Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Noul legământ

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
178 răspunsuri în acest subiect

#55
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.797
  • Înscris: 06.03.2021

 Paco_ste1, on 29 octombrie 2022 - 12:38, said:

a. Una din nedumeriri e exact cea pe care am spus-o, si anume de ce isus sfatuia sa ne rugam neincetat.
Ma gandeam la inceput ca Dumnezeu nu vrea sa auda cererea, dar insistand si avand rabdare, am rimit inspiratia ce am spus-o mai sus. Posted Image

b. Au fost multe altele, si raspunsurile au venit cu intarziere (pentru mine) insa multumit de raspuns de fiecare data.

c. Mai am o nedumerire la care inca nu sunt pregatit sa insist, si anume afirmatia lui isus "omul nu se hraneste numai cu paine ci cu orice cuvant de la Dumnezeu ". Ei bine nedumerirea e daca acel "cuvant" e despre citirea bibliei sau comunicare divina .
Din moment ce biblia nu prea rezinta incredere, findca au fost multe adaugiri si modificari, sau chiar stersaturi, am convingerea ca nu te poti baza pe biblie 100%.
Posted Image

a. Oricât de mult ai insista cu rugăciunea la Dumnezeu, dacă nu te rogi în armonie cu voința Lui și nu ești pe o cale sfântă... degeaba te rogi, Dumnezeu nu face compromisuri cu sfințenia Lui!
Concret, avem un credincios care se roagă să câștige la Loto premiul cel mare, însă el bea, fumează, curvește etc... crezi că Dumnezeu va interveni vreodată să-l ajute?!

b. Mulțumirea ta a fost în armonie cu contextul general al scripturilor sacre?! 🤔

c. Cuvânt, adică orice VORBĂ venită de la Dumnezeu pe filiera VT, NT, profeți etc... poate că există un Canal Direct de comunicare cu omul în zilele noastre, pentru că în ziua de azi, lucrurile sunt atât de complexe încât doar pe baza VT și NT nu găsești răspunsuri!
Dacă există acel Canal, atunci trebuie găsit de urgență! :)

#56
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.558
  • Înscris: 19.03.2022

 heartu, on 29 octombrie 2022 - 13:35, said:

a. Oricât de mult ai insista cu rugăciunea la Dumnezeu, dacă nu te rogi în armonie cu voința Lui și nu ești pe o cale sfântă... degeaba te rogi, Dumnezeu nu face compromisuri cu sfințenia Lui!
Concret, avem un credincios care se roagă să câștige la Loto premiul cel mare, însă el bea, fumează, curvește etc... crezi că Dumnezeu va interveni vreodată să-l ajute?!

b. Mulțumirea ta a fost în armonie cu contextul general al scripturilor sacre?! ��

c. Cuvânt, adică orice VORBĂ venită de la Dumnezeu pe filiera VT, NT, profeți etc... poate că există un Canal Direct de comunicare cu omul în zilele noastre, pentru că în ziua de azi, lucrurile sunt atât de complexe încât doar pe baza VT și NT nu găsești răspunsuri!
Dacă există acel Canal, atunci trebuie găsit de urgență! Posted Image

a. evident .  Posted Image

b. cu spiritul altruist, moral.

c. deci comunicare directa . . . .
Canalul de comunicare e creat de Dumnezeu chiar daca eu initiez "convorbirea", adica fac o cerere verbala, si daca divinu accepta atunci va trece la tratative, in functie de complexitatea cererii, adica cat de altruist pare ce cer.
Posted Image

#57
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.817
  • Înscris: 26.11.2011

 Paco_ste1, on 29 octombrie 2022 - 12:38, said:

Mai am o nedumerire la care inca nu sunt pregatit sa insist, si anume afirmatia lui isus "omul nu se hraneste numai cu paine ci cu orice cuvant de la Dumnezeu ".

Si eu em una, Isus a spus: „Este scris : ‘Omul nu va trăi numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu.’”

Unde este scris? Posted Image

Hai sa cautam, poate gasim ceva interesant...

Editat de Elihu_66, 29 octombrie 2022 - 22:55.


#58
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.456
  • Înscris: 26.01.2007

 Elihu_66, on 29 octombrie 2022 - 22:55, said:

Unde este scris? Posted Image

Hai sa cautam, poate gasim ceva interesant...
Hai să vedem, ce ar fi așa interesant:

Deuteronomul 8:3 – "Astfel, te-a smerit, te-a lăsat să suferi de foame şi te-a hrănit cu mană, pe care nici tu n-o cunoşteai şi nici părinţii tăi n-o cunoscuseră, ca să te înveţe că omul nu trăieşte numai cu pâine, ci cu orice lucru care iese din gura Domnului trăieşte omul."



#59
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.817
  • Înscris: 26.11.2011

 Sfantul Jakob, on 30 octombrie 2022 - 05:24, said:


Hai să vedem, ce ar fi așa interesant:

Deuteronomul 8:3 – "Astfel, te-a smerit, te-a lăsat să suferi de foame și te-a hrănit cu mană, pe care nici tu n-o cunoșteai și nici părinții tăi n-o cunoscuseră, ca să te învețe că omul nu trăiește numai cu pâine, ci cu orice lucru care iese din gura Domnului trăiește omul."

Este.
Pentru ca unul spune despre nu stiu ce canale de comunicare cu Dumnezeu, iar altul despre nu stiu ce ganduri care ii vin ca niste raspunsuri. Nimic mai gresit, pentru ca Dumnezeu nu vorbește așa.
Iata ce spune Domnul: Isaia 55:8 – "„Căci gândurile Mele nu sunt gândurile voastre și căile voastre nu sunt căile Mele”, zice Domnul."

De ce a fost dus Isus de duhul in pustie ca sa posteasca 40 de zile?
De ce i-a plimbat Dumnezeu 40 de ani pe evrei prin pustiu?

Editat de Elihu_66, 30 octombrie 2022 - 09:15.


#60
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.456
  • Înscris: 26.01.2007

 Elihu_66, on 30 octombrie 2022 - 09:03, said:

De ce a fost dus Isus de duhul in pustie ca sa posteasca 40 de zile?
De ce i-a plimbat Dumnezeu 40 de ani pe evrei prin pustiu?
Așa a fost voia Domnului! :priest:

Slăvit să-i fie Numele în veac!

#61
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.558
  • Înscris: 19.03.2022

 Elihu_66, on 29 octombrie 2022 - 22:55, said:

Si eu em una, Isus a spus: „Este scris : ‘Omul nu va trăi numai cu pâine, ci cu orice cuvânt care iese din gura lui Dumnezeu.’”

Unde este scris? Posted Image

Hai sa cautam, poate gasim ceva interesant...
Tu ai copiat citatul, eu doar mi-am adus aminte  fara sa fie nevoie sa caut .
In discutie era despre modul cum Dumnezeu se face cunoscut fieacruia din noi chiar fara sa citeasca biblia.
Poate nu stii dar pana acum 2-300 ani putini aveau acces la scrierile biblice. Lor Dumnezeu se facea cunsocut prin diverse moduri.

#62
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.817
  • Înscris: 26.11.2011

 Sfantul Jakob, on 30 octombrie 2022 - 16:29, said:

Așa a fost voia Domnului! Posted Image

Slăvit să-i fie Numele în veac!
Posted Image Asa spui cand nu pricepi ce se intampla de fapt.
Totusi este corect si raspunsul asta. Posted Image

 Paco_ste1, on 30 octombrie 2022 - 16:34, said:

Q. Tu ai copiat citatul, eu doar mi-am adus aminte  fara sa fie nevoie sa caut .
Y. In discutie era despre modul cum Dumnezeu se face cunoscut fieacruia din noi chiar fara sa citeasca biblia.
Z.Poate nu stii dar pana acum 2-300 ani putini aveau acces la scrierile biblice. Lor Dumnezeu se facea cunsocut prin diverse moduri.
Q. Nu-i problema, am observat si nu asta am dorit sa subliniez.
Y. Exact aici voiam sa ajung.
Z. Ba stiu.
Y,Z Iata ce spune Elihu: Iov 33:14-33...

Ce spune Elihu pot sa confirm din propria experienta.

Editat de Elihu_66, 30 octombrie 2022 - 19:46.


#63
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.456
  • Înscris: 26.01.2007

 Elihu_66, on 30 octombrie 2022 - 19:42, said:

Asa spui cand nu pricepi ce se intampla de fapt..
Îți imaginezi că de fapt tu pricepi, așa-i? Posted Image

#64
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.797
  • Înscris: 06.03.2021

 Elihu_66, on 30 octombrie 2022 - 09:03, said:

a. Pentru ca unul spune despre nu stiu ce canale de comunicare cu Dumnezeu, iar altul despre nu stiu ce ganduri care ii vin ca niste raspunsuri. Nimic mai gresit, pentru ca Dumnezeu nu vorbește așa.
Iata ce spune Domnul: Isaia 55:8 – "„Căci gândurile Mele nu sunt gândurile voastre și căile voastre nu sunt căile Mele”, zice Domnul."

b. De ce a fost dus Isus de duhul in pustie ca sa posteasca 40 de zile?

c. De ce i-a plimbat Dumnezeu 40 de ani pe evrei prin pustiu?

a. Probabil că tu n-ai înțeles ce-am vrut să spun prin canal de comunicare, adică un mic grup de oameni pioși și sfinți care primesc și transmit informații divine direct de la Dumnezeu, asta am vrut să spun!

b. Ca să se curățească, să se purifice, ca să poată să se prezinte în fața Creatorului, pur, curat... d'aia s-a dus în pustie 40 de zile! Știința spune că în 40 de zile te purifici complet, p'ormă corpul începe să consume din organe...

c. Păi în primul rând din cauza lui Moise, el a greșit în fața lui Iehova și a primit interdicție de a intra în țara lui Israel, atâta timp cât era el în viață și îi conducea pe evrei, nu puteau intra acolo... în al doilea rând, evreii trebuiau purificați, cum au fost Moise și Isus purificați 40 de zile, tot astfel la nivel de popor trebuiau să se purifice și să-și schimbe mentalitatea (de sclavi)...

Editat de heartu, 30 octombrie 2022 - 22:26.


#65
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.817
  • Înscris: 26.11.2011

 Sfantul Jakob, on 30 octombrie 2022 - 20:40, said:

Îți imaginezi că de fapt tu pricepi, așa-i? Posted Image
Evident. Incerc si eu... Nu zic.

#66
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.817
  • Înscris: 26.11.2011

 heartu, on 30 octombrie 2022 - 22:26, said:

a. Probabil că tu n-ai înțeles ce-am vrut să spun prin canal de comunicare, adică un mic grup de oameni pioși și sfinți care primesc și transmit informații divine direct de la Dumnezeu, asta am vrut să spun!

b. Ca să se curățească, să se purifice, ca să poată să se prezinte în fața Creatorului, pur, curat... d'aia s-a dus în pustie 40 de zile! Știința spune că în 40 de zile te purifici complet, p'ormă corpul începe să consume din organe...

c. Păi în primul rând din cauza lui Moise, el a greșit în fața lui Iehova și a primit interdicție de a intra în țara lui Israel, atâta timp cât era el în viață și îi conducea pe evrei, nu puteau intra acolo... în al doilea rând, evreii trebuiau purificați, cum au fost Moise și Isus purificați 40 de zile, tot astfel la nivel de popor trebuiau să se purifice și să-și schimbe mentalitatea (de sclavi)...
a. Bine.
b. c. Posted Image

#67
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.558
  • Înscris: 19.03.2022

 heartu, on 30 octombrie 2022 - 22:26, said:


c. Păi în primul rând din cauza lui Moise, el a greșit în fața lui Iehova și a primit interdicție de a intra în țara lui Israel, atâta timp cât era el în viață și îi conducea pe evrei, nu puteau intra acolo... în al doilea rând, evreii trebuiau purificați, cum au fost Moise și Isus purificați 40 de zile, tot astfel la nivel de popor trebuiau să se purifice și să-și schimbe mentalitatea (de sclavi)...
Nu Moise a fost motivul pentru care au stat 40 ani in desert ci chiar ei.
Trebuia sa se nasca noi generatii care sa vada cum in desert traiesc si beau apa, si ca toate astea sunt nu prin eforturi omenesti.
Ei aveau hrana si apa si mult timp la dispozitie astfel sa reflecteze ce a facut Dumnezeu pentru ei . Plus ca Moise le-a spus "Dumnezeu va va ridica dintre fratii vostri un prooroc ca mine " , si acel prooroc fiind isus, numai ca paganii infiltrati in asa zis crestinism , au transformat pe isus al lui iosif, si Maria, in dumnezeu intrupat.

#68
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.797
  • Înscris: 06.03.2021

 Paco_ste1, on 31 octombrie 2022 - 08:39, said:

a. Nu Moise a fost motivul pentru care au stat 40 ani in desert ci chiar ei.
Trebuia sa se nasca noi generatii care sa vada cum in desert traiesc si beau apa, si ca toate astea sunt nu prin eforturi omenesti.
Ei aveau hrana si apa si mult timp la dispozitie astfel sa reflecteze ce a facut Dumnezeu pentru ei .

b. Plus ca Moise le-a spus "Dumnezeu va va ridica dintre fratii vostri un prooroc ca mine " , si acel prooroc fiind isus, numai ca paganii infiltrati in asa zis crestinism , au transformat pe isus al lui iosif, si Maria, in dumnezeu intrupat.

a. Poate că nu a fost motivul principal, însă închipuieți că Iehova le-ar fi permis evreilor să intre în țara sfântă, ce ar fi făcut Moise cu interdicția lui, și-ar fi făcut o tabără în afara țării și ar fi locuit singur acolo?! :shock:
Este adevărat că motivul principal a fost schimbarea mentalității de sclav al evreilor (doar l-am menționat și pe ăsta, nu?!)!

b. Acolo, versetul se referă la Iosua, care a preluat controlul asupra Israelului după moartea lui Moise, nu la Isus!

#69
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.558
  • Înscris: 19.03.2022

 heartu, on 31 octombrie 2022 - 11:19, said:


b. Acolo, versetul se referă la Iosua, care a preluat controlul asupra Israelului după moartea lui Moise, nu la Isus!
Deci tu zici ca iosua era profetul de care vorbea Moise ?
ok.
Si tu zici ca in isaia 53 e vorba de popor si nu o persoana ?
Ca sa stiu  daca ai duh de adevar.  Posted Image

#70
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.817
  • Înscris: 26.11.2011

 heartu, on 31 octombrie 2022 - 11:19, said:

b. Acolo, versetul se referă la Iosua, care a preluat controlul asupra Israelului după moartea lui Moise, nu la Isus!
Posibil. Sau poate fiecare generatie va avea un proroc ca Moise, ca sa intermedieze...
Moare, Moise, moare Iosua, apoi ce facem, ramanem fara proroci? Din pacate poporul sfant are nevoie de proroc si acum, dupa atatea mii de ani.

#71
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.817
  • Înscris: 26.11.2011

 Paco_ste1, on 31 octombrie 2022 - 14:52, said:

Deci tu zici ca iosua era profetul de care vorbea Moise ?
ok.
Si tu zici ca in isaia 53 e vorba de popor si nu o persoana ?
Ca sa stiu  daca ai duh de adevar.  Posted Image
Prorocul Isaia care proroceste despre un alt proroc...  
Insa, marea intrebare este, Isus proroceste despre sine insusi sau despre altul? Posted Image  In Matei 24:23-31

#72
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.558
  • Înscris: 19.03.2022

 Elihu_66, on 31 octombrie 2022 - 15:40, said:

Prorocul Isaia care proroceste despre un alt proroc...  
Insa, marea intrebare este, Isus proroceste despre sine insusi sau despre altul? Posted Image  In Matei 24:23-31
La vers 35
Cerul* şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.

Fiul omului e cel ce este uns de Dumnezeu sa fie regele pe vesnicie. isus inca nu avea confirmarea intronarii .
Dar acum avem, si anume ca a fost inviat dupa care inaltat la cer. Apoi avem despre experienta lui Pavel catre Damasc, in care se identifica drept isus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate