Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 Transport aragaz Germania - Ro

Ssd m2 NVMe nu este recunoscut de...

De ce apare lag la telefoanele Mo...

Proiect monitorizare - comunicare...
 

Noul legământ

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
178 replies to this topic

#37
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 15 octombrie 2022 - 23:28, said:

1. Si daca nu ești circumcis nu respecti legile si poruncile... 🤔

2. Exact ce suneam, respectarea mecanica este gresita. Legea trebuie pătrunsă si inteleasa in profunzime, altfel nu poti atinge scopul ei.

3. Monoteist desigur.
Nici crestin, nici iudeu. Eu, sunt doar eu. Rimeaza 🤭

1. Dacă nu ești circumcis (și convertit la iudaism), nu ești obligat să respecți legea lui Moise... atunci ai de ales între Decalog și cele 7 legi Noahide sau Noahice! Cu legea iubirii cristice nu sunt de acord, cel puțin nu în forma asta propovăduită! :)

2. Dacă studiezi legea și o respecți, nu ai cum să n-o înțelegi... și să nu-i atingi scopul!

3. Monoteist iudeo-creștin sună mai bine... :)

#38
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 15 octombrie 2022 - 23:57, said:



1. Dacă nu ești circumcis (și convertit la iudaism), nu ești obligat să respecți legea lui Moise... atunci ai de ales între Decalog și cele 7 legi Noahide sau Noahice! Cu legea iubirii cristice nu sunt de acord, cel puțin nu în forma asta propovăduită! :)

2. Dacă studiezi legea și o respecți, nu ai cum să n-o înțelegi... și să nu-i atingi scopul!

3. Monoteist iudeo-creștin sună mai bine... :)
Legea asta a iubirii are la baza legea talionului de fapt. Adica orice actiune are o reactiune. Daca vrei sa primesti, mai intai trebuie sa dai, sau invers.
Spre exemplul iubirea vrajmasului nu este altceva decat ceea ce spune in Proverbele 25:21-22, insa Isus nu mai spune de ce sa faci asta, ce se intampla de fapt cu cel ''iubit''.
De fapt daca studiem foarte bine vechiul testament regasim foarte multe din invataturile lui Isus.

Edited by Elihu_66, 16 October 2022 - 00:44.


#39
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 16 octombrie 2022 - 00:31, said:

Legea asta a iubirii are la baza legea talionului de fapt. Adica orice actiune are o reactiune. Daca vrei sa primesti, mai intai trebuie sa dai, sau invers.
Spre exemplul iubirea vrajmasului nu este altceva decat ceea ce spune in Proverbele 25:21-22, insa Isus nu mai spune de ce sa faci asta, ce se intampla de fapt cu cel ''iubit''.
De fapt daca studiem foarte bine vechiul testament regasim foarte multe din invataturile lui Isus.

Sincer, nu știu cum ai ajuns tu la concluzia asta! :habarnam:

Pentru mine, legea talionului este singura lege funcțională în această lume rea, nedreaptă, idolatră, perversă și violentă... să vi în lumea asta cu legea iubirii, e ca o frecție la un picior de lemn... adică le dai undă verde criminalilor, tâlharilor, violatorilor, pedofililor etc... tu nu vezi că legea asta modernă (civilizată) îi protejează și îi încurajează pe ăștia din sămânța șarpelui să se desfășoare?! 🤔

Dacă s-ar reintroduce legea talionului, să vezi ce s-ar reduce nedreptatea de pe pământ... dar nu se dorește, cred! :habarnam:

#40
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 18 octombrie 2022 - 22:08, said:



Sincer, nu știu cum ai ajuns tu la concluzia asta! :habarnam:

Pentru mine, legea talionului este singura lege funcțională în această lume rea, nedreaptă, idolatră, perversă și violentă... să vi în lumea asta cu legea iubirii, e ca o frecție la un picior de lemn... adică le dai undă verde criminalilor, tâlharilor, violatorilor, pedofililor etc... tu nu vezi că legea asta modernă (civilizată) îi protejează și îi încurajează pe ăștia din sămânța șarpelui să se desfășoare?! 🤔

Dacă s-ar reintroduce legea talionului, să vezi ce s-ar reduce nedreptatea de pe pământ... dar nu se dorește, cred! :habarnam:
Asa lucreza imparatia lui Dumnezeu.
Nu judecam noi, ci Duhul, legiuitorul.
Tu doar poti sa lucrezi cu legea.
Exemplu:
1.In sens negativ- Daca furi ceva, duhul va face sa platesti, deci vei fi furat si tu la randul tau dar ti se va lua o valoare mai mare, direct proportionala cu timpul. Adica cu cat mai tarziu, cu atat mai mare. Ca la banca 🤭.

2.Si in sens pozitiv- Cand daruiesti cuiva o cana de apa atunci cand are nevoie, mai tarziu primesti inapoi mai multe cani cu apa atunci cand ai nevoie.

Daca nu apuci sa iti iei rasplata ea ramane ca o comoara in cer. Cu ea poti plati pacatele tale sau ale altuia.
Da, ai auzit bine, poti ierta pacatele altuia, cum a facut Isus.

Deci, legea iubirii este despre iubirea aproapelui, care este defapt iubirea sinelui.
Când iti iubesti aproapele este ca si cum te-ai iubi pe tine insuti. Asa functioneaza imparatia cerurilor.

Ti-am explicat deslusit fara metafore, fara alegorii ceea ce te invata Isus.

Evreul nu spune niciodata am pierdut ceva sau mi s-a furat ceva, ci mi-a luat Dumnezeu. Pentru ca in realitate nu pierdem niciodata nimic, ci doar platim sau castigam.

Edited by Elihu_66, 18 October 2022 - 22:55.


#41
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 18 octombrie 2022 - 22:49, said:

Asa lucreza imparatia lui Dumnezeu.
Nu judecam noi, ci Duhul, legiuitorul.
Tu doar poti sa lucrezi cu legea.
Exemplu:
1.In sens negativ- Daca furi ceva, duhul va face sa platesti, deci vei fi furat si tu la randul tau dar ti se va lua o valoare mai mare, direct proportionala cu timpul. Adica cu cat mai tarziu, cu atat mai mare. Ca la banca 🤭.

2.Si in sens pozitiv- Cand daruiesti cuiva o cana de apa atunci cand are nevoie, mai tarziu primesti inapoi mai multe cani cu apa atunci cand ai nevoie.

Daca nu apuci sa iti iei rasplata ea ramane ca o comoara in cer. Cu ea poti plati pacatele tale sau ale altuia.
Da, ai auzit bine, poti ierta pacatele altuia, cum a facut Isus.

Deci, legea iubirii este despre iubirea aproapelui, care este defapt iubirea sinelui.
Când iti iubesti aproapele este ca si cum te-ai iubi pe tine insuti. Asa functioneaza imparatia cerurilor.

Ti-am explicat deslusit fara metafore, fara alegorii ceea ce te invata Isus.

Evreul nu spune niciodata am pierdut ceva sau mi s-a furat ceva, ci mi-a luat Dumnezeu. Pentru ca in realitate nu pierdem niciodata nimic, ci doar platim sau castigam.

Asta sună mai mult a karma orientală decât a iudeo-creștinism...  dacă e așa după cum spui tu, ce facem cu liberul-arbitru, omul are libertatea de a alege între bine și rău, dacă tu îi îngrădești libertatea prin pedepse ulterioare, ce fel de libertate de alegere mai e și asta?! :nonobad:

#42
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008

View Postheartu, on 19 octombrie 2022 - 22:51, said:

1. Dacă litera legii lipsește din noul legământ, cum poți obține dreptatea, pe ce bază?

Fără lege nu este păcat.

View Postheartu, on 19 octombrie 2022 - 21:51, said:

Adică să-i dau în cap, să aplic litera legii... am înțeles! 🤔

Nu poți aplica litera, pentru că aceasta se contrazice în cazuri complexe. Adică în timp ce încerci să respecți o poruncă o calci pe alta.

#43
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 06.03.2021

View Postlogic1, on 20 octombrie 2022 - 00:18, said:

Fără lege nu este păcat.


Nu poți aplica litera, pentru că aceasta se contrazice în cazuri complexe. Adică în timp ce încerci să respecți o poruncă o calci pe alta.

Atunci de ce a mai fost dată legea (sfântă, drepată și bună), ca să ne facă păcătoși... puteam fi de la bun început curați?!

Înseamnă că legea nu era bună (lege care era dată de Dumnezeu)?!



#44
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,106
  • Înscris: 10.09.2008
Legea a fost buna pentru acea fază a omenirii, la fel cum miile de porunci date de părinți copiilor sunt bune în cei șapte ani de acasă. Când copilul crește sau pleacă, se va lovi de situații noi, în care nu va putea aplica decât spiritul celor învățate acasă.

Edited by logic1, 20 October 2022 - 08:33.


#45
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 06.03.2021

View Postlogic1, on 20 octombrie 2022 - 08:33, said:

Legea a fost buna pentru acea fază a omenirii, la fel cum miile de porunci date de părinți copiilor sunt bune în cei șapte ani de acasă. Când copilul crește sau pleacă, se va lovi de situații noi, în care nu va putea aplica decât spiritul celor învățate acasă.

E bun răspunsul, cu mențiunea că în unele situații/aspecte chiar trebuie să aplici anumite porunci... :)
Din ce știu eu, din cele 613 legi și porunci ale legii lui Moise doar vreo 77 mai sunt valabile, celelalte se aplicau când era Templul în picioare și se refereau la sistemul sacrificial, preoțesc etc... însă în prezent, cred că doar cele legate de idolatrie (apropo, idolatria modernă este infinit mai complexă decât cea antică), crimă (participarea la război, legalizarea avorturilor etc) și imoralitatea sexuală (în ziua de azi sexul a ajuns un fel se sport), mai sunt valabile, adică cele 3 păcate capitale din iudaism... din păcate, vedem că lumea se îndreaptă către cele trei tipuri de păcate capitale!
Deci spiritul legii, acoperă toată gama de păcate ale epocii moderne, de acord, însă cum deosebim spiritul legii de spiritul lumii?! 🤔

#46
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 19 octombrie 2022 - 20:36, said:



Asta sună mai mult a karma orientală decât a iudeo-creștinism...  dacă e așa după cum spui tu, ce facem cu liberul-arbitru, omul are libertatea de a alege între bine și rău, dacă tu îi îngrădești libertatea prin pedepse ulterioare, ce fel de libertate de alegere mai e și asta?! :nonobad:
NU iti îngrădește libertatea, ci din contra. Se numeste discernamant.
Cine nu il are, nu vede clar pe unde merge, ba o ia pe arătură, ba ajunge in șanț, ba în groapă...
Insa când vezi foarte clar ceea ce ai în față, poti urma calea fara sa te mai abati de la dânsa.


View Postheartu, on 20 octombrie 2022 - 10:22, said:


Deci spiritul legii, acoperă toată gama de păcate ale epocii moderne, de acord, însă cum deosebim spiritul legii de spiritul lumii?! 🤔
Legea este fara mila pentru cel ce o incalca, insa mila bate legea.
Ăsta este spiritul legii, adica ce te învață Isus, orice actiune are o reactiune.
Adica: cum să iti ierte ție Dumnezeu păcatele dacă tu nu ierți, la rândul tău, pacatele greșiților tăi?

Totul se bazeaza pe fapte, insa daca NU ai credință, și NU crezi ceea ce spun eu, atunci implicit NU o sa ai nici fapte.
Cam asta este tot.

Edited by Elihu_66, 21 October 2022 - 09:06.


#47
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 21 octombrie 2022 - 09:05, said:

NU iti îngrădește libertatea, ci din contra. Se numeste discernamant.
Cine nu il are, nu vede clar pe unde merge, ba o ia pe arătură, ba ajunge in șanț, ba în groapă...
Insa când vezi foarte clar ceea ce ai în față, poti urma calea fara sa te mai abati de la dânsa.



Legea este fara mila pentru cel ce o incalca, insa mila bate legea.
Ăsta este spiritul legii, adica ce te învață Isus, orice actiune are o reactiune.
Adica: cum să iti ierte ție Dumnezeu păcatele dacă tu nu ierți, la rândul tău, pacatele greșiților tăi?

Totul se bazeaza pe fapte, insa daca NU ai credință, și NU crezi ceea ce spun eu, atunci implicit NU o sa ai nici fapte.
Cam asta este tot.

Faptele se pot face și fără credință, adică din proprie inițiativă... ce faci, anulezi faptele bune ale omului din cauza necredinței?! :huh:
Spui că iubirea cristică, adică spiritul legii, este discernământul spiritual care ne călăuzește în lumea asta... ok, și atunci cum deosebim spiritul legii de spiritul lumii, tu crezi că oamenii lumești nu iubesc, nu au un discernământ spiritual care îi ghidează în viață, cum deosebești cele două spirite?!
Pe de altă parte, ceea ce ai prezentat tu face parte din gândirea new-age, care are la bază legea karmei, care nu este tot una cu iubirea cristică, se bazează pe legea acțiunii și reacțiunii și pe implicarea unor forțe necunoscute de reglare a binelui și răului, lucruri străine de iudeo-creștinism! 🤔

#48
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 23 octombrie 2022 - 10:03, said:



Faptele se pot face și fără credință, adică din proprie inițiativă... ce faci, anulezi faptele bune ale omului din cauza necredinței?! :huh:

Absolut pentru orice fapta platesti sau vei fi platit, insa firea omului tinde sa comită fapte fara sa stie ca sunt in defavoarea lui, inselandu-se pe sine însuși crezând că hoțul neprims este un negustor cinstit. Acesta fiind cel mai bun exemplu.

Însă noi stim ca până si firele de păr ne sunt numarate, nu?
Ei bine, aici este diferența, si anume cunoașterea aceasta pe care ne-a dat-o Dumnezeu, si despre care incerc si eu sa o dau mai departe.

Oricine vede lucrul acesta, nu mai umbla in ceata, fara sa stie incotro se indreapta, si are o libertate deplină să aleagă între bine sau rău.

Însă cel ce nu cunoaște lucrul acesta, nici nu vede, si nici nu-l crede pe cel care vede limpede si cunoaste pe Dumnezeu.
Așa că din nefericire, lumea nu va primi decât judecata de pe urma faptelor.

Oricărui om care va manca agurida i se vor strapezi dinții.

Cine vede și cunoaste, și alege sa faca bine, va trai negresit 1000 de ani.

Crezi lucrul acesta?

View Postheartu, on 23 octombrie 2022 - 10:03, said:

Pe de altă parte, ceea ce ai prezentat tu face parte din gândirea new-age, care are la bază legea karmei, care nu este tot una cu iubirea cristică, se bazează pe legea acțiunii și reacțiunii și pe implicarea unor forțe necunoscute de reglare a binelui și răului, lucruri străine de iudeo-creștinism! 🤔
Absolut deloc, toate invataturile lui Isus se bazeaza pe acest principiu al actiunii si reactiunii. Trebuie sa studiezi mai mult ca sa iti dai seama.


Daca nu poti pricepe, roaga-te lui Dumnezeu sa iti dea pricepere. Apoi toate vor deveni limpede.

Edited by Elihu_66, 23 October 2022 - 15:01.


#49
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 23 octombrie 2022 - 15:11, said:

a. Absolut pentru orice fapta platesti sau vei fi platit, insa firea omului tinde sa comită fapte fara sa stie ca sunt in defavoarea lui, inselandu-se pe sine însuși crezând că hoțul neprims este un negustor cinstit. Acesta fiind cel mai bun exemplu.

b. Însă noi stim ca până si firele de păr ne sunt numarate, nu?
Ei bine, aici este diferența, si anume cunoașterea aceasta pe care ne-a dat-o Dumnezeu, si despre care incerc si eu sa o dau mai departe.

c. Oricine vede lucrul acesta, nu mai umbla in ceata, fara sa stie incotro se indreapta, si are o libertate deplină să aleagă între bine sau rău.

d. Însă cel ce nu cunoaște lucrul acesta, nici nu vede, si nici nu-l crede pe cel care vede limpede si cunoaste pe Dumnezeu.
Așa că din nefericire, lumea nu va primi decât judecata de pe urma faptelor.

e. Oricărui om care va manca agurida i se vor strapezi dinții.

f. Cine vede și cunoaste, și alege sa faca bine, va trai negresit 1000 de ani.

g. Crezi lucrul acesta?

h. Absolut deloc, toate invataturile lui Isus se bazeaza pe acest principiu al actiunii si reactiunii. Trebuie sa studiezi mai mult ca sa iti dai seama.

i. Daca nu poti pricepe, roaga-te lui Dumnezeu sa iti dea pricepere. Apoi toate vor deveni limpede.

a. Și cei care s-au chinuit o viață și au murit în chinuri, fără să aibă vreo răsplată, intră și ei în categoria asta?

b. Ce legătură are "cunoașterea asta de Dumnezeu" cu faptele bune ale oamenilor care au trăit în perioade diferite ale istoriei și care formează marea majoritate a celor înviați și judecați?

c. Cunoașterea de Dumnezeu nu este accesibilă oricărui muritor de rând, însă faptele bune da!

d. Perfect de acord! 🙂

e. Perfect de acord! 🙂

f. Când va trăi 1000 de ani?

g. Nu, cred că va trăi veșnic!

h. Din învățătura lui Isus, nu reiese deloc ceea ce crezi tu... din contra, exact pe dos!

i. Toți se roagă lui Dumnezeu (toti credincioșii mă refer) pentru pricepere, crezi că Dumnezeu îi luminează pe toți?!
Trebuie să îndeplinești niște condiții, ca Dumnezeu să te lumineze! :yes:

#50
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 25 octombrie 2022 - 20:28, said:

a. Și cei care s-au chinuit o viață și au murit în chinuri, fără să aibă vreo răsplată, intră și ei în categoria asta?

b. Ce legătură are "cunoașterea asta de Dumnezeu" cu faptele bune ale oamenilor care au trăit în perioade diferite ale istoriei și care formează marea majoritate a celor înviați și judecați?

c. Cunoașterea de Dumnezeu nu este accesibilă oricărui muritor de rând, însă faptele bune da!

d. Perfect de acord! ��

e. Perfect de acord! ��

f. Când va trăi 1000 de ani?

g. Nu, cred că va trăi veșnic!

h. Din învățătura lui Isus, nu reiese deloc ceea ce crezi tu... din contra, exact pe dos!

i. Toți se roagă lui Dumnezeu (toti credincioșii mă refer) pentru pricepere, crezi că Dumnezeu îi luminează pe toți?!
Trebuie să îndeplinești niște condiții, ca Dumnezeu să te lumineze! Posted Image
a. Sunt oameni care sufera pentru a fi incercati (vizi Isaia 48:10)
Si sunt oameni care isi iau rasplata pentru faptele precedente (vezi Iov 34:1-12)
Cel care sufera pe nedrept si rezista pana la sfarsit, fara sa-l huleasca pe Cel ce a facut toate lucrurile, isi va lua rasplata in cer, iar sufletul lui va fi mantuit.
Nu ramane nimic nerasplatit, si nu este nimeni in stare sa-i ceara socoteala Facatorului sau. Nimeni.

b. Prin cunoastere ajungi spre desavarsire, asa cum este Dumnezeu. (Matei 5:48)
Faptele omului nu sunt doar bune, ci si rele. Depinde cum se inclina balanta.
Rolul cunoasterii este sa capeti acest discernamant, sa le poti evita pe cele rele. Desavarsire inseamna viata vesnica. Cu cat omul este mai aproape de desavarsire, cu atat traieste mai mult si in pace.

c. Adevarat, insa fara Dumnezeu nu stii cum sa lucrezi spre desavarsire. Intotdeauna balanta va inclina spre rau.

f.  Atunci cand omul nu mai ucide ca sa manance si nu numai ca sa manance. Atunci cand insusi Dumnezeu va locui mijlocul lui.

h. Vad ca nu poti oserva lucrul asta, nici macar din semnatura mea…  Nu insist, poate ca nu vrea Dumnezeu sa pricepi, ca nu cumva sa castigi ceea ce nu meriti.

i.  Cred ca exagerezi cand spui ‘’toti’’.

Ps. Matei 26:52



Edited by Elihu_66, 26 October 2022 - 22:59.


#51
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,504
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 25 octombrie 2022 - 20:28, said:


i. Toți se roagă lui Dumnezeu (toti credincioșii mă refer) pentru pricepere, crezi că Dumnezeu îi luminează pe toți?!
Trebuie să îndeplinești niște condiții, ca Dumnezeu să te lumineze! Posted Image
E o chestie interesanta si anume ca trebuie insistat, asa cum si isus sfatuieste.
Ma intrebam, de ce ?  Ei bine exista o lista de priotizare, sau e o chestie, si anume exista in ceruri fiinte care si ele se ocupa de slujire, si bineinteles ca asteapta momentul propice ca sa poti intelege .
Aveam o nedumerire si acel gand persista in mintea mea mult timp, saptamani, chiar luni , si la un moment dat aparea raspunsul, dar trebuia sa am intrebarea tot timpul "la mine", pentru a vedea ca raspunsul e cel pe care il caut.
Multe idei pe care le-am expus aici, asa au venit . Unele sunt diferit de ce citim. Si am inteles ca asa procedeaza divinitatea, si de la alti cautatori.
Deci important e sa insisti.

#52
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,504
  • Înscris: 19.03.2022
Lista de prioritati . . . . nu ce am spus mai sus . . . .priotizare . Posted Image

#53
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 06.03.2021

View PostPaco_ste1, on 29 octombrie 2022 - 11:09, said:

E o chestie interesanta si anume ca trebuie insistat, asa cum si isus sfatuieste.
Ma intrebam, de ce ?  Ei bine exista o lista de priotizare, sau e o chestie, si anume exista in ceruri fiinte care si ele se ocupa de slujire, si bineinteles ca asteapta momentul propice ca sa poti intelege .
Aveam o nedumerire si acel gand persista in mintea mea mult timp, saptamani, chiar luni , si la un moment dat aparea raspunsul, dar trebuia sa am intrebarea tot timpul "la mine", pentru a vedea ca raspunsul e cel pe care il caut.
Multe idei pe care le-am expus aici, asa au venit . Unele sunt diferit de ce citim. Si am inteles ca asa procedeaza divinitatea, si de la alti cautatori.
Deci important e sa insisti.

Ce nedumerire aveai Paco, ia zi-mi și mie și spune-mi și ce răspuns ai primit... să văd cine îți insuflă răspunsuri! :D

Edited by heartu, 29 October 2022 - 12:21.


#54
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,504
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 29 octombrie 2022 - 12:20, said:

Ce nedumerire aveai Paco, ia zi-mi și mie și spune-mi și ce răspuns ai primit... să văd cine îți insuflă răspunsuri! Posted Image
Una din nedumeriri e exact cea pe care am spus-o, si anume de ce isus sfatuia sa ne rugam neincetat.
Ma gandeam la inceput ca Dumnezeu nu vrea sa auda cererea, dar insistand si avand rabdare, am rimit inspiratia ce am spus-o mai sus. Posted Image

Au fost multe altele, si raspunsurile au venit cu intarziere (pentru mine) insa multumit de raspuns de fiecare data.

Mai am o nedumerire la care inca nu sunt pregatit sa insist, si anume afirmatia lui isus "omul nu se hraneste numai cu paine ci cu orice cuvant de la Dumnezeu ". Ei bine nedumerirea e daca acel "cuvant" e despre citirea bibliei sau comunicare divina .
Din moment ce biblia nu prea rezinta incredere, findca au fost multe adaugiri si modificari, sau chiar stersaturi, am convingerea ca nu te poti baza pe biblie 100%.
Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate