pentru cei care merg cu masina personala:

puneti motorina de la Shell sau BP chiar daca e mai scumpa, ca noi am facut greseala ca pe insula sa punem o data de la Eko si o data de la Avin, si asa motorina proasta (ca cifra octanica ma refer) nu am vazut in viata mea. N-am crezut ca voi vedea masina sa 'nu traga', mai ales ca sunt multe drumuri in rampa serioasa.

De la asta sa fie? Noi am avut probleme serioase  si pe serpentine, sotu a dat vina pe benzina. Evident am pus si de la Eko si de la Avin si de la altu parca tot cu "A" incepea...si cine mai stie? Am zis sa incercam, poate gasim una mai buna, la un moment dat a inceput sa alimenteze in loc de 95 cu 100 si mergea la fel de prost. Dar nu tot timpul, cand se infingea in trafic cand se intepenea si tot asa...Cine mai era pe autostrada cu 80 km la ora? Daca nu noi atunci cine?
Acum nici nu mai stim de la ce este. Poate e motor mic: Corrola 1.4, mai mai s-o duca in service ca are abia 1 an si deja face probleme....

Edited by ginag, 31 August 2008 - 17:43.


#1897
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 05.09.2005
de curiozitate, cat e benzina pe acolo?

#1898
kretzofon

kretzofon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.08.2008
Salutare tuturor!

asa cum am promis, am revenit cu detalii despre sejurul in Corfu/Paleokastritsa, hotel Akrotiri Beach...

Hotelul...

[ http://i89.photobucket.com/albums/k224/Jupuila/Corfu%202008/SV100093.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vedere de pe una dintre cele 2 terase ale hotelului...

[ http://i89.photobucket.com/albums/k224/Jupuila/Corfu%202008/SV100129.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Vedere de pe cealalta terasa...

[ http://i89.photobucket.com/albums/k224/Jupuila/Corfu%202008/SV100124.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Camera...

[ http://i89.photobucket.com/albums/k224/Jupuila/Corfu%202008/SV100063.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i89.photobucket.com/albums/k224/Jupuila/Corfu%202008/SV100064.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Baia...ma rog, o parte din ea...

[ http://i89.photobucket.com/albums/k224/Jupuila/Corfu%202008/SV100065.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vedere de pe terasa camerei noastre spre plaja...

[ http://i89.photobucket.com/albums/k224/Jupuila/Corfu%202008/SV100443.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i89.photobucket.com/albums/k224/Jupuila/Corfu%202008/SV100092.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si pe aici coboram pe plaja...

[ http://i89.photobucket.com/albums/k224/Jupuila/Corfu%202008/SV100091.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Statiunea Paleokastritsa...

:arrow:  vazuta din satul Lacones, singurul sat care poate fi vazut de pe mare si care este supranumit "balconul insulei", pentru ca de aici se poate vedea o mare parte din aceasta...

[ http://i89.photobucket.com/albums/k224/Jupuila/Corfu%202008/SV100360.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

hotelul nostru e in poza de sus in golful mai populat, in partea de sus, pe bratul de sus cum ar veni, cel care pare a avea trei corpuri de cladire...

[ http://i89.photobucket.com/albums/k224/Jupuila/Corfu%202008/SV100358.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


:arrow:  vazuta din hidrobicileta...

[ http://i89.photobucket.com/albums/k224/Jupuila/Corfu%202008/SV100082.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i89.photobucket.com/albums/k224/Jupuila/Corfu%202008/SV100081.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i89.photobucket.com/albums/k224/Jupuila/Corfu%202008/SV100079.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i89.photobucket.com/albums/k224/Jupuila/Corfu%202008/SV100078.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i89.photobucket.com/albums/k224/Jupuila/Corfu%202008/SV100077.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i89.photobucket.com/albums/k224/Jupuila/Corfu%202008/SV100074.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i89.photobucket.com/albums/k224/Jupuila/Corfu%202008/SV100067.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i89.photobucket.com/albums/k224/Jupuila/Corfu%202008/SV100086.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i89.photobucket.com/albums/k224/Jupuila/Corfu%202008/SV100085.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Pana acolo la dus am facut vreo 17 ore, din care 2 ore le-am dormit la usa unei benzinarii, pentru ca in creierii muntilor ni se termina motorina, iar grecii nu au absolut nimic deschis noaptea, benzinariile sunt cam raritate, si eram in mijlocul serpentinelor, deci consumul era crescut, iar o ora si jumatate a durat traversarea cu ferryboat-ul (4 persoane si un turism = 67 euro traversarea, dar existau curse la anumite ore la care plateai pretul la jumatate)...

s-a mers destul de putin pe autostrada, d-aia am facut atat de mult, iar pe serpentine am mers vreo 3-4 ore, majoritatea fiind gen ac de par, noaptea e groaznic, pentru ca nu e luminat aproape deloc...

hotelul mi s-a parut super ok...era oarecum incastrat in stanca, asa incat recepria, sala de mese, terasele, parcarea erau practic la nivelul 4, iar noi aveam camere pe nivelul unu, de unde incepeai sa cobori spre plaja...


hotelul avea doua plaje:
una stancoasa, unde aveai sezlonguri gratuite, dar putine (nu cred ca erau 10 in total, entru ca fiind pe stanci erau mai greu de asezat), iar coborarea in mare se facea pe trepte, ca la piscina, iar apa era foarte adanca, desi nu ai fi zis asta, din cauza faptului ca era limpede ca si cristalul...a incercat emil sa se duca la fund in lumanare, nu i se mai vedeau mainile deasupra apei, iar cand a iesit la suprafata a zis ca mai avea mult, foarte mult pana la fund...cred ca avea vreo 3-4 metri pe putin adancime...

cealalta plaja era de vreo 10-15 m latime, langa apa erau pietricele, dupa vreo 2 m incepea nispispul amestecat cu pietricele, iar in pa aerau pietre, de a trebuit sa imi iau niste pantofi speciali, cum spunea lova, pentru intrat in apa...un sezlong era 3 euro, iar o umbrela 2 euro, dar aveai loc si pentru asezat prosopul daca nu voiai sezlong...
oricum, intrarea in apa se facea destul de brusc, adica, la vreo 4 metri de plaja deja eram cu apa la piept...

Mancarea mi s-a parut iarasi ok...dimineata bufet suedez, iar seara aveai: felul I (spre ex, legume asortate la cuptor, sau supa de ciuperci, supa de fructe de mare, spaghete bologneze, ect, urma o salata, apoi felul principal, unde aveai de ales intre o specialitate corfiota (pui, vita, porc, etc) si alte trei sau patru feluri de mancare, iar la final desertul, unde iar aveai de ales intre trei sau patru feluri de desert...deci, numai daca erai carcotas puteai spune ca mancarea e sub orice critica...
In statiune, preturile mi s-au parut destul de mari, comparativ cu alte statiuni...

Am fost cu hidrobiciclata (10 euro/ora), cu ATV -ul (35 euro/zi), am fost intr-o excursie - turul insulei (32 de euro), am vizitat Palatul Achileion (4 euro intrarea), vreo trei sau patru manastiri, disteleria Mavromatis, unde se comercializeaza Kum Koat-ul sub toate formele (arbust care creste in China, adus de venetieni in europa, iar singurul loc in care a putut fi aclimatizat a fost insula Corfu), am fost cu minisubmarinul (8 euro/persoana), am viizitat Corfu Town (desi e impropriu spus, pentru ca am avut doar 40 de minute la dispozitie in excursie, ce ne-am mai invartit ni cu atv-ul)...

ce m-a deranjat cel mai tare a fost faptul ca ne-au dat afara din camera de hotel la ora 9 dimineata...pur si simplu au sunat de la receptie si apoi au venit la usa ca trebuie sa eliberam camera, ca au venit alti turisti... degeaba am incercat sa le explicam ca te cazezi incepand cu ora 1 si eliberezi camera la 12...ca nu am venit nici cu autocarul si nici cu avionul, sa ne supunem programului afisat pentru respectivele grupuri de turisti...ca avem de condus 17 ore non stop si ca soferul trebuie sa se odihneasca...

pur si simplu nu au vrut sa stea la discutie si a trebuit sa ne punem bagajul in masina si sa plecam (daca mergeam pe plaja trebuia sa facem dus neaparat la plecare, pentru ca apa era foarte sarata si ramanea sarea pe piele dupa ce te uscai, si sa faci dus pe plaja, iar apoi sa te schimbi tot pe plaja, era destul de incomod)...

View Postmynameismada, on Aug 31 2008, 18:48, said:

de curiozitate, cat e benzina pe acolo?


in jur de 1,30 euro....iar motorina in jur de 1,35 euro...

View Postionela79, on Aug 30 2008, 12:52, said:

Salutare!
Peste doua saptamani plecam in Cofru, la hotelul Iberostar Regency Beach cu avionul. Este prima oara cand plecam in Corfu. A-si vrea sa ma ajutati, please!
1.Daca avem nevoie de pasaport sau Cartea de Identitate este de ajuns?(am vorbit cu cateva persoane- au fost unii care au spus ca avem nevoie de pasaport la hotel...)
2. Daca a fost cineva recent la acest la hotel, care au fost impresiile?
3. Care sunt posibilitatile de inchiriere a unei masini?
4.Ce locuri se pot vizita si merita vizitate?
5. Sunt chiar asa de multi tantari?
Mersi foarte mult pentru ajutor!


1. terminati cu prostiile...din obibisnuinta, pentru ca pot veni si turisti din afara UE, la hotel se cere pasaportul...

si noua ne-au cerut pasaportul si le-am intins cu gratie cartea de identitate, evident, pentru ca de la 1 ianuarie 2007 Romania e membra UE, iar unul din drepturile cetatenilor UE e dreptul de a circula liber pe teritoriul Uniunii, numai pe baza cartii de identitate sau a unui alt document de calatorie valabil, v-o spune o persoana care a lucrat in domeniu si a luptat jumatate de an la Bruxelles/ Consiliul Uniunii Europene pentru ca Ci-ul romanesc sa fie acceptat ca document de calatorie valabil in Uniune si a reusit  ;) ....

concluzia: absolut nici o problema daca mergeti numai cu CI-ul....

3. In Paleokastritsa se putea inchiria un Jimmy (jeep) cu 75 euro/ zi, dar trebuia sa le inchiriezi cu o zi inainte pentru ca erau toate rezervate...la fel, se puteau inchiria si turisme....

4. Noua ne-au placut Palatul Achileion, Corfu Town...si nu mai stiu ce sa iti spun, ca nu prea ne-am omorat cu vizitatul...

5. Nu am vazut absolut nici un tantar...se spune ca se planteaza arbustii de pe malul marii pentru a-i feri pe localnici iarna de inghet, iar vara de tantari...noi n-am vazut tantari... :rolleyes:

Edited by kretzofon, 31 August 2008 - 18:41.


#1899
roxinutza

roxinutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.08.2008
Poate cineva sa ataseze poze de la hotel eleni din Ipsos va rog frumos ? Dar nu numai de afara ... si interiorul camerei. Multumesc anticipat

#1900
pmks

pmks

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.11.2005

View Postroxinutza, on Aug 31 2008, 21:22, said:

Poate cineva sa ataseze poze de la hotel eleni din Ipsos va rog frumos ? Dar nu numai de afara ... si interiorul camerei. Multumesc anticipat

subscriu la aceasta rugaminte :)

in plus o intrebare: merita aqualandu? e ... "smecher" :D ?

#1901
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008

View Postpmks, on Aug 31 2008, 23:09, said:

subscriu la aceasta rugaminte :)

in plus o intrebare: merita aqualandu? e ... "smecher" :D ?
merita,e 25 euro intrarea de adult,si 17 dupa ora 15.00. dar ai ce sa faci,nu e coada ca la noi,sa te dai pe topogane....mai ales la cele mai periculoase, e liber mereu......

#1902
monybell

monybell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.08.2008

View Postchelie_d, on Aug 27 2008, 11:02, said:

salut,eu am venit ieri......spune-mi ce te intereseaza,si te ajut......

Buna
Ma intereseaza mai multe informatii despre taverne, exursii si magazine. Se gasesc scurte din piele?

#1903
monybell

monybell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.08.2008
mai pleaca cineva pe 21 sept la hotel Alkyon cu Christian Tour?

#1904
LYLY

LYLY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.06.2007
buna seara tuturor.Am revenit din Corfu, Nisaki Beach foarte buna cazarea ,la fel si mancarea ,piscina super marea cu bolovani din loc in loc .Singurul lucru neplacut au fost viespile.Cine are intrebari cu cea mai mare placere va raspund.Sa nu uit: drumul foarte bun, peste tot indicatoare si politie .Daca respecti restrictiile nu ai nici o problema (viteza si linia continua).Va multumesc celor care ati scris aici pentru ca tot ce s-a scris este adevarat si mi-a fost de mare ajutor

#1905
AlinaLoredana

AlinaLoredana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.07.2008

View PostLYLY, on Sep 1 2008, 20:16, said:

buna seara tuturor.Am revenit din Corfu, Nisaki Beach foarte buna cazarea ,la fel si mancarea ,piscina super marea cu bolovani din loc in loc .Singurul lucru neplacut au fost viespile.Cine are intrebari cu cea mai mare placere va raspund.Sa nu uit: drumul foarte bun, peste tot indicatoare si politie .Daca respecti restrictiile nu ai nici o problema (viteza si linia continua).Va multumesc celor care ati scris aici pentru ca tot ce s-a scris este adevarat si mi-a fost de mare ajutor

Ce inseamna neplacut referitor la viespi? poti sa detaliezi putin, te rog... ce ai patit?

#1906
LYLY

LYLY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 20.06.2007
Nu am patit nimic ,slava domnului !La micul dejun si cina eram insotiti de viespi .Terasa pe care serveam masa era asaltata de viespi.Nu erau agresive daca le lasai in pace dar,se adunau multe, se puneau pe mancare ,pe tacamuri,pe marginea paharului,trebuia sa fii precaut sa nu inghiti vreuna.Eu nu am avut nimic dar copii erau isterizati de frica in primele zile ,apoi se mai obisnuiau.Si pe plaja veneau la crema protectoare.

#1907
ucucean

ucucean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.09.2008
salutare
sunt membru nou si ma grabesc sa va atentionez, desi s-ar putea sa fie prea tarziu. sfat megaprietenesc: NU mergeti la hotel ADRIATIC VIEW din  AGIOS GORDIS (gordios), corfu.
cele trei fotografii aratate pe net de toate agentiile sunt o mare PACALEALA.
piscina:
este prezentat ca avand piscina proprie. nu are. repet: adriatic view- agios gordis - corfu nu are piscina. cea din poza arata ca cea din realitate dar este a hotelului vecin si clientii adriatic view nu au nici jumatate de minut acces la ea.
ajunsi acolo vi se va spune ca puteti folosi piscina hotelurilor alonakia (aprox.7/12 m, cam la 400 de metri de adriatic view), sau aloha (aceeasi distanta, superba, la dispozitia tuturor contra sumei de 5 euro, indiferent la ce hotel stai). asta deloc nu inseamna ca adriatic view la care ma refer are piscina proprie.
vedere la mare:
e adevarat ca ferestrele tuturor camerelor sunt orientate spre mare, dar asta nu inseamna ca se si vede marea, din cauza copacilor de la geam. noi am stat la parter,  probabil cei de la ultimul etaj au mai mult noroc.
aer conditionat:
administratorul (grec) ne-a spus ca doar 6 camere din toata cladirea (ca nu-i pot spune hotel) au aer conditionat. nu am verificat personal informatia asta, dar noi am fost trei perechi, si doi dintre noi au stat in camera fara aer conditionat, desi toti platiseram bilete cu aer conditionat inclus. pentru cei doi a fost imposibila rezolvarea problemei, pentru ca acea camera nu avea montata instalatia.
150-200 m pana la plaja?
TEAPA. nici in linie dreapta de la hotel la mare nu sunt mai putin de 300m. exista doua drumuri. cel mai scurt coboara pe niste serpentine si pante abrupte de-ti pleaca talpile din slapi, si la capat se infunda in terasa hotelului pink palace. cand aceasta e inchisa esti nevoit sa sari peste niste fiare pe post de balustrade, sa poti iesi pe plaja. mai bine zis in capatul nordic al plajei, de unde mai mergi cateva sute de metri pina in zona civilizata a acesteia.  al doilea drum incepe cu o panta (complet neiluminata, aspect foarte ,,interesant" cand vii seara de la vreo terasa) demna de niste oameni ai muntelui si parcurge statiunea in serpentine vreo 1 km (un kilometru!) pana la plaja.
trei stele:
nu arata de trei stele (poate de una, daca nu vezi bine). nu are receptie. nu are restaurant, fast food, chiosc sau macar un carucior de hot dog. intrarea in camera se face direct de afara, nu de pe un hol ca la orice hotel. si cireasa de pe tort: curatenia in camera si schimbarea lenjeriei de pat / prosoapelor se face o data pe SAPTAMANA. adica deloc, daca ai un sejur de 7 zile. are aspect de camin de nefamilisti.  ne-am adresat domnisoarei care era ghidul nostru pt toata perioada (pt noi reprezenta vidos travel dar avea o gramada de ecusoane printe care si christian tour, etc.), si ne-a spus ca ,,e vorba de trei stele grecesti".  va las pe dvs. sa va faceti curaj sa descoperiti ce inseamna asta.
curatenia:
am ajuns la 11.30, cei dinaintea noastra eliberasera la 9.00, trebuia sa ne cazam la 13.00, dar asta s-a intamplat abia dupa 15.30, din cauza ca nu era nimeni sa curete camerele, si cand au venit ( 2 femei pt toata cladirea) au inceput de sus in jos, iar noi aveam camera la parter. dupa asteptarea asta care scrisa nu impresioneaza cu nimic dar traita minut dupa minut inseamna ceva imposibil de descris, am intrat in camerele teoretic-curate: fire de par pe jos, panze de paianjen, chiuvete patate, prosoape gri (din albe candva).......... dar eram foarte multumiti ca aveam seif cu cifru in dulap!
asta e cam un sfert din tot ce as putea sa va mai povestesc, dar n-as vrea sa va plictisesc. concluzia: NU adriatic view din agios gordis-corfu.

#1908
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008

View Postmonybell, on Sep 1 2008, 14:18, said:

Buna
Ma intereseaza mai multe informatii despre taverne, exursii si magazine. Se gasesc scurte din piele?
cam la toate tavernele se mananca bine( au preturi afisate la intrare,daca iti convine pretul mananci ,daca nu cauti alta)cel mai mult unde mi-a placut ,este la baza fortaretei Angelokastro .foarte buna mancarea......ce sa mai zic de peisaj....rar vezi asa ceva...
excursii......noi ne-am inchiriat masina si am fost in mai multe statiuni(Paleokastritsa ,o zi la Aqualand,messogi,benitses,kavos,kerkyra...etc)am luat doar o excursie cu agentie, cea la bbq( interesanta,nu cine stie ce, dar frumos)
noi am facut majoritatea cumparaturilor din kerkyra.......scurte de piele nu am vazut(poate sunt,dar nu m-a interesat)....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate