Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Noul legământ

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
178 replies to this topic

#73
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostPaco_ste1, on 31 octombrie 2022 - 17:28, said:


La vers 35
Cerul* și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.

Fiul omului e cel ce este uns de Dumnezeu sa fie regele pe vesnicie. isus inca nu avea confirmarea intronarii .
Dar acum avem, si anume ca a fost inviat dupa care inaltat la cer. Apoi avem despre experienta lui Pavel catre Damasc, in care se identifica drept isus.
Problema este ca ''fiul omului'' este un apelativ pe care Dumnezeu il foloseste atunci cand vorbeste cu prorocii, daca esti putin mai atent.
Daca Isus specifica exact ca se refera la persoana lui cu ''eu voi veni pe norii cerului'' atunci ar fi fost mult mai clar.
Totodata cred ca acest '' norii cerului'' este o metafora si asta nu inseamna ca el va zbura efectiv.
Deci, in Matei 24:31 Isus foloseste cuvantul ''el'', aici este marea dilema.

Probabil vor fi aceleasi cuvinte dar in alta persoana, tot fiul lui Dumnezeu se va numi.

Cine se naste din Cuvantul lui Dumnezeu,devine fiul lui Dumnezeu,nu?
Deci, Cuvântul este acelasi, omul se schimba.

Edited by Elihu_66, 01 November 2022 - 10:30.


#74
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Deasemenea privind experienta lui Saul aka. Pavel, adu-ti aminte ce spunea Isus in Matei 24:23.
Lund in considerare divergenta dintre Pavel si cei doi stalpi, plus epistolele lui care nu au nicio asemanare cu invataturile lui Isus din cele patru carti evanghelice, eu am tras concluzia, de mult, ca acest Pevelică, sau Paveloi este doar un excroc, un mare excroc.

Edited by Elihu_66, 01 November 2022 - 10:48.


#75
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,187
  • Înscris: 10.09.2008

View PostElihu_66, on 01 noiembrie 2022 - 10:26, said:

Problema este ca ''fiul omului'' este un apelativ pe care Dumnezeu il foloseste atunci cand vorbeste cu prorocii, daca esti putin mai atent.
Daca Isus specifica exact ca se refera la persoana lui cu ''eu voi veni pe norii cerului'' atunci ar fi fost mult mai clar.
Totodata cred ca acest '' norii cerului'' este o metafora si asta nu inseamna ca el va zbura efectiv.
Deci, in Matei 24:31 Isus foloseste cuvantul ''el'', aici este marea dilema.

Probabil vor fi aceleasi cuvinte dar in alta persoana, tot fiul lui Dumnezeu se va numi.

Cine se naste din Cuvantul lui Dumnezeu,devine fiul lui Dumnezeu,nu?
Deci, Cuvântul este acelasi, omul se schimba.

Fiul Omului din Daniel, ca și robul din Isaia, este clasa Bisericii care începe cu Isus ca și cap.

#76
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postlogic1, on 01 noiembrie 2022 - 14:04, said:



Fiul Omului din Daniel, ca și robul din Isaia, este clasa Bisericii care începe cu Isus ca și cap.
Mda,da...
Piatra din capul unghiului... Imagineaza-ti un varf de piramida, sau de munte.
In timp ce altii il numeau pe Isus fiul lui David, Ilie, fiul omului, etc. Petru l-a numit Hristosul, fiul lui Dumnezeu.
Apoi ce i-a spus Isus, ''ferice de tine, pentru ca nu carnea si sangele ti-au aratat lucrul asta'' si i-a mai spus si ''pe această piatră voi zidi Biserica Mea''.
Vorbea despre piatra din capul unghiului, care nu este fiul omului ci Cuvantul lui Dumnezeu.
Aici este gresala care l-a dus pe crestin spre idolatrie, facand din fiul omului un idol.

Edited by Elihu_66, 01 November 2022 - 15:40.


#77
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,187
  • Înscris: 10.09.2008
Un motiv pentru care Isus vorbea la persoana a treia despre Fiul Omului este și faptul că el și ucenicii lui încă nu fuseseră confirmați (înainte de moarte și înviere) ca îndeplinind acel rol profetic. Mat. 10:23.

#78
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Citeste Zaharia 10 si 11, tot capitolul, prorocia este cu privire la vremurile de acum.
Crestinismul a dat chix.

Aceeasi chestie si in Isaia 47

Edited by Elihu_66, 01 November 2022 - 16:12.


#79
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,187
  • Înscris: 10.09.2008
Trebuie să explici tu ce spun acele capitole și detaliat... :)

#80
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 30 octombrie 2022 - 23:53, said:

a. Bine.
b. c. Posted Image

Ce nu e clar? :)

#81
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 02 noiembrie 2022 - 01:20, said:



Ce nu e clar? :)
Hai sa fim seriosi, Isus nu a inceput sa posteasca ca sa isi detoxifice corpul... 🙂
Discutia plecase de la felul cum comunica Dumnezeu cu omul.
Ceea ce nu inteleg credincioșii este faptul ca Isus nu vorbea cu o entitate numita Satana, ci cu propriile sale ganduri, care intrasera in conflict cu ceea ce era scris in scripturi prin proroci.
Gandurile omului nu sunt gandurile lui Dumnezeu iar caile omului nu sunt caile lui Dumnezeu.
Cel mai bine explica Elihu cel tânăr, in Iov 33:14, felul cum comunica Domnul.
(Nu te uita la avatarul meu, mi-am ales numele asta, tocmai pentru ca mi-a placut personajul foarte mult.)
Daca esti mai receptiv in jurul tau vei observa felul cum comunca El, prin simboluri, prin evenimentele puse cap la cap, ca un puzzle, chiar si prin alti oameni, fara ca ei sa stie ca Dumnezeu ti-a vorbit prin ei.

Edited by Elihu_66, 02 November 2022 - 12:25.


#82
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 19.03.2022

View PostElihu_66, on 02 noiembrie 2022 - 12:17, said:

Ceea ce nu inteleg credincioșii este faptul ca Isus nu vorbea cu o entitate numita Satana, ci cu propriile sale ganduri, care intrasera in conflict cu ceea ce era scris in scripturi prin proroci.
Deci practic ce scrie despre el pe la varsta de 12 ani par inventii .
Si iov a intrat in conflict cu Dumnezeu, si el credea ca Dumnezeu pazeste pe cel drept.
Deci isus afla ca va fi batjocorit, va avea parte de suferinta  si in final de moarte printr-o pdeapsa crunta.
iov e un exemplu pentru isus, dar nu intelege de ce trebuie sa se intample astfel, totusi accepta.
iov nu a acceptat si a cautat raspunsuri, Au venit prietenii lui si l-au bagat in ceatza .
Elihu sppunea ce credea, nu ca avea dreptate.
Dreptul pedepsit e o enigma a credinciosului.
Un pastor adventist spune despre testare, ca suntem incercati daca mai ramanem in  credinta (adevarata) si dupa un test atroce.

#83
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostPaco_ste1, on 02 noiembrie 2022 - 13:15, said:

1. Deci practic ce scrie despre el pe la varsta de 12 ani par inventii .

2. Si iov a intrat in conflict cu Dumnezeu, si el credea ca Dumnezeu pazeste pe cel drept.

3. Deci isus afla ca va fi batjocorit, va avea parte de suferinta  si in final de moarte printr-o pdeapsa crunta.

4. iov e un exemplu pentru isus, dar nu intelege de ce trebuie sa se intample astfel, totusi accepta.
iov nu a acceptat si a cautat raspunsuri, Au venit prietenii lui si l-au bagat in ceatza .
Elihu sppunea ce credea, nu ca avea dreptate.

5.Dreptul pedepsit e o enigma a credinciosului.
Un pastor adventist spune despre testare, ca suntem incercati daca mai ramanem in  credinta (adevarata) si dupa un test atroce.
1. La varsta de 12 ani fuge din grija parintilor spre templu ca sa puna intrebari celor intelepti si sa invete cat mai multe.
Ce este asa deosebit pentru tine? Faptul ca a spus: „De ce M-aţi căutat? Oare nu ştiaţi că trebuie să fiu în casa Tatălui Meu?
Pai toti de acolo erau numiti fiii lui Dumnezeu.

2.Intr-adevar Dumnezeu pazeste pe cel drept.
Sati mai explic si tie ca Dumnezeu nu vorbea cu Satana, ci cu Iov? Cu gandurile lui Iov? Stiu, este foarte greu sa pricepi, nu o sa pricepi. Ba chiar o sa spui in sinea ta ca sunt dus cu pluta.

3.Isus afla ca ceea ce este hotarat de Dumnezeu nu poate fi schimbat.

4. Isus a inteles perfect scopul suferintei, Ioan 12:24-25
Elihu era deosebit de celilalti, el le-a cam inchis gura tuturor, inclusiv lui Iov. Daca tu imi spui mie ca Elihu nu are dreptate, atunci si eu iti spun ca esti foarte departe de adevar.

5. Test atroce... Posted Image  Un colonel din armata (nu imi aduc aminte numele) spunea ca a fost un test sa se vada cat de prosti suntem...

#84
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 19.03.2022

View PostElihu_66, on 02 noiembrie 2022 - 14:23, said:

2.Intr-adevar Dumnezeu pazeste pe cel drept.

Cain a fost drept ? Ca pe Abel  . . . .

Dumnezeu nu pazeste pe nimeni. E doar o metafora ca sa dea speranta si sa respecte in continuare .
In biblie zice ca cel drept va fi zdrobit.
Pentru cei drepti rasplata nu e in aceasta viata.

Biblia abunda de pedepsirea dreptului. Dar si recompensarea nedreptului.
Sre exemplu David , a facut multe nemernicii , o jigodie in adevaratul sens, si a trait la batranete cu fecioare goale in pat.

#85
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostPaco_ste1, on 02 noiembrie 2022 - 17:11, said:

1. Cain a fost drept ? Ca pe Abel  . . . .

2. Dumnezeu nu pazeste pe nimeni.
E doar o metafora ca sa dea speranta si sa respecte in continuare .
Pentru cei drepti rasplata nu e in aceasta viata.

3. Biblia abunda de pedepsirea dreptului. Dar si recompensarea nedreptului.

1. Nu Posted Image, nici Abel.

2. Nu

3. Nu

Numai cand o sa-mi dai dreptate mai stam de vorba.

Edited by Elihu_66, 02 November 2022 - 17:47.


#86
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 19.03.2022

View PostElihu_66, on 02 noiembrie 2022 - 17:41, said:

Numai cand o sa-mi dai dreptate mai stam de vorba.
Deci vrei sa-ti dau dreptate ca Elihu a vorbit adevar ?

Daca asta e atunci ai inteles anapoda pe Dumnezeu.
Pe Elihu l-ai crezut findca nu l-ai inteles pe Dumnezeu.

Legamantul Lui e asta "voi pune duhul Meu in inima lor  . . .  ".

#87
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Tocmai mi-a spus Dumnezeu ca nu ai inteles nimic.

#88
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,187
  • Înscris: 10.09.2008

View PostElihu_66, on 02 noiembrie 2022 - 14:23, said:

Sa-ti mai explic si tie ca Dumnezeu nu vorbea cu Satana, ci cu Iov? Cu gandurile lui Iov? Stiu, este foarte greu sa pricepi, nu o sa pricepi. Ba chiar o sa spui in sinea ta ca sunt dus cu pluta.

Da, la evrei „satan” era inclinația spre rău din inimă.

#89
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,558
  • Înscris: 19.03.2022

View Postlogic1, on 02 noiembrie 2022 - 18:12, said:

Da, la evrei „satan” era inclinația spre rău din inimă.
O fi dar uite ca in iov zice ca Satan a venit si el la adunarea dumnezeilor.

View PostElihu_66, on 02 noiembrie 2022 - 18:01, said:

Tocmai mi-a spus Dumnezeu ca nu ai inteles nimic.
Eu zic ca la tine se referea. Posted Image
Cumva ti-a spus " stai jos, n-ai inteles nimic " ? Posted Image

#90
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 02 noiembrie 2022 - 12:17, said:

a. Hai sa fim seriosi, Isus nu a inceput sa posteasca ca sa isi detoxifice corpul... 🙂

b. Discutia plecase de la felul cum comunica Dumnezeu cu omul.
Ceea ce nu inteleg credincioșii este faptul ca Isus nu vorbea cu o entitate numita Satana, ci cu propriile sale ganduri, care intrasera in conflict cu ceea ce era scris in scripturi prin proroci.

c. Gandurile omului nu sunt gandurile lui Dumnezeu iar caile omului nu sunt caile lui Dumnezeu.
Cel mai bine explica Elihu cel tânăr, in Iov 33:14, felul cum comunica Domnul.
(Nu te uita la avatarul meu, mi-am ales numele asta, tocmai pentru ca mi-a placut personajul foarte mult.)
Daca esti mai receptiv in jurul tau vei observa felul cum comunca El, prin simboluri, prin evenimentele puse cap la cap, ca un puzzle, chiar si prin alti oameni, fara ca ei sa stie ca Dumnezeu ti-a vorbit prin ei.

a. Sunt cât se poate de serios... dar atunci de ce a postit Isus 40 de zile? Dacă îți aduci bine aminte și Moise a postit 40 de zile înainte să-L întâlnească pe Iehova pe muntele Horeb/Sinai, de ce, dă-mi tu explicația?! :habarnam:

b. Entității numită Shatan, i s-a permis de către Dumnezeu să-l influențeze pe Isus prin gânduri! Simplu!

c. Elihu explică ceea ce știa el la vremea respectivă (el nu citise cartea Iov, că dacă ar fi citit-o, n-ar mai fi dat răspunsul respectiv), însă contextul cărții lui Iov, ne prezintă adevărata identitate a răului cauzat lui Iov... aka Shatan! Simplu! ;)

View Postlogic1, on 02 noiembrie 2022 - 18:12, said:

Da, la evrei „satan” era inclinația spre rău din inimă.

Cu excepția cărții lui Iov, care îl prezintă pe Shatan drept o persoană... "și era și Shatan printre ei"

Iehova încă nu le descoperise evreilor sursa răului...

Edited by heartu, 02 November 2022 - 21:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate