Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Noul legământ

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
178 replies to this topic

#19
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

 logic1, on 02 octombrie 2022 - 18:54, said:

E un subiect dezbătut, dar cu rezultatul că erau israeliți. Samariteanca i-a zis lui Isus: „Ești Tu oare mai mare decât părintele nostru Iacov?” și „Părinții noștri s-au închinat pe muntele acesta”.

După exilurile asirian și babilonian și după repopularea celor două regate cu cele trei seminții rămase, Iuda, Beniamin și Levi... termenul de israelit și-a pierdut sensul inițial, era de fapt reiudaizarea, rebeniaminizarea și releviazarea țării Israel. Samaritenii erau mozaici dar nu știu cât la sută erau israeliți (?), iar femeia de la fântână putea să zică orice (dacă o fi zis vreodată ceva sau dacă o fi existat cu adevărat).
Până nu înțelegem ce s-a întâmplat după întoarcerea evreilor din robia babiloniană și repopularea țării Israel, nu putem să înțelegem cu adevărat cine erau samaritenii sau ce era un israelit?

#20
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 heartu, on 01 octombrie 2022 - 20:40, said:

Întrebarea ar fi:

- Ce sens avea ca Iehova să facă un legământ cu un popor sau cu o parte din el, care nu mai exista ca entitate politică și națională?

La momentul rostirii noului legământ...
O intrebare buna.
Pai care va sa zica, legamantul se va face in viitor, capitolul 30 versetul 24 iti indica temporal cum vine chestiunea. "Zilele de apoi"...

Aoleu, ce avatar ti-ai tras :D
That`s dope bro...

Edited by Xlander, 02 October 2022 - 20:22.


#21
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

 Xlander, on 02 octombrie 2022 - 20:21, said:

O intrebare buna.
Pai care va sa zica, legamantul se va face in viitor, capitolul 30 versetul 24 iti indica temporal cum vine chestiunea. "Zilele de apoi"...

Aoleu, ce avatar ti-ai tras :D
That`s dope bro...

Sensul ar fi ca neamurile să fie altoite de cele 10 triburi ale lui Israel... practic, majoritatea oamenilor au în ADN-ul lor sânge evreiesc, eu personal mi-am făcut testele și din multele mărturii pe care le-am văzut aproape toți aveau între 1 și 3 procente sânge evreiesc... pe de altă parte, dacă admitem că noul legămănt se aplică în viitor, ce facem acum, respectăm decalogul, legea lui Moise, a iubirii sau ce?!

Bine te-am regăsit Xlander! :D

#22
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Bine ai revenit. :D
Uhm, nu stiu ce sa zic pe tema asta a incrucisarii, ma depaseste sincer.

Cine e evreu, cine nu...doar Dumnezeu stie.
Sigur, e important, pentru ca sunt niste promisiuni care vor fi onorate in viitor pentru ei.



#23
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022

 Xlander, on 02 octombrie 2022 - 20:52, said:

Bine ai revenit. Posted Image
Uhm, nu stiu ce sa zic pe tema asta a incrucisarii, ma depaseste sincer.

Cine e evreu, cine nu...doar Dumnezeu stie.
Sigur, e important, pentru ca sunt niste promisiuni care vor fi onorate in viitor pentru ei.
Nu conteaza cine e evreu sau chinez decat pentru oameni.
Daca conteaza la dumnezeu, atunci acel dumnezeu e un imbecil.

#24
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

 Xlander, on 02 octombrie 2022 - 20:52, said:

Bine ai revenit. :D
Uhm, nu stiu ce sa zic pe tema asta a incrucisarii, ma depaseste sincer.

Cine e evreu, cine nu...doar Dumnezeu stie.
Sigur, e important, pentru ca sunt niste promisiuni care vor fi onorate in viitor pentru ei.

Eu aș fi curios cât procent din sângele evreilor antici mai au astăzi israelienii?! :D

 Paco_ste1, on 03 octombrie 2022 - 08:32, said:

Nu conteaza cine e evreu sau chinez decat pentru oameni.
Daca conteaza la dumnezeu, atunci acel dumnezeu e un imbecil.

Ee, nu așa Paco... Dumnezeu a făcut un legământ cu Avraam, nu cu Sun Tzu, chinezii vor intra în odihna Domnului când le va veni vremea, nu mai repede! :no:

#25
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004

 Xlander, on 02 octombrie 2022 - 20:52, said:

Sigur, e important, pentru ca sunt niste promisiuni care vor fi onorate in viitor pentru ei.

Nu mai... Israelul lui Dumnezeu este Biserica creștină.

Si peste toti cei ce vor umbla dupa dreptarul acesta si peste Israelul lui Dumnezeu sa fie pace si indurare! (Gal.6:16)

”Israelul lui Dumnezeu”, evident, nu este poporul evreu după carne, căci despre acesta Pavel zice:

Galateni 4:25. caci Agar este muntele Sinai din Arabia - si raspunde Ierusalimului de acum care este in robie impreuna cu copiii sai.

căci:

Ci iudeu este acela care este iudeu inauntru; si taiere imprejur este aceea a inimii, in duh, nu in slova; un astfel de iudeu isi scoate lauda nu de la oameni, ci de la Dumnezeu. (Rom.2:29)

Vei spune: da, acum, dar pe viitor, Dumnezeu va reabilita poporul Israel după carne: Romani 11:25.
Nu poate fi așa, din moment ce Dumnezeu nu se va mai întoarce la Legea veche, și dacă vreun evreu vrea să-i fie plăcut Domnului, trebuie să-și dea jos ”marama”:

Dar, ori de cate ori vreunul se intoarce la Domnul, marama este luata. (2Cor.3:16)

Odată enunțat principiul:

Aici nu mai este nici grec, nici iudeu, nici taiere imprejur, nici netaiere imprejur, nici barbar, nici scit, nici rob, nici slobod, ci Hristos este totul si in toti. (Col.3:11)

Hristos rămâne veșnic, prin urmare, paradigma aceasta este cea finală, până când Cristos va da Împărăția în mâinile Tatălui Său, până când ” se vor împlini toate” și ultimul vrăjmaș, moartea, va fi nimicit... ”nici iudeu, nici grec”...

#26
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

 dark, on 07 octombrie 2022 - 06:55, said:

Nu mai... Israelul lui Dumnezeu este Biserica creștină.

Conform VT, nu există decât un singur Israel, și anume: Israelul național

Toate comparațiile astea cu Israelul spiritual, Biserica, Mireasa etc sunt niște concepte care aparțin NT și se sprijină în exclusivitate pe scrierile NT... n-au nicio legătură cu națiunea Israel, scrierile și credințele lor.


#27
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Păi și noi în ce paradigmă discutăm? Nu în contextul Noului Testament? :facepalm:

#28
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

 dark, on 08 octombrie 2022 - 06:46, said:

Păi și noi în ce paradigmă discutăm? Nu în contextul Noului Testament? :facepalm:

Noul legământ din Ieremia 31, nu are nicio legătură cu NT! Sau dacă are, arată-mi tu legătura... bazată pe VT!

#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Frate drag, cred că nu ne înțelegem. Posted Image Asta am spus și eu, că legământul din Ieremia 31 nu se reflectă în Noul testament ci a fost un „aggiornamento” cu Israel...

#30
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 heartu, on 01 octombrie 2022 - 20:40, said:

Dumnezeu a făcut cu omul 8 legăminte: legământul edenic, adamic, noahic, avraamic, mozaic, terestru, davidic și noul legământ, acesta din urmă face obiectul discuției noastre. Cinci dintre legăminte, au fost făcute cu poporul evreu, iar trei cu lumea în general. Două au fost condiționate, legământul edenic și cel mozaic (încălcate și rupte ambele), iar șase necondiționate.

Pasajul din scriptură unde găsim acest nou legământ, se găsește în carte profetului Ieremia la capitolul 31, de la versetele 31 la 34... am ales traducerea lumii noi pentru a reda acest pasaj, deoarece mi se pare cel mai aproape de mesajul original, fără nicio legătură cu cei care au efectuat traducerea respectivă.

Iată textul (noul legământ):

31  „Iată că vin zile“, zice Iehova, „când voi încheia cu casa lui Israel+ și cu casa lui Iuda+ un legământ nou,+ 32  nu ca legământul pe care l-am încheiat cu strămoșii lor în ziua în care i-am apucat de mână ca să-i scot din țara Egiptului,+ «legământ pe care ei l-au încălcat,+ deși eu eram proprietarul+ lor conjugal», zice Iehova“.
33  „Căci iată legământul+ pe care-l voi încheia cu casa lui Israel după zilele acelea“,+ zice Iehova. „Voi pune legea mea înlăuntrul lor+ și o voi scrie în inima lor.+ Eu voi fi Dumnezeul lor și ei vor fi poporul meu“.+
34  „Nu vor mai învăța fiecare pe semenul său și fiecare pe fratele său,+ zicând: «Cunoașteți-l pe Iehova!»,+ fiindcă toți mă vor cunoaște, de la cel mai mic dintre ei până la cel mai mare dintre ei“,+ zice Iehova. „Căci le voi ierta nelegiuirea și nu-mi voi mai aduce aminte de păcatul lor.“+

Ieremia 31:31-34 (TLN)

Acum, în timpul când Iehova a vorbit prin gura profetului Ieremia (Ieremia fiind contemporan cu Ezechiel și Daniel, doar că era mai în vârstă fața de cei doi profeți), Casa lui Israel era de peste un secol în robia asiriană, robie din care conform istoriei și iudaismului, nu s-au mai întors niciodată, fapt rămas în istorie cunoscut ca "cele 10 triburi pierdute ale Casei lui Israel".

Întrebarea ar fi:

- Ce sens avea ca Iehova să facă un legământ cu un popor sau cu o parte din el, care nu mai exista ca entitate politică și națională?

La momentul rostirii noului legământ, exista doar Casa lui Iuda ca entitate politică și națională, chiar dacă doar jumătate dintre ei s-au mai întors din robia babiloniană, adică cele trei triburi rămase, tribul lui Iuda, al lui Beniamin și al lui Levi, repopulând țara lui Israel timp de aproximativ jumătate de mileniu, până în timpul lui Isus și ulterior până la distrugerea completă din anul 70 e.n. organizată de romani.

Bun, acum să ne întoarcem la noul legământ. În primul rând, vedem că în prima parte profetică, vs. 31 și 32, Iehova vorbește despre două Case, Casa lui Israel, care nu mai exista ca entitate politică și națională de peste un secol, de la robia asiriană (722 î.e.n.) și Casa lui Iuda care exista și care și-a continuat existența politico-națională până în anul 70 e.n., în a doua parte a profeției, vs. 33 și 34, apare într-un mod ciudat doar Casa lui Israel, fără a mai menționată Casa lui Iuda...
Apoi, trebuie să stabilim anumite elemente ale profeției, cum ar fi:
- care era legea lui Iehova?
- de ce trebuia pusă în inimile lor (dacă inima este sediul iubirii, ce caută o lege a dreptății în sediul iubirii)?
- ce sens mai avea scrierea legii în inimă, dacă oricum Iehova le ierta fărădelegea?

Deocamdată mă opresc aici, și sper să continuăm discuția pe un ton civilizat din care să învățăm cu toții!
Confunzi puțin lucrurile, nu este vorba despre o entitate politica, ci despre o familie. Deci, daca doresti sa primesti legamantul acesta, in primul rand, trebuie sa intri in familie. Un simplu act de identiatate, o cetatenie este egala cu 0 aici. A fi Iudeu doar cu numele este egel cu 0 barat. Trebuie sa ai ceea ce sibolic numim inima taiata imprejur.

- Toata legea se rezuma in doua porunci, ca sa fiu cat mai scurt si la obiect. Matei 22:40.

- Legea trebuie iubita ca sa o poti patrunde, sa o poti pricepe. Daca o urmezi într-un mod mecanic, sfarsesti prin a o incalca. Nu este asa simplu. Tocmai de aceea Isus era in conflict cu carturarii si fariseii, desi El nu a incalcat nimic, ci din potriva ei erau călcători de lege.

- Ca sa pricepi cum sta treaba cu ertarea trebui sa pricepi cum functioneaza legea.

Edited by Elihu_66, 15 October 2022 - 13:09.


#31
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022

 dark, on 07 octombrie 2022 - 06:55, said:

Nu mai... Israelul lui Dumnezeu este Biserica creștină.
Felul in care te-ai exprimat  ar da impresia ca e vorba de denominatiunile asa zis crestine.
In realitate  despre cei care pazesc poruncile lui Dumnezeu, sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima, cu toata puterea , din tot cugetul . . . . si pe aproapele tau ca pe tine.
Deci nu denominatiuni ci persoane. Posted Image

#32
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,576
  • Înscris: 16.03.2004
Ai dreptate, Pacu. De fapt, Biserica aceea despre care Domnul Isus a zis că ”porțile” Locuinței morților nu o vor birui, nu aș fi în stare să ți-o arăt, astăzi, cam unde ar fi...Posted Image

#33
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

 Elihu_66, on 15 octombrie 2022 - 13:01, said:

1. Confunzi puțin lucrurile, nu este vorba despre o entitate politica, ci despre o familie. Deci, daca doresti sa primesti legamantul acesta, in primul rand, trebuie sa intri in familie. Un simplu act de identiatate, o cetatenie este egala cu 0 aici. A fi Iudeu doar cu numele este egel cu 0 barat. Trebuie sa ai ceea ce sibolic numim inima taiata imprejur.

2. - Toata legea se rezuma in doua porunci, ca sa fiu cat mai scurt si la obiect. Matei 22:40.

3. - Legea trebuie iubita ca sa o poti patrunde, sa o poti pricepe. Daca o urmezi într-un mod mecanic, sfarsesti prin a o incalca. Nu este asa simplu. Tocmai de aceea Isus era in conflict cu carturarii si fariseii, desi El nu a incalcat nimic, ci din potriva ei erau călcători de lege.

4. - Ca sa pricepi cum sta treaba cu ertarea trebui sa pricepi cum functioneaza legea.

1. Când am folosit sintagma entitate politică și națională, nu m-am referit la politică în sine, ci la recunoașterea statului național evreu de la acea vreme de către popoarele vecine... iar ideea de familie la care te referi tu, este depășită! La vremea aceea, evreii nu mai erau o familie, ci un popor mare și numeros!
Totuși, semnul legământului este circumcizia, nu inima tăiată împrejur... care nu are nicio bază în VT!

2. De acord, cu mențiunea că legile trebuie respectate... și nu e greu! :)

3. Perfect de acord!

4. Perfect de acord!

Tu nu ești departe de Împărăția lui Dumnezeu! :)

#34
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 heartu, on 15 octombrie 2022 - 15:44, said:

1. Când am folosit sintagma entitate politică și națională, nu m-am referit la politică în sine, ci la recunoașterea statului național evreu de la acea vreme de către popoarele vecine... iar ideea de familie la care te referi tu, este depășită! La vremea aceea, evreii nu mai erau o familie, ci un popor mare și numeros!
Totuși, semnul legământului este circumcizia, nu inima tăiată împrejur... care nu are nicio bază în VT!

2. De acord, cu mențiunea că legile trebuie respectate... și nu e greu! Posted Image

3. Perfect de acord!

4. Perfect de acord!

5. Tu nu ești departe de Împărăția lui Dumnezeu! Posted Image
1. Neamul este neam, oricine este din afara si doreste sa intre in ''hora'' trebuie sa se taie imprejur.
Inima taiata imprejur nu tine de noul legamant? Ceva,ceva are in vechiul testament Ieremia:9:25-26,  Ezechiel 44:7
2,3,4 Bun.

5. Nu stiu ce sa zic, posibil. Am fost chemat. Imparatia, o vad, o cunosc, dar nu in deplin.
Stiu cum sa lucrez, stiu calea vietii vesnice, stiu cum se fac ''miracolele'', care pentru mine nu mai sunt miracole.
Credinta mea a devenit cunostinta treptat, si totusi sunt departe.

Edited by Elihu_66, 15 October 2022 - 19:19.


#35
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

 Elihu_66, on 15 octombrie 2022 - 19:14, said:

1. Neamul este neam, oricine este din afara si doreste sa intre in ''hora'' trebuie sa se taie imprejur.
Inima taiata imprejur nu tine de noul legamant? Ceva,ceva are in vechiul testament Ieremia:9:25-26,  Ezechiel 44:7
2,3,4 Bun.

5. Nu stiu ce sa zic, posibil. Am fost chemat. Imparatia, o vad, o cunosc, dar nu in deplin.
Stiu cum sa lucrez, stiu calea vietii vesnice, stiu cum se fac ''miracolele'', care pentru mine nu mai sunt miracole.
Credinta mea a devenit cunostinta treptat, si totusi sunt departe.

1. Neamul este neam și familia familie, hai să nu încurcăm borcanele! :)
Cu intratul în horă sunt de acord... însă pe baza circumciziei, care este tăierea împrejur, nu altceva! Iar legat de circumcizia inimii... acolo e vorba despre respectarea legământului... iată contextul:

"6  Și spune-i Răzvrătirii*,+ casei lui Israel: «Iată ce a zis Domnul Suveran Iehova: „Destul, casă a lui Israel! Ați mers prea departe cu toate lucrurile voastre dezgustătoare,+ 7  aducându-i în casa mea pe străinii cu inima necircumcisă și cu carnea necircumcisă,+ ca să fie în sanctuarul meu și să-l profaneze, și prezentând pâinea mea,+ grăsimea+ și sângele,+ în timp ce legământul meu este încălcat din cauza tuturor lucrurilor voastre dezgustătoare."
Ezechiel 44:6, 7 TLN


Vezi antiteza dintre carnea necircumcisă și inima necircumcisă?! Cel circumcis care respectă legămăntul lui Dumnezeu, are și inima circumcisă (este o figură de stil), iar cel circumcis care nu respectă legământul lui Dumnezeu, are inima necircumcisă! :)

2. Mă refeream la învățăturile fundamentale... tu ești monoteist sau trinitarian?! 🤔

Edited by heartu, 15 October 2022 - 22:52.


#36
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 heartu, on 15 octombrie 2022 - 22:51, said:



1. Neamul este neam și familia familie, hai să nu încurcăm borcanele! :)
Cu intratul în horă sunt de acord... însă pe baza circumciziei, care este tăierea împrejur, nu altceva! Iar legat de circumcizia inimii... acolo e vorba despre respectarea legământului... iată contextul:

"6  Și spune-i Răzvrătirii*,+ casei lui Israel: «Iată ce a zis Domnul Suveran Iehova: „Destul, casă a lui Israel! Ați mers prea departe cu toate lucrurile voastre dezgustătoare,+ 7  aducându-i în casa mea pe străinii cu inima necircumcisă și cu carnea necircumcisă,+ ca să fie în sanctuarul meu și să-l profaneze, și prezentând pâinea mea,+ grăsimea+ și sângele,+ în timp ce legământul meu este încălcat din cauza tuturor lucrurilor voastre dezgustătoare."
Ezechiel 44:6, 7 TLN


Vezi antiteza dintre carnea necircumcisă și inima necircumcisă?! Cel circumcis care respectă legămăntul lui Dumnezeu, are și inima circumcisă (este o figură de stil), iar cel circumcis care nu respectă legământul lui Dumnezeu, are inima necircumcisă! :)

2. Mă refeream la învățăturile fundamentale... tu ești monoteist sau trinitarian?! 🤔
1. Si daca nu ești circumcis nu respecti legile si poruncile... 🤔
Exact ce suneam, respectarea mecanica este gresita. Legea trebuie pătrunsă si inteleasa in profunzime, altfel nu poti atinge scopul ei.

2. Monoteist desigur.
Nici crestin, nici iudeu. Eu, sunt doar eu. Rimeaza 🤭

Edited by Elihu_66, 15 October 2022 - 23:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate