Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Noul legământ

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
178 replies to this topic

#163
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
Decalogul este parte a legii lui Moise. Oricum, Moise a venit cu tablele de piatră.

#164
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,613
  • Înscris: 06.03.2021

View Postlogic1, on 21 decembrie 2022 - 13:13, said:

a. Decalogul este parte a legii lui Moise.

b. Oricum, Moise a venit cu tablele de piatră.

a. Da, dar a fost pus în chivot, restul legii (papirusul), lângă chivot.

b. Da, scrise de "degetul lui Dumnezeu".

#165
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Şi Domnul a scris pe table cuvintele legământului, Cele Zece Porunci.
Moise s-a coborât de pe muntele Sinai cu cele două table ale mărturiei în mână.

Posted Image

#166
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008

View Postheartu, on 21 decembrie 2022 - 14:57, said:

a. Da, dar a fost pus în chivot, restul legii (papirusul), lângă chivot.

b. Da, scrise de "degetul lui Dumnezeu".

Dacă nu am avea copii ale cărții de lângă chivot, nu am avea Decalogul. Pentru că tablele originale au fost sparte de Moise, iar duplicatul lor s-a pierdut odată cu chivotul.

Decalogul este esența Legii, deci nu poate fi separat de ea. Există sau nu împreună cu Legea.

#167
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 19.03.2022

View Postlogic1, on 22 decembrie 2022 - 08:25, said:

Decalogul este esența Legii, deci nu poate fi separat de ea. Există sau nu împreună cu Legea.
Bun, si care ar fi justificarea pentru care decalogul trebuia tradus intr-un sens diferit de cel original ?
Ma astept ca teologii, pe arcurs sa vina cu alte rectificari ale unor "porunci" esentiale.
De exemplu mie imi  repugna ideea de porunca, si mai ales sa primesc porunca de a iubi, sau de a iubi leprele.
Ca se pare, dumnezeul descris in biblie ba iubeste unele lepre, ba pe unii ii ucide . Pe David il iubeste, pe Anania si Safira ii ucide.

#168
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
Decalog înseamnă zece cuvinte, nu zece porunci. În ebraică la fel, este vorba de zece cuvinte sau ziceri. "Nu ar trebui să furi, nu ar trebui să ucizi, etc".

Edited by logic1, 22 December 2022 - 10:06.


#169
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,613
  • Înscris: 06.03.2021

View Postlogic1, on 22 decembrie 2022 - 08:25, said:

a. Dacă nu am avea copii ale cărții de lângă chivot, nu am avea Decalogul. Pentru că tablele originale au fost sparte de Moise, iar duplicatul lor s-a pierdut odată cu chivotul.

b. Decalogul este esența Legii, deci nu poate fi separat de ea. Există sau nu împreună cu Legea.

a. Ăsta nu este un argument că decalogul face parte din legea lui Moise! Și ce dacă?! Da, în cartea respectivă pe lângă cele 603 legi și porunci, era consemnat și decalogul, dar asta nu însemna că decalogul era parte a legii mozaice (pentru că au fost consemnate separat, scrise de mâna lui Iehova pe două table de safir și rostite de vocea/glasul lui Iehova)!

b. În prezent, din cele 603 legi și porunci ale legii mozaice, mai pot fi aplicate doar aproximativ 77 (legat de idolatrie, relații sexuale etc)...  celelalte erau legat de Templu, preoție, sistemul sacrificial etc... deci nici vorbă de esență!
Decalogul era Legea lui Iehova, care era diferit de legea lui Moise!

View PostElihu_66, on 22 decembrie 2022 - 04:05, said:

Și Domnul a scris pe table cuvintele legământului, Cele Zece Porunci.
Moise s-a coborât de pe muntele Sinai cu cele două table ale mărturiei în mână.

Da, erau tablele Legii lui Iehova, nu legea lui Moise! 🤔

Edited by heartu, 22 December 2022 - 21:21.


#170
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,613
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 22 decembrie 2022 - 04:05, said:

Și Domnul a scris pe table cuvintele legământului, Cele Zece Porunci.
Moise s-a coborât de pe muntele Sinai cu cele două table ale mărturiei în mână.

Ahha, deci decalogul era legea lui Iehova, adică legământul, nu legea lui Moise! :)

Bine punctat Elihule! :check:

:first:

Edited by heartu, 23 December 2022 - 14:46.


#171
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 23 decembrie 2022 - 14:41, said:



Ahha, deci decalogul era legea lui Iehova, adică legământul, nu legea lui Moise! :)

Bine punctat Elihule! :check:

:first:
Decalogul este baza legamantului, adica ținta căii lui Dumnezeu. In noul legamant Dumnezeu nu a schimbat tinta, ci modalitatea prin care omul va atinge tinta.




Restul legilor venite dupa Decalog trebuie studiate si ele, pentru ca sigur invatam ceva bun si de acolo.

Edited by Elihu_66, 23 December 2022 - 15:19.


#172
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,613
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 23 decembrie 2022 - 15:11, said:

a. Decalogul este baza legamantului, adica ținta căii lui Dumnezeu. In noul legamant Dumnezeu nu a schimbat tinta, ci modalitatea prin care omul va atinge tinta.

b. Restul legilor venite dupa Decalog trebuie studiate si ele, pentru ca sigur invatam ceva bun si de acolo.

a. Decalogul nu este baza legământului, ci legământul însuși. Nu există "schimbarea modalității prin care omul atinge ținta", ori le respecți, ori nu.

b. Corect, doar cele legat de idolatrie, crimă și imoralitate sexuală... celelate care se referă la Templu, preoți, sacrificii etc, nu.
De exemplu, a VII-a poruncă ne spune "să nu rupem un contract de căsătorie", însă nu ne indică nicio cale de urmat, abia după ce studiem legea lui Moise, vedem că: n-avem noie cu mama sau cu tata sau cu sora sau cu fratele sau cu mătușa sau cu un partener de același sex etc etc etc... însă acestea se situau în afara normalității, însă cu o femeie liberă, nu încalci decalogul (legământul), dacă respecți anumite condiții de ordin moral (creșteți, înmulțiți-vă și umpleți pământul, ai uitat?). :)

Edited by heartu, 23 December 2022 - 15:36.


#173
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 23 decembrie 2022 - 15:31, said:



a. Decalogul nu este baza legământului, ci legământul însuși. Nu există "schimbarea modalității prin care omul atinge ținta", ori le respecți, ori nu.

b. Corect, doar cele legat de idolatrie, crimă și imoralitate sexuală... celelate care se referă la Templu, preoți, sacrificii etc, nu.
De exemplu, a VII-a poruncă ne spune "să nu rupem un contract de căsătorie", însă nu ne indică nicio cale de urmat, abia după ce studiem legea lui Moise, vedem că: n-avem noie cu mama sau cu tata sau cu sora sau cu fratele sau cu mătușa sau cu un partener de același sex etc etc etc... însă acestea se situau în afara normalității, însă cu o femeie liberă, nu încalci decalogul (legământul), dacă respecți anumite condiții de ordin moral (creșteți, înmulțiți-vă și umpleți pământul, ai uitat?). :)
a. Ba da, pentru ca Dumnezeu a spus: "Voi pune Legea Mea înăuntrul lor, o voi scrie în inima lor, nu ca legământul pe care l-am încheiat cu părinții lor în ziua când i-am apucat de mână să-i scot din țara Egiptului."

De asemenea mai spune: Ezechiel 36:22-27.


#174
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,613
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 23 decembrie 2022 - 15:52, said:

a. Ba da, pentru ca Dumnezeu a spus: "Voi pune Legea Mea înăuntrul lor, o voi scrie în inima lor, nu ca legământul pe care l-am încheiat cu părinții lor în ziua când i-am apucat de mână să-i scot din țara Egiptului."

De asemenea mai spune: Ezechiel 36:22-27.

Legea lui Iehova este decalogul, legământul făcut cu Israel era de a respecta acea lege (decalogul)... părinții lor nu au respectat decalogul și astfel s-au făcut vinovați de încălcarea legământului. Profeția vorbește despre aceeași lege pusă în inimile lor, dar un alt legământ (promisiune).

#175
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 23 decembrie 2022 - 18:14, said:

Legea lui Iehova este decalogul, legământul făcut cu Israel era de a respecta acea lege (decalogul)... părinții lor nu au respectat decalogul și astfel s-au făcut vinovați de încălcarea legământului. Profeția vorbește despre aceeași lege pusă în inimile lor, dar un alt legământ (promisiune).
Domnul a răspuns: „Iată, Eu fac un legământ. Voi face în faţa întregului popor minuni care n-au avut loc în nicio ţară şi la niciun neam; tot poporul care este în jurul tău va vedea lucrarea Domnului şi prin tine voi face lucruri înfricoşate. Exodul 34:10

Ia seama la ceea ce-ţi poruncesc azi...

Poruncile, Poruncile te fac sa pricepi legea.

Edited by Elihu_66, 23 December 2022 - 19:59.


#176
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,613
  • Înscris: 06.03.2021
Așa și...?! :habarnam:

Edited by heartu, 24 December 2022 - 02:51.


#177
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 24 decembrie 2022 - 02:51, said:

Așa și...?! :habarnam:
Decalogul este marturia legamantului, nu legamantul in sine.
Promisiunea legamantului era conditionat de toate poruncile si toata legea data prim Moise. Apoi ce scria pe tablele legamantului, sau marturia legamantului? Tu nu vei fura, tu nu vei ucide, tu nu vei fi desfranat, etc.




#178
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
După percepția mea decalogul este "constituția" națiunii înființate atunci și cuprinde cerințele de bază în contractul (legământul) cu Dumnezeu. Legile detaliază și aplică aceste aceste cerințe. Spiritul Legii însă, este exprimat în două mari porunci de care vorbea Isus, și stă la baza Decalogului și a Legii.

#179
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 19.03.2022

View Postlogic1, on 24 decembrie 2022 - 12:18, said:

După percepția mea decalogul este "constituția" națiunii înființate atunci și cuprinde cerințele de bază în contractul (legământul) cu Dumnezeu. Legile detaliază și aplică aceste aceste cerințe. Spiritul Legii însă, este exprimat în două mari porunci de care vorbea Isus, și stă la baza Decalogului și a Legii.
De ce am impresia ca acele doua "porunci" sunt de fapt deziderate in imparatia divina ?
Sensul expresiei "porunca" mai degraba impune, obliga. Ori dragostea nu poate fi impusa .
Si sa impui asa ceva denota tiranie.
Nu cumva acele "porunci" sunt de fapt evocarea spiritului existent in constinta divina ?
Findca un om care are perceptia corecta si reflecta acelasi spirit, este si implinirea intentiei divine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate